Strona 111 z 111 PierwszyPierwszy ... 1161101109110111
Pokaż wyniki od 1.101 do 1.107 z 1107

Wątek: KAP - fotografia latawcowa - wymiana doświadczeń

  1. #1101
    Awatar JacSlo
    Dołączył
    Apr 2017
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    27
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Koniec wieńczy dzieło!

    Wreszcie udało mi się doprowadzić do końca projekt budowy nowego uchwytu aparatu, sterowanego radiem RC. Nie będę Was zanudzał detalami technicznymi - choć chętnie odpowiem na wszelkie pytania szczegółowe - i podrzucę tu jedynie garść informacji jak wspomniany uchwyt powstał.

    Moje nowe urządzenie wzorowane jest na wcześniejszym uchwycie, który zakupiłem w firmie Ikar w zestawie z Fotokite 180. Dotychczasowy uchwyt to produkt zbudowany w oparciu o części amerykańskiego producenta elementów dla KAPerów, tj. Brooxes. Części te można także kupić w holenderskim sklepie KAPshop. Wyposażony został w mechanizm obrotu interwałowego (AuRiCo) i pozwalał na ustawianie aparatu w kilkunastu/kilkudziesięciu pozycjach w ściśle zaprogramowanym cyklu. Oznaczało to, że powrót do raz uchwyconego kadru następował dopiero po przejściu pełnego cyklu obrotów. To dość mało wygodne rozwiązanie i stąd kiedyś zaświtała mi myśl, by przy kolejnym uchwycie pojawił się mechanizm sterowania obrotami w sposób bardziej kontrolowany.

    Po szkoleniu dronowym, o którym pisałem już we wcześniejszym poście uznałem, że budowa uchwytów widzianych na filmikach YT u takich fotografów jak Andrew Newton, czy Evan Reinheimer nie będzie aż takie trudne, jak by się na pierwszy rzut oka wydawało.

    Poprzednio pisałem o przeróbce istniejącego rozwiązania, ale po przejrzeniu oferty KAPshop i ustaleniu, że możliwe będzie kupienie elementów składowych uchwytu postanowiłem zbudować go zupełnie od podstaw.

    Co zostało użyte? Oto lista części:
    - aparatura RC WiFi FlySky FS-i6S (przeznaczona dla quadrocoptera, 10-kanałowa)
    - odbiornik RC FS-iA10B (10-kanałowy)
    - 2 elementy z Brooxes Basic Tilt Frame (rama główna i półeczka pod aparat)
    - Brooxes Better Gear Guide (BBGG) - mocowanie rigu do krzyża picavet i zębatek do serwomechanizmu sterującego
    - krzyż (choć precyzyjnie powinno się napisać litera "H") picavet z KAPshop wraz z linkami i klipsami mocującymi
    - Zestaw zębatek do BBGG (w KAPshop występujących po prostu pod nazwą Gearset) wraz ze śrubą mocującą, nakrętkami i podkładkami blokującymi
    - 2 serwomechanizmy 360 stopni/praca ciągła: PowerHD AR-3606HB
    - 2 koszyki (pudełeczka) z włącznikami na baterie 9V (jeden z nich spełniał właściwą dla siebie rolę pojemnika na baterię, w drugim miejsce znalazła przetwornica step-down redukująca napięcie 9V na ok. 5,5 niezbędne do zasilania odbiornika RC
    - śruby (M3, M4), nakrętki samohamujące i zwykłe i dwa plastikowe separatory (elementy dystansowe) do śruby pod krzyżem picavet
    - kilka odcinków taśm montażowych 3M Dual Lock typ 400
    - kwadratowy plastikowy profil połączony w dwa prostopadłe ramiona, wzmocniony drutem... z kalendarza

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rc_kap_rig_001.jpg
Wyświetleń:	72
Rozmiar:	478,8 KB
ID:	225135

    W oryginalnej ramie Brooxes musiałem nawiercić otwór na śrubę, by półeczka na aparat obracała się w jednej osi wraz z serwomechanizmem (w ramie był otwór, ale nie leżał w jednej osi z elementem obrotowym serwa). Jeden dodatkowy otwór potrzebny był także do mocowania aparatu - producent po prostu uznał, że każdy zrobi sobie ten otwór na śrubę w miejscu, które najlepiej będzie pasowało ze względu na używany typ aparatu.

    Aparatura RC pozwala oczywiście na dużo więcej niż jest mi to potrzebne - do obsługi rigu używam raptem dwóch kanałów Sterowanie manetkami pozwala na płynną regulację prędkości obrotu zarówno samego rigu, jak i półeczki. Mam przy tym możliwość obrotu w obie strony, więc szybka poprawa ustawienia, czy reagowanie na podmuchy wiatru i kiwanie się rigu są potencjalnie możliwe.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rc_kap_rig_002.jpg
Wyświetleń:	65
Rozmiar:	374,6 KB
ID:	225136

    Z rzeczy, które musiałem przyjąć do wiadomości lub nieco przewalczyć:
    - duża zębatka z zestawu Gearset KAPshop nie jest płaska (sic!), co sprawia, że mechanizm obrotu dostanie nieco bardziej w kość, niż przy idealnym kształcie
    - instrukcja przeplatania linek w krzyżu picavet ma się nijak do przysłanego krzyża ("H") i gdyby nie fakt posiadania drugiego rigu, na podstawie którego mogłem wykonać właściwy przeplot, pewnie spędziłbym trochę czasu złorzecząć pod nosem

    Jeden pozytyw ze wspomnianym krzyżem w kształcie litery "H" - dołączone do niego są śruby/oczka, które znacznie mniej obcierają linki niż miało to miejsce w przypadku mojego pierwszego rigu. Poprzednio musiałem dokonać modyfikacji oczek krzyża z użyciem elementów łańcucha rowerowego, by linka przestała być wycierana (przy okazji zmieniając geometrię ułożenie otworów, co jak się okazało nie zmieniło jego własności).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	picavet_bicycle_chain_mod.jpg
Wyświetleń:	73
Rozmiar:	187,2 KB
ID:	225137
    Obecnie z przyjemnością używam: Tough TG-4 + FotoKite 180

  2. #1102
    Awatar JacSlo
    Dołączył
    Apr 2017
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    27
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Aktualizacja / postscriptum do poprzedniego wpisu.

    Nowy uchwyt udało mi się przetestować w trakcie nieco luźniejszego (pandemicznie) okresu późnym latem, gdy odbywały się coroczne ćwiczenia dla studentów specjalności Geoinformatyka i Kartografia z Bezzałogowych Lotniczych Obserwacji Ziemi (BLOZ) prowadzone przez Zakład Geoinformatyki i Kartografii UWr, w którym pracuję. Test wypadł niestety niepomyślnie... Jak to zwykle bywa rzeczywistość szybko zweryfikowała mój pierwotny pomysł i zmusiła mnie do przebudowy konstrukcji.

    Okazało się, że sterownik RC pracujący na częstotliwości WiFi interferuje z sygnałem WiFi, dzięki któremu możliwe jest sterowanie aparatem Tough TG-4 ze smartfona. Sygnał sterownika RC jest dużo mocniejszy i właściwie całkowicie eliminował możliwość używania jednoczesnego połączenia smartfon-aparat.

    Nie pozostało nic innego, jak poszukać alternatywnego rozwiązania. W swoich klipach wideo Evan Reinheimer używa rigu sterowanego radiem i mini (obecnie już nie tak bardzo ) kamery z nadajnikiem radiowym. Obraz z kamery odbiera na małym ekranie, co pozwala mu ustawiać swobodnie kadrowanie. Poszedłem tym tropem i po dłuższej chwili poszukiwań odpowiedniego rozwiązania, zdecydowałem się na zakup systemu wideo stosowanego w dronach FPV własnej konstrukcji.

    Do pierwotnego uchwytu dodałem:
    - kamerę Eachine TX04 z 25 mW nadajnikiem (zasilaną dwoma bateriami AA)
    - mechaniczny spust migawki wyposażony w serwomechanizm, sterowany podobnie jak serwa obrotów uchwytu z nadajnika RC

    Mimo iż nadajnik wideo zasilany może być zakresem napięć zbliżonych do tych, które stosowane są w zasilaniu odbiornika RC, nie zdecydowałem się na ujednolicenie źródła zasilania. Serwomechanizmy pracując generują sporo zakłóceń i chciałem uniknąć ponownego problemu konfliktu (tym razem elektrycznego) z systemem wideo. Dodanie zasilania w postaci dwóch baterii AA niewiele zmienia w masie unoszonej w powietrzu (latawcowi i tak jest wszystko jedno, mógłby unieść dużo więcej), a unika się problemu zaniku obrazu.

    Zestaw nadajnika RC uzupełniłem o ekran z odbiornikiem wideo FPV Eachine Moneagle. Ekran ten jest w moim odczuciu bardzo udaną konstrukcją - posiada wbudowany akumulator pozwalający na nie stosowanie dodatkowych źródeł energii (jak to czasem bywa w goglach do FPV), jasność ekranu jest bardzo dobra, co przydaje się szczególnie w słoneczne dni. Ta jego cecha potwierdziła się podczas lotu próbnego wykonywanego w bezchmurny, słoneczny dzień - ekran był czytelny mimo iż ustawiony był na połowę swojego zakresu.

    Mój wybór padł na system FPV stosowany w dronach, bo zapewnia on standardową częstotliwość komunikacji (5,8 GHz) i nie stanowi unikalnego rozwiązania (jak na przykład u wspomnianego Evana Reinheimera), co pozwoli na ewentualną zmianę, czy rozbudowę w przyszłości. Poniżej zdjęcie uaktualnionej wersji uchwytu:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kap_rig_with_fpv_video.jpg
Wyświetleń:	56
Rozmiar:	262,8 KB
ID:	232768

    Z przyjemnością mogę potwiedzić, że uchwyt przeszedł już swój pierwszy test i z odległości kilkudziesięciu metrów system wideo pozwała na podgląd kadru. Poniżej zdjęcie z tego lotu:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kap_with_fpv_test_flight.jpg
Wyświetleń:	76
Rozmiar:	631,2 KB
ID:	232769

    Na fotografii widok z osiedla Kowale w stronę Psiego Pola we Wrocławiu. Na horyzoncie widać m.in. blokowisko przy ul Litewskiej.

    Pora na testy maksymalnego zasięgu, na którym komunikacja między nadajnkiem i odbiornikiem FPV będzie możliwa. Być może czeka mnie jeszcze wymiana anten odbiornika na pozwalające zwiększyć zasięg komunikacji (tzw. diversity fpv). Ale to już kolejny krok w testach. Oby wreszcie zrobiło się cieplej :P
    Obecnie z przyjemnością używam: Tough TG-4 + FotoKite 180

  3. #1103
    | OlyJedi Awatar nipo80
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Orle k. Wejherowa
    Posty
    775
    Siła reputacji
    78
    Moja galeria
    Gratuluje. Czekam na dalsze testy

  4. #1104
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.233
    Siła reputacji
    336
    Moja galeria
    Gratuluję pomysłów i czekam na testy... Pro ekologiczne fotografowanie. Do latawca dynamo lub panele, a wynoszenie aparatu/kamery na prąd. Do czego to doszło przez te ostatnie lata...
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  5. #1105
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2006
    Mieszka w
    opolskie
    Posty
    4.338
    Siła reputacji
    147
    Moja galeria
    Niesamowite. Dzięki za podzielenie się wiedzą i doświadczeniem.
    pozdrawiam Wiejo

  6. #1106

    Dołączył
    Mar 2021
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    590
    Siła reputacji
    73
    Moja galeria
    Fajnie!
    A nie myślałeś o przejściu z RC na 435 MHz? Nie wchodziłoby na wi-fi 2,4 GHz.

  7. #1107
    Awatar JacSlo
    Dołączył
    Apr 2017
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    27
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    @cobra - Nie szukałem aparatury w tym zakresie częstotliwości. Przeglądając oferty nadajników RC przed oczy "wyskakiwały" głównie te związane ze sprzętem 2,4 GHz. Być może, gdybym mógł skonfrontować swoje pomysły na nadajnik z modelarzami RC na horyzoncie pojawiłaby się taka alternatywa. W czasie dokonywania wyboru zagrało parę czynników - aparatura miała w zestawie odbiornik, była zasilana bateriami AA, miała wyjście USB pozwalające na podłączenie jej do komputera i trenowanie manewrów w symulatorze UAV, miała przystępną cenę i (może to najdziwniejszy z argumentów) przypominała aparaturę, na które szkoliłem się w lotach UAV pewnej bardzo popularnej chińskiej firmy Ot - poszedłem w kierunku sprzętu, który miałem w rękach i miałem okazję nieco lepiej poznać.

    W tamtym czasie nie pomyślałem o potencjalnym konflikcie sieci WiFi z nadajnika i aparatu fotograficznego - i jak życie pokazało - powinienem byl to jednak przewidzieć Wybrnięcie z tego kłopotu za pomocą kamery FPV załatwiło jednak temat. Jak to mówią, nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło... Wyposażenie uchwytu w kamerę FPV spodowało, że mam podgląd kadru na pełnym zasięgu linki (no, prawie). Wczoraj miałem okazję sprawdzić sprzęt w terenie.

    Na corocznych ćwiczeniach ze studentami pokazywałem latawiec i przy niezwykle sprzyjających warunkach pogodowych (5-6 m/s stałego wiatru przy ziemi) udało się rozwinąć praktycznie całą linkę jaką mam na zwijaku i sprawdzić, czy podgląd z tej odległości będzie wciąż możliwy. Był. Aparat był mniej więcej w odległości 140-145 m ode mnie, a na ekranie (pomimo śnieżenia wywołanego małą mocą nadajnika kamery) można było obejrzeć, w którą stronę "patrzy" aparat.

    Miejscem tegorocznych ćwiczeń była Borowa Oleśnicka i lądowisko paralotniarzy. Zarządzający tym terenem dali nam zielone światło na przeprowadzenie tam zajęć i dzięki temu mieliśmy kawałek sporego pola do dyspozycji. Poniżej trzy kadry z lotów.

    Widok na Smardzów:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2021-05-11_latawcowe_004_smardzow.jpg
Wyświetleń:	62
Rozmiar:	622,7 KB
ID:	233593

    Widok na Borowę Oleśnicką:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2021-05-11_latawcowe_005_borowa_olesnicka.jpg
Wyświetleń:	63
Rozmiar:	616,5 KB
ID:	233594

    Widok na Nieciszów:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2021-05-11_latawcowe_006_nieciszow.jpg
Wyświetleń:	61
Rozmiar:	687,4 KB
ID:	233595

    Tak więc mogę potwierdzić sprawność systemu, przynajmniej w przypadku mojego zestawu KAP. Na zakończenie potwierdzenie, że nie jestem jedyny, który wpadł na ten pomysł i nie jestem jedynym, który inspirował się kanałem Evana Reinheimera
    Klip na YT, na kanale Andrew Duttona: https://www.youtube.com/watch?v=vv9Jh71ug7o
    Obecnie z przyjemnością używam: Tough TG-4 + FotoKite 180

Podobne wątki

  1. wymiana pryzmatu E-510
    By mestre16 in forum E-System
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 20.02.09, 16:21
  2. Fotografia latawcowa
    By Jack in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 22.01.09, 15:58
  3. Wymiana C-5050..
    By dodi in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 3.08.08, 19:55
  4. Wymiana sprzętu
    By RaptoRi in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 4.06.05, 13:19

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.