Strona 1 z 11 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 107

Wątek: te szumy w e-systemie

  1. #1
    | OlyJedi
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    wawa
    Posty
    28
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria

    te szumy w e-systemie

    witam,
    od 2 lat mam e-510 z kitami, dokupiłem 70-300 oraz 14-54 (z którego jestem szczególnie zadowolony) zastanawiam się nad kupnem używanego 50-200.


    niestety szumy (już przy iso 400) mnie denerwują i z tego co czytam, to nawet nowsze body (e-620 czy e-30) mają całkiem wysokie szumy, na pewno wyższe od porównywalnych aparatów konkurencji. Akurat zależy mi na tym, żeby czasami to ISO 800 zastosować, a w e-510 to masakra wychodzi. Fotografuję wszystko - rodzinę, wakacje, robaczki, czasami jakiś koncert czy sport.

    Nie mam czasu na siedzenie godzinami przy kompie i zaawansowane zabawy w odszumianie, takie realia w domu (córeczka czas zajmuje).

    zatem dylemat: może zmienić system?

    no dobra, mogę kupić coś amatroskiego nikona/canona (bo one chyba przodują w niskich szumach) ale czy:
    - przy ISO 800 faktycznie amatroskie body robi różnicę
    - czy znajdę w tych systemach dobre, jasne szkiełka odpowiadające naszym 14-54 oraz 50-200 (zarówno cenowo jak i jakościowo)?

    chętnie posłucham rad/komentarzy

    Paweł.

  2. #2
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez pawel-5 Zobacz posta
    - przy ISO 800 faktycznie amatroskie body robi różnicę
    - czy znajdę w tych systemach dobre, jasne szkiełka odpowiadające naszym 14-54 oraz 50-200 (zarówno cenowo jak i jakościowo)?
    .
    ad 1. dpreview.com i masa innych stron z testami i zdjęciami poglądowymi

    ad. 2 sklepfotograficzny.pl

  3. #3
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar kowal73
    Dołączył
    Mar 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    2.223
    Siła reputacji
    140
    Moja galeria
    w C i N będziesz miał niższe szumy poniżej iso800 dodatkowo mniejszą GO uzyskasz
    kupisz jasną 50 1,8
    jakiś uniwersalny zoom

    obiektywy zapewne w cenie zuiko będą ciemniejsze od 3,5 i zaczyna się problem bo będziesz musiał używać wyższego ISO (bardziej zaszumionego) by uzyskać podobne czasy naświetlania .

    I dochodzimy do punktu wyjścia traktując temat z drugiej strony czy lepiej korzystać z niższego zaszumionego ISO w olku z jasnymi obiektywami zuiko o wyrobionej renomie , czy fotografować obiektywami konkurencji (które i tak najlepiej przymknąć by uzyskać optymalne obrazowanie) na ISO 1250-1600

    Grizz powoli zaczynam rozumieć jak można przekroczyć 10 000 postów
    Ostatnio edytowane przez kowal73 ; 8.01.10 o 12:52

  4. #4
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    A ja dokupiłbym lampę błyskową, np. FL-36, albo dyfuzor na lamę wbudowaną, skoro rodzinnie fotografujesz. Nie ma światła - nie ma zdjęć. Przechodzenie na wysokie ISO i oczekiwanie gładkości jak przy ISO 100... no można na siłę uznać, że amatorskie puszki C i N są tu lepsze przy ISO 800, ale pod warunkiem, że akceptujemy jakikolwiek szum.

    Mam e-500. Z nim chodziłem na koncerty. Maksymalne ISO, które akceptowałem to była wartość 400, czasami 640 lub 800. Używałem i nadal używam kitów, 50-tki M42, a nawet 400-tki f/5.6 OM. Problem rozwiązał się po nabraniu doświadczenia.

    Trzeba popierać producentów, ale czasami warto "poprzeć" autorów poradników fotograficznych i dać im zarobić.

    Ps. Zaproponuje jeszcze wyszukiwarkę forumową... temat wałkowany wielokrotnie.
    Ostatnio edytowane przez hades ; 8.01.10 o 13:06 Powód: literówki

  5. #5
    EuroLiberty
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez kowal73 Zobacz posta
    I dochodzimy do punktu wyjścia traktując temat z drugiej strony czy lepiej korzystać z niższego zaszumionego ISO w olku z jasnymi obiektywami zuiko o wyrobionej renomie , czy fotografować obiektywami konkurencji (które i tak najlepiej przymknąć by uzyskać optymalne obrazowanie) na ISO 1250-1600[...]
    Tak może napisać tylko osoba, która nie miała styczności z czymś na temat czego się wypowiada.

    Jeśli tylko nie masz wstrętu do nazwy Tamron, to spokojnie możesz znaleść bardzo dobre pozycje f/2.8, które jeśli brać pod uwagę jakość obrazowania nie mają czego się wstydzić.

    Faktem jest, że obiektywy e-system ma dobre, ale z czystej przyzwoitości należy zauważyć, że konkurencja, w tym niezależni producenci, mocno się ostatnio przykładają.

    pawel-5 na Twoim miejscu bym nie kombinował. Jeśli zmieniać system, to dla czegoś konkretnego. 5D MkII, D700, A900, A850, a z APS-C IMO tylko D300s i K7. W innym wypadku lepiej wziąć lekko nawilżoną ściereczkę i z czułością wyczyścić swoje klamoty e-systemu.

    Pozdrawiam

  6. #6
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Karol
    Dołączył
    May 2004
    Mieszka w
    las pod TARNOWem...
    Posty
    5.346
    Siła reputacji
    170
    Moja galeria
    Masz E-510+14-54. Względnie jasny obiektyw + stabilizację o efektywności około 3 EV, która w niektórych przypadkach pozwala na stosowanie względnie mniejszych czułości. Tak na to należy patrzeć a nie tylko porównywać ISO 800 z Olka i z czegoś tam. Swoją drogą 800 ISO z E-410 dawało radę w sensie - używałem kiedy potrzebowałem ale każdy ma inne wymagania.
    Skoro priorytetem ma być niezaszumione wysokie ISO konkurencja zaoferuje więcej ale generalnie w odpowiednio większym budżecie, stałką 50/1.8 nie da się robić wszystkich zdjęć, chociaż taniość takiego obiektywu to ewidentna zaleta konkurencji.
    Osobiście nie sądzę, żeby przesiadanie się na konkurencję z matrycą APS-X dużo wnosiło, zyskasz na matrycy, stracisz na szkłach, zamienił stryjek...
    Z pewnością FF to trochę inna bajka, do tego jasne szkiełka i gruby portfel...
    zmiana nicka: ktotek -> Karol
    Polska B - wątek ze zdjęciami
    Facebook

  7. #7
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar kowal73
    Dołączył
    Mar 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    2.223
    Siła reputacji
    140
    Moja galeria
    Powszechnie denerwuje mnie zaczynanie wypowiedzi od kompletnego zdyskredytowania opinii przedmówcy w stylu że nie ma pojęcia o czym pisze poczym przytaczać przykład Tamrona. Tak jest firma Tamron która wypuściła obiektyw ze światłem 2,8 w zbliżonym zakresie do Zd14-54. Nie każdy chce używać z firmy Tamron jak i nie każdy chce jeździć samochodami amerykańskimi. Jeszcze podaj przykład Tele w zbliżonej cenie i jakości do 50-200

  8. #8
    | OlyJedi Awatar marecki
    Dołączył
    Aug 2004
    Mieszka w
    Kielce
    Posty
    1.766
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Nic tak nie poprawia nastroju jak kupno nowego gadżetu Ale serio mówiąc fakt, że C N mają znacznie niższe szumy i to niepodważalny fakt bo sam ostatnio cykałem d90 i w porównaniu do e330 to przepaść jest. Nie uważam jednak żeby tylko tym się kierować bo iso 800 w e-systemie jest jak najbardziej do przełknięcia, tym bardziej że mowa o zdjątkach typowo albumowych domowych. Zmiana systemu na C lub N pozbawi cię chyba dość ważnej stabilizacji w body chyba że przejdziesz na Pentaksa. Osobiście jakbym miał za dużo forsy to bym inwestował w szkiełka i lampkę.
    mente et malleo

  9. #9
    qbic
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez pawel-5 Zobacz posta
    Nie mam czasu na siedzenie godzinami przy kompie i zaawansowane zabawy w odszumianie, takie realia w domu (córeczka czas zajmuje).
    Dobrze prawi EU (jak zmieniać to konkretnie), natomiast co do "siedzenia godzinami przy kompie" takie programy jak NeatImage maja spory poziom automatyzacji, stworzysz profile dla rożnych iso a potem wszystko odbywa się automatycznie (5 klików na krzyż i przepuszczasz dowolna ilość zdjęć przez batch-processing).

  10. #10
    | OlyJedi Awatar marecki
    Dołączył
    Aug 2004
    Mieszka w
    Kielce
    Posty
    1.766
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez kowal73 Zobacz posta
    ...Tak jest firma Tamron która wypuściła obiektyw ze światłem 2,8 w zbliżonym zakresie do Zd14-54. ...
    Mam dość ciekawe doświadczenie z tym szkiełkiem. Z kolegą chcąc kupić sprawdziliśmy 4 egz tego obiektywu i wszystkie miały dość widoczny BF. Być może to była wada korpusu (D90) choć z innymi grało jak tralala.
    mente et malleo

Podobne wątki

  1. Aktualizacje w E-Systemie
    By Legal in forum E-System
    Odpowiedzi: 53
    Ostatni post / autor: 10.02.19, 16:03
  2. Szeroko w E-systemie
    By jacek2004 in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 82
    Ostatni post / autor: 13.08.09, 14:21
  3. Ostro w E-Systemie
    By dawid_ in forum E-System
    Odpowiedzi: 39
    Ostatni post / autor: 11.01.08, 09:39
  4. Ogniskowe w systemie 4/3
    By KaarooL in forum E-System
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 4.10.06, 08:02

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.