Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Wątek: Karta pamięci do E-620 a prędkosć opróżniania bufora

  1. #1
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Moominek
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1.587
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria

    Karta pamięci do E-620 a prędkosć opróżniania bufora

    Mam pytanie o kartę pamięci ale od innej strony - nie znalazłem szukajką, jeżeli było proszę tylko o link.

    Jestem na kupnie drugiej karty do E-620, mam w tej chwili Kingstona ElitePRO 133x (deklarowany zapis 20MB/s, wygląda w praktyce że spełniony). Chcąc zapisywać serie bez spowolnienia (no, prawie bez spowolnienia) potrzebuję jednak coś szybszego. Robię w takiej sytuacji RAW (ok.11MB) lub RAW+JPG w zmniejszonej rozdzielczości (razem ok. 14,5MB), co daje w serii, teoretycznie przy 4fps (odpowiednio 44MB/s oraz 58MB/s. Chciałbym mieć kartę (pojemność nie ma specjalnego znaczenia, 4-8GB wystarczy, ma być do konkretnego celu - zdjęć seryjnych) która da radę przyjąć przynajmniej te 44MB/s (stawiam tu na np. SanDisk IV). Wystarczyło by nawet 3fps, czyli ok. 33MB/s - minimum karta 233x.

    Ale ... czy bufor E-620 da radę się tak szybko opróżniać? Czy jest sens płacić za prędkość której nie wykorzystam? Zrzucanie fotek do komputera pomijam (nie spieszy mi się, nie robię 32GB dziennie czy tygodniowo...), chodzi mi tylko o zapis w aparacie. Nie znalazłem nigdzie takich danych, a test w lutowym DFV wątpliwości nie rozwiał.
    "...był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się."

  2. #2
    | OlyJedi Awatar Darekw1967
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    2.060
    Siła reputacji
    52
    Moja galeria
    Witam !

    E-620 to aparat amatorski i nie licz na to, ze
    RAW + JPG przy zdjeciach seryjnych bedzie
    zapisywal w sposob ciagly 3-4 kl/s.

    Szybka karta poprawi Ci czasy zapisu ale
    super szybka juz nie da Ci duzych roznic bo
    dochodza ograniczenia samej konstrukcji aparatu (migawka-procesor-bufor-pamiec wyjsciowa)


    Pozdrawiam
    Nie ma brzydkich aparatow tylko wina czasem brak

  3. #3
    | OlyJedi Awatar romek1967
    Dołączył
    Nov 2008
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    4.776
    Siła reputacji
    157
    Moja galeria
    Właśnie zrobiłem test - Pretec x233 i SanDisk x400 60 MS/s UDMA. W obydwu przypadkach szybka seria 5 strzałów (RAW+JPG) i zwalnia. Czyli jak dla mnie nie ma sensu zakup drogich SanDisków. E-3 radzi sobie tu o wiele lepiej. Dioda zapisu na karcie miga przy SanDisku jednak zdecydowanie krócej po serii. Widocznie buforek jest maławy w E-620.
    Ostatnio edytowane przez romek1967 ; 8.02.10 o 08:09
    The question is: What is a Mahna Mahna?

  4. #4
    | OlyJedi Awatar JacekO
    Dołączył
    Aug 2009
    Mieszka w
    Radom
    Posty
    708
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Może trochę nie w temacie ale też zamierzam kupić nowa kartę i jak dobrze zrozumiałem szkoda kasy na te super szybkie (mam E-620). Dla potrzeb amatorskich wystarczy wolniejszy SanDisk bo różnicy i tak nie zauważę?
    Pozdrawiam Jacek

    E620+ZD14-42+ZD40-150

  5. #5
    | OlyJedi Awatar romek1967
    Dołączył
    Nov 2008
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    4.776
    Siła reputacji
    157
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez JacekO Zobacz posta
    Może trochę nie w temacie ale też zamierzam kupić nowa kartę i jak dobrze zrozumiałem szkoda kasy na te super szybkie (mam E-620). Dla potrzeb amatorskich wystarczy wolniejszy SanDisk bo różnicy i tak nie zauważę?
    Moominkowi chodziło o prędkość opróżniania bufora przy serii. Tu IMHO nie zauważysz różnicy. Bufor wystarcza mi na 5 zdjęć (RAW + JPG) a potem aparat zwalnia. Ale już czas oczekiwania na zgranie bufora na kartę jest zauważalnie mniejszy na szybkiej karcie. I tu różnicę zauważysz.
    The question is: What is a Mahna Mahna?

  6. #6
    | OlyJedi Awatar JacekO
    Dołączył
    Aug 2009
    Mieszka w
    Radom
    Posty
    708
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez romek1967 Zobacz posta
    Moominkowi chodziło o prędkość opróżniania bufora przy serii. Tu IMHO nie zauważysz różnicy. Bufor wystarcza mi na 5 zdjęć (RAW + JPG) a potem aparat zwalnia. Ale już czas oczekiwania na zgranie bufora na kartę jest zauważalnie mniejszy na szybkiej karcie. I tu różnicę zauważysz.
    Wielkie dzięki. Czyli jednak kupię szybszą.
    Pozdrawiam Jacek

    E620+ZD14-42+ZD40-150

  7. #7
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Moominek
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1.587
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria
    Dzięki za odpowiedzi. Zdaję sobie sprawę że po opróźnieniu bufora wszystko zwolni, E-3 nie potrzebuję (i za duży jest... i za drogi ). Właśnie o opróżnienie bufora mi chodziło, dla mnie wąskim gardłem jest przenoszenie bufor->karta (3fps w serii spokojnie mi wystarcza, a w JPG zmniejszonym do ok. 6MP i kompresji "Fine" to można ciągnąć praktycznie bez spowolnienia po zapchaniu bufora). Chciałem tylko wiedzieć "liczbowo" ile mogę zyskać kupując konkretną kartę (tzn. ile da radę z karty wycisnąć aparat) bo w tej chwili na 133x (teoretycznie...) zrobiłem teścik i wyszło że po zapełnieniu bufora prędkość spada do 0,8 RAW/s a bufor opróżnia się w około 6 sekund. Jakby prędkość spadała do, powiedzmy, pewnego 2fps a bufor opróżniał się w 2-3 sekundy to byłbym już zadowolony - z tego wychodzi że potrzebne jakieś 333x-400x...

    Biorąc pod uwagę test kolegi romka1967, zdecyduję się chyba jednak na coś w okolicach 333x, tylko jeszcze pytanie - ile (mniej więcej, tak w porównaniu do mojego obecnego stanu, czyli 0,8fps, 6 sekund do opróżnienia po serii) zajmują takie czyności temu Sandiskowi 60MB? Będzie mi łatwiej ocenić opłacalność zakupu.
    "...był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się."

  8. #8
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar majkelx
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Wroc
    Posty
    278
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Zrobiłem mały test, e620 RAW+smallJPEG Sandisk 60tka, tryb Hi (4fps)

    Wskaźnik miejsca w buforze w wizjerze pokazuje 4 fotki
    Robi 5 i zwalnia do 1fps (równo z sekundnikiem przez jakieś 10 fotek)
    Bufor się wypróżnia w 4,8s po ostatnim pstryku.

    Jeśli to coś dla Ciebie warte to proszę bardzo.

  9. #9
    | OlyJedi Awatar romek1967
    Dołączył
    Nov 2008
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    4.776
    Siła reputacji
    157
    Moja galeria
    Moominq - zrobiłem ciut dokładniejszy teścik E-620, zmierzyłem na 3 kartach po ilu fotkach (RAW) zwalnia, jak długo robi serię 10 klatek i po jakim czasie kończy je zapisywać na karcie

    Karta Kingston ElitePro 133x 4 GB
    szybka seria = 5 RAW = 1,4 s
    10-ta klatka po 8,5 s
    koniec zapisu na karte po 16,3 s

    Karta Pretec 233x 16 GB
    szybka seria = 5 RAW = 1,4 s
    10-ta klatka po 11,2 s
    koniec zapisu na karte po 21,7 s

    Karta SanDisk 400x 16 GB
    szybka seria = 7 RAW = 2,3 s
    10-ta klatka po 3,7 s
    koniec zapisu na karte po 7,1 s

    Jak widać SanDisk wymiata, ale szokiem dla mnie był Kingston który powinien być dwa razy wolniejszy od Preteca a jest prawie odwrotnie. Nie wiem co o tym myśleć.... Wszystkie katry zostały sformatowane na E-620 dla pewności.
    The question is: What is a Mahna Mahna?

  10. #10
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar majkelx
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Wroc
    Posty
    278
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez romek1967 Zobacz posta
    Karta SanDisk 400x 16 GB
    szybka seria = 7 RAW = 2,3 s
    10-ta klatka po 3,7 s
    koniec zapisu na karte po 7,1 s
    No mi się takich wyników nie udało osiągnąć na karcie SDCFX-008G-E61 ...

Podobne wątki

  1. Karta pamięci xD
    By Dawidek in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 8.09.08, 15:25
  2. C-750 UZ i karta pamięci
    By rmacieja in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 8.03.08, 23:52
  3. KARTA PAMIĘCI 512 Mb do C 770 UZ ??
    By triumf in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 1.10.07, 12:08

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.