Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 59

Wątek: E-3 / e-30 / e-620

  1. #1
    | OlyJedi Awatar janek222
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    108
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

    E-3 / e-30 / e-620

    Witam,

    dawno mnie tu nie było, jednakże ostatnio zastanawiam się nad zmianą puszki (obecnie E-410).
    Naczytałem się już trochę i dalej nie wiem na co postawić. Przejrzałem forum, dxomark (bardzo fajna strona, szkoda, że tak późno na nią trafiłem. Uwidoczniło mi to jak wielkim nieporozumieniem jest, często obecne na różnych forach, stwierdzenie typu: wybierz puchę która lepiej leży w dłoni bo możliwości i parametry są podobne niezależnie od marki), strona producenta.
    W związku z tym, mam kilka pytań/faktów:
    -jak na tle osławionej szybkości AF w E-3 wyglądają konkurenci (może być subiektywnie)
    -z czego wynika ta osławiona prędkość, bo na stronie producenta metoda pomiaru "chyba" (dlaczego chyba o tym za chwilę) ta sama.
    -System różnicy detekcji fazowych TTL (E-30, E-620) vs. pomiar TTL w oparciu o system detekcji różnic fazowych (E-3) (ze strony producenta). Jak dla mnie składnia mówi o dwóch różnych rzeczach, ale podejrzewam, że chodzi o to samo
    -12Mpx modele mają bez sensu zawyżane wartości ISO (według dxomark przy 1600 zmierzone ISO wynosi ledwo ponad 1000) i już wiadomo skąd ten chwilowy mit o lepszej jakości przy wyższym ISO E30 vs E3. O co kaman?
    -Problemów z FF lub BF jeszcze nie doświadczyłem, więc nie wiem na ile istotny jest to bajer.

    Reasumując naprawdę nie wiem już co dalej robić (przez chwilę myślałem nawet nad zmianą systemu, ale ze względu na posiadany osprzęt wolałbym zostać przy Olku). A czego oczekuję po nowej puszce?
    -Szybszy AF
    -Troszkę lepszej jakości przy wyższym ISO
    -Dłuższych czasów bez rozmycia (stabilizacja)
    -Większy wizjer z parametrami na spodzie a nie z boku
    Reszta jest nieistotna (waga, rozmiar, uszczelnianie itp.)

    Za wszelkie uwagi/wyjaśnienia do powyższego, wielkie dzięki.

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar zigger
    Dołączył
    Dec 2006
    Mieszka w
    Olsztyn
    Posty
    1.616
    Siła reputacji
    95
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez janek222 Zobacz posta
    -Problemów z FF lub BF jeszcze nie doświadczyłem, więc nie wiem na ile istotny jest to bajer.
    Czy piszac "bajer" masz w tym momencie na uwadze mozliowsc korekcji FF/BF dla aktualnie uzywanego obiektywu?
    Moczarom... mówimy zdecydowane NIE!!!

  3. #3
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    327
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    E-3 i E-30 są tak samo szybkie i oba spełniają wszystkie Twoje wymogi. Co do konkurencji to ciężko tak na prawdę coś powiedzieć. Po prostu od pewnego poziomu wszystkie sprzęty są szybkie i nawet jeśli różnice są to zauważalne albo rzadko albo dopiero przy laboratoryjnych testach.

    Z moich obserwacji wynika,że D300 vs E-3 to niemalże to samo. E-3 ma ciut szybszy(zwłaszcza przy kiepskim świetle) S-AF od Nikona za to gorszy C-AF.

    W E-3 podoba mi się - co widać na dxomark - że konkretne ISO jest nim faktycznie. Nic nie jest ani zawyżane ani zaniżane.

    Problemem E-3 są JPGi, które są na równie kiepskim poziomie co w E-410. Dopiero E-30 i E-620 lepiej radzą sobie z kompresją. Dlatego cały czas używam RAW + JPG gdzie ten 2 służy tylko do podglądu.

    Nigdy nie żałowałem zakupu E-3. Do ISO 800 nie odstaje od konkurencji a wyższych nie używam. No ale to sprawa indywidualna.

  4. #4
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Karol
    Dołączył
    May 2004
    Mieszka w
    las pod TARNOWem...
    Posty
    5.346
    Siła reputacji
    170
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez janek222 Zobacz posta
    A czego oczekuję po nowej puszce?
    -Szybszy AF
    -Troszkę lepszej jakości przy wyższym ISO
    -Dłuższych czasów bez rozmycia (stabilizacja)
    -Większy wizjer z parametrami na spodzie a nie z boku
    Reszta jest nieistotna (waga, rozmiar, uszczelnianie itp.)

    Za wszelkie uwagi/wyjaśnienia do powyższego, wielkie dzięki.
    Ja bym wziął E-30 bądź E-3. E-3 ma najlepszy wizjer jaki widziano w Olkach - względnie duży i przede wszystkim 100% kadru. Układ stabilizacji w tych aparatach teoretycznie jest taki sam, w praktyce sądzę, że E-3 pozwala na użycie nieco dłuższych czasów - waga korpusu robi swoje.
    E-620 jednak znacznie odstaje wizjerem. Poza tym E-3/30 ma dwie rolki, górny wyświetlacz, E-620 nie.
    Co do AF należy pamiętać, że E-3/30 ma całkiem inne rozmieszczenie punktów AF - IMHO znacznie bardziej użyteczne niż to w E-620.
    E-3 nie ostrzy po kontraście i nie ma korekcji FF/BF, te cechy ma z kolei E-30.
    Twój wybór...
    zmiana nicka: ktotek -> Karol
    Polska B - wątek ze zdjęciami
    Facebook

  5. #5
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Kaz de Wro
    Dołączył
    Dec 2006
    Mieszka w
    Wroc
    Posty
    1.740
    Siła reputacji
    34
    Moja galeria
    Nie będę odkrywczy jeżeli zapytam co focisz przede wszystkim? Odpowiedź na to pytanie zdeterminuje wybór... .

    Jeżeli szerokorozumiany plener (zwierzaki itp.) jest Twoim priorytetem, to u Olego optymalnym jest E-3 + szkła SWD [szybkość AF, uszczelnienia, pancerność]
    Jeżeli priorytety inne niż powyższe, to dla mnie na razie idealnym jest E-30. Używałem tego body ze szkłami manualnymi, byłem pod wrażeniem świetnego pomiaru światła. Dwie rolki i górny wyświetlacz nader pomocny.
    Jeżeli ma to być wybór bardziej "budżetowy", to zapewne E-620 jest odpowiednim wyborem. Brak jednej rolki i górnego wyświetlacza powoduje , że ta puszka jest ca 1000zł tańsza od E-30. A poza tym posiada wszystkie bardzo dobre parametry E-30!

    ps. nie słyszałem o FF/BF u szkieł Olego
    Ostatnio edytowane przez Kaz de Wro ; 22.03.10 o 12:29
    Z kliszą na szyi.
    Olympus 35 RD.

  6. #6
    | OlyJedi Awatar janek222
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    108
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Co do FF/BF to sprawdziłem posiadane 14-54 i 70-300. 14-54 bez zarzutu, 70-300 trochę dziwnie na 300 (dziwnie, znaczy nie jestem pewien czy po przekręceniu ostrości jest lepiej czy gorzej ze względu na niską dokładność pierścienia w tymże szkiełku). Tylko dlatego rozważam również E-3 bo korekcja póki co nie jest konieczna.

    Focę co popadnie (bez specjalnego wskazania na coś konkretnego, ale też bez specjalnego hardcore w stylu przebieranie się i podkradania do ptaszków itp.) Po prostu czasem zdarzy mi się wyjść na spacer tylko po to by popstrykać, a reszta to przy okazji

    JPEG to nie problem - prawie od początku (prawie, bo dopiero po przeczytaniu paru wątków na tym forum) pstrykam RAW.

    E-620 i brak podglądu na żywo? Z tego co wyczytałem takowy jest w tej puszce.
    E-620 włączyłem jako opcję ostatnio właśnie ze względu na fakt sporej różnicy w cenie do E-30. Jakoś nie jestem przekonany wydać ponad 1k więcej patrząc subiektywnie na różnice między nimi. No chyba że AF jest znacznie gorszy w E-620?

  7. #7
    | OlyJedi Awatar Roby
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    121
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    620-tka toć to małe to to,ginie w ręku

  8. #8
    | OlyJedi Awatar janek222
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    108
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Roby Zobacz posta
    620-tka toć to małe to to,ginie w ręku
    E tam, jak się zaczyna z 410 to nic nie jest małe

  9. #9
    | OlyJedi Awatar Roby
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    121
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez janek222 Zobacz posta
    E tam, jak się zaczyna z 410 to nic nie jest małe
    Podjedz do Foto Joker-a podepnij swoje 70-300mm pod jedną a potem pod drugą puszkę efekt zuważysz sam

  10. #10
    | OlyJedi Awatar pajkert
    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    57
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Jeśli komfortowało trzymało Ci się E-410 to E-620 także. Kwestia jakie kto ma ręce, ma mam takie, że E-620 mi pasuje dobrze, a E-30 wydaje się lekko za wielki. Wyważanie E-620 z cięższym szkłem poprawia grip - odkąd używam gripa mam wrażenie, że to zupełnie inny aparat. Bez gripa licz się także z tym, że pojemność aku jest mniejsza niż w E-30 i E-3, bo tu jest taki sam aku jaki masz w E-410, a nie ten większy BLM-1, używany w E-5xx, E-30 i E-3. Z dwoma BLS-1 w gripie jest bardzo dobrze, a co więcej - ogniwa wymieniać mogę bez wyłączania aparatu - jak w dobrej klasy serwerze zasilacze

    Osobiście polecam E-620 + grip, a zaoszczędzoną na E-30 kwotę zainwestuj w inne rzeczy, które pomogą Ci robić lepsze zdjęcia (statyw? szkła? oświetlenie?) - na pewno nie będzie tak, że jakieś zdjęcie Ci nie wyjdzie, bo używałeś E-620 a nie E-30, po prostu w droższym modelu parę rzeczy jest troszkę bardziej komfortowych - wizjer większy, druga rolka, pomocniczy wyświetlacz u góry - jak mówili przedmówcy.

    Sam używam E-620 i absolutnie nie żałuję wyboru, a odkąd mam grip i ZD 12-26 SWD, to w zasadzie nie potrzebuję niczego więcej. Przy okazji jak na spacer to body jest mniejsze i lżejsze. Jeśli potrzebuję ultralekkości, to po prostu odkręcam grip i mam body tylko odrobinę większe niż Ty obecnie.

    Podsumowując: Polecam E-620 + gadżety za zaoszczędzoną kwotę.
    E620+ZD12-60+ZD14-42+ZD40-150+ZD35+HLD-5+Helios44M-MF2+Pentacon135F2.8+FL36R+Lowepro Nova200AW+FastPack 250

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.