Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20

Wątek: E-P1 zamiast kamery, czyli wszystko o filmowaniu PEN-em

  1. #1
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar moozg
    Dołączył
    Jan 2007
    Mieszka w
    Bielawa
    Posty
    148
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria

    Exclamation E-P1 zamiast kamery, czyli wszystko o filmowaniu PEN-em

    Witam

    Jako ze oprocz fotografi zawsze pociagalo mnie wideofilmowanie, jestem bardzo ucieszony z faktu ze pen daje taka mozliwosc .
    Przez ostatni rok przy mozliwych okazjach uzywalem kamery HD - klasycznego handycama panasonica hdc-sd9, pomimo ze duza rozdzielczosc cieszy niesamowicie, to jednak brakuje takim kamerom plastyki a jakosc nagran w kiepskim oswietleniu jest tragiczna.
    I tu wlasnie pojawiaja sie z odsiecza lustrzanki u konkurentow, a u nas poki co PEN - aparaty z wymienna optyka oraz mozliwoscia krecenia filmow w HD, ktore znaczaco redukuja braki w handycamach oczywiscie kosztem innych.
    E-P1 wraz ze szklami zuiko pozwala zblizyc sie nieco do obrazow z profesjonalnych kamer.
    Na zakup E-P1 nie potrzebowalem duzo czasu do namyslu - majac juz solidne zaplecze obiektywow, niewielkiem kosztem mozna sobie zlozyc maszyne do filmowania dajaca obraz dobrej jakosci.
    Aparat mam dopiero drugi dzien, wlasnie zaczynam testowac go pod kątem filmowania, bo o mozliwosciach foto jest wystarczajaco duzo w internecie. Postaram sie tu przedstawiac efekty testow oraz zalety i wady PENa jako kamery. Zachęcam też innych do dzielenia sia wiedza w tym temacie.

    no to zaczynamy - na poczatek po 2 glowne wady i zalety

    PLUSY

    najwazniejsze fakty padly- podpiecie obiektywow systemu 4/3 do PEN za pomoca adaptera MMF-1 daje nam wspaniala glebie ostrosci i jakosc obrazu, oraz szeroki wachlarz ogniskowych,
    oczywiscie za pomoca innych adapterow mozemy podpinac praktycznie wszystkie szkla jakie mamy na rynku - w miare mozliwosci napewno w przyszlosci cos zaprezentuje

    Manualne ustawianie ostrosci pierscieniem - wydaje sie ze to jest minus, fakt czasami tak moze byc, zwlaszcza w amatorskich zastosowaniach na wakacjach, ale daje nam to pelna kontrole nad tym co chcemy pokazac w kadrze, czesto amatorskie kamery ostrosc lapia na niechcianym obiekcie, a funkacja manualnego ustawiania ostrosci odbywa sie za pomoca przyciskow :/. Nie ukrywam ze wymaga to troche wprawy, do tego w szklach systemu 4/3 nie ma idealnej plynnosci, co widoczne jest glownie przy ujeciach makro, jednak nie jest to az tak bardzo widoczne.

    MINUSY

    - rolling shutter, to jest niestety najwiekszy minus, nie tylko PENa ale wszystkich aparatow z mozliwosci krecenia filmow video, a odpowiedzialna za to jest matryca CMOS (w kamerach stosuje się CCD)
    na YT znalazlem taki przykladowy filmik:

    tak wiec wyklucza to zastosowanie w zbytnio dynamicznych ujeciach, zwlaszcza na dluzszych ogniskowych. Krecenie filmu w pokoju oswietlonym zyrandolem na krotkich ogniskowych przy stabilnej rece nie dalo takich efektow jak na filmie powyzej, znieksztalcenia byly bardzo niewielkie, a przy solidnym oparciu rak praktycznie efektu nie bylo widac. Co innego trzymajac aparat w jednej rece, do tego roztrzesionej... takich sytuacji lepiej unikac, bo lamanie sie obrazu moze zepsuc film.

    - dzwiek, niestety jakosc jak z wiekszosci wbudowanych w aparaty mikrofonach jest slaba, a do tego rejestruje wszystkie dzwieki z aparatu (ustawianie ostrosci) i okolic (np. obijanie sie paska o statyw).
    Tu jednak mozemy zlikwidowac problem - dokupujac cyfrowy rejestrator dzwieku, a Olympus oferuje nam takie z godziwa jakoscia i zakresem czestotliwosci, ale o dzwieku jeszcze napisze szerzej w kolejnych postach.

    to na razie tyle z pierwszych spostrzezen i wrazen
    na koniec dzisiejszy filmik:



    pogoda niestety nie dopisala - szaro, ciemno i baaardzo zimno, co utrudnialo nagranie czegos sensowniejszego, ale jako test mysle ze moze byc
    film zmontowany w Vegasie, poza 3 ujeciami, gdzie nieco podwyzszylem kontrast na krzywych (oznaczonymi FX w prawym dolnym rogu), nie dodawalem zadnych efektow.
    w zastosowaniu byly 3 obiektywy: , , ,
    w kazdym przypadku przy najnizszej wartosci przyslony.
    przy 2 pierwszych obiektywach filmowalem na skrajnych ogniskowych, a przy ujecia byly prawie z calego zakresu. Aparat zamocowany byl na statywie z lozyskami olejowymi.

    W kolejnych odslonach watku pojawia sie m.in. 50mm, 8mm, oraz ujecia nocne i wiele wiecej video

    pozdrawiam i dziekuje za uwage
    E-M1 mk II, worek słoików, Lumix GH4 | www.ahojmedia.pl

  2. #2
    | OlyJedi Awatar NightCrawler
    Dołączył
    Jul 2008
    Mieszka w
    Katowice
    Posty
    1.542
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    No to czekamy na ciąg dalszy testów
    ...ciiii - bo cenzura się obudzi...to forum a nie miejsce do rozmów...
    Moje próby i Moja strona
    PAJACYK

  3. #3
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria
    WOW !! wielki plus za przecieranie na Forum nowych szlaków

    tydzień temu itwasiliśmy się na jednej wyspie wraz z niemcem - fotografem przyrody i niemcem, który kręcił przyrodniczy film dla telewizji NDR taszcząc kamerę ze stawtywem i obiektywem czyli zestaw ważący około 20 kg .

    Filmowiec był zachwycony jakością jak zobaczył co oferuje EOS 5d mk II
    Fotograf był zachwycony i nakręcony na to co można sfilmować

    a ja stałem oniemiały patrząc na to co oferuje teraz aparat fotograficzny.

    Gdzieś o uszy mi się obiło że PEN daje możliwość kręcenia filmów (chyba podczas premiery) ale nie ukrywam że mi przypomniałes o tym fakcie

  4. #4
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Chyba zacznę odkładać na Pena .

  5. #5
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar kowal73
    Dołączył
    Mar 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    2.223
    Siła reputacji
    140
    Moja galeria
    ha a we Wrocławiu przetestujemy EP2 z jego nowym wizjerem wielkiej mocy. Ciekawe jak wizjer się sprawdzi przy kręceniu filmów.

  6. #6
    | OlyJedi Awatar Jack
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Błonie
    Posty
    2.461
    Siła reputacji
    129
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez kowal73 Zobacz posta
    ha a we Wrocławiu przetestujemy EP2 z jego nowym wizjerem wielkiej mocy. Ciekawe jak wizjer się sprawdzi przy kręceniu filmów.
    Radio Erewań juz testował, powiedział, że zajefajnie
    Pozdrawiam
    Jack

  7. #7
    | OlyJedi Awatar marecki
    Dołączył
    Aug 2004
    Mieszka w
    Kielce
    Posty
    1.766
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Przestańcie kusić EP-2 bo właśnie myślę uporczywie nad zamówieniem EP-1 w promocji do 20go grudnia.
    mente et malleo

  8. #8
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    To nie kuszę. Do wad filmowych PENa dorzucę wieeeelgachne pliki i słabą dynamike tonalną. Tak jak to pierwsze nie boli, 20 minutowe ujęcie na karcie 16 GB da się przeżyć i szybko skompresować, tak zakres rejestrowanych walorów troszkę mnie rozczarował i zaskoczył, bo przy powierzchni sensora wielokrotnie większej od współczesnych amatorskich kamer wideo powinno być lepiej.
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

  9. #9
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.937
    Siła reputacji
    26
    Moja galeria
    Ktos moze napisac, jak dziala stabilizacja w WIDEO?
    Szczegolnie przy dluzszych ogniskowych, bez stabilizacji w szkle.

    Mozna dowolnie ustawic przyslone oraz ISO?
    (Uzywajac dedykowanych szkiel u43, nie manualnych)

    Jak bardzo jest slychac prace AF?
    Mozna wybrac dowolne miejsce w kadrze?
    Mozna spokojnie uzywac AFL i jedynie "doostrzac" od czasu do czasu?
    (Uzywajac dedykowanych szkiel u43, nie manualnych)

    Moglby ktos w jednym miejscu wylistowac roznice miedzy E-P1, a E-P2 jesli chodzi o WIDEO?

  10. #10
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Jerry_R Zobacz posta
    Ktos moze napisac, jak dziala stabilizacja w WIDEO?
    Szczegolnie przy dluzszych ogniskowych, bez stabilizacji w szkle.

    Mozna dowolnie ustawic przyslone oraz ISO?
    (Uzywajac dedykowanych szkiel u43, nie manualnych)

    Jak bardzo jest slychac prace AF?
    Mozna wybrac dowolne miejsce w kadrze?
    Mozna spokojnie uzywac AFL i jedynie "doostrzac" od czasu do czasu?
    (Uzywajac dedykowanych szkiel u43, nie manualnych)

    Moglby ktos w jednym miejscu wylistowac roznice miedzy E-P1, a E-P2 jesli chodzi o WIDEO?
    Będzie EP2, to coś napiszę. W tej chwili to mało wiadomo. Mimo, że EP2 miałem w rękach, to był egzemplarz przedprodukcyjny i nie wolno mi pokazać filmów nim nakręconych.
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

Podobne wątki

  1. SP-590 czy przy filmowaniu można zoomować ?
    By gregor_pl in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 17.05.09, 20:09
  2. Szerokokatny konwerter do kamery - jaki?
    By qbic in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 5.12.08, 18:18

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.