Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: Panasonic L1 + adapter + obiektyw manualny - pomiar światła

  1. #1

    Dołączył
    Feb 2010
    Posty
    5
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Panasonic L1 + adapter + obiektyw manualny - pomiar światła

    Witam.

    Mam taki problem. Posiadam Panasonica L1. Do tego mam adapter M42->4/3 bez dandelionu + obiektyw Takumar. Nie mam pojecia co zrobic aby dzialal pomiar swiatla. Czy to wogole jest mozliwe w L1? Po podlaczeniu obiektywu poprzez adapter, aparat zachowje sie, jakby wogole nie bylo obiektywu. Jak dziala pomiar swiatla w Olympusach z adapterami? Co trzeba ustawic w aparacie? Byc moze podobne ustawienia bedzie mial Panasonic?

    Pozdrawiam.

  2. #2
    rodzyn
    Gość
    Nie wiem czy w L1 ale w G1 w menu jest punkt- praca bez obiektywu- on/off - menu budowane jest podobnie , miałem też L1 i używałem z obcymi szkłami i nie przypominam sobie by był problem z automatyką pomiaru(może nie pamiętam) - inną kwestią jest brak obsługi obcych szkieł przez lampę , zresztą tak jak i g1/gh1

  3. #3

    Dołączył
    Feb 2010
    Posty
    5
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Tak tak, jest taka opcja i to dziala w 100%. Aparat dziala z manualnymi szklami i robi bardzo dobre zdjecia, ale pomiaru swiatla nie ma. Z obiektywem Leicy ktory mam w zestawie, po nacisnieciu spustu do polowy, aparat nastawia ostrosc, po czym pojawia sie swiatlomierz. Wtedy mozna puscisc spust i ustawic odpowiednie parametry. Natomiast ze szklem manualnym, oczywiscie ostrosci nie ustawi, ale wydaje mi sie ze pomiar swiatla powinien dzialac. Bycmoze jest potrzeby dandelion (styki). Czy ktos uzywal adaptera ze stykami?

  4. #4
    rodzyn
    Gość
    naprawdę nie przypominam sobie , bym miał z manualami jakieś problemy- robisz na A czy na M?
    Jeśli na P czy S to nie widzi przysłony i stąd nie dobiera czasu.
    Tu dandelion to tylko kwestia potwierdzenia ostrości - przy pomarze oświetlenia nie ma znaczenia( w E systemie można zaprogramować info o ogniskowej używanego szkła dla stabilizacji w body.
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez rodzyn ; 23.02.10 o 12:32

  5. #5

    Dołączył
    Feb 2010
    Posty
    5
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    No wlasnie tu tez jest problem, poniewaz nie moge ustawic A. Tylko manual. Gdy przelacze na A w pokrętle czasu, to ustawia mi na czas B.
    _______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
    a przeslony nie widzi, bo w momencie podlaczenia manualnego szkla - przeslona jest 0.0, tak jakby wogole nie bylo obiektywu.
    Ostatnio edytowane przez NIEMAMNIE ; 23.02.10 o 16:18 Powód: Automatyczne scalenie postów

  6. #6
    rodzyn
    Gość
    rozmawiałem przed chwilą z kolegą , który używa L1 - potwierdza , że na A automatyka pomiaru działa normalnie.
    więcej - bez chipa ma potwierdzenie ostrości (teraz mam wrażenie , że też miałem)- ma kundlaty adapter om - 4/3 i OM 50 1,4 : OM 28 2,8 i OM 35 2,8
    więc może trzeba się jeszcze raz przejechać po całym menu , czy przeł af ustawiony jest na MF ?
    Pozdrawiam
    _______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
    Sprawdź, czy tak samo jest przy wyjętym obiektywie i adapterze, czyli spróbuj zrobić foty bez zapiętego szkła (jeśli będzie dobierał na A czas to problem w szkle lub przejściówce) , a potem przy samym założonym adapterze (bez obiektywu) ; może być tak, że adapter/obiektyw dotykają styków i powodują ciekawe wariacje.
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez rodzyn ; 24.02.10 o 16:56 Powód: Automatyczne scalenie postów

  7. #7

    Dołączył
    Feb 2010
    Posty
    5
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Wiec tak: problem polega na tym, ze po odpieciu kitu Leiki kotry byl w zestawie, nie ma mozliwosci przestawienia pokretla na A. W miejscu A ustawia mi Bulb. Czyli tylko i wylacznie dziala M. Probowalem sam adapter i nic sie nie zmienia. Byc moze musi byc adapter oryginalny olympusa lub Panasonica?! Nie mam pojecia o co tu chodzi. Zauwazylem ze z moim Firmwarem tez cos jest nie tak, napisalem maila do Panasonica i podeslali mi instrukcje, wszystko pieknie pokazane, co i jak (na poczatek pokazane jest, jak sprawdzic wersje oprogramowania w aparacie) ale oczywiscie u mnie to nie dziala?! Tzn nie moge zobaczyc wersji orpogramowania, albo nie mam jednej funkcji, kotra jest pokazana na obrazku w instrukcji?!
    Bycmoze ma to tez zwiazek z tym pomiarem swiatla.

  8. #8
    rodzyn
    Gość
    A może po prostu w takim wypadku uszkodzony jest korpus - sprawdź czy na pustej dziurze - gdy nie będzie tam ani adaptera ani obiektywu jest tak samo - w sprawnym korpusie mimo braku szkła funkcja A powinna działać - czyli dobierać czas - tam gdzie jaśniej krótszy , po zasłonięciu ręką korpusu długi, popatrz czy nie powyginałeś obcym szkłem styków -w dziurze dla obiektywu i czy wszystkie wystają na jednakową wysokość- problem może może wynikać z braku styku na którymś z tych styków, lub po zagięciu ich zwarciu- wyraźnie nie widzi obiektywu , lub jakąś durnotę , żaden adapter i szkło nie ma nic do rzeczy poza tym , ze za głębokie może zdewastować styki, albo z walnięcia puszki- to już serwis
    Ostatnio edytowane przez rodzyn ; 25.02.10 o 08:12

  9. #9
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria
    Sprawdź jaki masz firmware. Dopiero któraś aktualizacja dodała pomiar z manualnymi szkłami. To prawdopodobnie jest przyczyna.

    W L1 jak napisał Rodzyn, działa potwierdzenie ostrości ze szkłami manualnymi. Nie potrzeba dendaliona. Być może to też jest uzależnione od firmwaru. Tego akurat nie jestem pewien.
    Ostatnio edytowane przez Rafał Czarny ; 25.02.10 o 09:34
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

  10. #10
    rodzyn
    Gość
    kłopot w tym , że jest problem z wejsciem w wersję softu , teraz znalazłem , że wersjach softu poniżej 2,0 nie jest wyświetlana wersja w standardowej procedurze , a tu na drugiej stronie jak to zrobić:
    http://panasonic.pl/sterowniki/instr...0ver%203.0.pdf
    a tu jeszcze najnowsze oprogramowanie 2,1:
    http://panasonic.pl/obsluga_klienta....2&model=DMC-L1
    Ostatnio edytowane przez rodzyn ; 25.02.10 o 13:26 Powód: Automatyczne scalenie postów

Podobne wątki

  1. pomiar światła e-620 oli
    By jacek285 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 29.03.11, 08:30
  2. Pomiar światła i przepalenia
    By darkelf in forum E-System
    Odpowiedzi: 58
    Ostatni post / autor: 1.07.09, 23:21
  3. pomiar światła centralnie ważony - jak stosować?
    By scuner in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 1.09.07, 17:41
  4. Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 2.05.07, 12:51
  5. Pytanie o pomiar światła
    By rychu_lhotse in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 4.07.05, 15:08

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.