Strona 105 z 111 PierwszyPierwszy ... 55595103104105106107 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1.041 do 1.050 z 1107

Wątek: KAP - fotografia latawcowa - wymiana doświadczeń

  1. #1041
    | OlyJedi Awatar romek1967
    Dołączył
    Nov 2008
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    4.776
    Siła reputacji
    157
    Moja galeria

    Odp: KAP - fotografia latawcowa - wymiana doświadczeń

    Cytat Zamieszczone przez ONYK Zobacz posta

    Do testów z firmy IKAR dostałem sześć fabrycznie nowych linek - nie ma mowy o jakichkolwiek uszkodzeniach. Na każdej był węzeł (który teoretycznie osłabia linkę o 30-50% - czytałem kilka artykułów na ten temat). Żadna z linek nie pękła na węźle tylko mniej więcej w połowie długości (testowałem odcinki o długości 100 cm). Faktyczna wytrzymałości fabrycznie nowych linek średnio różni się ok. 100% od deklarowanej. W tym kontekście zrozumiałe wydają się zalecenia by np. do Delty używać linki 140 kg, choć wiadomo, że latawiec takiej siły nigdy wytworzy bo przy nacisku 30-40 kg połamałyby się maszty i rozerwało pokrycie. Jest to współczynnik bezpieczeństwa, ale chyba nie dla zużycia materiału i węzłów tylko dla fałszerstwa producentów
    Nie pisałem tego w odniesieniu do Twoich testów, tylko używaniu linek do KAP.
    I nadal twierdzę że zakup wspomnianej linki z kapshopu rozwiązuje problem i potrzebę testowania.
    The question is: What is a Mahna Mahna?

  2. #1042
    | OlyJedi Awatar Blueion
    Dołączył
    Jul 2012
    Mieszka w
    Nowy Jork, USA
    Posty
    80
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria

    Odp: KAP - fotografia latawcowa - wymiana doświadczeń

    Moje trzy grosze z obserwacji Fotokitow w locie.





    Gdy wiatr zwieksza sile i nie jest porywisty moje fotokity zaczynaja sie przechylac (oba w lewo). Kat lotu zmniejsza sie przy tym znacznie. W skrajnym przypadku moja 160-ta latala odchylona od pionu o 90st bez pikowania. Foto prawy dolny rog zrobione z rigu przy predkosci wiatru okolo 18 mph (8 m/s). Pozostale trzy zdjecia zrobione przy stalej morskiej bryzie 20mph (9 m/s). Jak widac byl problem z wypuszczeniem przez zawirowania spowodowane moja osoba, musialem stac bokiem zeby mi sie nie "przyklejal" do kurtki. Tym razem mialem dosc dlugi ogon, Fotokite wystrzelil w powietrze i utrzymywal wysoki kat lotu. Przechyl nadal wystepowal ale nie byl tak znaczny, lot stabilny bez wedrowek latawca na boki. Linka byla naprezona jak struna od fortepianu. Z KAP zrezygnowalem ze wzgledu na trudny do opanowania ciag latawca.
    Wszystkie piki jakie zaliczylem wystapily przy silnym wietrze w porywie na niewielkiej wysokosci. Moze dlatego ze nie wypuszczam wysoko jak widze ze wiatr za silny lub zbyt porywisty i ze nic ze zdjec nie bedzie . Tylko w jednym wypadku mialem rig na lince, skonczylo sie na porysowaniu filtra i obudowy aparatu.
    Przy zmiennej sile wiatru moje fotokity lubia wedrowac na prawo i lewo od kierunku wiatru. Ogon nie eliminuje tego zjawiska ale ogranicza jego zakres.
    Kilka razy mialem okazje doswiadczyc przelotu Fotokita nad glowa w jednym przypadku zakonczone dlugim nurkowaniem w kierunku rzeki na szczescie bez wodowania.
    W wiekszosc lotow Fotokitami jest z ogonem na "Y" bridle jesli tylko latawiec da rady go podniesc oczywiscie. Uzywam drouge (powyzej 12mph) lub paskow wycietych z ripstopu, ktore przedluzam w miare potrzemy (sily wiatru) o kolejne sekcje laczone ze soba za pomoca koleczkek na klucze.

    Jednyny latawiec jakim latam bez ogona w calym zakresie jego sily wiatru to Rokkaku.

  3. #1043
    | OlyJedi Awatar Jack
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Błonie
    Posty
    2.461
    Siła reputacji
    129
    Moja galeria

    Odp: KAP - fotografia latawcowa - wymiana doświadczeń

    To poniekąd potwierdzenie mojej wiary w doczepianie ogona do fotokita

  4. #1044

    Dołączył
    Sep 2013
    Posty
    2
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Odp: KAP - fotografia latawcowa - wymiana doświadczeń

    Witam!

    Trafiłem tutaj przez przypadek, gdyż nie zajmuję się fotografią latawcową, ale projektem dość pokrewnym bo wykorzystującym również latawce . Jest to projekt badawczy polegający z grubsza na wynoszeniu na latawcach nadajników radiowych - http://larr-project.blogspot.com/

    J
    ako, że dużo problemów technicznych jest wspólnych dla wszystkich 'kajciarzy' (;P) postanowiłem się podzielić i moim rozwiązaniem - jest to elektryczna wyciągarka linki latawcowej - filmik z pierwszego testu znajduje się tutaj:

    http://www.youtube.com/watch?v=fxfDgPu25KY


    projekt był mocno inspirowany wyciągarkami dla surferów - http://beachwinches.com/, z tą różnicą że do naszych zastosowań silniki spalinowe się nie nadają .

    obecnie jest już wersja bardziej rozbudowana, bo ze sterownikiem obrotów oraz hamulcem elektrodynamicznym (na dniach będą zdjęcia).

    Jeżeli ktoś jest z Warszawy lub okolic to zapraszam do współpracy .

  5. #1045

    Dołączył
    Jul 2011
    Posty
    17
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Odp: KAP - fotografia latawcowa - wymiana doświadczeń

    Cytat Zamieszczone przez romek1967 Zobacz posta
    Nie pisałem tego w odniesieniu do Twoich testów, tylko używaniu linek do KAP.
    I nadal twierdzę że zakup wspomnianej linki z kapshopu rozwiązuje problem i potrzebę testowania.
    Sprawdzałem ostatnio linkę dacron 150 kg - jest mniejszego kalibru niż ta z czarna 200 kg KAP- shopu a i tak jest zdecydowanie za gruba i ciężka - tzn. nadaje się do typowej fotografii latawcowej , ale nie bardzo do lotów wysokościowych; ostatecznie zdecydowałem się na dyneemę 140 kg (realnie zmierzone 55 kg - czyli więcej niż dacron 150 kg) przy czym linka ta jest dwukrotnie cieńsza i znacznie lżejsza od dacronowej; jedyna jej wada to bardzo wysoka cena

    ---------- Post dodany o 22:07 ---------- Poprzedni post był o 21:54 ----------

    Cytat Zamieszczone przez rogallo Zobacz posta
    Witam!

    Trafiłem tutaj przez przypadek, gdyż nie zajmuję się fotografią latawcową, ale projektem dość pokrewnym bo wykorzystującym również latawce . Jest to projekt badawczy polegający z grubsza na wynoszeniu na latawcach nadajników radiowych - http://larr-project.blogspot.com/

    J
    ako, że dużo problemów technicznych jest wspólnych dla wszystkich 'kajciarzy' (;P) postanowiłem się podzielić i moim rozwiązaniem - jest to elektryczna wyciągarka linki latawcowej - filmik z pierwszego testu znajduje się tutaj:

    http://www.youtube.com/watch?v=fxfDgPu25KY


    projekt był mocno inspirowany wyciągarkami dla surferów - http://beachwinches.com/, z tą różnicą że do naszych zastosowań silniki spalinowe się nie nadają .

    obecnie jest już wersja bardziej rozbudowana, bo ze sterownikiem obrotów oraz hamulcem elektrodynamicznym (na dniach będą zdjęcia).

    Jeżeli ktoś jest z Warszawy lub okolic to zapraszam do współpracy .
    Ciekawy projekt; co do wyciągarki elektrycznej to prace nad moją (trwające już kilka miesięcy) są na ukończeniu i również podzielę się doświadczeniami; co do hamulca to zdecydowałem się na tarczowy; regulacja obrotów i tym samym prędkości zwijania przy pomocy potencjometru. Ps. Jaka prędkość zwijania ma ta wyciągarka? Ja planuję uzyskiwać roboczo ok. 2-3 m/sek.

  6. #1046

    Dołączył
    Apr 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    17
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Odp: KAP - fotografia latawcowa - wymiana doświadczeń

    Cytat Zamieszczone przez ONYK Zobacz posta
    Ps. Jaka prędkość zwijania ma ta wyciągarka? Ja planuję uzyskiwać roboczo ok. 2-3 m/sek.
    Też kombinowałem z elektryczną zwijarką. to 2-3 m/sek to będzie chyba za szybko, a poza tym nie wiem czy silnik da radę uciągnąć z taką prędkością przy silniejszym wietrze. chyba że przestanie wiać i będzie zwijał linkę bez obciążenia.
    Ja miałem przekładnię ślimakową i bez obciążenia 500 m linki zwijałem w ok pół godziny. a jak doszło obciążenie to silnik zwalniał. Chyba że są lepsze silniki i przekładnie.

  7. #1047

    Dołączył
    Jul 2011
    Posty
    17
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Odp: KAP - fotografia latawcowa - wymiana doświadczeń

    Cytat Zamieszczone przez andrzej68 Zobacz posta
    Też kombinowałem z elektryczną zwijarką. to 2-3 m/sek to będzie chyba za szybko, a poza tym nie wiem czy silnik da radę uciągnąć z taką prędkością przy silniejszym wietrze. chyba że przestanie wiać i będzie zwijał linkę bez obciążenia.
    Ja miałem przekładnię ślimakową i bez obciążenia 500 m linki zwijałem w ok pół godziny. a jak doszło obciążenie to silnik zwalniał. Chyba że są lepsze silniki i przekładnie.
    Obecnie, jeszcze ręcznie zwijając hol o długości 1 km na duży bęben długości zajmuje mi to 20 min (przy umiarkowanej prędkości wiatru) co daje prędkość nawijania ok. 0.8 m/sek. Dla mnie to zbyt wolno - chciałbym przy użyciu elektrycznej nawijarki robić to co najmniej 2x szybciej. Zwracam także uwagę na aspekt bezpieczeństwa. W przypadku (odpukać...) uszkodzenia latawca (np. pęknięcie masztu) duża prędkość zwijania (większa niż opadania niesprawnego latawca)pozwolić może na uratowanie całego zestawu (zostanie ściagniety na miejsce startu zanim opadnie swobodnie). Co do mocy silnika to na razie się nie wypowiadam - sprawdzić to będe musiał empirycznie. Silnik został zaadoptowany od wyciągarki do samochodów terenowych - z odpowiednim przełożeniem.

  8. #1048
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar henry1
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Stołeczne Miasto Poznań
    Posty
    8.629
    Siła reputacji
    326
    Moja galeria

    Odp: KAP - fotografia latawcowa - wymiana doświadczeń

    Silniki BLDC mają stosunkowo małe wymiary przy dość dużej mocy.
    Można regulować obroty stosowną elektroniką.
    Podstawowa wada to cena.
    W ogródku sąsiadki są ładne kwiatki.
    Popieram Stopkę Krakmana
    !

    LUBIĘ WYCHODZIĆ NA DWÓR, NA POLE MAM ZA DALEKO.

  9. #1049

    Dołączył
    Apr 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    17
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Odp: KAP - fotografia latawcowa - wymiana doświadczeń

    Cytat Zamieszczone przez ONYK Zobacz posta
    W przypadku (odpukać...) uszkodzenia latawca (np. pęknięcie masztu) duża prędkość zwijania (większa niż opadania niesprawnego latawca)pozwolić może na uratowanie całego zestawu (zostanie ściagniety na miejsce startu zanim opadnie swobodnie). .
    Miałem raz 500 m linki rozwinięte z aparatem i nagle wiatr przestał wiać a latawiec opadał. Zwijanie moim niezbyt udanym zwijakiem nie wchodziło w grę. musiałem ściągać ręcznie jak najszybciej, starając się aby linka nie poplątała się na ziemi. Nie wiedziałem że wiatr tak nagle może sobie przestać wiać. Aparat opadł przy mnie a latawiec już te 100m dalej. Wskazane w takich przypadkach byłoby takie elektryczne szybkie zwijadełko

  10. #1050
    | OlyJedi Awatar romek1967
    Dołączył
    Nov 2008
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    4.776
    Siła reputacji
    157
    Moja galeria

    Odp: KAP - fotografia latawcowa - wymiana doświadczeń

    Cytat Zamieszczone przez andrzej68 Zobacz posta
    Wskazane w takich przypadkach byłoby takie elektryczne szybkie zwijadełko
    Lub zwijadło do elektrycznego pastucha, ręczne ale z przekładnią, zwija w ekspresowym tempie. Poniżej zamontowane na wózek golfowy. Kiedyś tego używałem. Jak widać mieści 500m tzw. czarnej linki z KapShopu.
    The question is: What is a Mahna Mahna?

Podobne wątki

  1. wymiana pryzmatu E-510
    By mestre16 in forum E-System
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 20.02.09, 16:21
  2. Fotografia latawcowa
    By Jack in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 22.01.09, 15:58
  3. Wymiana C-5050..
    By dodi in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 3.08.08, 19:55
  4. Wymiana sprzętu
    By RaptoRi in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 4.06.05, 13:19

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.