Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20

Wątek: E-30, sport i ustawienia AF

  1. #1
    | OlyJedi Awatar dog_master
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.265
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria

    E-30, sport i ustawienia AF

    Mam pytanie głównie do osób używających E-30 [chociaż pewnie wielkich różnic między E-620 i E-3 w tej kwestii nie będzie]: jak macie ustawiony AF podczas fotografii dynamicznych obiektów?

    Chodzi mi głównie o ilość punktów. O ile 1 punkt zawsze ładnie działa, diamencik w trudnym oświetleniu ładnie daje radę, to wielopunktowy doprowadza mnie do obłędu... Załączam zdjęcia, jakim cudem są one nie ostre? Jak ten tryb działa? Co aparat sobie myśli... Trawa najważniejsza...?

    Oprócz tego, tryb: C-AF działa okej, tu akurat nie widzę powodów, by mieć koniecznie S-AF. Rozmiar "czułości": normal czy small? Na logikę jeśli obiekty są "normalne" to normal, chyba nie ma tu potrzeby bardzo małego pola pomiaru, ale może źle myślę.

    Może macie jakieś sprawdzone ustawienia? Generalnie mogę zawsze ustawić na 1 konkretny punkt, to działa bardzo dobrze, ale wtedy nie widzę sensu posiadania wielopunktowego...

    Tak sobie myślę, jak tu ten AF ujarzmić...
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mini_P5084941.JPG
Wyświetleń:	153
Rozmiar:	401,1 KB
ID:	33009   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mini_P5084924.JPG
Wyświetleń:	138
Rozmiar:	428,5 KB
ID:	33010   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mini_P5084771.JPG
Wyświetleń:	133
Rozmiar:	450,3 KB
ID:	33011   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mini_P5084768.JPG
Wyświetleń:	145
Rozmiar:	424,9 KB
ID:	33012  

    Alicja & E-330/14-45/40-150/FL50R & D7000/18-200/70-200f2.8/50f1.4
    My life is brilliant (-: But it's time to face the truth... Umiesz liczyć? Licz na siebie.

  2. #2
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Tommy_G
    Dołączył
    Dec 2007
    Mieszka w
    Vevey, Szwajcaria
    Posty
    639
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    Podłączam się do pytania kolegi, niedługo jak dobrze pójdzie będę focił wyścigi nascar i nie wiem jak do tego podejść z 70-300.
    E-3, 8, 9-18, 12-60, 30, 50, 70-300, metz 58AF-1
    Mój wątek
    Mój blog

  3. #3
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    Koleżanki!

  4. #4
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Tommy_G
    Dołączył
    Dec 2007
    Mieszka w
    Vevey, Szwajcaria
    Posty
    639
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez grizz Zobacz posta
    Koleżanki!
    łoj ja gapa ;]
    już się poprawiam
    E-3, 8, 9-18, 12-60, 30, 50, 70-300, metz 58AF-1
    Mój wątek
    Mój blog

  5. #5
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Może chodzi o odległości między punktami AF? Żeby AF mógł skutecznie śledzić poruszający się obiekt, sieć tych punktów musi być bardzo gęsta. W przypadku, kiedy obiekt znajdzie się między punktami, AF nie będzie wiedział, na co ostrzyć.

    Poza tym na zdjęciu 1,2 i 4 pies jest dokładnie w środku kadru, więc tu można było spokojnie użyć środkowego punktu. Natomiast na zdjęciu 3 chyba żaden najbardziej wyrafinowany nawet układ AF nie połapałby się, że ma ostrzyć na mały fragment psa, schowanego za czyimiś nogami.
    Ostatnio edytowane przez epicure ; 8.05.10 o 19:03
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  6. #6

    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    10
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Fotografuję głównie sporty extremalny, a co za tym idzie ciągły ruch. Bardzo żadko korzystam z AF bezpośrednio na obiekt. Zawsze wcześniej ustawiam sobie miejsce gdzie potencjalnie będzie leciał, skakał itp. obiekt i tam blokuję ostrość. Ciężko jest z obiektami lecącymi w powietrzu ale troche praktyki i można wszystko wyczuć.

  7. #7
    | OlyJedi Awatar dog_master
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.265
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez grizz Zobacz posta
    Koleżanki!
    Dzięki

    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Może chodzi o odległości między punktami AF? Żeby AF mógł skutecznie śledzić poruszający się obiekt, sieć tych punktów musi być bardzo gęsta. W przypadku, kiedy obiekt znajdzie się między punktami, AF nie będzie wiedział, na co ostrzyć.

    Poza tym na zdjęciu 1,2 i 4 pies jest dokładnie w środku kadru, więc tu można było spokojnie użyć środkowego punktu.
    Okej, dzięki, czyli "normal" będzie okej.

    No można środkowego, jasne. Ale to po co wtedy jest możliwość ustawienia C-AF + wielopunktowego. Jakaś inteligencja tu istnieje czy się mylę? Ten hiper super czuły AF doprowadza mnie do pasji.

    Szukam jakiejkolwiek zasady jego działania czy przewidywalności...

    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Natomiast na zdjęciu 3 chyba żaden najbardziej wyrafinowany nawet układ AF nie połapałby się, że ma ostrzyć na mały fragment psa, schowanego za czyimiś nogami.
    Może słabo widać, ale ostra jest trawa na środku zdjęcia, za nogami/psem. Dlatego właśnie dziwi mnie, że na nią wyostrzył, a nie na którykolwiek z obiektów na pierwszym planie.

    Cytat Zamieszczone przez Glodny Zobacz posta
    Fotografuję głównie sporty extremalny, a co za tym idzie ciągły ruch. Bardzo żadko korzystam z AF bezpośrednio na obiekt. Zawsze wcześniej ustawiam sobie miejsce gdzie potencjalnie będzie leciał, skakał itp. obiekt i tam blokuję ostrość. Ciężko jest z obiektami lecącymi w powietrzu ale troche praktyki i można wszystko wyczuć.
    Dzięki, racja, to jest opcja, ale jak nie da się tego przewidzieć zupełnie to wtedy jest problem Wtedy to centralny punkt, on zawsze ładnie działa i nadąża, ale właśnie, poo co mamy wielopunktowy...

    Może ktoś się bawił tymi opcjami więcej i, nie wiem, np. na S-AF wielopunktówka jest bardziej przewidywalna / ostrzy ciągle w jedno miejsce? Coś kiedyś się mówiło, że to "AF uczący się", ale mój ma chyba za niskie IQ...
    Ostatnio edytowane przez dog_master ; 8.05.10 o 19:49
    Alicja & E-330/14-45/40-150/FL50R & D7000/18-200/70-200f2.8/50f1.4
    My life is brilliant (-: But it's time to face the truth... Umiesz liczyć? Licz na siebie.

  8. #8
    | OlyJedi Awatar tkud
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    157
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez dog_master Zobacz posta
    Dzięki


    poo co mamy wielopunktowy...
    Na wielopunktowy ustawiam podczas zdjęć przyrodniczych kiedy spodziewam się ptaszka na tle czystego nieba i działa wówczas bez zarzutu. Tej zimy bawiłem się w zdjęcia podczas slalomów narciarskich i stwierdziłem, że najlepsze rezultaty sa w trybie C-AF z centralnym punktem. Mogłem wówczas zrobić kilka zdjęć w czasie jednego zjazdu. Gdybym ustawiał stałą ostrość na konkretny punkt miałbym zaledwie jedną fotkę a to mogłoby być niewystarczające

  9. #9
    | OlyJedi Awatar dog_master
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    2.265
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Okej, czyli na niebie działa okej... Muszę się przy okazji na jakieś mewy wybrać. Super, dzięki Ale widzę, że w narciarstwie używałeś jednego, a nie wielo... Na trawie u mnie też działa średnio trafnie, może faktycznie potrzebuje aż niebiańskiej czystości, ale o to bardzo trudno...
    Alicja & E-330/14-45/40-150/FL50R & D7000/18-200/70-200f2.8/50f1.4
    My life is brilliant (-: But it's time to face the truth... Umiesz liczyć? Licz na siebie.

  10. #10
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Ja tam nie wiem, ale już nie raz spotykałem się z opinią, że Olek ma kiepski C-AF w trybie wszystkich pól AF. Może to prawda.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

Podobne wątki

  1. EP-1 a sport
    By snuffi in forum System micro 4/3
    Odpowiedzi: 46
    Ostatni post / autor: 2.02.10, 10:07
  2. Początki -sport
    By snup in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 19.05.09, 17:25
  3. Olympus a sport
    By Aisha in forum E-System
    Odpowiedzi: 39
    Ostatni post / autor: 26.08.08, 19:44
  4. Sport nad morzem - seria
    By Shevers in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 23.08.08, 16:25
  5. sport i koncentracja
    By juka in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 22.10.06, 18:15

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.