Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Jak wyostrzyć zdjęcie?

  1. #1
    | OlyJedi Awatar dog_master
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.265
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria

    Jak wyostrzyć zdjęcie?

    Walcze z tym już jakiś czas i nie umieeem Jest w PhotoShopie Unsharp Mask, w jakiś pismach foto były tutoriale, ale efekty mam marne... Szum mi wyłazi tylko...

    Jak Wy wyostrzacie swoje zdjęcia?

    Chodzi mi o jpgi, bo rawy umiem

    Nie chodzi mi o konkretne pliki, ale tak ogólnie... Często mam zdjęcie, które lepiej by wyglądało trochę wyostrzone, ale mi nie wychodzi

    Może jest coś ciekawszego od Maski Wyostrzającej w PS?

    Proszę pomóżcie
    Alicja & E-330/14-45/40-150/FL50R & D7000/18-200/70-200f2.8/50f1.4
    My life is brilliant (-: But it's time to face the truth... Umiesz liczyć? Licz na siebie.

  2. #2
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    Napiszę Ci jak ostatnio lubię wyostrzać.
    Używam Smart Sharpen w dwóch etapach. W pierwszym jadę delikatnie 20-50 siły z dużym promieniem (zależnie od celu dla przygotowywanej fotografii - www czy papier i wielkości - 2-3 pixele) po czym drugim przebiegiem wyciągam szczególiki - siła 100-150, promień 0,2-0,4 px.
    TO daje mi podbicie kontrastu lokalnego w przebiegu pierwszym i wyciągnięcie detali w przebiegu drugim. Taki "odpowiednik" kontrastowości i ostrości szkła.
    SmartSharpena preferuję w stosunku do USM, ale w USM stosował bym podobną strategię.
    SmartSharpen w trybie advanced, z możliwością wygaszenia filtra w światłach lub cieniach (jak ciągnie za bardzo szum).

    Jak napisałem na początku, to jest ostatni kaprys, za rok mogę mieć inne preferencje, choć wydaje mi się, że to rozwinięcie zwykłego unsharpowania troszeczkę u mnie zagości.

    Jak jeść USM znajdziesz tu.
    http://www.fotosite.pl/index.php?tit...3w#Wyostrzanie

    Pozdrawiam
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

  3. #3
    | OlyJedi Awatar konukera
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Wafka
    Posty
    308
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    dokladnie jak pisze RE, dwa przebiegi jednego albo drugiego filtra, z wiekszym i mniejszym radiusem, niskie wartosci dzialaja na "ziarno" i szczegoly (np. trawa) - tam gdzie masz duze zmiany wartosci kolo siebie (trawa to taki noise z zielonych pixeli o roznej jasnosci).
    Po to sa suwaki aby sie nimi bawic
    Przostrzenie, pojawianie sie ciemnych i jasnych obwodek mozna regulowac poprzez tryby mieszania w PS (podejrzewam ze w gimpe tez). Po silnym wyostrzeniu gdzie mamy wokol ciemnych elementow prawie biale obwodki (np. ciemny budynek na tle jasnego nieba) mozna zrobic ctrl+z (cofnij), ctrl+shift+f (fade) i wybrac tryb darken (lub lighten w innym przypadku - czarnych obwodek). Mozna tez skopiowac background na 2 warstwy i kazda z nich mocno wyostrzyc, nastepnie jedna warstwe dajemy na tryb lighten, druga na darken i regulujac krycie ustawiamy wyostrzenie bez obwodek.
    I'm so happy with my new black body.
    Fotografia reklamowa, eventy, konferencje, Warszawa - http://www.fantasmatic.pl/

  4. #4
    | OlyJedi Awatar dog_master
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.265
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Dzięki

    Z SS próbuję, jak mi się skończy trial CS'a, bo widzę, że ten Smart Sharpen jest w CS2 :], a resztę sposobów zaraz potestuje

    [jakby ktoś miał jeszcze coś do dodania, to bardzo proszę , mi się na pewno wszystko przyda grafika jest be i fuj ]
    Alicja & E-330/14-45/40-150/FL50R & D7000/18-200/70-200f2.8/50f1.4
    My life is brilliant (-: But it's time to face the truth... Umiesz liczyć? Licz na siebie.

  5. #5
    | OlyJedi Awatar Dempsey
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Poznań/Buk
    Posty
    349
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Ja z kolei używam wyostrzania filtrem HIGH-PASS.
    Kroki:
    1. Kopia warstwy do wyostrzenia
    2. na nowej warstwie HIGH-PASS (z menu filtry... i coś tam dalej ) Promień - zależnie od wielkości obrazka (do netu, czy na papier) na wydruki 10x15 stosowałem 2-3pixele
    3. mieszanie warstw na overlay albo softlight (ten drugi jest delikatniejszy)
    4. ustawienie przezroczystości warstwy wyostrzającej (rzecz gustu dobrze wyglądają zazwyczaj wartości 40-65% chyba, że wyjątkowo mydlany obrazek, albo po silnym odszumieniu, to czasem nawet 85%).

    Co w tym wyostrzaniu lubię, to to, że na takiej warstwie z filtrem high-pass mogę sobie zamalować na szaro (RGB: 128, 128, 12 to, czego wyostrzać nie chcę (na przykład tło, albo faktura skóry - w przypadku zdjęć kobiet ). Taką warstwę mogę sobie też odszumić - nie koniecznie usuwając cały szum lecz znacznie go redukując (różnie - zależy od tego jak dużo jest szumu w fotce - generalnie do smaku). No i ten typ wyostrzania nie pozostawia tak widocznych artefaktów w postaci obwódek, o których wspomniał konukera.

    To oczywiście taki mój kaprys - tak jak pisał Radio - tak teraz lubię i podobają mi się efekty.
    OLYMPUS E-500, ZD 12-60/2.8-4.0, ZD 14-45/3.5-5.6, ZD 40-150/3.5-4.5, FL-36, filry HOYA polaryzacyjny LINIOWY i połówkowy-szary

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Posty
    1.094
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Ja uzywam do tego skryptow pod GIMPem. Latwiej, prosciej, szybciej.
    ...był Olek jest A6000

  7. #7
    | OlyJedi Awatar dog_master
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.265
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Fitra High-Pass też nie widzę w CS, eh, niech no skołuję triala CS2...

    Kisi, gotowe są te skrypty czy np Twoje własne? Z Gimpem za dużo nie miałam do czynienia.
    Alicja & E-330/14-45/40-150/FL50R & D7000/18-200/70-200f2.8/50f1.4
    My life is brilliant (-: But it's time to face the truth... Umiesz liczyć? Licz na siebie.

  8. #8
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    Prosz, Highpass jest w PS3, 4, 5, 6, 7, CS, CS2, CS3 (PS1 i PS2 nie pamiętam) http://www.fotosite.pl/index.php?title=Highpass

    Pozdrawiam
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

  9. #9
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez kisi
    Ja uzywam do tego skryptow pod GIMPem. Latwiej, prosciej, szybciej.
    Sharpen (Smart Redux) czy coś innego?

  10. #10
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar lessie
    Dołączył
    Sep 2004
    Mieszka w
    wrocław
    Posty
    2.256
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria
    nik sharpener jest dobrym pluginem o sporych możliwościach i zakładce zaawansowanych ustawień dla podstawowych kolorów ( można je wyostrzyc na różnym poziomie lub wcale )

Podobne wątki

  1. zdjęcie do oceny
    By wos6666 in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 18.06.09, 13:27
  2. szybkie zdjęcie
    By Milu in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 11.05.07, 14:39
  3. Zdjęcie początkującego
    By herman in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 12.06.06, 12:22

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.