Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: e300 - szumy matrycy

  1. #1
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Gdynia
    Posty
    173
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria

    e300 - szumy matrycy

    dopiero po 2 dniach od otrzymania e300 opamietalem sie, zeby zrobic tak praktyczna rzecz jak test szumow matrycy

    Pod tym linkiem:
    http://www.teen-tones.com/e300/
    wrzucilem 5 JPG (HQ, kompresja 1/8, 15MB) z fotkami wykonanymi przy zakrytym obiektywie, naswietlane 15s i ISO 1600-100.

    Czy takie szumy matrycy na tego typu fotce to norma czy powinny byc nieco nizsze? Ktoś z e300 moglby wykonac takie same zdjecia dla porownania?

    Jesli szumy powinny byc nizsze to czym predzej skorzystam z mojej jeszcze pachnacej swiezoscia gwarancji ;]

    P.S.
    Co moze być przyczyną takiego rozświetlenia lewego gornego rogu widocznego glownie na ISO 800 i 1600?

  2. #2
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    polska północna
    Posty
    2.514
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    apa-sf:

    włącz sobie w menu opcję NOISE REDUCTION - temat stary jak świat. wcale nie masz dużo hot'ów, E-1 rzuca więcej. NR likwiduje również nierównomierne naświetlanie matrycy (w rogu).

    p.s. trafiłeś gdzieś nówkę E-300?

  3. #3
    | OlyJedi Awatar suchar
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Wa-wa
    Posty
    3.192
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    W moim E330 jest prawie tak samo (moze troche lepiej). Jak robilem kiedys jakies nocne zdjecie to sie zdziwilem, bo nie mialem wlaczonego Noise Reduction. Wlacz NR i bedzie dobrze. To normalka. Z NR nie ma juz sladu po hotach.
    Pzdr
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

  4. #4
    | OlyJedi Awatar mateuss
    Dołączył
    Jan 2007
    Mieszka w
    Warszawa-Gocław
    Posty
    326
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    a kto mówił że e300 nie będzie szumić... to nie canon

    fajne gwiaździste niebo wychodzi. w e300 ja używam czułości 800 maxymalnie i po odszumieniu się "nadaje"

  5. #5
    | OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2004
    Mieszka w
    Zabłudów
    Posty
    612
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Canon, nie Canon, na długich czasach każda matryca zachowuje się podobnie. Włącz noise-reduction, bo to nie jest odszumianie tylko różnicowanie odwrotnością naświetlenia czerni. Jeśli chodzi o rozjaśnienia w rogu, to akurat Olki są pod tym względem zupełnie w porządku. Konkurencja wypada nie lepiej a często gorzej. Źródłem tego rozjaśnienia jest podczerwień wygenerowana źródłem ciepła. Matryce są czułe na apodczerwień. Stąd takie efekty w większości cyfrówek.
    Powodzenia.

    BTW: tylko się nie zdziw, że naświetlanie trwa dwa razy dłużej...

  6. #6
    | OlyJedi Awatar siwyjohn
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Cz-wa, Wa-wa
    Posty
    349
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria

    Re: e300 - szumy matrycy

    Cytat Zamieszczone przez apa-sf
    Co moze być przyczyną takiego rozświetlenia lewego gornego rogu widocznego glownie na ISO 800 i 1600?
    Przyczyną jest nagrzewanie się matrycy. W tym rogu znajduje się doprowadzenie zasilania. Pod wpływem przepływu prądu na rezystancji wydziela się ciepło Joule'a. To całkowicie normalne zjawisko w każdej matrycy CCD. Efekt ten likwiduje się programowo poprzez odjęcie tzw. czarnej klatki, czyli od właściwego zdjęcia aparat odejmuje kolejne wykonane przy zamkniętej migawce na takim samym czasie (ang. "dark frame substraction"). Jak już koledzy wspomieli funkcja ta znajduję się w menu pod pozycja noise reduction.

    Jeżeli chodzi o liczbę kolorowych pixeli to nie przejmuj się tym specjalnie - to co widzisz to głównie szum, który jest najbardziej widoczny właśnie na czarnym tle. Po prostu co jakiś czas uruchom procedurę pixel mapping z menu. Raz na pół roku starczy - najlepiej wykonywać ją na tzw. zimnym aparacie, czyli od razu po włączeniu po dłuższym czasie nie używania (parę godzin w temp. pokojowej - poniżej 25 stopni C). W olkach przynajmniej jest to w menu - z canonem na mapowanie biega się do serwisu
    E-1 | HLD-2 | GS-2 ** 14-54/f:2.8-3.5 | 40-150/f:3.5-4.5 ** FL-50 | FP-1
    Praktica Nova B ** Flektogon 20mm/f4 | Tessar 50/f2.8 | Pentacon Electric 100/f2.8 | Sonnar 180/f2.8

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Gdynia
    Posty
    173
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Dzięki za info - teraz wszystko już wiem
    Pixel mapping zrobione no i trzeba będzie pamiętać o włączaniu NR przy zdjęciach nocnych > 5s / ISO200.

    Karol: nówkę nie - prawie nówkę:
    <5k zdjęć, stan idealny (nie znalazłem żadnej ryski/starcia) no i gwarancja pełne 2 lata . Jeden sklep sprzedawał pokazówkę, której miejsce zajął niedawno e330.

  8. #8
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez apa-sf
    Dzięki za info - teraz wszystko już wiem
    Pixel mapping zrobione no i trzeba będzie pamiętać o włączaniu NR przy zdjęciach nocnych > 5s / ISO200.
    Jak zostałeś miło obsłużony, to teraz posłuchaj. W wątkach, które założyłeś, pod wypowiedziami innych klubowiczów pojawia się przycisk "Pomógł". Wybierając go możesz się odwdzięczyć tym, którzy Ci pomogli. Nie nadużywaj, ale rozdawaj pochwały.

    Pozdrawiam
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

Podobne wątki

  1. SP-560 UZ - szumy ???
    By bagietka200 in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 13.01.09, 09:42
  2. e300 a e300 Evolt
    By maryo in forum E-System
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 21.06.06, 12:50
  3. Test matrycy i szumy w C750
    By Jarek17 in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 1.05.05, 11:21
  4. c-4000 - szumy matrycy ? slaba ostrosc ?
    By liamk in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 4.05.04, 18:51
  5. C-720 UZ Szumy matrycy i hotpixel
    By Andys in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 20.01.04, 20:33

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.