Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: "Paproch" wewnątrz obiektywu a gwarancja.

  1. #1
    | OlyJedi Awatar sn00p
    Dołączył
    Nov 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    482
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria

    "Paproch" wewnątrz obiektywu a gwarancja.

    Witam.
    Muszę się poradzić bo zdarzył się psikus.
    Postanowiłem sprzedać mojego Samyanga 8mm.
    Błyskawicznie znalazłem kupca, ale przed wysyłką obiektywu postanowiłem jeszcze raz dokładnie sprawdzić stan soczewek, żeby nie było jakiejś lipy.
    No to sprawdzam. Przód ok, tył ok. Coś mnie podkusiło i zaglądnąłem jeszcze od tyłu przez cały obiektyw i tutaj szok. Wewnątrz obiektywu, gdzieś przy grupie tylnych soczewek znajduje się coś na kształt mikro włókna Chude to to co prawda, ale zawinięte takie i długie na jakieś 1,5cm !
    Obiektyw posiadam od lipca zeszłego roku, więc dość krótko. Kupiłem go w sklepie, ale jakoś nigdy mnie nie natchnęło, żeby w bebechy mu zaglądać. Ewentualnie czyściłem tylko przednią soczewkę. Wiem jak traktuje mój sprzęt, więc wydaje mi się, że to coś musiało tam być od nowości. Tym bardziej, że szkło jest stałoogniskowe i syfu raczej nie zaciąga.
    Jak myślicie, czy uda się podciągnąć to pod gwarancję, czy lepiej się z tym nie wygłupiać ?
    Ewentualnie jakiś domowy sposób ? Przy lekkim pukaniu w bok obiekt swojego położenia nie zmienia, może odkurzacz ?
    Na zdjęciach i w wizjerze śladu nie widać, ale potrzebuje sprzedać ten sprzęt i tutaj robi się problem.

    Pzdr.
    Mleko na gazie tylko czeka aż się odwrócisz ...

  2. #2
    | OlyJedi Awatar outsider
    Dołączył
    May 2009
    Mieszka w
    chacie nad Sweliną
    Posty
    542
    Siła reputacji
    34
    Moja galeria
    Nie wiem jak duży jest ten paproch, ale jeśli robiłeś zdjęcia tym obiektywem i na zdjęciach nie ma śladu po tym paprochu to chyba nie warto grzebać w szkle, aby go wydobyć.

    Paprochy w szkłach to normalka. W Canonie nawet "uszczelniane" eLki zasysały kurz (taka 17-40L jest z tego dosyć dobrze znana), bo o słynnym odkurzaczu C17-55/2.8 wspominać nie warto.

    Ja bym na twoim miejscu w opisie szkła podał, że są paprochy, ale nie ma to wpływu na jakość zdjęć, a dla potwierdzenia tych słów wrzucił kilka zdjęć 1:1 na jakiś darmowy serwer.

    Jak ktoś kupije szkło, aby nim focić to go kupi. Jak ktoś kupuje szkło, aby się nim onanizować to go nie kupi. Proste i uczciwe.
    Ostatnio edytowane przez outsider ; 24.04.10 o 18:01

  3. #3
    | OlyJedi Awatar sn00p
    Dołączył
    Nov 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    482
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez outsider Zobacz posta
    Nie wiem jak duży jest ten paproch, ale jeśli robiłeś zdjęcia tym obiektywem i na zdjęciach nie ma śladu po tym paprochu to chyba nie warto grzebać w szkle, aby go wydobyć.

    Paprochy w szkłach to normalka. W Canonie nawet "uszczelniane" eLki zasysały kurz (taka 17-40L jest z tego dosyć dobrze znana), bo o słynnym odkurzaczu C17-55/2.8 wspominać nie warto.

    Ja bym na twoim miejscu w opisie szkła podał, że są paprochy, ale nie ma to wpływu na jakość zdjęć, a dla potwierdzenia tych słów wrzucił kilka zdjęć 1:1 na jakiś darmowy serwer.

    Jak ktoś kupije szkło, aby nim focić to go kupi. Jak ktoś kupuje szkło, aby się nim onanizować to go nie kupi. Proste i uczciwe.
    Szkło z paprochem nie jest warte tyle samo co szkło bez.
    Pytam głównie o gwarancję, bo jeśli należy mi się naprawa, to czemu z niej nie skorzystać.
    Gdybym zostawiał sobie ten obiektyw to bym paprocha olał, ale niestety ...
    Biorąc pod uwagę, że tylna soczewka tego Samyanga ma jakieś 2cm, a to włókno jakieś 1,5cm długości to można śmiało powiedzieć, że jest mega wielki ...
    Mleko na gazie tylko czeka aż się odwrócisz ...

  4. #4
    Awatar lachon69
    Dołączył
    May 2009
    Posty
    19
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    To że paproch nie wpływa na zdjęcia aktualnie, nie znaczy, że za jakiś czas się nie przemieści i nie zacznie. Więc tak jak mówi autor - szkło z paprochem jest mniej warte niż szkło bez. A co do naprawy...nie wiem, trzeba by się zastanowić czy ten paproch znalazł się tam z winy producenta...

  5. #5
    | OlyJedi Awatar outsider
    Dołączył
    May 2009
    Mieszka w
    chacie nad Sweliną
    Posty
    542
    Siła reputacji
    34
    Moja galeria
    Używane szkło jest warte tyle ile ktoś chce za nie zapłacić

    Możesz spróbować reklamować to szkło, ale musiałbyś trafić na bardzo sympatyczną obsługę i serwisanta. W zasadzie sklep może tobie odmówić wyczyszczenia/wymiany bo może założyć, że paproch dostał się do szkła po jego sprzedaniu. Nie sądzę, aby Samyang był specjalnie uszczelniany, a jeśli nawet to nie sądzę, abyś miał w gwarancji zagwarantowane, że to szkło nie będzie wsysać syfu.

    Zawsze można oddać szkło do serwisu na czyszczenie. Trudno mi wyrokować ile to może kosztować... 50pln? 100pln? więcej?
    Ale rozkręcanie szkła to zawsze ryzyko, że coś pójdzie nie tak. Ja osobiście wolałbym kupić nierozkręcane szkło z paprochem, niż rozkręcane szkło bez paprocha. Oczywiście pod warunkiem, że ten paproch nie ma wpływu na jakość zdjęć. Jeśli jednak ma to bezwzględnie oddałbym do czyszczenia....


    Cytat Zamieszczone przez lachon69 Zobacz posta
    To że paproch nie wpływa na zdjęcia aktualnie, nie znaczy, że za jakiś czas się nie przemieści i nie zacznie.
    A co to za różnica gdzie leży paproch? jak w lewym górnym rogu to spoko, ale jak się przemieści w dolny prawy róg to już masakra? Albo paproch wpływa na jakość zdjęć, albo nie (albo jest duży, albo nie).

    Oczywiście szkło z paprochem jest mniej warte niż bez, ale to szkło i tak jest mniej warte od nówki, bo jest używane. Mam nadzieję, że sprzedający poinformuje jednak kupującego, że szkło było rozkręcane aby wydobyć paprocha....

    Zapewne jest to różnica podejścia do zakupu używanego szkła. Ja bym kupił szkło z paprochem, jeśli miałbym zapewnienie i potwierdzające ten fakt zdjęcia, że dane paprochy nie mają wpływu na zdjęcia. Ale musiałbym być nieźle zdeterminowany przy zakupie rozkręcanego szkła (nawet przez autoryzowany serwis).
    Ostatnio edytowane przez outsider ; 24.04.10 o 18:38

  6. #6
    Awatar lachon69
    Dołączył
    May 2009
    Posty
    19
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    "A co to za różnica gdzie leży paproch? jak w lewym górnym rogu to spoko, ale jak się przemieści w dolny prawy róg to już masakra? Albo paproch wpływa na jakość zdjęć, albo nie (albo jest duży, albo nie)."

    Ogromna różnica. Jak leży 0,01 milimetra od brzegu to jeszcze, ale jak przesunie się na środek to już jest niefajnie. To tak samo jak z samochodami - jak masz rysę na lakierze pod zderzakiem to Ci to wisi, ale jak masz na środku maski, to już irytuje. Proste

    Proponuję lekturę...ja nie kupiłbym obiektywu z paprochami, nie chcę mieć takich zabaw jak autor tego wątku:
    https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=73156
    no ale widać jestem onanistą
    Ostatnio edytowane przez lachon69 ; 25.04.10 o 00:51

  7. #7
    EuroLiberty
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez sn00p Zobacz posta
    Jak myślicie, czy uda się podciągnąć to pod gwarancję, czy lepiej się z tym nie wygłupiać ?
    Czy nie lepiej z tym pytaniem wystapić bezpośrednio do dystrybutora Samyang'a?

    Pozdrawiam

  8. #8
    | OlyJedi Awatar sn00p
    Dołączył
    Nov 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    482
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez EuroLiberty Zobacz posta
    Czy nie lepiej z tym pytaniem wystapić bezpośrednio do dystrybutora Samyang'a?

    Pozdrawiam
    Wystąpiłem w piątek wieczorem.
    W weekendy raczej tam nie pracują, a ja mam możliwość oddania obiektywu do sklepu właśnie w weekend (sklep znajduje się w dużym domu handlowym).
    Śpieszy mi się, stąd pytanie.
    Mleko na gazie tylko czeka aż się odwrócisz ...

  9. #9
    | OlyJedi Awatar adamowski1
    Dołączył
    Dec 2008
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    59
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    Z opisu to mi wygląda na jakąś "uszczelkę" lub coś w tym stylu która się odkleiła,przecież takiego paprocha na 1,5 cm szkło raczej nie zassie samo.A obiektyw ma przecież gwarancję?,więc nie powinno być problemu,może poza czasem naprawy,chwilkę jakąś to potrwa.

  10. #10
    | OlyJedi Awatar sn00p
    Dołączył
    Nov 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    482
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez adamowski1 Zobacz posta
    Z opisu to mi wygląda na jakąś "uszczelkę" lub coś w tym stylu która się odkleiła,przecież takiego paprocha na 1,5 cm szkło raczej nie zassie samo.A obiektyw ma przecież gwarancję?,więc nie powinno być problemu,może poza czasem naprawy,chwilkę jakąś to potrwa.
    Właśnie o to mi chodziło.
    Nie wiem co jest w środku, ale jest wielkie

    +rep.
    Pozdrawiam.
    Mleko na gazie tylko czeka aż się odwrócisz ...

Podobne wątki

  1. Nowa "zimna" sesja zdjęciowa: "Aneta & Monika"
    By Shevers in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 13.05.09, 22:49
  2. "4 pory roku - Lato 08" - "Pozostali Zwycięzcy" galeria pokonkursowa
    By mynameisnobody in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 9.10.08, 19:22
  3. "[gwarancja] Proszę o pomoc"
    By mjr in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 15.02.05, 15:20

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.