Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: HDR z Zonera

  1. #1
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    368
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria

    HDR z Zonera

    Bardzo mi się spodobał Zoner ale na jednym się zaciąłem. Przy próbie wprowadzenia 5 klatek do zrobienia HDRa program się na mnie drze, że tylko 2 albo 3 klatki można dodać. Jak wiadomo przy HDR to trochę mało. Znalazł może ktoś sposób na zwiększenie ilości przetwarzanych klatek ? Ja go przechytrzyłem w ten sposób, że najpierw połączyłem 3 klatki potem 2 i te dwie składowe połączyłem jeszcze raz i dostałem jeden HDR z 5 składowych. Czy ktoś wpadł na lepszy pomysł. Nie mam wypasionego sprzętu a i oczy mam już stare i zużyte i mogę wszystkiego nie widzieć. Macie jakieś doświadczenia. ? pozdrawiam hb

  2. #2

    Dołączył
    Dec 2008
    Posty
    6
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Robię HDR w Photomatixie i tam nie ma takich problemów ale mam tylko triala. Zoner też mnie interesuje bo jest dużo tańszy. Może obrabia więcej klatek niż 3 tylko w wersji proffesional?

  3. #3
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    368
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez macki Zobacz posta
    Robię HDR w Photomatixie i tam nie ma takich problemów ale mam tylko triala. Zoner też mnie interesuje bo jest dużo tańszy. Może obrabia więcej klatek niż 3 tylko w wersji proffesional?
    Jak pisałem we wstępie, ja znalazłem tylko takie możliwości, dwie albo trzy. pozdrawiam hb

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    368
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    Widzę, że za trudne pytanie, znikąd ratunku. Jak się - zbyma72age - nie wypowie to koniec. pozdrawiam hb.

  5. #5
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2007
    Mieszka w
    Małopolska
    Posty
    38
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    z tutoriala ze strony Zonera
    "......... Zoner Photo Studio oferuje dwa podstawowe sposoby tworzenia obrazu HDR. W celu osiągnięcia najwyższej jakości, zaleca się podjęcie trzech (lub dwóch) zdjęcia z statywu. Jednak nie jest to możliwe dla dynamicznych scen. Dlatego Zoner Photo Studio pozwala na tworzenie obrazów HDR z jednego pliku RAW. ......"
    ".....HDR (High Dynamic Range), funkcja pomaga łączą dwa lub trzy strzały z dokładnie tej samej sceny o różnym stopniu narażenia na jedno zdjęcie o podwyższonej światła / szczegółów w cieniach......"
    tłumaczenie google
    podejrzewam, że max trzy

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    368
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez sirmak Zobacz posta
    z tutoriala ze strony Zonera
    "......... Zoner Photo Studio oferuje dwa podstawowe sposoby tworzenia obrazu HDR. W celu osiągnięcia najwyższej jakości, zaleca się podjęcie trzech (lub dwóch) zdjęcia z statywu. Jednak nie jest to możliwe dla dynamicznych scen. Dlatego Zoner Photo Studio pozwala na tworzenie obrazów HDR z jednego pliku RAW. ......"
    ".....HDR (High Dynamic Range), funkcja pomaga łączą dwa lub trzy strzały z dokładnie tej samej sceny o różnym stopniu narażenia na jedno zdjęcie o podwyższonej światła / szczegółów w cieniach......"
    tłumaczenie google
    podejrzewam, że max trzy
    To wszystko półśrodki, prawdziwy HDR to minimum 5 klatek naświetlonych co 2 EV /niektórzy twierdzą, że nawet do 5 EV różnicy/ . Robienie z 2 czy 3 albo nie daj Boże z jednej klatki to .... jak czegoś nie ma na zdjęciu to na pewno nie przybędzie.

  7. #7
    | OlyJedi Awatar zbyma72age
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    697
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    A może warto spróbować z:
    http://www.sns-hdr.com/
    dyskusja m.in.:
    https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=70017
    lub
    Mediachance – Dynamic Photo HDR
    http://mediachance.com/hdri/index.html
    Aplikacja posiada wiele użytecznych funkcji, między innymi:
    * Potężne narzędzie Pin-Warping, które niweluje przesunięcia pomiędzy zdjęciami robionymi z ręki nawet, jeśli są one znacznie rozsunięte lub przekrzywione;
    * Anti-Ghosting Mask, usuwające z pliku wynikowego “duszki”, które powstają na skutek przesunięcia obiektów na zdjęciu w trakcie wykonywania serii fotografii. Mogą to być np. samochody, idący ludzie, chmury, drzewa kołyszące się na wietrze itp;
    * Wsparcie dla formatów RAW z większości aparatów cyfrowych i 360-stopniowych panoram;
    * Szybki i dokładny podgląd na żywo (“Live HDR preview”) – dzięki niemu możesz zobaczyć jak będzie wyglądał plik już po procesie mapowania tonalnego nawet, jeśli właściwy HDR nie został jeszcze zrobiony!
    * Wbudowane rozmaite algorytmy mapowania tonalnego i przydatne filtry;
    * Możliwość przeprowadzenia procesu Pseudo-HDR dla pojedyńczych 8-bitowych obrazków;
    * Korekcja temperatury barwowej w stopniach Kelvina.
    Prezentacja programu:
    http://www.youtube.com/v/rdltoLwE0io...0xcfcfcf&hl=pl
    dalej krok po kroku pokazane jak można stworzyć HDR z jednego pliku JPG :
    http://www.youtube.com/v/jxIlCfYApo0...0xcfcfcf&hl=pl
    Dalej można zobaczyć jak w czasie rzeczywistym ustawiać światło, wprowadzać korekcję barwy koloru oraz dopełniać kolorami poprzez porównanie ich z gotowymi szablonami:
    http://www.youtube.com/v/AMK3P32Ik0Q...0xcfcfcf&hl=pl
    Pobieramy:
    http://www.mediachance.com/files/dphdr_trial4.exe (for Windows XP and Vista)
    trial sprawi, że po przetworzeniu zdjęcia pozostaje nam znak wodny producenta.
    Można oczywiście również zainstalować sobie Adobe Photoshop plugin:
    http://mediachance.com/plugins/redynamix.html (HDR-like effect from a single image proces ReDynaMix jest dla 8bitowych obrazów RGB (np. jpg, png...).
    do zainstalowania jako Adobe Photoshop plugin *.8bf w XnView, IrfanView...
    itd, itd
    Pozdrawiam
    "Kiedy się chce otrzymać dobrą odpowiedź, trzeba zadać dobre pytanie"

  8. #8
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    368
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez zbyma72age Zobacz posta
    a może warto spróbować z:...............
    [itd, itd
    pozdrawiam
    Jak zwykle jesteś niezawodny, dziękuję.
    Ciekawiło mnie w tym wypadku pytanie, dla czego twórcy tak rozbudowanego i w sumie bardzo dobrego programu, ograniczyli możliwości HDR do jedynie dwóch lub maksimum trzech klatek. pozdrawiam hb
    Ostatnio edytowane przez heniobe ; 13.03.10 o 16:35

  9. #9
    | OlyJedi Awatar Pebal
    Dołączył
    Nov 2009
    Posty
    105
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez heniobe Zobacz posta
    To wszystko półśrodki, prawdziwy HDR to minimum 5 klatek naświetlonych co 2 EV /niektórzy twierdzą, że nawet do 5 EV różnicy/ . Robienie z 2 czy 3 albo nie daj Boże z jednej klatki to .... jak czegoś nie ma na zdjęciu to na pewno nie przybędzie.
    Otóż nie do końca jest tak jak piszesz.
    Przetwarzanie HDR to przede wszystkim mapowanie tonów a nie łączenie wielu ekspozycji w jedną. W wielu przypadkach jeden plik RAW posiada komplet potrzebnych informacji o obrazie. W takich przypadkach dodatkowe zdjęcia z korektami EV służą jedynie do zwiększania rozdzielczości informacji i redukcji szumu.

    Aparaty potrafią rejestrować coraz większy zakres dynamiki w jednym strzale i za jakiś czas w ogóle nie będzie potrzeby robienia dodatkowych zdjęć z korektą EV. Nadal jednak pozostanie problem pokazania dużego zakresu dynamiki na ekranie czy papierze. Tutaj przydają się specjalizowane programy, które pozwalają kompresować dynamikę. Prymitywne narzędzia do kompresji dynamiki są dostępne także w popularnych programach graficznych, jak choćby narzędzie Shadow/Highlight w PS.

  10. #10
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    368
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Pebal Zobacz posta
    Otóż nie do końca jest tak jak piszesz.
    Przetwarzanie HDR to przede wszystkim mapowanie tonów a nie łączenie wielu ekspozycji w jedną. W wielu przypadkach jeden plik RAW posiada komplet potrzebnych informacji o obrazie. W takich przypadkach dodatkowe zdjęcia z korektami EV służą jedynie do zwiększania rozdzielczości informacji i redukcji szumu.

    Aparaty potrafią rejestrować coraz większy zakres dynamiki w jednym strzale i za jakiś czas w ogóle nie będzie potrzeby robienia dodatkowych zdjęć z korektą EV. Nadal jednak pozostanie problem pokazania dużego zakresu dynamiki na ekranie czy papierze. Tutaj przydają się specjalizowane programy, które pozwalają kompresować dynamikę. Prymitywne narzędzia do kompresji dynamiki są dostępne także w popularnych programach graficznych, jak choćby narzędzie Shadow/Highlight w PS.
    Witaj.
    Dzięki, że byłeś uprzejmy poświęcić trochę czasu aby próbować wyjaśnić mi istotę HDRu. Zawiłości teoretyczne nie są moja mocną stroną i nawet nie próbuje ich zgłębiać. Nie dysponuję wysokiej jakości sprzętem abym dostrzegał jakieś wysublimowane niuanse a w dodatku jestem już stary i oczy nie te. Jestem absolutnym amatorem od kilkudziesięciu lat próbującym robić to co sprawia mi radość i mnie się podoba , robiąc to możliwie najlepszy sposób. Oglądać różne zdjęcia zwróciłem uwagę na tę technikę i próbuję coś takiego robić nie wnikając jakie są tego naukowe przyczyny. To co napisałem w moim poście wynika z wiedzy jaką zaczerpnąłem z internetu a w skrócie wynika z niej, że "minimum 5 klatek co 1-3 EV" . Tak właśnie staram się robić HDRy. Przypadkowo zainteresowałem się Zonerem i te dwie,trzy klatki które przerabia wywołały w tym kontekście moje zdziwienie. Twoje naukowe wyjaśnienia procesów zachodzących w trakcie powstawania obrazu HDR nieco mnie uspokoiły, widać uznali, że to wystarczy. Jeszcze raz dziękuję, że byłeś uprzejmy poświęcić mi swój cenny czas. pozdrawiam hb

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.