Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 44

Wątek: OM a nowoczesne baterie

  1. #21
    | OlyJedi Awatar HrabiaMiod
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Kraków, Poland
    Posty
    1.152
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    No to 1,5V zabija i bać się czy nie zabija a jedyną niedogodnością jest korygowanie iso?

  2. #22
    | OlyJedi Awatar rumpel
    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    Pierściec
    Posty
    610
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez HrabiaMiod Zobacz posta
    No to 1,5V zabija i bać się czy nie zabija a jedyną niedogodnością jest korygowanie iso?

    1,5V nie uszkodzi aparatu - przekłamuje jedynie wskazania światłomierza, na co lekarstwem jest korekta iso .

    Dla majsterkowiczów są w necie schematy układów, które obniżą wartość 1,5 V do znamionowych 1,35 V - nie trzeba wówczas korygować iso.

    Podsyłam link na adapter 1,35V "home made" ( plik w formacie pdf )

    http://olympus.dementia.org/Hardware...t-adapt-US.pdf

    Pozdrawiam

  3. #23
    | OlyJedi Awatar technik219
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    103
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    1,5V nie uszkodzi aparatu - przekłamuje jedynie wskazania światłomierza, na co lekarstwem jest korekta iso
    Na mój rozum to nie jest takie proste. Bateria alkaliczna ma inną charakterystykę rozładowania. Podczas rozładowania jej napięcie powoli spada. Dlatego w początkowym okresie użytkowania trzeba by byłop wprowadzać poprawki na "-" aż do osiągnięcia przez nią napięcia 1,35V, a potem wprowadzać poprawki na "+", bo napięcie będzie dalej spadać. Bateria rtęciowa, cynkowo-powietrzna i srebrowa utrzymuje napięcie nominalne do końca.
    Manewr z diodami dotyczy wykorzystania baterii srebrowych.

  4. #24
    | OlyJedi Awatar rumpel
    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    Pierściec
    Posty
    610
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez technik219 Zobacz posta
    Na mój rozum to nie jest takie proste. Bateria alkaliczna ma inną charakterystykę rozładowania. Podczas rozładowania jej napięcie powoli spada. Dlatego w początkowym okresie użytkowania trzeba by byłop wprowadzać poprawki na "-" aż do osiągnięcia przez nią napięcia 1,35V, a potem wprowadzać poprawki na "+", bo napięcie będzie dalej spadać. Bateria rtęciowa, cynkowo-powietrzna i srebrowa utrzymuje napięcie nominalne do końca.
    Manewr z diodami dotyczy wykorzystania baterii srebrowych.
    Zgadza się, jednak tolerancja negatywu jest na prawdę spora, więc nie sądzę by było to aż tak kłopotliwe. Użytkując dłużej aparat można pewnie wyłapać niuanse i je skorygować.

    Ja jednak nie zamartwiałbym sobie tym głowy, tylko robił zdjęcia . Porzyczyłem kiedyś w podbramkowej sytuacji od Heyahero OM-1 na bateriach 1,5V. Na oko skorygowane iso no i slajdy wyszły jak ta lala. Nawet do głowy by mi nie przyszło zastanawianie się na stanem rozładowania baterii.

    Pozdrawiam

  5. #25
    | OlyJedi Awatar technik219
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    103
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    Zgadza się, jednak tolerancja negatywu jest na prawdę spora, więc nie sądzę by było to aż tak kłopotliwe.
    Powiedziałbym więcej: Jak się robi jakiś czas na tych samych materiałach to i światłomierz nie potrzebny

  6. #26
    | OlyJedi Awatar heyahero
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Katowice
    Posty
    1.035
    Siła reputacji
    29
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez technik219 Zobacz posta
    Było gdzieś na Pentaxie i tym jak zrobić adapter do baterii srebrowych z diodą Schottkego. Jest trochę dłubaniny, ale można zrobić samemu przez jeden wieczór. Po uprzednim skompletowaniu materiałów (dioda) i pilniczka iglaka.
    http://www.yashica-guy.com/document/battery.html

    Bajdełej - używam baterii 1,5V plus korekta na pokrętle ISO (-1,3EV). Co jakiś czas sprawdzam wskazania światłomierza z cyfrówką i tyle. OM-1 działa już prawie rok w takim układzie.

    Pozdrawiam

    PS. Mam też dostęp do takiego adaptera - fajna rzecz, bo nic nie trzeba kombinować. Ale z kolei wyższe napięcie baterii pozwala na bezproblemowe załadowanie do OMki filmu ISO3200 (na pierścieniu ustawiam wtedy coś koło ISO1250).
    "There's no such thing as free titties"

  7. #27
    | OlyJedi Awatar alastor
    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    219
    Siła reputacji
    26
    Moja galeria
    Witam

    Po lekturze instrukcji do OM 2n, wiem że powinenem używać baterii SR 44 co z reszta bylo wspomniane w tym watku. Moze ktos poleci jakis dobry model takiej wspolczesnej bateryjki (oczywiscie chodzi o to zeby swiatlomierz nie przeklamywal).

  8. #28
    | OlyJedi Awatar Morlok
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.373
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    To są nadal SR44
    Automaty liczą, liczą, liczą .....na człowieka.

  9. #29
    | OlyJedi Awatar alastor
    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    219
    Siła reputacji
    26
    Moja galeria
    Dzieki za ta informacje. Ale chodzilo mi o podanie modelu konkretnej baterii, ktora w nazwie SR 44 nie ma. Byc moze ktos uzywa i ma sprawdzony jakiegos producenta. Panowie w sklepach czesto nie maja tabelek zamiennikow, i na pytanie o baterie XXX odpowiedz brzmi nie ma.

  10. #30
    OR | Honorowa wystawa Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar k@czy
    Dołączył
    Jan 2007
    Mieszka w
    38° 59' 1.46" -94° 44' 16.274"
    Posty
    4.169
    Siła reputacji
    156
    Moja galeria
    moze ci chodzi o LR44. W jednym z korpusow OM znalazlem taka baterie (ale nie gwarantuje poprawnosci naswietlania ani wskazan, bo nie zrobilem jeszcze zadnego filmu na nim) V76PX Varty. Moze byc jakis zamiennik.
    Upierdliwiec Forumowy nr 4142 | OR + + + + | Zlotowicz:0 | Poprawka:0 | DITL ++ | Autoban+| Honorowa Wystawa+ | Oplacone Skladki TWA+++++++

Podobne wątki

  1. OM1 światłomierz i baterie 1,5V
    By pmfoto in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 27.08.10, 23:44
  2. FL - 36 na 4 baterie??
    By dominius in forum E-System
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 6.12.08, 22:05
  3. c-150 i baterie
    By marek. in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 5.05.05, 21:04
  4. Baterie...akumulatory..
    By COLA in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 11.05.03, 17:51

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.