Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 43

Wątek: Reporterka - pytanie o przepisy prawne?

  1. #1
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2005
    Mieszka w
    Póki co Łódź
    Posty
    20
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria

    Reporterka - pytanie o przepisy prawne?

    Witajcie

    Mam pytanie jak wygląda sprawa z fotografowaniem różnych akcji, wypadkow itd od strony prawnej.
    Podczas jednej z takich sytuacji zostałem zaczepiony przez policjanta, ktory kazał mi schowac aparat jesli nie mam akredytacji lub legitymacji. A byl to wypadek w miejscu ogolnie dostepnym. Wiem co mowi prawo o wizerunku, ale nie wiem jak to wyglada odnosnie takich wydarzeń?
    Nie wchodze równiez na teren zagrodzony przez tasmy, czy tez policjantów td.
    Czy naprawde jest cos takiego wymagane?

    Z gory dziekuje za podpowiedź - bo po tej akcji nie wiem juz kiedy moge wyjac aparat a kiedy nie :-/

    Pozdrawiam - Daniel

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar kali999
    Dołączył
    Dec 2006
    Mieszka w
    Warsaw, Poland, Poland
    Posty
    731
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Jeśli chodzi o fotografowanie policjanta w trakcie służby z tego ,co pamietam jest to dozwolone. Pełni on funkcje publiczną i nie ma prawa zabraniać ci robić zdjęć. Inna sprawa już jest chyba z eksponowaniem zdjęć na forum publicznym tu już byś musiał mieć jego zgodę, chyba że jest on tylko cześcią pewnego większego zdarzenia np. defilady itp.

    Dodam, że mimo że możesz jego fotografować, podejmujesz częściowo ryzyko zepsucia sprzętu niestety

  3. #3
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2004
    Posty
    5.023
    Siła reputacji
    147
    Moja galeria
    Jakisczas temu dostałem taką odpowiedź:

    Uprzejmie informuję, że każdy obywatel RP ma prawo do fotografowania
    policjantów. Jednocześnie nadmieniam, że funkcjonariusze Policji mogą Panu
    zabronić robienia zdjęć w miejscu gdzie jest zakaz fotografowania oraz
    podczas wykonywania niektórych czynności służbowych, w trakcie których nie
    jest wskazane przebywanie osób postronnych.

    Z poważaniem

    Jarosław Skowroński
    Rzecznik Prasowy MSWiA
    ****************************************
    02-591 Warszawa, ul. Batorego 5
    tel. (48 22) 601-44-27
    fax (48 22) 622 79 73
    e-mail: wp@mswia.gov.pl
    rzecznik@mswia.gov.pl
    www.mswia.gov.pl
    Moje fotografie: www.beluch.pl | Grupa dyskusyjna M43 Polska

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Mińsk Mazowiecki
    Posty
    680
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Jesli jest taka mozliwosc to zapytaj policjanta. Mnie jeszcze nie ganiali, ale to zalezy od ekipy na miejscu, ich nastroju i od tego co sie stalo.

  5. #5
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar kali999
    Dołączył
    Dec 2006
    Mieszka w
    Warsaw, Poland, Poland
    Posty
    731
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    No właśnie zapomniałę dodać, że podczas niektórych czynności mogą mieć prawo zabronić ze względu pewnie na ukrycie tożsamości.

  6. #6
    | OlyJedi Awatar suchar
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Wa-wa
    Posty
    3.192
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Albo po to, by im sie ktos nie paletal i nie przeszkadzal wtedy, kiedy oni np. probuja kogos uratowac. Moga sie obawiac, ze bedziesz im tam gdzies sie platal, bo bedziesz chcial zrobic ciekawe ujecia, a oni prowadza akcje i z przeszkadzanie im moze byc grozne np. dla kogos, kogo ratuja. Mysle, ze taka sytuacja przede wszystkim podchodzi pod ten kawalek "Jednocześnie nadmieniam, że funkcjonariusze Policji mogą Panu
    zabronić robienia zdjęć w miejscu gdzie jest zakaz fotografowania oraz
    podczas wykonywania niektórych czynności służbowych, w trakcie których nie
    jest wskazane przebywanie osób postronnych."
    Duckyk: policjant albo zabronil Ci focic z tego powodu, ktory wymienilem wyzej, albo po prostu sam nie wie, co mu wolno
    Pzdr
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2005
    Mieszka w
    Póki co Łódź
    Posty
    20
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Dzięki za szybka odpowiedź

    Otóż własnie nie fotografowałem postaci (bo wiem, że później trzeba miec zgode) - chciałem z daleka pstryknąć parę ujęć rozbitych aut. Nie przeszkadzałem równiez - bo interesuje się ratownictwem i wiem jak przeszkadza ratownikom kręcąca sie osoba postronna.
    Dlatego zdziwiło mnie zachowanie policjanta ( i podejrzewam, ze chciał pokazac jaki jest ważny) .
    Czyli mam rozmumieć, że jesli jest jakas akcja (pożar, wypadek itp) moge spokojnie wyjąć aparat i focic jeśli tylko nie przeszkadzam i nie foce poszczególnych osóby, a wydarzemoe. I w zasadzie nie powinien nikt sie przyczepic. Domyslam sie, że jakies akcje tajniakow policyjnych to inna kwestia, ale takie codzienne sytuacje moge sobie focic.

    Pozdrawiam - Daniel

  8. #8
    | OlyJedi Awatar suchar
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Wa-wa
    Posty
    3.192
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Mysle, ze mozesz (z maila, ktorego dostal luc4s wynika, ze tak), ale jednak jak jakis policjant Ci zabroni, to lepiej schowac sprzet bo jeszcze i ty i aparat ucierpicie Zawsze trzeba pamietac, ze w takiej sytuacji to on wystepuje na pozycji sily, a nie ty i to on moze ci kazac, a nie ty jemu. Nawet, jesli nie mialby w takim wypadku racji. Przeciez przed sadem nie bedziesz dochodzi swoich praw... On moze Cie wyrzucic, jak mu sie nie cos podoba i wlasnie ty sie o tym przekonales
    Pzdr
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

  9. #9
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Karol
    Dołączył
    May 2004
    Mieszka w
    las pod TARNOWem...
    Posty
    5.346
    Siła reputacji
    170
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez krzysiekz
    Jesli jest taka mozliwosc to zapytaj policjanta. Mnie jeszcze nie ganiali, ale to zalezy od ekipy na miejscu, ich nastroju i od tego co sie stalo.
    Zdecydowanie jestem innego zdania - nie pytać, robić swoje, ew. udawać ważniejszego niż się jest i zachowywać dyskretnie. Piszę to z własnego doświadczenia - nie tylko fotografującego ale czasem mającego styczność z policjantami w Polsce. Wiem jak jest - dużo by tu pisać - policjanci generalnie nie znają prawa, zwłaszcza takich subtelnych niuansów... Jak się go zapytasz czy możesz robić zdjęcie - odpowie, że nie (taki dupochron) - po co się ma narażać, za odpowiedzialność za taką zgodę - nie postawi się (chociażby przed przełożonymi) w sytuacji - "pozwoliłem mu...". Co innego jak ktoś ot tak fotografuje - dopóki nie będzie wyraźnego "nie" fotografuj i tyle, starając się przy tym nie rzucać w oczy...
    Zdziwiły mnie wypowiedzi dot. policjantów na tym forum. Niestety nie mam tak dobrego zdania bo mam doświadczenia jako kierowca (propozycje odstąpienia od mandatów, wciskanie kitów, niekompetencja...) i jako pracownik instytucji w pewnym sensie współpracującej z policją - funkcjonariusze z uporem maniaka chcieli wyłudzać dane osobowe nie spełniając warunków określonych w stosownej ustawie... przyjmując postawę raczej typowych dresów niż policjantów... Ech - dużo by tu pisać - czasami się też przyglądam pracy NYPD... - nie jest to jednak forum od tego.
    Reasumując - robić zdjęcia i być cwańszym od policjantów a jak coś pisemne skargi odpowiednio umotywowane są dość skuteczne... - to również z doświadczenia...
    Pozdrawiam
    zmiana nicka: ktotek -> Karol
    Polska B - wątek ze zdjęciami
    Facebook

  10. #10
    Part
    Gość
    Duckyk, z ta reporterka jest tak (nie chcialem wczesniej pisac, bo wolalem sie dowiedziec u zrodla): skontaktowalem sie ze znajomym policjantem (oficerem), zeby mi to nakreslil. Otoz jest w zasadzie jedna droga i dwa odgaleznienia. Droga, to ludzkie podejscie i nie traktowanie policjanta, jak kraweznika, albo psa.

    A galazki wygladaja tak:

    1. Jesli interesujesz sie reporterka, to idz do komendanta wojewodzkiego, albo powiatowego i powiedz mu, ze Cie to bawi i chcialbys pocwiczyc. Z duzym prawdopodobienstwem przydzieli Cie do jakiegos patrolu i da Ci wybor - kryminalnego, drogowego, czy prewencyjnego. Na jakas ekipe antterrorystyczna nie ma co liczyc. Dalej w zasadzie to sam patrol zadba o to (powie Ci), kiedy wolno robic zdjecia, a kiedy nie.

    2. Czyli przypadek tj. strafiasz na jakies zdarzenie. Znajdz kogos, kto Ci wyglada na goscia z najwyzsza szarza w ekipie, ktora jest na miejscu. Podejdz do niego i zapytaj, czy mozesz troche porobic zdjecia dodajac (wciskajac kit), ze nie bedziesz przeszkadzal, naruszal wizerunku itd. itd. I - tu jest paradoks - zaznacz, ze nie jestes z zadnej gazety i chcialbys tak tylko, hobbystycznie. Nie pytaj kraweznika, bo ten Cie zbedzie. Pytajac jakiegos oficera, na 99% Ci pozwoli. Wazne, zeby to zalatwic grzecznie, bo oni lubia sie czuc wazni. Jesli tarfisz na oszoloma, czyli na ten 1%, ktory Ci nie pozwoli, to jak zaczniej samowolnie focic, to Ci ze zlosci narobi klopotow. A tak, to tylko Ci powie - nie.

    A wszystko przez to, ze akurat ten przepis jest tak skonstruowany, ze w zasadzie to nie przepis, tylko bubel i daje wieksze pole manewru Policji, niz przecietnemu hobbyscie. Inna dyskusja jest oczywiscie z zawodowym fotoreporterem, ktory ma legitymacje prasowa.

    Dlatego wspomnial o tym ow policjant, ze w przypadku, kiedy jestes hobbysta wyraznie zaznaczyc, ze nie jestes z gazety i robisz fotki dla zabawy. I jesli potraktujesz policjanta jak czlowieka, to on Ciebie potraktuje dokladnie tak samo...

    Z drugiej strony popatrz na te sprawe inaczej. Wyobraz sobie ekipe, ktora wyciaga kogos z kupy polamanej stali, i nie ma czasu na zabawe w obserwowanie otoczenia, a Ty w tym czasie im blysniesz fleszem. Pierwsza mysl - cos sie chyba zapalilo! Natomiast kiedy Ty za wiedza niebieskiego bedziesz chcial focic, to on juz sam poinformuje ratownikow, ze cos im moze blyskac.

    To wlasciwie tyle, czego sie dowiedzial. Reasumujac - potraktuj policjanta jak czlowieka i nie sluchaj Ktotka. Choc w niektorych fragmentach (ale to juz moje zdanie) Ktotek ma racje.

    Pzdr.

Podobne wątki

  1. Reporterka by Ernesth
    By Ernesth in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 14.06.07, 13:49
  2. Reporterka PrzemQ'a
    By HrabiaMiod in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 4.12.06, 18:56

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.