Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 33

Wątek: mierzenie swiatla

  1. #21
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria
    Znam człowieka, który robi studyjne foty na analogu. Nie używa światłomierza, tylko cyfrową małpką z manualnymi ustawieniami błyska na próbę, patrzy na histogram i według małpki ustawia ekspozycję.
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

  2. #22
    | OlyJedi Awatar Smerf Maruda
    Dołączył
    Dec 2005
    Mieszka w
    Stolyca
    Posty
    2.579
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Rafał Czarny
    Znam człowieka, który robi studyjne foty na analogu. Nie używa światłomierza, tylko cyfrową małpką z manualnymi ustawieniami błyska na próbę, patrzy na histogram i według małpki ustawia ekspozycję.
    Musi być pewny, że ISO 100 małpki to ISO 100 błony. Ja bym taki pewny nie był :-)

  3. #23
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez lgrabun
    Cytat Zamieszczone przez Rafał Czarny
    Znam człowieka, który robi studyjne foty na analogu. Nie używa światłomierza, tylko cyfrową małpką z manualnymi ustawieniami błyska na próbę, patrzy na histogram i według małpki ustawia ekspozycję.
    Musi być pewny, że ISO 100 małpki to ISO 100 błony. Ja bym taki pewny nie był
    Pewnie ma wyczajoną ewentualną drobną korektę ekspozycji. Nie mądrzę się, bo w temacie studyjnym jestem nemo. Ale zamierzam to zmienić empirycznie. Po wakacjach mam nadzieję zasypię to forum aktami . Damskimi.
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

  4. #24
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Rafał Czarny
    Znam człowieka, który robi studyjne foty na analogu. Nie używa światłomierza, tylko cyfrową małpką z manualnymi ustawieniami błyska na próbę, patrzy na histogram i według małpki ustawia ekspozycję.
    Ja też znam. To ja. Mierze Nikonem po kalibracji, jaką wykonałem dla filmów mojej małżonki.
    Światłomierze mamy trzy (to znaczy, mieliśmy, bo od kilku lat ich nie widziałem).
    Histogram wystarczy.

    Pozdrawiam
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

  5. #25
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar kali999
    Dołączył
    Dec 2006
    Mieszka w
    Warsaw, Poland, Poland
    Posty
    731
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez motoko
    Trudno się z tym zgodzić, wystarczy spojrzeć na ofertę światłomierzy studyjnych przeznaczonych do współpracy z lampami błyskowymi. Wprawny operator takiego światłomierza nie potrzebuje pięciu "strzałów" przed ustawieniem prawidłowej ekspozycji. Czas to też pieniądz, zwłaszcza w wynajętym na godziny studiu.
    Są też sytuacje, gdzie światłomierza nie zastąpi podgląd na ekranie aparatu i sprawdzanie histogramu.
    Sprawdź co napisałem o podglądzie, bo chyba mi się zdaje ale wspomniałem coś o dużym ekranie(tzn. monitor). A co do strzałów skoro już światłomierza używa to ilość ich zależy od tego co fotografuje. W kontekście mojej wypowiedzi jest również zawarta informacja, że światłomierza nie musi używać ten kto zna sie już na rzeczy i zamiast np. przełączać kabel synchro do światłomierza(czas to pieniądz) trzaśnie dwie foty i światło już jest ustawione.

  6. #26
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    Oczywiście. Dla osób pracujących z kilkunastoma punktami świetlnymi, oświetlających wielkie przestrzenie, z ogromnym doświadczeniem flaszmiarka jest jak papieros...
    Przyjedź do Katowic, pogadasz z Leonardem Karpiłowskim. On potrafił się zgodzić, że można pracować z histogramem zamiast flaszmiarki. Mimo, że to światłotalib i facet z wielkim doświadczeniem, akceptuje nowe/alternatywne sposoby pracy.
    Gdyby istniała możliwość sprawdzania jasności poszczególnych punktów już na wyświetlaczu, a nie tylko oglądanie statystyki całości, ze światłomierza można by zrezygnować moim zdaniem w 99,99999% sytuacji.
    Z odkładaniem przyrządu na półkę nie żartuję, a bardzo dużo pracujemy w studio. Nie narzekam na problemy z ekspozycją. Nie mam takich potrzeb, moja żona też (choć kolejność powinna być odwrotna, bo też to ona jest patentowanym fotografikiem).

    Pozdrawiam
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

  7. #27
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez konukera
    czasem softboks musi byc blisko obiektu (szczegolnie swiecacego) zeby byl ladny blik. nie zawsze da sie odejsc - jak odchodzisz to piekny softboks 2 na 2 metry staje sie swiatlem punktowym. i czasem kilka bialych szmat na boxa pomaga.
    To nie ja się upieram, że mocy nigdy za dużo. Rzekł bym, że jestem zwolennikiem zupełnie przeciwnej tezy. Nie używając wielkiego formatu, opierając się na poradach fotografów z analogowym doświadczeniem, z wielkim prawdopodobieństwem kupimy dla naszego cyfraka "za dużo światła".

    Pozdrawiam
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

  8. #28
    | OlyJedi Awatar Jack
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Błonie
    Posty
    2.461
    Siła reputacji
    129
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez lessie
    ...bez próby to nie ma machera, który wejdzie, popatrzy na sprzęt i powie: "5,6 będzie dobrze" i robi idealną fotkę...
    Jest taki ! Z pewnych przyczyn zawodowych tłukłem się przez pare lat po studiach fotograficznych. W czasie jakichś prób, już bez światłomierza widziałem, że jest za dużo światła, więc poprosiłem szefa studia o drobiazg: zredukowanie prawej lampy o 2 przysłony, a lewej o jedną, popatrzył na mnie jak na idiotę, a potem wyznał: "Nie mogę, robie bez prób i za każdym jest dobrze - szwagier mi ustawił"
    To tak dla rozprężenia , ale lessie przyjedź koniecznie na Dwumiesięcznik do Katowic i pogadaj z Leonardem, naprawdę jest warto.
    Jack

    edit: pomyłkowo napisałem wpierw "Dwutygodnik", co było moim błędem.

  9. #29
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria
    Któryś z filmów Polańskiego był kręcony przez operatora, który nie używał światłomierza. Cały film nakręcił na oko. Nie pamiętam tytułu.
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

  10. #30
    | OlyJedi Awatar konukera
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Wafka
    Posty
    308
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez RadioErewan
    To nie ja się upieram, że mocy nigdy za dużo. Rzekł bym, że jestem zwolennikiem zupełnie przeciwnej tezy. Nie używając wielkiego formatu, opierając się na poradach fotografów z analogowym doświadczeniem, z wielkim prawdopodobieństwem kupimy dla naszego cyfraka "za dużo światła".
    uzywam dwoch odziedziczonych lamp samorobek o mocy... 2000 WS i mam koszmarny problem z ich moca, na 1/4 mocy jak walnie to czuc podmuch ciepla , swego czasu jak uzywalem E-10 ktory przeslone ma maxymalnie 11 to byl duzy problem...

    co do ustawiania na oko, to sa jakies zasady, jak swieci slone to costam, jak pochmurnie to costam, ale to dziala tylko na negatywach (sa na niektorych nawet takie tabelki), na jakims starym rolleifleksie 6x6 jest taka tabelka na stale zamocowana - taki tani swiatlomierz
    I'm so happy with my new black body.
    Fotografia reklamowa, eventy, konferencje, Warszawa - http://www.fantasmatic.pl/

Podobne wątki

  1. Z uzyciem czerwonego swiatla...
    By waruga in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 1.07.10, 20:26
  2. zapas swiatla na slubie...
    By pagus in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 37
    Ostatni post / autor: 8.08.07, 09:28
  3. Pomiar światla w Oly 765 UZ
    By Mi_hau in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 20.07.05, 10:16
  4. Zdjecia nocne (przepalone swiatla)
    By Jonc in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 27.09.04, 20:43

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.