Zobacz wyniki ankiety: W jakim formacie przeważnie robisz zdjęcia?

Głosujących
114. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • RAW

    85 74,56%
  • JPEG

    28 24,56%
  • TIFF

    0 0%
  • inny

    1 0,88%
Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy ... 234
Pokaż wyniki od 31 do 39 z 39

Wątek: Wywoływanie RAW

  1. #31
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2008
    Mieszka w
    krk
    Posty
    197
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    jaka jest różnica w jakości JPG ...

    SHQ a RAW

    jeśli nie będziemy ingerować w zmianę WB i EV warto zapisywać do raw i mozolić sie w programie , czy taki sam efekt da zapis SHQ

  2. #32
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    Jakie mozolenie?

    Możesz zawsze masowo wywołać wszystkie rawy na standardowych ustawieniach, a zawsze masz możeliwość selektywnego poprawienia co poniektórych zdjęć.

    Kijek łatwo skrócić, trudno wydłużyć


    Dla mnei optymalnym rozwiązaniem jest raw+jpg

  3. #33
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Ostrzeszów
    Posty
    142
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez psemo Zobacz posta
    jaka jest różnica w jakości JPG ...

    SHQ a RAW

    jeśli nie będziemy ingerować w zmianę WB i EV warto zapisywać do raw i mozolić sie w programie , czy taki sam efekt da zapis SHQ
    Można nie ingerować w WB ale problem zacznie się gdy zapomnisz ustawić sobie właściwe WB. Osobiście zwykle ustawiam w kelwinach. Sporadycznie zdarza się, ze zapomnę zmienić na właściwe np. fotografują wieczorem w pomieszczeniu przy świetle żarowym a następnego na wolnym powietrzu. Pół biedy jak masz czas na powtórzenie ujęcia. Zdarzają się też miejsca gdzie nawet wstępne ustawienie temperatury w kelwinach nie pomoże. RAW to komfort, że jak zajdzie potrzeba zawsze dopieścisz zdjęcie. Tak jak pisze Grizz, optymalne wyjście to RAW +JPG. RAW bo zawsze możesz wrócić do foty nawet po dłuższym czasie np. gdy Twoje umiejętności w tym temacie wzrosną, JPG to wygoda bo masz efekt na poczekaniu to szybkiego wykorzystania gdy zajdzie taka potrzeba. Jedyny minus takiej procedury to pojemniejsze karty
    OMD-EM5 II + M. ZD 12-40mm f/2,8 und M.ZD 25 f1,8 + HLD8 oraz nadal E-30... ZD14-54, ZD50 Macro, ZD50-200SWD, ZD 9-18, ZD 14-45, EC-14, EC-20, EX-25, Sigma 30mm f/1,4 EX DC HSM, FL-50, 055X PRO B + 322RC

  4. #34
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2008
    Mieszka w
    krk
    Posty
    197
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    Zdarzają się też miejsca gdzie nawet wstępne ustawienie temperatury w kelwinach nie pomoże.
    tutaj przewaga RAW ... czyli dalej klepiemy na RAW

    dzięki za odp + do rep

  5. #35
    | OlyJedi Awatar Darekw1967
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    2.059
    Siła reputacji
    52
    Moja galeria
    Witam !

    Uzywam formatow (RAW + JPG)

    W E-620 mam wylaczone jakiekolwiek odszumianie.

    RAW-y obrabiam w ACR i UFRAW-ie.

    ACR jest mniej dokladny ale w zamian obraz w cieniach
    mniej szumi.

    UFRAW od wersji 0.16 dopiero nadaje sie do
    obrabiania zdjec z E-620.

    Najlepiej lubie obrabiac GIMP-em.
    Przygotowalem wersje softu z ufraw pod E-620.

    http://chomikuj.pl/darekw1967/Soft/G...raw-16-lar.exe


    Pozdrawiam
    Nie ma brzydkich aparatow tylko wina czasem brak

  6. #36
    Awatar Brooklyn
    Dołączył
    Aug 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    28
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    Witam,

    Na wstępie zaznaczę, że jestem początkujący, więc moje pytania może niektórym wydadzą się banalne, ale przykro mi, ja tego jeszcze nie wiem.

    Ale po kolei. Początkowo robiłem fotki tylko w JPG, ale jako, że sporo jeszcze muszę się uczyć, niektóre były do wyrzucenia. Przerzuciłem się na RAWy, bo jednak o wiele więcej zdjęć da się uratować, czy to poprzez zmianę ekspozycji czy WB. Z tym, że mam pewien problem z wyostrzaniem.

    Mianowicie po zmianie ekspozycji, balansu bieli, kontrastu, i innych jeżeli jest potrzeba, wyostrzam, plik mi zapisuje jako JPG i wydaje się, że jest wszystko ok. Dodam, że używam Photoshopa CS 5 z CameraRaw 6.0. Po zapisaniu plik jest w rozmiarze 3648x2736 pikseli i w zasadzie nie zmniejszam go, bo nie ma po co. I tutaj zaczyna się problem. Jeżeli tego JOTPEGA otwieram Photoshopem, Picasa lub Windowsowską przeglądarką to jest ok. Jeżeli natomiast otwieram Irfan View albo XnView to widać dramat a nie zdjęcie. Szum, szum, szum, ba, raczej widoczny każdy piksel, a nie szum. Aby zdjęcie wyglądało ok, to muszę je zmniejszyć do rozmiaru 800x600 i wtedy jest ok.
    No ale ja nie chciałbym zmniejszać bo wiadomo, że traci jakość. Któraś grupa programów mnie oszukuje. Nie wiem też czy po wywołaniu do albumu będę miał taki szit jak mi pokazuje Irfan czy może będzie OK. Co robię nie tak?? Aaa, dodam jeszcze, że ostatnio przysłano mi zdjęcie ze ślubu, gdzieś tam złapał mnie fotograf, i z tym zdjeciem też jest to samo. Otwieram Irfanem i jeden wielki szum. A przecież to robił i obrabiał zawodowy fotograf (chyba).
    Byłbym wdzięczny za radę.

    Poza tym w jakiej kolejności, co należy ustawiać, wywołując RAWa? Czy to ma znaczenie? Czy wyostrzanie robić w Camera RAW czy w już na Jotpegu? Przyznam się, że im więcej poczytałem w necie jak wywoływać RAWY to jestem bardziej zagubiony.

    Może napiszę jak ja to robię i niech ktoś mi wskaże błędy, które popełniam. Bo nie jestem zadowolony z obróbki moich zdjęć. Otwieram zdjęcie w CR i po kolei ustawiam:
    1. Balans bieli (prawie zawsze)
    2. Ekspozycja (zawsze)
    3. Przejrzystość (zawsze)
    4. Kontrast (zawsze)
    5. Nasycenie, Światło wypełnienia, Odtwarzanie (w zależności od zdjęcia)
    6. Wyostrzanie - ilość, promień, szczegół (zawsze).
    Reszty rzadko używam.
    Po tym zapisuje i gotowe.

    A czy po wywołaniu RAWa, zdjęcie w JPG jeszcze obrabiacie w jakimś programie czy pracę kończycie po majstrowaniu nad RAWem? Jeżeli uważacie, że taki JPG wymaga jeszcze obróbki to jaki program polecacie. Używałem GIMPa i PS CS 5 i oba jakoś nie przypadły mi do gustu. Wole Szopa, ale może jakiś prostszy jest. Jak na moje umiejętności PS chyba jest ciut za skomplikowany dla mnie. Może niebawem.

    Wiem, wiem, dużo pytań, ale ja chciałbym się wiedzieć Wielkie dzięki za pomoc.

  7. #37
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    RP
    Posty
    1.898
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria
    To, ze pewne programy nie wyświetlają Ci jpegów poprawnie nie ma żadnego związku z wywoływaniem RAW. Sprawdź dla tych programów konfigurację wyświetlania typu profile barw, przestrzeń kolorów itp.

  8. #38
    | OlyJedi Awatar AdSR
    Dołączył
    Aug 2009
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    161
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez tymczasowy_ Zobacz posta
    To, ze pewne programy nie wyświetlają Ci jpegów poprawnie nie ma żadnego związku z wywoływaniem RAW. Sprawdź dla tych programów konfigurację wyświetlania typu profile barw, przestrzeń kolorów itp.
    Te programy, w których jest problem, pewnie po prostu nie wspierają profili. To jest częsty problem, z tego powodu np. wróciłem z Chrome'a do Firefoksa.

    PS zapewne zapisuje w profilu AdobeRGB. Dla postaci końcowej, o ile wiem, lepszy jest sRGB - wtedy różnice w podglądzie mogą nadal być, ale powinny być mniej drastyczne. Tu już przydałyby się uwagi od eskpertów.

    Najbezpieczniej jest pewnie eksportować przez "save for web".
    Bo w życiu trzeba być twardym, jak bułka z Biedronki.
    Flickr | Panoramio

  9. #39
    | OlyJedi Awatar Syd Barrett
    Dołączył
    Aug 2007
    Mieszka w
    Krk
    Posty
    636
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Jeśli docelowo zdjęcia nie będą drukowane polecam:
    a)pobierz dowolny* profil kolorów, (rozszerzenie .icm)

    b) (dla XP) właściwości ekranu -> ustawienia -> zaawansowane -> zarządzanie kolorami

    c)przestaw w szopie na sRGB (aRGB wyglądają gorzej*)
    w tym celu w camera raw (przy otwartym dowolnym zdjęciu) kliknij:
    http://desmond.imageshack.us/Himg809...jpg&res=medium

    d) w photoshopie shift+ctrl+k
    przestaw wyświetlanie RGB na ściągnięty profil kolorów

    e) w irfan view we właściwościach ustaw ten sam profil
    http://desmond.imageshack.us/Himg692...jpg&res=medium

    Nie ma bata, wszędzie będzie teraz tak samo.

    Jeśli zdjęcia byłyby przeznaczone do wydruku - najprościej oddaj do wywołania jakąś odbitkę zawierającą ciemne i jasne motywy (najlepiej również pośrednie jasności) i poruszaj kontrastem i jasnością monitora.
    powodzenia

    *-uogólnienia i uproszczenia

    edit. tak sobie po chwili uświadomiłem, że przestawiając w windowsie na dany profil, w irfanie nie potrzeba go też ustawiać. praca z ustawionym profilem w irfanie wydłuża czas wyświetlania zdjęć, więc najprościej będzie pominąć krok e.
    Ostatnio edytowane przez Syd Barrett ; 4.08.11 o 17:00

Podobne wątki

  1. Wywoływanie RAW (.orf) z Olka E-30
    By Ziootek1971 in forum E-System
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 27.12.11, 12:47
  2. wywoływanie raw w olympusie master
    By macieknr1 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 27.11.10, 23:03
  3. Wywoływanie RAW & EXIF
    By Yarek1971 in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 16.09.08, 17:20
  4. Kadrowanie a wywoływanie zdjęć w fotolabie
    By Marx07 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 24.08.06, 08:29

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.