Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: Blenda - homemade

  1. #1
    | OlyJedi Awatar NightCrawler
    Dołączył
    Jul 2008
    Mieszka w
    Katowice
    Posty
    1.542
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria

    Blenda - homemade

    Jako że lubię własnoręcznie robić różne rzeczy (za to nie lubię niepotrzebnie wydawać kasy) postanowiłem zrobić domowymi sposobami blendę.

    Co potrzebne:
    -koc ratunkowy (w aptece można dostać) - koszt 8,20 zł
    -osłona przeciwsłoneczna na szyby samochodu (ja mam taka 90x50cm - większej nie znalazłem) - koszt 6,00 zł
    -klej w sprayu (najwygodniej się tym robi - można użyć również taśmy dwustronnej ale więcej zabawy jest) - kupiłem do czego innego więc praktycznie za darmo - ale puszka sporych wymiarów to ok 25zł (starczy na parę sporych blend)
    -stół lub inna powierzchnia płaska (choć na ziemi niewygodnie się robi)
    -dobre światło wskazane
    -ostry nożyk do tapet/nożyczki
    -troszkę czasu (ze znalezieniem wszystkiego, schnięciem miedzy klejeniem jednej a drugiej strony zeszła mi godzinka)
    -osobę która pomoże równo przykleić i naciągnąć folię
    -zalecana miękka szczotka do ubrań - idealnie się tym prostuje wybrzuszenia i fałdki powstałe przy klejeniu


    A teraz po kolei:
    1. Wykastrować "Nemo" (tylko takie mieli w hiperze) z przyssawek do szyb - widziałem na necie, że sporo osób wycina cały środek. Ja specjalnie zrobiłem wersję bez wycinania - dzięki temu nie ma obawy że folia się przerwie przy byle powiewie czy uderzeniu. Jedyny mankament, że trzeba kleić z obu stron i mniej wygodnie się składa.

    2. Odciąć kawałek koca ratunkowego (tak żeby był troszkę większy niż osłona przeciwsłoneczna). Nie ma sensu od razu ciąć kształtu takiego jak ma osłona bo i tak później trzeba docinać (ale człowiek uczy się na błędach ).

    3. Równomiernie spryskać osłonę przeciwsłoneczną i tutaj przypomnienie:
    - nie robić tego na powierzchni, której nie można pobrudzić bo jak każdy (chyba każdy) wie osłona nie jest z jednolitego materiału więc klej przedostaje się na drugą stronę

    4. Przykleić folię tak aby zakrywała całą osłonę przeciwsłoneczną
    - nie robić równocześnie całej - lepiej zacząć z jednej strony i systematycznie przyklejać i spryskiwać klejem dalsze odcinki - dużo łatwiej uchronić się od bąbli i innych nierówności (choć idealnie i tak nie będzie )

    5. Wyrównać całość za pomocą szczotki (lub ręki - koniecznie ściągnąć pierścionki i zegarki z ręki - łatwo zahaczyć i podrzeć folię)

    6. Zostawić do lekkiego przeschnięcia kleju (w moim wypadku ok 5 minut). W tym czasie klej złapie, zniknie spora część bąbli a resztę w tym momencie dociskamy/usuwamy za pomocą ręki lub szczotki.

    7. Zostawić na kolejne x minut (tyle ile potrzebuje klej do pełnego wyschnięcia).

    8. Odciąć nożykiem (koniecznie ostry inaczej łatwo podrzeć folię) nadmiar folii. Większość (o ile nie wszystkie) osłonek ma w koło takie czarne "obramowanie". Ja docinałem tak aby obramowanie zostało czarne a folia przyklejona była tylko do materiału, który robi za osłonę.

    9. Wygładzić brzegi - jeżeli gdzieś odchodzi folia to dokleić.

    10. Wytrzeć stół czy inną powierzchnię na której kleiliśmy

    11. Obrócić połowę naszej blendy i zacząć od kroku 2.

    12. Gotowe pozostawić do wyschnięcia.

    13. Cieszyć się nową zabawką

    W kolejnym odcinku "z pamiętnika domowego robotnika ": jak zrobić softbox (w końcu udało mi się zebrać większość potrzebnych rzeczy).

    A tu parę zdjęć:
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	281
Rozmiar:	61,4 KB
ID:	31757   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	273
Rozmiar:	71,4 KB
ID:	31758   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	254
Rozmiar:	67,4 KB
ID:	31759   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	270
Rozmiar:	62,1 KB
ID:	31760  

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5.jpg
Wyświetleń:	276
Rozmiar:	54,5 KB
ID:	31761   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	6.jpg
Wyświetleń:	270
Rozmiar:	60,6 KB
ID:	31762   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	7.jpg
Wyświetleń:	281
Rozmiar:	35,7 KB
ID:	31763   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	8.jpg
Wyświetleń:	326
Rozmiar:	39,6 KB
ID:	31764  

    ...ciiii - bo cenzura się obudzi...to forum a nie miejsce do rozmów...
    Moje próby i Moja strona
    PAJACYK

  2. #2
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Niezły opis. Pomijając puszkę kleju, którą można kupić na inne okazje, koszt blendy to około 15 zł. Biorąc pod uwagę przeważnie skromny budżet amatora fotografii i zwykle domowe zastosowania tak wykonanego sprzętu wydaje się być to ciekawą alternatywą dla sprzedawanego choćby na aukcjach sprzętu studyjnego.

    To teraz jeszcze przydałoby się opisać z czego i jak wykonać nakładki z białego i czarnego materiału.

  3. #3
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar oczko
    Dołączył
    Jul 2009
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    226
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    Dyfuzorek da się zrobić z białego "ortalionu", albo cienkiego prześcieradła
    Pentax K7 + Sigma 70-200II +DA 18-55WR + Tamron 17-50 f/2.8 + Samyang 85 f/1.4 + Helios f/2.0 + Metz 58 AF-1
    zapraszam na moją stronę: http://pawellysik.iportfolio.pl/ i zachęcam do współpracy

  4. #4
    | OlyJedi Awatar NightCrawler
    Dołączył
    Jul 2008
    Mieszka w
    Katowice
    Posty
    1.542
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    Myślałem początkowo o zrobieniu czegoś takiego:
    http://allegro.pl/item988191076_blen...pokrowiec.html

    Ale stracony czas byłby nieproporcjonalny do zaoszczędzonych pieniędzy.
    A biały/czarny materiał - agrowłoknina/agrotkanina Niebawem zobaczycie ją w zastosowaniu praktycznym


    Właśnie się o mało nie przewróciłem... wziąłem wyschniętą już blendę i próbowałem złożyć... Ale się zdziwiłem (choć czego się spodziewać - 2 warstwy kleju + folia swoje robią). Ale po paru próbach (materiał się poddał) złożyła się. Może nie tak idealnie jak sama osłonka, ale bez problemu i obaw można ja wrzucić do plecaka i w drogę... Tak więc jeżeli ktoś by się przymierzał do robienia to nie zdziwić się, że pierwsze próby złożenia... nie wyjdą
    Ostatnio edytowane przez NightCrawler ; 8.04.10 o 21:53
    ...ciiii - bo cenzura się obudzi...to forum a nie miejsce do rozmów...
    Moje próby i Moja strona
    PAJACYK

  5. #5
    | OlyJedi Awatar acidmk
    Dołączył
    Jan 2010
    Mieszka w
    Mokotów
    Posty
    1.065
    Siła reputacji
    29
    Moja galeria
    Super tutek, bardzo dzięki
    A już się zastanawiałem czy nie poddałeś się po nieudanej próbie złożenia blendy A tutaj proszę jest i działa...Super
    POzdrawiam
    Acidmk
    Mój wątek, moja Sicilia na forum oraz w necie LaBellaSicilia.pl oraz moje www

  6. #6
    | OlyJedi Awatar NightCrawler
    Dołączył
    Jul 2008
    Mieszka w
    Katowice
    Posty
    1.542
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    Nie ma za co Mam nadzieję, że komuś się przyda.
    Dziś zacząłem robić softbox... praca stanęła na sklejeniu dwóch kawałków sklejki... bo klej schnie 24h
    ...ciiii - bo cenzura się obudzi...to forum a nie miejsce do rozmów...
    Moje próby i Moja strona
    PAJACYK

  7. #7
    | OlyJedi Awatar Czaroz
    Dołączył
    Jul 2009
    Mieszka w
    Opole
    Posty
    670
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    Widze ze w koncu znalazles czas. Gratki, tez sie zabiore za blende ale tak gdzies w sierpniu moze...
    Cezary Pawlików
    Ale nie przejmuj się, ja mam tylko 15 lat...
    e400 + OlympusTrip35 + 14-42 + 40-150

  8. #8
    | OlyJedi Awatar szalik07
    Dołączył
    Feb 2009
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    144
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Dość ciekawym rozwiązaniem które pozwala zaoszczędzić na blendzie jest kupno maty odbijającej światło pod szybę samochodu. Sam z takiej korzystam, jest oczywiście mniej wygodna z uwagi na brak sztywności oraz powierzchnia odbijająca światło jest mniejsza (za mała na doświetlanie całej sylwetki, natomiast pol sylwetki juz jest OK ) ale koszt 3,99 jest chyba nie do pobicia Wolę taką w związku z faktem, że samoróbki mojego autorstwa, zwykle są marnej jakości i mało estetyczne

  9. #9
    | OlyJedi Awatar NightCrawler
    Dołączył
    Jul 2008
    Mieszka w
    Katowice
    Posty
    1.542
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    Ale taka mata chyba po złożeniu chyba jednak troszkę większa jest?
    ...ciiii - bo cenzura się obudzi...to forum a nie miejsce do rozmów...
    Moje próby i Moja strona
    PAJACYK

Podobne wątki

  1. Domowe studio - blenda za grosze
    By pajkert in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 6.10.09, 12:39
  2. Jaka blenda - wymiary
    By Shevers in forum Studio
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 17.06.09, 15:48

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.