Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: (reportaż) Śródka - Poznań

  1. #1
    | OlyJedi Awatar a_wykrota
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Pyrlandia
    Posty
    853
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria

    (reportaż) Śródka - Poznań

    Witajcie,

    Chciałbym Wam pokazać materiał (reportaż) tym razem "bez ludziki"
    z ciekawego miejsca w Poznaniu - Śródki.
    Reportaż z ludźmi, mieszkańcami Śródki będzie do obejrzenia wkrótce.
    Chciałem ukraść choć trochę klimatu tego miejsca. Czy mi się udało? Oceńcie sami.

    Trochę historii za Wikipedią (ŚrĂłdka (Poznań) – Wikipedia, wolna encyklopedia) :

    Śródka – pierwotnie osada książęca, już przed 1231 rokiem lokowana prawdopodobnie na prawie niemieckim[1]. Podarowana w 1288 biskupom poznańskim. Nazwa pochodzi od dnia tygodnia – środy, kiedy organizowano tu cotygodniowy targ. Od XIII w. Śródka posiadała samorząd, od XV w. prawa miejskie. Odrębny, nazywany najmniejszym miastem Korony Polskiej, był Ostrówek (współcześnie jedna z ulic Śródki).
    Obecnie Śródka to część Poznania, włączona do miasta w 1800 roku. Obejmuje niewielki obszar, leży na wschód od Ostrowa Tumskiego, po drugiej stronie Cybiny (Kanału Ulgi, odnogi Warty), na terenie administracyjnej dzielnicy Nowe Miasto. Obszar Śródki z dwiema sąsiednimi częściami Nowego Miasta obejmuje pomocnicza jednostka samorządowa Osiedle Ostrów Tumski – Śródka – Zawady. W pobliżu znajdują się osiedla Komandoria, Zawady, Podwale i Berdychowo.
    Centralnym punktem dzielnicy jest Rynek Śródecki. Spora część tego Rynku została zniszczona w czasie wojny, a potem w latach 60. i 70. XX wieku w związku z budową Trasy Chwaliszewskiej i ulicy Podwale. Przy pozostałej części Rynku znajduje się m.in. kino Malta, kościół św. Małgorzaty z XVI wieku oraz XVIII-wieczny klasztor filipinów. Innym ciekawym obiektem jest należący do parafii polskokatolickiej kościół św. Kazimierza oraz przylegający do niego zespół poklasztorny Reformatów, obecnie będący własnością szkoły dla dzieci niesłyszących. Oprócz tego na terenie Śródki znajduje się Zespół Szkół Specjalnych nr 105 oraz Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia nr 2 im. T. Szeligowskiego.
    Śródka dała również nazwę znajdującemu się na jej skraju dużemu rondu. Z uwagi na położenie ronda w pewnej odległości od Śródki, nazwą tą błędnie określa się niekiedy Komandorię.
    Od 7 grudnia 2007 Śródka jest połączona z Ostrowem Tumskim mostem Biskupa Jordana, który istniał w tym miejscu do 1969 roku.


    Niech przemówią obrazy do oglądania polecam posłuchać :
    Całość reportażu można też obejrzeć w formie prezentacji : KLIK


    1.


    2.

    3.

    4.

    5.


    6.

    7.

    8.

    9.

    10.

    11.

    12.

    Dziękuję za uwagę i zapraszam do komentowania
    Ostatnio edytowane przez a_wykrota ; 9.12.09 o 18:47
    Kątem oka mego :
    jednego - www.wykrota.wordpress.com
    drugiego - www.adrianwykrota.pl

  2. #2
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar jolly
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    L-wo / W-wa
    Posty
    1.292
    Siła reputacji
    29
    Moja galeria
    Przyznam szczerze, że ten rodzaj fotografii to jakby nie moje klimaty. Ciężko mi się odnaleźć w tej tematyce. Ale mimo to często sobie oglądam i takie zdjęcia, a od czasu do czasu jakieś zachwyci. W tym zestawie, który pokazałeś, właśnie zachwyciło mnie zdjęcie nr 4.
    Pozdrawiam, Jola
    _______________________
    Mój wątek http://forum.olympusclub.pl/showthre...=12540&page=70

  3. #3
    | OlyJedi Awatar a_wykrota
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Pyrlandia
    Posty
    853
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Miło - zapraszam częściej

    Tak ogólnie to ja też rzadko fotografuje same miejsca bez ludzi.

    Tym razem tak wyszło - urzekł mnie klimat

    Najbardziej dał mi do myślenia namiot na 10 - czy ktoś tam mieszka? Mam nadzieje, że nie

    Jak sobie klikniecie w link do prezentacji, który dałem wyżej to zdjęcia są większe - lepszej jakości.
    Ostatnio edytowane przez a_wykrota ; 9.12.09 o 19:00
    Kątem oka mego :
    jednego - www.wykrota.wordpress.com
    drugiego - www.adrianwykrota.pl

  4. #4
    OR | Honorowa wystawa Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar k@czy
    Dołączył
    Jan 2007
    Mieszka w
    38° 59' 1.46" -94° 44' 16.274"
    Posty
    4.169
    Siła reputacji
    156
    Moja galeria
    5 chyba oddaje najwierniej klimat. a ten namiot chyba jednak sluzy komus za schronienie- niestety, albo stety- lepsze takie cos niz nic.
    chyba nie jestem przekonany do takiego "wyludnionego" reportazu... tego typu miejsca sa wszedzie i nigdzie - to jest po prostu szara i do tego nijaka rzeczywistosc bez charakteru do znalezienia w kazdym miescie.
    brakuje moze jakiegos kontrastu- nie tego technicznego czegos, co pokazaloby "ciekawosc" tego miejsca, jak to okresliles (chociaz drogie papierosy i tania gorzala od biedy taki kontrast ma).
    Upierdliwiec Forumowy nr 4142 | OR + + + + | Zlotowicz:0 | Poprawka:0 | DITL ++ | Autoban+| Honorowa Wystawa+ | Oplacone Skladki TWA+++++++

  5. #5
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Karol
    Dołączył
    May 2004
    Mieszka w
    las pod TARNOWem...
    Posty
    5.346
    Siła reputacji
    170
    Moja galeria
    Całość ciekawa ale nierówna. Poszczególne zdjęcia bardzo ciekawe - 2, 4(świetne!!!), 7, 10 bądź banalne: 6 (!), 8.
    zmiana nicka: ktotek -> Karol
    Polska B - wątek ze zdjęciami
    Facebook

  6. #6
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Dawid
    Dołączył
    Jul 2009
    Mieszka w
    Pomorze :)
    Posty
    2.226
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Jak dla mnie best 5 za w sumie prawdziwość osiedlową 9 i 10 też fajnie wypatrzone

  7. #7
    | OlyJedi Awatar marecki
    Dołączył
    Aug 2004
    Mieszka w
    Kielce
    Posty
    1.766
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Witaj. Cała seria jak już wcześniej napisano bardzo ciekawa. Zmienność zdjęć pod względem kompozycji i tego co pokazują fajnie się układa w spójną całość. Supcio że WB.
    Pozdrawiam
    mente et malleo

  8. #8
    | OlyJedi
    Dołączył
    Oct 2009
    Mieszka w
    Reykjanesbaer
    Posty
    8
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Reportażowo cenne zdjęcia to: 1,2,7,9,10,11.12 reszta to moim zdaniem lanie wody, ale w dopełnieniu całości przydatne. 3 nie wiem co jest na drugim planie, ale ten wycinek z gazety to przejaskrawienie które chałturzy. Ogólnie bardzo fajnie, podoba się

  9. #9
    Awatar xrebelxsoulx
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    HollyŁódź
    Posty
    108
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    4 jest mistrzowskie ze wzgledu na pomysl [ realizacje oczywiscie tez! ; ) ] podoba mi sie tez 10. ale jakby nie moj klimat trochę ; )
    'heaven...I'm in heaven and my heart beats so, that I can hardly speak..'


    __________

    “Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić , aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali.” - Don McCullin

Podobne wątki

  1. (reportaż)Marsz Równości Poznań 2009
    By a_wykrota in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 16.11.09, 22:18
  2. Poznań cd...
    By Sylwek in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 23.05.07, 19:15
  3. Stare Miasto Poznań
    By Sylwek in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 22.05.07, 20:15

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.