Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: Krajobrazy i nocne akcje

  1. #1
    Awatar EuroTrakker
    Dołączył
    Jan 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Posty
    31
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria

    Krajobrazy i nocne akcje

    Witam wszystkich!
    Zwracam się do szanownych koleżanek i kolegów z forum z dwoma pytaniami odnośnie obiektywów, które chciałbym zakupić.

    Po pierwsze, jak w temacie krajobrazy.
    Kusi mnie szerokokątny obiektyw i mam swoich dwóch faworytów, mianowicie ZUIKO 9-18 oraz FALCON 8 Fish-Eye. Który z tych dwóch byłby ciekawszy do utrwalania urlopu czy to nad morzem czy w górach? Fish-Eye biorę pod uwagę, ponieważ w wątku o tym obiektywie poruszono kwestię, że "wyprostowanie" zdjęcia to nie problem a takie nietypowe zdjęcia też mają swój urok

    A mój drugi dylemat to "nocne akcje". Już tłumaczę o co mi dokladnie chodzi.
    W moim zakładzie szykuje się wielka rozbudowa a z nią ciekawe transporty (które mnie najbardziej interesują I tu nachodzi mnie chęć na utrwalenie takich transportów na zdjęciach (coś podobnego niedawno było w Warszawie z elementami stadionu). A po głowie mi chodzą takie myśli, mianowicie, czy zakup obiektywu SIGMA 30mm f/1,4 ma sens? Czy przy dość słabym oświetleniu podoła? Takie transporty wykonywane są wyłącznie w nocy a użycie lampy błyskowej chciałbym jednak wykluczyć ze względu na kierowców by nie bić po ich oczach. A może powinienem pomyśleć o jakimś... Hmm... Canonie? Przeglądając oferty sklepów to cena SIGMy to prawie CANON ze standardowym obietywem (oczywiście plus/minus).

    Któryś z szerokokątnych obiektywów zakupiłbym prawdopodobnie już w maju a "nocny" obiektyw w niedalekiej przyszłości.

    Byłbym niezmiernie wdzięczny za sugestie, porady który obiektyw zarówno w jednym jak i w drugim dylemacie jest Waszym bardziej doświadczonym zdaniem bardziej godny polecenia.

    Pozdrawiam serdecznie
    E-M5 m.II + m.ZD 9 FishEye BodyCap + m.ZD 14-42 IIR + m.ZD 40-150 + m.ZD 45 + m.ZD 60 + m.ZD 12-100

  2. #2
    | OlyJedi Awatar NightCrawler
    Dołączył
    Jul 2008
    Mieszka w
    Katowice
    Posty
    1.542
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    Jeżeli chodzi o falcona (czy samyanga) to dobre szkła - ale ostrzenie manualne na E400 do najprzyjemniejszych nie należy (mały wizjer).
    Można to częściowo rozwiązać kupując szkło z mocowaniem innego systemu oraz przejściówkę z potwierdzeniem... ale czy jest sens? Ja bym wybrał jednak 9-18 albo polował na systemowego fish'a.

    A co do zdjęć nocnych - nawet szkłem 1,2 nie zrobisz nieporuszonego zdjęcia w prawie całkowitej ciemności (zakładając, że będziesz robił ruchome obiekty).
    No chyba, że wywindujesz ISO w kosmos (a to nie na E400)... ale co się stanie z jakością zdjęcia sam sobie odpowiedz.
    ...ciiii - bo cenzura się obudzi...to forum a nie miejsce do rozmów...
    Moje próby i Moja strona
    PAJACYK

  3. #3
    Awatar EuroTrakker
    Dołączył
    Jan 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Posty
    31
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    Dziękuję za zainteresowanie i odpowiedź
    Ehh, spodziewałem się, że kwestia nocnych akcji będzie tak wyglądała, no cóż, coś się wymyśli
    A szeroki kąt. Hm, tu się nieco zasmuciłem. Będę musiał jeszcze troszkę pooszczędzać by kupić 9-18 lub ZUIKO 8, wyglądałoby to dużo ciekawiej, ale jednak jest to wyższa półka cenowa...
    Mimo wszystko jeszcze raz dziękuję za odpowiedź
    Pozdrawiam
    E-M5 m.II + m.ZD 9 FishEye BodyCap + m.ZD 14-42 IIR + m.ZD 40-150 + m.ZD 45 + m.ZD 60 + m.ZD 12-100

  4. #4
    | OlyJedi Awatar kurokial
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    755
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez EuroTrakker Zobacz posta
    Dziękuję za zainteresowanie i odpowiedź
    Ehh, spodziewałem się, że kwestia nocnych akcji będzie tak wyglądała, no cóż, coś się wymyśli
    A szeroki kąt. Hm, tu się nieco zasmuciłem. Będę musiał jeszcze troszkę pooszczędzać by kupić 9-18 lub ZUIKO 8, wyglądałoby to dużo ciekawiej, ale jednak jest to wyższa półka cenowa...
    Mimo wszystko jeszcze raz dziękuję za odpowiedź
    Pozdrawiam
    Sprzedaj: 14-42 + 25 + 40-150 + Metz 58 AF-1
    To jak dobrze pujdzie na jeden z tych obiektywów Ci starczy
    zZz

  5. #5
    | OlyJedi Awatar dziobolek
    Dołączył
    Jun 2007
    Mieszka w
    Dublin - Ireland
    Posty
    466
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Pamiętać należy również o tym, że ZD 8mm a Samyang 8mm to dwie różne bajki.
    Samyang to szkło projektowane dla cropa 1,5
    jedynie adaptowane dla Olka przez zmianę bagnetu.
    Co za tym idzie totalnie różne pole widzenia.
    ZD 8mm oferuje pełny 180° kat widzenia, natomiast Samyang już nie.
    Poza tym z ostrzeniem przy fisheye to nie tragedia nawet z E-400.
    Tani i dobry fish dla 4/3 to IMHO również Peleng 8mm.
    Czy ktoś porównywał pole widzenia Samyanga i Pelenga???
    Mam złudzenie że w Pelengu będzie lepiej.

    Pozdrówka!
    "Nie wiesz i pytasz - wstydzisz się raz;
    Nie wiesz i nie pytasz - wstydzisz się całe życie"

  6. #6
    | OlyJedi Awatar marun
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    94
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Mam ZD 9-18 i muszę przyznać, że wart jest swojej ceny. Do tego bez problemu można dokręcić filtry, a w Samyangu 8 mm już nie - z wiadomych przyczyn. Używam go do krajobrazów i świetnie się sprawdza.

  7. #7
    | OlyJedi Awatar dziobolek
    Dołączył
    Jun 2007
    Mieszka w
    Dublin - Ireland
    Posty
    466
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez marun Zobacz posta
    Mam ZD 9-18 i muszę przyznać, że wart jest swojej ceny. Do tego bez problemu można dokręcić filtry, a w Samyangu 8 mm już nie - z wiadomych przyczyn. Używam go do krajobrazów i świetnie się sprawdza.
    Nie rozumiem dlaczego stawiasz te dwa szkiełka na jednej półce.
    Jeden to fisheye a drugi UWA.

    Pozdrówka!
    "Nie wiesz i pytasz - wstydzisz się raz;
    Nie wiesz i nie pytasz - wstydzisz się całe życie"

  8. #8
    Awatar EuroTrakker
    Dołączył
    Jan 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Posty
    31
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    Hm, no to teraz mi namieszaliście
    Czyli Falcona/Samyanga nie koniecznie muszę skreślać? Dlatego się pytam Was na forum, ponieważ w czerwcu wybieram się na urlop nad nasze morze i chciałem sobie zakupić jakiś ciekawy szeroki kąt.

    Więc co mnie bardziej zadowoli? Falcon 8mm Fish-Eye, ZUIKO 9-18 czy ZUIKO 8mm Fish-Eye? Jedyny problem to w tym, że skoki cenowe pomiędzy tymi obiektywami to 800 i 1000 zł rozbierzności, więc trochę się to dla mnie liczy.

    Niby Fish-Eye poza tym, że wykona szeroki kąt (po ewentualnej obróbce prostowania zdjęcia) może posłużyć do nietypowych ujęć czy perspektyw (z resztą, przy każdym Fish-u tak właśnie piszą Natomiast 9-18 jest średni pod względem ceny ale 100 stopni szerokości to już jest szerzej niż na standardowym 14-42. No ale dylemat pozostaje, więc liczę na sugestie od Was drodzy Olympusowicze

    Pozdrawiam
    E-M5 m.II + m.ZD 9 FishEye BodyCap + m.ZD 14-42 IIR + m.ZD 40-150 + m.ZD 45 + m.ZD 60 + m.ZD 12-100

  9. #9
    | OlyJedi Awatar marun
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    94
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez dziobolek Zobacz posta
    Nie rozumiem dlaczego stawiasz te dwa szkiełka na jednej półce.
    Jeden to fisheye a drugi UWA.

    Pozdrówka!
    Myślę, że kolega liczy na radę, który z wymienionych obiektywów kupić na wakacyjną wyprawę (o czym jasno pisze). Więc nie ma co teoretyzować o pozycji danego obiektywu w systemie tylko rzucić garść porad i spostrzeżeń aby EuroTrakker coś sobie wybrał.

    Jasne, że jeżeli masz środki to można kupić oba obiektywy. Samyanga 8 mm nie mam więc się nie wymądrzam, ale w razie pytań o ZD 9-18 chętnie pomogę.

    Pozdrawiam

  10. #10
    | OlyJedi Awatar dziobolek
    Dołączył
    Jun 2007
    Mieszka w
    Dublin - Ireland
    Posty
    466
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez EuroTrakker Zobacz posta
    Hm, no to teraz mi namieszaliście
    Czyli Falcona/Samyanga nie koniecznie muszę skreślać? Dlatego się pytam Was na forum, ponieważ w czerwcu wybieram się na urlop nad nasze morze i chciałem sobie zakupić jakiś ciekawy szeroki kąt...
    Jeśli szeroki kąt to pod tym pojęciem widzę tylko ZD 9-18 no i ZD 7-14 oczywiście
    Fisheye jest niejako uzupełnieniem dla UWA jakim są powyższe szkiełka.

    Cytat Zamieszczone przez EuroTrakker Zobacz posta
    Niby Fish-Eye poza tym, że wykona szeroki kąt (po ewentualnej obróbce prostowania zdjęcia) może posłużyć do nietypowych ujęć czy perspektyw (z resztą, przy każdym Fish-u tak właśnie piszą Natomiast 9-18 jest średni pod względem ceny ale 100 stopni szerokości to już jest szerzej niż na standardowym 14-42. No ale dylemat pozostaje, więc liczę na sugestie od Was drodzy Olympusowicze
    Oczywiście że można prostować Fisha i wtedy masz obrazki jak z UWA.
    Jeśli jesteś tego świadom i potrafisz to robić, to możesz zacząć przygodę od Fisha.
    Niby masz 2 w 1. Piszę niby, ponieważ... może trochę sampli obejrzymy

    Olympus ZD 8mm
    Samyang 8mm dla 4/3
    Olympus ZD 9-18


    Po obejrzeniu sampli z Samyanga 8mm dla 4/3 mogę stwierdzić,
    że to bardziej namiastka UWA niż Fisheye. Ale to tylko moje subiektywne odczucie.
    Wydaje mi się że Peleng 8mm lepiej wypadnie tu niż Samyang.
    Jak dla mnie jedynym prawdziwym fisheye dla 4/3 pozostanie ZD 8mm.

    Tak więc, chcesz prawdziwe Fisheye - tylko ZD 8mm.
    Tanie UWA - Samyang 8mm + prostowanie (tu gratis masz niby namiastkę Fisheye).
    Jeśli normalne UWA to ZD 9-18, jeśli cię stać - warto.


    Mam nadzieję że deczko rozjaśniłem sytuację.
    Teraz wybór należy do Ciebie

    Pozdrówka!
    "Nie wiesz i pytasz - wstydzisz się raz;
    Nie wiesz i nie pytasz - wstydzisz się całe życie"

Podobne wątki

  1. Nasze akcje w PS
    By Mirek54 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 6.09.11, 12:19
  2. [Poszukuję] akcje b&w do ps'a
    By piotrekb in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 15.06.08, 13:48
  3. Akcje w PS
    By Setka in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 28.02.05, 19:06

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.