Strona 43 z 111 PierwszyPierwszy ... 3341424344455393 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 421 do 430 z 1107

Wątek: KAP - fotografia latawcowa - wymiana doświadczeń

  1. #421
    | OlyJedi Awatar romek1967
    Dołączył
    Nov 2008
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    4.776
    Siła reputacji
    157
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez IFO Zobacz posta
    Przy Fotokite 400 (...) Kiedyś przy tym latawcu w powietrzu, rozwiało się do 9 m/s w porywach i zrobiło się gorąco.
    Spodziewam się że nie miałeś wolnej ręki żeby zmierzyć uciąg na lince ?
    A skoro mowa o lince - jakiej używasz do tego potwora?
    The question is: What is a Mahna Mahna?

  2. #422

    Dołączył
    Nov 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    42
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    Linka to dyneema 300 kg/2mm.

  3. #423
    | OlyJedi Awatar romek1967
    Dołączył
    Nov 2008
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    4.776
    Siła reputacji
    157
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez IFO Zobacz posta
    "Już temat był przerabiany bodajże przez Icelandera, nie sprawdziło się, kamera+nadajnik+odbiornik+ekranik mają zwłokę, gdy wykadrujesz czymś takim, aparat i tak zarejestruje coś innego, co było w obiektywie sekundę później"

    Pozwolę nie zgodzić się z taką opinią.

    O ile się nie mylę to takie problemy miał Kolega Jack. Według mnie związane było to z niedopracowanego projektu platformy. Jeśli oczywiście używał tej ze zdjęcia na swojej stronie.
    Mogło to być spowodowane też opóźnieniem działania migawki w aparacie.

    Ja mogę zrobić zdjęcie dokładnie tego, co widać w danej chwili na monitorze.
    Kilka postów wyżej jest zbliżenie zamku w Czersku. Takie właśnie zdjęcie chciałem zrobić.
    A poza tym zaczęły się wakacje. Czas wsiąść do kajaka.

    Rzeka Orzyc niedaleko ujścia do Narwi
    IMHO właśnie o opóźnienie chodzi, różnica między moim E-3 a XZ-1 czy PENem jest mocno widoczna i uciążliwa. Ze względu na wagę i cenę jednak nie podwieszę E-3.
    A tak z ciekawości - co jest nie tak z wieszakiem Jacka?
    The question is: What is a Mahna Mahna?

  4. #424

    Dołączył
    Nov 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    42
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    i „A tak z ciekawości - co jest nie tak z wieszakiem Jacka?’

    Zwróć uwagę na napęd wieszaka w azymucie. Jest to prosta przekładnia zębata, bez kasacji luzów, o przełożeniu około 4,5 do 1.
    Wydaje się, że luz takiej przekładni, biorąc też pod uwagę ugięcie konstrukcji, wynosi nie mniej niż 5º.
    Serwo też swoje luzy ma.
    Dźwignia w typowej aparaturze sterującej serwomechanizmem, wykonuje ruch w granicach 60-70º, co musi przełożyć się na obrót wieszaka o co najmniej 360º.

    Łatwo policzyć, że chcąc obrócić aparat o 15º, dźwignię aparatury należy przesunąć o kąt około 2,5º.
    Biorąc pod uwagę sumę powyższych zjawisk, może to być sporym wyzwaniem.

    W osi elewacji występują praktycznie te same błędy.
    Jak można je ograniczyć?

    1.Przeróbka aparatury sterującej w taki sposób, aby wymuszenie obrotu wieszaka o 360º spowodowane było przez wielokrotny obrót pokrętła ( potencjometr wieloobrotowy ) Dotyczy to oczywiście dwóch osi.

    2. Zastosowanie przekładni w miarę możliwości bezluzowych, na przykład pasków zębatych.

    3 Umieszczenie elementów ruchomych w łożyskach.

    W poście nr 225 i 323 są zdjęcia starej i nowej wersji mojego wieszaka.

  5. #425
    | OlyJedi Awatar romek1967
    Dołączył
    Nov 2008
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    4.776
    Siła reputacji
    157
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez IFO Zobacz posta
    i „A tak z ciekawości - co jest nie tak z wieszakiem Jacka?’

    Zwróć uwagę na napęd wieszaka w azymucie. Jest to prosta przekładnia zębata, bez kasacji luzów, o przełożeniu około 4,5 do 1.
    Wydaje się, że luz takiej przekładni, biorąc też pod uwagę ugięcie konstrukcji, wynosi nie mniej niż 5º.
    Serwo też swoje luzy ma.
    Dźwignia w typowej aparaturze sterującej serwomechanizmem, wykonuje ruch w granicach 60-70º, co musi przełożyć się na obrót wieszaka o co najmniej 360º.

    Łatwo policzyć, że chcąc obrócić aparat o 15º, dźwignię aparatury należy przesunąć o kąt około 2,5º.
    Biorąc pod uwagę sumę powyższych zjawisk, może to być sporym wyzwaniem.

    W osi elewacji występują praktycznie te same błędy.
    Jak można je ograniczyć?

    1.Przeróbka aparatury sterującej w taki sposób, aby wymuszenie obrotu wieszaka o 360º spowodowane było przez wielokrotny obrót pokrętła ( potencjometr wieloobrotowy ) Dotyczy to oczywiście dwóch osi.

    2. Zastosowanie przekładni w miarę możliwości bezluzowych, na przykład pasków zębatych.

    3 Umieszczenie elementów ruchomych w łożyskach.

    W poście nr 225 i 323 są zdjęcia starej i nowej wersji mojego wieszaka.
    Większość zrozumiałem dziękuję. Wieszak robi wrażenie. Pozostanę jednak na razie przy swoim automacie, ba! planuję nawet drugi ciut lżejszy. Do moich rekreacyjnych fotek się sprawdza, jak na razie nie miałem nieudanych lotów, tzn. na fotkach było to co chciałem. A nawet dzięki temu że pstryka wszystko dookoła mam kilka nieplanowanych fajnych fotek. Może kiedyś jak lekkie PENy używki stanieją i jak znajdę chętnego elektronika (Kfiatek?) to pokombinuję taki precyzyjny wieszak.
    The question is: What is a Mahna Mahna?

  6. #426
    | OlyJedi Awatar domadm
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    południowy śląsk
    Posty
    527
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Panowie, dla rozluźnienia poważnej atmosfery pokaz, że nie samymi latawcami fotografia (a raczej filmowanie) stoi.
    Oto kamerka przyczepiona do fajerwerków

    Ostatnio edytowane przez domadm ; 5.07.11 o 14:58
    Życie tak szybko mija, dlatego warto zapisać kilka migawek w dobrej jakości.
    Srebrne E-PL7, 45mm/1.8, kit 14-42

  7. #427
    | OlyJedi Awatar Jack
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Błonie
    Posty
    2.461
    Siła reputacji
    129
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez IFO Zobacz posta
    ...O ile się nie mylę to takie problemy miał Kolega Jack...
    Cały opis dalej, tego co może być nie tak z moim wieszakiem, jest zdaje się poprawną diagnozą. Na aparaturze sterującej od helikoptera mogę zafiksowac położenie tylko jednego serwa, albo tego od pochyłu, albo od obrotu. Drugie serwo lata na wszystkie strony z uwagi na samopowrotny jojstick na aparaturze (może wyjąć sprężynę ze środka?).
    Oczywiście można udoskonalać cały ten szpej, ale ja mam konkretne przeciwwskazanie:
    - nie znam się kompletnie na modelarstwie i całe doskonalenie aparatury odbywało się kosztem usług u konkretnych ludzi, co kosztuje. W mojej małej skali fotografowania dla przyjemności od czasu do czasu, to się po prostu nie opłaca.
    - nie potrafię poradzić sobie w pojedynkę z obsługą latawca i obsługą aparatu z podglądem.
    Z tego powodu zaniechałem rozwój wieszaka sterowanego na korzyść wieszaka automatycznego.
    Dzięki za dobry opis problemu
    Jack

  8. #428
    | OlyJedi Awatar romek1967
    Dołączył
    Nov 2008
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    4.776
    Siła reputacji
    157
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Jack Zobacz posta
    ... Drugie serwo lata na wszystkie strony z uwagi na samopowrotny jojstick na aparaturze (może wyjąć sprężynę ze środka?).
    Ja w swoim wyjąłem sprężynkę ale joystick jest dość luźny i nie bardzo mi się widzi że mogło by to być stabilne. Przynajmniej w mojej taniej chińskiej aparaturze także do helikoptera. Starowanie na potencjometrach to chyba lepszy pomysł.
    The question is: What is a Mahna Mahna?

  9. #429

    Dołączył
    Nov 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    42
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    "nie znam się kompletnie na modelarstwie i całe doskonalenie aparatury odbywało się kosztem usług u konkretnych ludzi, co kosztuje. W mojej małej skali fotografowania dla przyjemności od czasu do czasu, to się po prostu nie opłaca."

    Jak chcesz, to mogę Ci Twoją aparaturę, za dobre słowo przerobić . To żaden dla mnie problem.
    Czy to jest 35 MHz czy 2,4 GHz?
    Jakiej firmy?
    Aby skasować luzy w Twoim wieszaku wystarczą dwa kawałki gumy. Naprawdę.
    Jak linkę od latawca umocujesz do drzewa, płotu czy samochodu, to możesz spokojnie walczyć z wieszakiem. Przerabiałem to.
    Dla mnie największym problemem jest niewielka jasność monitora LCD w dziennym oświetleniu. Przymierzam się do gogli video.


    PS. Może to pomroczność jasna, ale nie wiem jak używać funkcji cytuj. Może Ktoś...
    Ostatnio edytowane przez IFO ; 6.07.11 o 17:23

  10. #430

    Dołączył
    Apr 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    17
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Jack Zobacz posta
    Cały opis dalej, tego co może być nie tak z moim wieszakiem, jest zdaje się poprawną diagnozą. Na aparaturze sterującej od helikoptera mogę zafiksowac położenie tylko jednego serwa, albo tego od pochyłu, albo od obrotu. Drugie serwo lata na wszystkie strony z uwagi na samopowrotny jojstick na aparaturze (może wyjąć sprężynę ze środka?).
    Oczywiście można udoskonalać cały ten szpej, ale ja mam konkretne przeciwwskazanie:
    - nie znam się kompletnie na modelarstwie i całe doskonalenie aparatury odbywało się kosztem usług u konkretnych ludzi, co kosztuje. W mojej małej skali fotografowania dla przyjemności od czasu do czasu, to się po prostu nie opłaca.
    - nie potrafię poradzić sobie w pojedynkę z obsługą latawca i obsługą aparatu z podglądem.
    Z tego powodu zaniechałem rozwój wieszaka sterowanego na korzyść wieszaka automatycznego.
    Dzięki za dobry opis problemu
    Jack
    Ja, mimo że wcześniej nigdy nie miałem do czynienia z modelarstwem, swoje serwo przerobiłem tak:Z pierwszego serwa tego co obraca aparatem w kółko, wyjąłem potencjometr ze środka, wystawiłem go na zewnątrz i ustawiłem w środkowym położeniu. Jak dżojstik jest w środkowym położeniu, to serwo się nie obraca. Jak przechylam dżojstikiem w prawo serwo obraca się w prawo a jak w lewo to w lewo. Im więcej wychylę dżojstik tym szybciej serwo się obraca i może się obracać dowolnie długo. puszczam dżojstik (sam wraca do środka) i serwo się zatrzymuje. Wadą tego jest to że wie wiem w którym kierunku patrzy obiektyw, ale lornetka rozwiązuje ten problem.
    Drugie serwo, to które przechyla aparat w dół i w górę podłączyłem do tego dżojstika który w samolotach służy do sterowania prędkością, i ono nie wraca do środkowego położenia tylko zostaje w dowolnym miejscu. Z tego serwa też wyjąłem potencjometr i podłączyłem do ośki która obraca aparatem w górę i dół. W ten sposób jak dżojstik jest w górnym położeniu aparat jest poziomo, jak przesunę dżojstikiem w dolne położenie aparat patrzy pionowo w dół, a pośrednie wychylenia również przesuwają aparat do takiego samego położenia jak dżojstik. Dzięki temu rozwiązaniu bez patrzenia na aparat wiem pod jakim kątem mam ustawiony aparat. Myślę że jasno to opisałem, jeżeli są jakieś pytania dodatkowe to pytać. ewentualnie zdjęcia zrobię. Aparatury sterującej nie przerabiałem ani trochę

Podobne wątki

  1. wymiana pryzmatu E-510
    By mestre16 in forum E-System
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 20.02.09, 16:21
  2. Fotografia latawcowa
    By Jack in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 22.01.09, 15:58
  3. Wymiana C-5050..
    By dodi in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 3.08.08, 19:55
  4. Wymiana sprzętu
    By RaptoRi in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 4.06.05, 13:19

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.