Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 34

Wątek: 11-22 moje odczucia wrażenia i opinie

  1. #1
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria

    11-22 moje odczucia wrażenia i opinie

    Pierwsze co należy powiedzieć o tym obiektywie to że wykonany jest bardzo solidnie. Jakością budowy solidnością i zaufaniem które od razu budzi nie odbiega od dobrze wszystkim znanego
    ZD 14-54. Do tego stopnia ze mając oba te obiektywy w torbie często zdarzało mi się wyjmować z torby nie ten obiektyw który potrzebowałem
    Tak samo ma charakterystyczne dla bardziej profesjonalnych niż kity obiektywów zuiko okienko ze skalą odległości, fajnie wygodny gumowany pierścień . Obiektyw jest uszczelniony i ma metalowy bagnet – słowem kawał szkiełka jest jasny. Otwiera się do 2.8 na szerokim końcu i 3.5 na ciemniejszym. – to już fajnie zwłaszcza w porównaniu do ZD8 3,5 czy 9-18 4-5,6.



    Gdy szykowałem się aby zapolować „na foki” potrzebowałem dwóch obiektywów długiego i szerokiego – na wypadek gdyby któreś foki były przyjacielskie.

    Okazało się że wybór bardzo dobry !!! pogoda nie dopieszczała. Zacinał deszcz sypało piachem, który był dosłownie wszędzie. W butelce z wodą, w torbie foto w uszach, w nosie, a nawet w zamkniętej torebce z Kisielem. Okazało się że uszczelniany obiektyw był bardzo dobrym wyborem.

    Miałem przynajmniej spokój że piasek nie wlezie do środka obiektywu….
    Z jakości zdjęć jestem bardzo zadowolony. A zakres ogniskowych był w zupełności wystarczający na fotografowanie z bliska no i przede wszystkim jasny. To jest kolosalny atut tego obiektywu. Byłem w stanie podejść blisko i zrobić zdjęcie po zmierzchu. Dzięki temu udało mi się zrobić najlepsze wg mnie zdjęcie z całego mojego wyjazdu…
    Generalnie najbardziej podobają mi się szerokie kadry a te były robione właśnie tym szkiełkiem…
    Z całą pewnością obiektyw lepiej sprawdził się niż gdybym miał ze sobą 9-18.

    AF działał baaaardzo sprawnie. Fakt, że używałem go głównie mając na pierwszym planie i blisko kadru zwierzaka. z resztą przy szerokokątnych obiektywach głębia ostrości jest na tyle duża że mały ruch w jedną czy w druga nie stanowi problemu.

    jedno zdjęcie tym obiektywem wyszło mi nie ostro , ale jestem przekonany ze to moja wina, i po wyostrzeniu ja się przesunąłem jeszcze z wciśniętym do połowy spustem migawki

    Po powrocie miałem jeszcze kilka dni żeby na spokojnie porównać świeżo nabyty 9-18 z 11- 22
    Na pewno 11-22 jest obiektywem znacznie szybszym ale i cięższym. AF pracuje sprawniej i lepiej względem niskobudżetowego szerokokątnego obiektywu.

    Jest też mocno jasniejszy. JJedyna rzecz do której byłem w stanie się przyczepić to aberracje chromatyczne. I tu 11-22 moim zdaniem jest daleko w tyle za 9-18 Aż dziw.
    Może powodem SA szkła ED umieszczone w 9-18. Oczywiście należy zdać sobie sprawę ze taka wada obiektywu nie jest widoczna na każdym zdjęciu ale w jakiś szczególnych kadrach. Na fotografiach z Fok nie znalazłem nic takiego co w jakiś sposób wpływałoby na jakoś zdjęć… zaś w testowych „strzałach „ takie rzeczy już wyłażą.

    Nie ma wielkiego z tym problemu bo da się spokojnie to zniwelować na etapie wywoływania RAWa jednym suwakiem w Lightroom ie ale jednak aberracja jest. Mniejsza niż w ZD8 ale tak samo widoczna na odbitkach...

    Nie dyskwalifikuje to w moim odczuciu nijak obiektywu i wcale nie stawia niskobudżetowego 9-18 wyżej w hierarchii

    tu przykładowy kadr na którym działamy czyli to samo miejsce ten sam obiektyw ta sama ogniskowa - pełna dziura i tylko inne obiektywy



    pierwsze zdjecie z obiektywu 9-18



    drugie z 11-22



    wyraźnie widać że 11-22 ma większe skłonności do dawania niebieskiej aberracji chromatycznej...


    kolejne kadry :

    9-18



    i kolejne czyli 11-22



    mimo większych aberracji w 11-22 widać jego przewagę w ilości szczegółów, które trafiły na matrycę. ta przewaga 11-22 jest najbardziej widoczna w przypadku ostatniego porównania cropów


    tańszy obiektyw


    i droższy


    tu już bez dwóch zdań widać przewagę 11-22 w kwestii ostrości i ilości szczegółów

    W powiększeniach 1:1 jeśli chodzi o jakość obrazu i ostrość zdjęć z 11-22 czy 9-18 nie ma wg mnie powalającej różnicy przykłady na powyższych zdjęciach. Oczywiście widoczna jest różnica jest na korzyść 11-22 ( choćby napis taxi na znaku lub ilość szczegółów na korze - ale nie jest ona na tyle duża aby dyskwalifikować tańszy obiektyw. Nie da się ukryć ze 9-18 jest gorszej jakości jeśli chodzi o obraz, ale.... nie na tyle gorszej aby 11-22 znokautowało 9-18

    A na koniec zawsze pojawia się pytanie jak przełożyć kąt widzenia obiektywu z opisów technicznych na rzeczywistość więc tu jak zwykle postaram się to zilustrować seria zdjęć…

    Natomiast w moim odczuciu różnica pomiędzy ogniskową 9 a 11 mm jest na tyle duza że warto się zastanowić czy nie zyska się więcej kupując obiektyw o niższej wartości minimalnej ogniskowej








    Na koniec jedna uwaga… Z całej serii zdjęć wykonanych tym obiektywem dużo mniej niż połowa znalazła się w przedziale ogniskowych 11-13 mm zaś reszta w przedziale 14-22
    I tu pojawia się jeden podstawowy wniosek. Chyba nie ma zbyt wielkiego powodu ani argumentu aby łączyć ten obiektyw z obiektywem 14-54… Nie kupiłbym sobie obiektywu tylko dla tych dwóch milimetrów..
    Takie szkło ma bardzo duży sens ale zamiast 14-54 a nie jako jego uzupełnienie…

    natomiast jako uzupełnienie 14-54 bardziej sensowny wydaje się obiektyw 7-14 czy 9-18

    Na koniec kilka kadrów wykonanych tym obiektywem:





    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	11_22.jpg
Wyświetleń:	1405
Rozmiar:	86,2 KB
ID:	29848   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	9-18styk.jpg
Wyświetleń:	1449
Rozmiar:	974,6 KB
ID:	29849   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	11-22styk.jpg
Wyświetleń:	1214
Rozmiar:	980,1 KB
ID:	29850   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	MD080087_card5.jpg
Wyświetleń:	1028
Rozmiar:	114,1 KB
ID:	29851  

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	MD070560_developed_card6.jpg
Wyświetleń:	979
Rozmiar:	158,4 KB
ID:	29853   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	MD070570_developed_card6.jpg
Wyświetleń:	1046
Rozmiar:	190,2 KB
ID:	29854   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	9-18_bok.jpg
Wyświetleń:	1354
Rozmiar:	108,9 KB
ID:	30225   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	9-18_rog.jpg
Wyświetleń:	1510
Rozmiar:	167,0 KB
ID:	30226  

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	9-18_rog2.jpg
Wyświetleń:	1549
Rozmiar:	162,8 KB
ID:	30227   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	11_22_bok.jpg
Wyświetleń:	1214
Rozmiar:	118,5 KB
ID:	30228   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	11_22_rog.jpg
Wyświetleń:	1536
Rozmiar:	179,6 KB
ID:	30229   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	11-22_rog2.jpg
Wyświetleń:	1527
Rozmiar:	190,8 KB
ID:	30230  

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gdzie.jpg
Wyświetleń:	1611
Rozmiar:	304,9 KB
ID:	30231  

  2. #2
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria
    przygotowałem wstępny opis wrażeń z użytkowania 11-22 Z całą pewnością jeszcze coś dojdzie do tych wrażeń a wynikiem takiego sobie testowania 7-14 oraz 11-22 było ustalenie jaki szeroki kąt kupić i dlaczego

  3. #3
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2006
    Mieszka w
    opolskie
    Posty
    4.338
    Siła reputacji
    149
    Moja galeria
    Dobry, rzetelny i wysoce użytkowy test. Bardzo pomaga w podjęciu ewentualnej decyzji o zakupie.
    pozdrawiam Wiejo

  4. #4
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Do tego dochodzi dużo lepsze światło dla 11-22
    no ale mam już 9-18, do tego E-30 - więc ISO i stabilizacja coś mi nadrobią. Wiele nie, ale zawsze.
    Duży plus za ten test. No kurcze nie można mieć wszystkiego 50-200 czeka w kolejce, w piwnicy maszynka drukuje kasiorę
    Pozdrawiam
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  5. #5
    rodzyn
    Gość
    fajne szkiełko ..

  6. #6
    dinx6
    Gość
    Miałem, używałem i zdecydowanie polecam. Moim zdaniem to szkło bije na łeb popularny 9-18. Światło, wykonanie, obrazek. Po zakupie na długo wyparł z użytkowania 14-54 którego wcześniej rzadko zdejmowałem.

  7. #7
    | OlyJedi Awatar Piotr Grześ
    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    Piła
    Posty
    2.209
    Siła reputacji
    49
    Moja galeria
    Dobas, powiedz szczerze, czy w zakresie, który mam w stopce, warto mierzyć w to szkło? Zawsze się nad zakupem zastanawiałem, ale mam wątpliwości zakresowe, nie jakościowe, bo one są poza dyskusją. W tej chwili można to szkło za przyzwoite pieniądze nabyć, ale czy warto?
    E-3, E-300, ZD 14-54,ZD 40-150, ZD 35, ZD 50, ZD 70-300, ZD 50-200, ZD 9-18, ZD 35-100, EC-14 FL-36, FL-50R

  8. #8
    | OlyJedi Awatar romek1967
    Dołączył
    Nov 2008
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    4.776
    Siła reputacji
    157
    Moja galeria
    A tak z ciekawości (bez flejmu) jaki jest sens 11-22 + 14-54 ? w czym to jest lepsze od jednego 12-60? Dla tego 1mm warto tachać te dwa szkła?
    The question is: What is a Mahna Mahna?

  9. #9
    dinx6
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez romek1967 Zobacz posta
    A tak z ciekawości (bez flejmu) jaki jest sens 11-22 + 14-54 ? w czym to jest lepsze od jednego 12-60? Dla tego 1mm warto tachać te dwa szkła?
    IMO nie ma sensu. 11-22 używałem właściwie tylko na 11mm. Miałem oba bo nadarzyła się okazja nabycia. Inna sprawa, że 14-54+11-22 miałem w cenie niższej niż 12-60 (do którego osobiście nie jestem przekonany)

  10. #10
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez romek1967 Zobacz posta
    A tak z ciekawości (bez flejmu) jaki jest sens 11-22 + 14-54 ? w czym to jest lepsze od jednego 12-60? Dla tego 1mm warto tachać te dwa szkła?
    kiedyś nie było 12-60
    _______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
    Cytat Zamieszczone przez Piotr Grześ Zobacz posta
    Dobas, powiedz szczerze, czy w zakresie, który mam w stopce, warto mierzyć w to szkło? Zawsze się nad zakupem zastanawiałem, ale mam wątpliwości zakresowe, nie jakościowe, bo one są poza dyskusją. W tej chwili można to szkło za przyzwoite pieniądze nabyć, ale czy warto?
    Nie wiem. Ja z szerokości mam dwóch kandydatów 7-14 i 9-18
    różnice cenowe i jakościowe są na tyle duże że znaczące

    11-22 mi się podoba, ale wymagało by przebudowy tego co mam z obiektywów... może 12-60 jesli brakuje ogniskowej... jakościa też bedzie pewnie odstawać od 9-18 ale nie miałem 12-60 nigdy w ręku...

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 101
    Ostatni post / autor: 22.02.13, 14:10
  2. E-3 subiektywne odczucia posiadaczy
    By AndrzejSzczecin in forum Korpusy 4/3
    Odpowiedzi: 1163
    Ostatni post / autor: 5.01.12, 16:05
  3. ZD 35-100/2.0 - moje subiektywne wrażenia i opinie
    By Eddie in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 135
    Ostatni post / autor: 15.09.11, 13:11

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.