Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Wątek: Safari z Olympusem?

  1. #1

    Dołączył
    May 2008
    Posty
    4
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Safari z Olympusem?

    Witam szanownych forumowiczów!
    Wybieram się mniej więcej za rok na safari do Afryki. Chcę na tą wyprawę skompletować sprzęt foto. Aktualnie posiadam E-510 + 14-42 + 70-300 + 35 oraz Sigmę 150macro. Będzie jeszcze E-30 + 14-54II + 9-18. Zastanawiam się, jakie ogniskowe będą potrzebne do focenia zwierząt - myślę, że raczej długie tele. Nie wiem, czy to, co mam wystarczy. Nie jestem bogaczem - na EC-20 czy EC-14 raczej nie mogę sobie pozwolić. Może jakieś alternatywne rozwiązania? Proszę forumowiczów oradę - co zabrać, co się przyda?
    Dziękuję

  2. #2
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria
    Znajomy mi kiedyś powiedział

    "As soon as you are shooting with a telephoto lens, you are simply too far away"

    więc teoretycznie im krócej tym lepiej...

    w praktyce ciężko podejść do Lwa na wyciągnięcie ręki ale znam takich którzy tak robią - Mają Efekty

    Powiem tak - bedziesz tam miał pewnie zwierzęta tuz za szybą ale i daaaaleko daaaaleko. innej ogniskowej będziesz potrzebował do zrobienia żyrafy a innej do małego lwa... aj bym brał 9-18 14-54 i coś długiego.. pewnie lampę bym wziął i statyw też

    Na foki zabierałem 11-22 14-54 i 70-300 zakres ogniskowych aż za duzy był w moim przypadku..

  3. #3

    Dołączył
    May 2008
    Posty
    4
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Hmmm... Zapomniałem dodać, że bardzo lubię duże zbliżenia zwierzaka, np. mordka lewka, oko słonia, ząbki krokodylka... A tu podejść raczej ciężko będzie. Jak temu zaradzić?
    O czymś takim jak statyw to nie pisałem, bo było dla mnie oczywiste

  4. #4
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria
    Jeśli zwierz jest daleko a chcesz mu zrobić portret - odpowiedź jest jedna - ratuje Cie jakoś długa ogniskowa...

    jeśli będziesz miał zyrafe 3 metry od Lad Rovera - długoognikowym nic nie zdziałasz.

    Przejrzyj zdjęcia z takiego safari zrobione przez inych - może cś obczaisz i zobaczysz jak ie sa tam warunki jak daleko do zwierzaków jakie zdjęcia ludzie robią jesli chodzi o ogniskowe...

    To chyba jedyne co mogę doradzić z sensem bo nie mam pojęcia co tam zastaniesz

    a jaki rejon ? Serengeti ? Kruger ?

  5. #5
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    Do mordki... to nawet z 70-300 + ec20 trzeba bedzie podejść na krótką odległosć.

  6. #6

    Dołączył
    Oct 2007
    Posty
    10
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Najwiekszy wrog podczas safari to kurz. Z tego powodu najistotniejsze jest posiadanie drugiego body z przypietym krotszym szklem (przy okazji co zrobisz jak Ci padnie jedyne body podczas podrozy zycia?).

    Inna sprawa sa szkla; na game drive wyjezdza sie przed wschodem slonca, a z drugiego wraca po zachodzie, to wymaga od sprzetu pracy z jasnymi szklami i wysokim ISO. Da sie to zrobic obiektywami ktore posiadasz, ale musisz sie liczyc z tym, ze wielu ciekawych zdjec nie dasz rady zrobic...

    Przy dluzszych ogniskowych niezbedne jest oczywiscie oparcie dla zestawu; jezeli wybierasz sie do Kenii lub Tanzanii to bean bag jest super rozwiazaniem, wlasciwie wszedzie indziej jezdzi sie otwartymi jeepami i pozostaje kombinowanie ze statywem i/lub monopodem.
    Podczas game drive w Kenii lub Tanzanii monopod/statyw sie zupelnie nie przyda.

    Sprawdz czym bedziesz jezdzil i ile osob bedzie w aucie. W Kenii bardzo popularne sa miniwany Toyoty, pakuja tam 9 sosob i max 4 z nich maja szanse na jakiekolwiek znosne warunki do focenia.
    Z punktu widzenia fotografa lepiej oszczedzic na lodge niz na aucie.

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    225
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Adaś - 9-18 to chyba tylko do fotografowania pokoju w lodge, bo do niczego więcej się wg. mnie nie przyda, a żyrafę z 3m to tylko w Nairobi na wybiegu można zobaczyć bo w parkach wcale blisko nie podchodzą ( a poza tym mają łeb na 5m wysokości). Ja za pierwszym razem miałem E-330 ze szkłami 14-54 i 70-300 i ciągle były problemy - a to za krótko a to nie ma czasu na zmianę a i kurz mimo systemu odkurzania dokuczał niemiłosiernie. Juz drugie body by zdecydowanie pomogło, dlatego za drugim razem "ubrałem się" w 50-500 na E-3 (70% zdjęć zrobiłem w tej konfiguracji) i 14-150 na E-510 (plus ze 2 krótsze szkła na wszelki wypadek) i taki zestaw okazał się dla mnie idealny. Na tzw. safari nie wychodzi się z auta (przynajmniej w Kenii i Tanzanii) więc długie szkła i krótkie czasy. Przydać się może worek z grochem do położenia na dach auta. Tripod to (jak sam zauważyłeś), zbędny balast ale Monopod może się przydać. Tak jak pisał M - nie daj się upakować "ciasno" do auta - 4 osoby w Toyocie z podnoszonym dachem to max. i lepiej dopłacić parę groszy niż sobie spaprać frajdę, która przecież kosztuje niemało.

    A z tego, co napisałeś, że masz do dyspozycji to zbędne jest IMHO targanie 14-42. Zapomnij też o zmianie obiektywów w terenie - nie ma czasu i się kurzy.

    Jak jednak gdzieś zorganizujesz na wyjazd Bigmę (kiedyś Sigma wypożyczała) to oczywiście przypinasz do E-30 przysłona na 9, migawka na 1/1000, ISO na auto i heja - światła to tam nie brakuje
    Pozdrawiam,
    Paweł

  8. #8
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria
    Ja bym w życiu nie pojechał bez 9-18 gdybym miał ten obiektyw i wyjeżdżal.
    Zwłaszcza ze to nic nie ważące maleństwo

    ale to moje prywatne podejście.
    Każdy ma długoogniskowe szkła. i każdy robi identyczne zdjęcia. Też weźmiesz i też zrobisz identyczne foto. a zrób pejzaż 70-300 ... Chyba że panorame...

    a szeroki kąt da Ci dużo mozliwosci ze zwierzami jeśli tylko będziesz mógł go wykorzystać...

    Przed wszyskim zdjęcia pejzażu - ot tak aby pokazać jak tam wygląda jaka to przestrzeń ile miejsca ile zwierząt... zrobisz o bigmą ??

    posiadanie 2 korpusów jest super rozwiązaniem. Raz że nie zmieniasz obiektywów a dwa ze jak któryś Ci się popsuje to nie zostajesz z pustymi rekoma na wyjeździe

  9. #9
    | OlyJedi Awatar dog_master
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.265
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez dobas Zobacz posta
    Każdy ma długoogniskowe szkła. i każdy robi identyczne zdjęcia.
    Dokładnie.

    Ja to bym brała co się ma, coś w stylu 14-54 + 70-300 np. i generalnie to nie bawiła się w fotografa NG, tylko skupiła na wyjeździe, frajdzie z bycia tam, oglądania przez własne oczy a nie wizjer aparatu...
    Alicja & E-330/14-45/40-150/FL50R & D7000/18-200/70-200f2.8/50f1.4
    My life is brilliant (-: But it's time to face the truth... Umiesz liczyć? Licz na siebie.

  10. #10

    Dołączył
    May 2008
    Posty
    4
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Bardzo dziękuję za podpowiedzi. Sigmę 50-500 to bym i chętnie (uniwersalność, długość), ale fundusze mi raczej nie pozwolą... Jakbym przed wyjazdem włamał się do banku, to i tak nie pojadę - odsiadka!
    Pozostaje kombinować z 70-300 i może jakiś telekonwerter. Pytanie do użytkowników takowego ustrojstwa: czy telekonwertery nie od Olka są coś warte (kwestia finansowa), czy też nimi nie zawracać sobie głowy? Zastanawiam się też, czy zabierać Sigmę 150. Jednak makro w Afryce ciut inne niż w kraju - warto je uwiecznić na fotce.
    Pozdrawiam!

Podobne wątki

  1. Problem z Olympusem C 725 UZ
    By lukasssh in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 30.05.06, 22:46
  2. Co z tym Olympusem C 770 ?
    By Fako in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 16.11.04, 10:41

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.