Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Problem z autofocusem w trybie makro!

  1. #1

    Dołączył
    Mar 2009
    Posty
    1
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Problem z autofocusem w trybie makro!

    Witam

    Mam takie pytanie bo jestem laikiem i może niektórym będzie się chciało śmiać ale zakupiłem nówkę E-420 i mam taki problem w trybie makro nie łapie ostrości na fotografowanym elemencie co przyznam szczerze w prywatnym E-510 mi się nie zdarzało. Oczywiście zauważyłem że można to obejść ustawiając punktowy AF.

    Więc moje pytanie brzmi czy to jest normalne czy jest to jakaś wada sprzętowa??

    Pozdrawiam
    Koniar
    Ostatnio edytowane przez Koniar78 ; 26.01.10 o 00:08

  2. #2
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    Temat jakiś sensowny nadaj wątkowi :/

  3. #3
    OR | Honorowa wystawa Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar k@czy
    Dołączył
    Jan 2007
    Mieszka w
    38° 59' 1.46" -94° 44' 16.274"
    Posty
    4.169
    Siła reputacji
    156
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Koniar78 Zobacz posta
    Witam

    Mam takie pytanie bo jestem laikiem i może niektórym będzie się chciało śmiać ale zakupiłem nówkę E-420 i mam taki problem w trybie makro nie łapie ostrości na fotografowanym elemencie co przyznam szczerze w prywatnym E-510 mi się nie zdarzało. Oczywiście zauważyłem że można to obejść ustawiając punktowy AF.

    Więc moje pytanie brzmi czy to jest normalne czy jest to jakaś wada sprzętowa??

    Pozdrawiam
    Koniar
    wiecej szczegolow poprosze: odleglosc do fotografowanego przedmiotu, , warunki oswietleniowe, jaki obiektyw, jaka ogniskowa, ostrzenie przez wizjer, czy tez LV.
    zmien tez tytul watku, jak mial na mysli grizz
    Upierdliwiec Forumowy nr 4142 | OR + + + + | Zlotowicz:0 | Poprawka:0 | DITL ++ | Autoban+| Honorowa Wystawa+ | Oplacone Skladki TWA+++++++

  4. #4
    | OlyJedi Awatar J.Graph
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Józefów/Warszawa
    Posty
    975
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Koniar78 Zobacz posta
    ... w trybie makro ...
    A co to jest tryb macro ??

    Każdy obiektyw ma minimalną odległość ostrzenia ... ale pewnie o tym wiesz

  5. #5
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar droplet
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.359
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria
    prościej będzie jak wkleisz przykładowe zdjęcie.

  6. #6
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Koniar78 Zobacz posta
    Witam

    Mam takie pytanie bo jestem laikiem i może niektórym będzie się chciało śmiać ale zakupiłem nówkę E-420 i mam taki problem w trybie makro nie łapie ostrości na fotografowanym elemencie co przyznam szczerze w prywatnym E-510 mi się nie zdarzało. Oczywiście zauważyłem że można to obejść ustawiając punktowy AF.

    Więc moje pytanie brzmi czy to jest normalne czy jest to jakaś wada sprzętowa??

    Pozdrawiam
    Koniar
    Drobne wyjaśnienie na początek. To co włączasz to nie tryb makro (jak w kompaktach), a program tematyczny, który dopasowuje optymalne ustawienia aparatu co do zakresu czasu naświetlania, ustawień ISO, balansu bieli, i korekty kolorów, etc.

    Zakładam, że masz obiektyw makro lub jakąś optykę modyfikującą posiadany obiektyw i przystosowującą do makro. Problem z ustawieniem ostrości jest łatwy do rozwiązania. Po prostu trzeba "wycelować" jednym z wybranych punktów ostrości (w e-420 są 3 lub 11 w trybie detekcji kontrastu) w fotografowany obiekt przycisnąć spust migawki do połowy i zaczekać, aż aparat złapie ostrość i zrobić zdjęcie.

    --- dopisane ---

    Tak mi przyszło jeszcze do głowy, że problem może leżeć w tym jak próbujesz uzyskać to makro. Zaryzykuje, bo być może się mylę, ale sądzę, że starasz się uzyskać makro stosując chwyt z aparatów kompaktowych: "czym bliżej tym lepsze makro". Jeśli tak to ten numer nie przejdzie jeśli twój obiektyw nie ma "funkcji" makro. Obiektywy mają ograniczone pole manewru jeśli chodzi o ustawienia ostrości. Np najprostszy ZD 14-45 (nie jest to obiektyw makro) ostrzy będąc minimalnie 38 cm od fotografowanego obiektu.
    Ostatnio edytowane przez hades ; 26.01.10 o 03:30 Powód: dopisek

  7. #7
    | OlyJedi Awatar furmun
    Dołączył
    Dec 2009
    Mieszka w
    opolszczyzna
    Posty
    182
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    jeśli obiektyw kitowy ED 14-42mm 1:3.5-5.6 Ustawianie ostrości już z 25cm

    http://www2.olympus.pl/consumer/dslr..._1_3_5-5_6.htm

    a kitowy w razie czego ED 40-150mm 1:4.0-5.6 Nastawianie ostrości już z 90cm

    http://www2.olympus.pl/consumer/dslr..._1_4_0-5_6.htm

    podaję tylko te dwa bo są najczęściej dołanczane w zestawach

    pozdrawiam


    Szacunek za konkretną odpowiedź Moderatorze Hades w tym wątku
    "f.n" E-620 ...

  8. #8
    | OlyJedi Awatar bartek86
    Dołączył
    Nov 2009
    Mieszka w
    Pruszków
    Posty
    331
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    Zawsze można ustawić na ręczne ostrzenie. A jak masz więcej czasu zrób tak jak ja że stawiasz na statyw, kadrujesz jak będziesz chciał mieć zdjęcie, przybliżasz maksymalnie do obiektu, ostrzysz pierścieniem, oddalasz z powrotem na pożądaną odległość i pstryk. A jak Ci dygocze statyw to 2sek wyzwalacza i po sprawie. Zdjęcie na 100% nie będzie poruszone i ostre.
    e520 + 14-42 + 40-150
    Mój wątek -> http://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=71233

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 11.02.08, 22:57
  2. Olympus C720 UZ - ostrzenie w trybie makro
    By parapet68 in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 11.04.05, 11:01
  3. Olek C-460 w trybie zdjęć nocnych - problem z ostrością
    By FotoGraf in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 4.01.05, 13:43
  4. c-4000 problemy z AutoFocusem
    By Toom in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 14.04.04, 15:22

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.