Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 33

Wątek: mierzenie swiatla

  1. #1
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar lessie
    Dołączył
    Sep 2004
    Mieszka w
    wrocław
    Posty
    2.256
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria
    zapytam głupio bo temat studia to dla mnie jak na razie magia:

    skąd wiecie jaką ustawiać przysłonę używając lamp błyskowych ( często łącznie z odpalaną dodatkowo lampą na aparacie ) - pytam o techniczną stronę - czy to metoda prób i błędów, czyli korekcja po każdym strzale, czy tez cały zestaw jakie używacie współpracuje ze sprzętem dostosowując wielkość otworu do mocy błysków? Raczej to nie wchodzi chyba w grę przy lampach wyzwalanych przez fotocelę, prawda?
    Przy stałym oświetleniu wszystko jest jasne dla mnie ale błyski/softboxy, kabelki synchro, fotocele, wyzwalanie radiowe itd... to znam tylko z teorii i opisów sklepowych. W praktyce ja przynajmniej pewnie tak bym robił, ustawił na czuja i zrobił fotkę a potem zastanawiał się co dalej.
    Przyznajcie się jak wygląda sprawa w świecie tych co "wiedzą" jak to się robi...pomińmy znajomość swoich własnych zestawów i praktykę, bo wiadomo że po jakimś czasie wszystko jest jasne...

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez Awatar Jeronimo
    Dołączył
    Feb 2003
    Mieszka w
    wielkopolska
    Posty
    3.045
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    w domu z uwagi na brak kasy robie wszystko na oko :P
    jak sie dopcham do prof studia to tylko i wylacznie ze Światłomierz – Wikipedia, wolna encyklopedia
    List ten dedykuje wszystkim tym, którym jest dany przywilej służenia innym pomocą w osiągnięciu celu i tym, którzy ucząc się wzbogacają wszystko przez podjęcie wyzwania do postępu i stawania się tym wszystkim, czym mogą się stać

  3. #3
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar lessie
    Dołączył
    Sep 2004
    Mieszka w
    wrocław
    Posty
    2.256
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria
    rozumiem, ale do zebrania światła przez światłomierz też musisz błysnąć prawda? Bo ważna jest moc światła w trakcie błysku a nie przed chyba....wydaje mi się że moje teoretyczne przypuszczenia mają solidne poparcie w praktyce, czyli..."nie jestem znowu taki głupi jak mi się wydawało w tym temacie..."

  4. #4
    Zwycięzca OlyRulez Awatar Jeronimo
    Dołączył
    Feb 2003
    Mieszka w
    wielkopolska
    Posty
    3.045
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    no tak... blyskasz i mierzysz, a dopiero pozniej jak poprawnie ustawisz to robisz zdjecie.
    List ten dedykuje wszystkim tym, którym jest dany przywilej służenia innym pomocą w osiągnięciu celu i tym, którzy ucząc się wzbogacają wszystko przez podjęcie wyzwania do postępu i stawania się tym wszystkim, czym mogą się stać

  5. #5
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar kali999
    Dołączył
    Dec 2006
    Mieszka w
    Warsaw, Poland, Poland
    Posty
    731
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Wiesz teraz praktycznie w epoce fotografii cyfrowej, kiedy efekt odrazu widać na ekranie świtałomierz jest coraz rzadziej używany. W tej chwili światłomierza używają dalej ci którzy robią zdjęcia średnim na błonie lub wielkim formatem no niestety w tych wypadkach materiał trochę kosztuje i nie można być rozrzutnym. A tak już przy przystawkach cyfrowych, lustrzankach cyfrowych światłomierz to tak naprawdę zabawa dla tych którzy już się do tego przyzwyczaili, mają sentyment no i dla tych, którzy nie mogą na bierząco podejrzeć zdjęć na dużym ekranie.

    Zapomniałem dodać, że też dla tych którzy nie za bardzo orientują się jeszcze w mocy błysku i nie mają jeszcze wyczucia w zmienianiu natężenia.

  6. #6
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar kali999
    Dołączył
    Dec 2006
    Mieszka w
    Warsaw, Poland, Poland
    Posty
    731
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez lessie
    rozumiem, ale do zebrania światła przez światłomierz też musisz błysnąć prawda? Bo ważna jest moc światła w trakcie błysku a nie przed chyba....wydaje mi się że moje teoretyczne przypuszczenia mają solidne poparcie w praktyce, czyli..."nie jestem znowu taki głupi jak mi się wydawało w tym temacie..."
    Błyskać często trzeba nawet kilkakrotnie jest to uzależnione od tego co chcemy uzyskać.

  7. #7
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar lessie
    Dołączył
    Sep 2004
    Mieszka w
    wrocław
    Posty
    2.256
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria
    dopytam o coś jeszcze nie będę zakładał nowego wątku:
    jak w przypadku oświetlenia błyskowego uzyskiwać mała GO? Generalnie mam wrażenie jest to znacznie trudniejsze niż w przypadku światła zastanego. CZy są jakiej praktyczne wskazówki, które mogą to ułatwić ( ustawienie światła, blendy, softboxy, oświtlenie lub niedoświetlenie tła itd? )

  8. #8
    | OlyJedi Awatar Jack
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Błonie
    Posty
    2.461
    Siła reputacji
    129
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez lessie
    ... temat studia to dla mnie jak na razie magia...
    Zajrzyj po prostu na nasze spotkanie Dwutygodnika Fotograficznego we Wrocku, 23-25. marzec w szkołach AFA/PHO-BOS na Drobnera (przy takim zielonym hotelu). Będzie Hensel wyposażony w sprzęt i ogromną cierpliwość
    Jack

  9. #9
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar lessie
    Dołączył
    Sep 2004
    Mieszka w
    wrocław
    Posty
    2.256
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria
    Jack:

    już zapowiedziałem w domu że mnie nie ma w tym okresie dla nikogo
    ale z drugiej strony nie chciałbym wyjść na kompletnego lamera w tym temacie i jakieś podstawy mieć.
    Na spotkanie się szykuję bo jeśli program będzie taki jak w Katowicach to dla mnie ciekawie.
    A orientujesz cię czy można spróbować podotykać szkieł na takich spotkaniach?

  10. #10
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar kali999
    Dołączył
    Dec 2006
    Mieszka w
    Warsaw, Poland, Poland
    Posty
    731
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Małą głebie ostrości uzyskujesz tak samo nie ma różnicy ustawiasz przy pilotach ostrość np. przy portrecie na oko, mała przysłona błyskasz i gotowe. Wszystko tak samo nie ma różnicy.

Podobne wątki

  1. Z uzyciem czerwonego swiatla...
    By waruga in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 1.07.10, 20:26
  2. zapas swiatla na slubie...
    By pagus in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 37
    Ostatni post / autor: 8.08.07, 09:28
  3. Pomiar światla w Oly 765 UZ
    By Mi_hau in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 20.07.05, 10:16
  4. Zdjecia nocne (przepalone swiatla)
    By Jonc in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 27.09.04, 20:43

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.