Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: E-410 - używanie trybu M z lampą błyskową

  1. #1

    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Katowice
    Posty
    2
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    E-410 - używanie trybu M z lampą błyskową

    Jaki jest sens używania trybu M przy fotografowaniu z lampą błyskową tym aparatem? Wskażnik stopnia ekspozycji pokazuje niedoświetlenie, mimo włączenia lampy błyskowej nawet z max siłą błysku lampy. Mam ten aparat od nowości więc nie sądzę aby to było spowodowane uszkodzeniem aparatu. Ja od początku zacząłem używać trybu S lub A gdy potrzebowałem użyć lampy błyskowej, chociaż niejednokrotnie wolałbym użyć trybu M. Nie wiem jak jest to w innych aparatach ale dziwi mnie to, że światłomierz aparatu nie robi korekcji o siłę błysku lampy błyskowej i wskaźnik stopnia ekspozycji nie jest kompensowany.
    W tym trybie aparat zachowuje się tak jak gdyby nie była włączona lampa błyskowa.
    Czy jest jakaś możliwość rozwiązania tego problemu?
    Pozdrawiam
    loRet81

  2. #2
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez loRet81 Zobacz posta
    Jaki jest sens używania trybu M przy fotografowaniu z lampą błyskową tym aparatem? Wskażnik stopnia ekspozycji pokazuje niedoświetlenie, mimo włączenia lampy błyskowej nawet z max siłą błysku lampy. Mam ten aparat od nowości więc nie sądzę aby to było spowodowane uszkodzeniem aparatu. Ja od początku zacząłem używać trybu S lub A gdy potrzebowałem użyć lampy błyskowej, chociaż niejednokrotnie wolałbym użyć trybu M. Nie wiem jak jest to w innych aparatach ale dziwi mnie to, że światłomierz aparatu nie robi korekcji o siłę błysku lampy błyskowej i wskaźnik stopnia ekspozycji nie jest kompensowany.
    W tym trybie aparat zachowuje się tak jak gdyby nie była włączona lampa błyskowa.
    Czy jest jakaś możliwość rozwiązania tego problemu?
    Pozdrawiam
    loRet81
    A skąd aparat ma wiedzieć jak daleko są fotografowane przez ciebie obiekty?
    Pani 1 metr przed obiektywem dostanie dwa razy więcej światła na tą samą powierzchnię od pani stojącej 1,4 metra przed obiektywem, przy tej samej energii błysku. Jak aparat ma się dowiedzieć, czy wystarczy mu ładunku by odpowiednio mocno błysnąć?
    Korekcja energii błysku działa, ale wszystkie pomiary i korekcje odbywają się w chwili robienia zdjęcia. Przedbłyski pomiarowe, pomiar ekspozycji przez obiektyw i bam, jest zdjęcie. Lampa ustawiona na TTL-auto błyśnie tak, by spełnić twoje wymagania odnośnie korekt. W zakresie ilości światła jakie może do oświetlenia sceny dodać.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez RadioErewan ; 6.12.09 o 14:43
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

  3. #3

    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Katowice
    Posty
    2
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    No oczywiście rozumiem, że przed pomiarem ekspozycji, czyli przed wciśnięciem spustu migawki do połowy aparat nie ma możliwości skorygowania siły błysku. To jest oczywiste. Ale po pomiarze, jeszcze przed spustem migawki do końca powinien przynajmniej wyzerować wskaźnik stopnia ekspozycji o ile eneria błysku lampy jest wystarczjąca. Wygląda więc na to, że moje oczekiwania są zbyt wysokie chociaż myślę że możliwe. Miganie wskaźnika o niedoświetleniu może wprowadzać w błąd. Najlepiej gdyby po włączeniu lampy był nieaktywny albo pokazywał tylko niedoświetlenie w przypadku kiedy max energia błysku lampy była za mała by poprawnie doświetlić fotografowany obiekt. Ale żeby to było możliwe aparat powinien otrzymać z lampy informacje o energii błysku a wygląda na to, że ich nie otrzymuje.
    Pozdrawiam
    loRet81

  4. #4
    | OlyJedi Awatar Ceat
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    353
    Siła reputacji
    59
    Moja galeria
    Przeczytaj jeszcze raz uważnie odpowiedź Radka:
    Cytat Zamieszczone przez RadioErewan Zobacz posta
    A skąd aparat ma wiedzieć jak daleko są fotografowane przez ciebie obiekty?...
    i dalej:
    Cytat Zamieszczone przez RadioErewan Zobacz posta
    Korekcja energii błysku działa, ale wszystkie pomiary i korekcje odbywają się w chwili robienia zdjęcia [podkreślenie moje-ceat]. Przedbłyski pomiarowe, pomiar ekspozycji przez obiektyw i bam, jest zdjęcie. Lampa ustawiona na TTL-auto błyśnie tak, by spełnić twoje wymagania odnośnie korekt. W zakresie ilości światła jakie może do oświetlenia sceny dodać.
    Pozdrawiam
    Samo wciśnięcie do połowy spustu nie daje jeszcze aparatowi możliwości oceny skuteczności błysku.

  5. #5
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    Może i jest, ale ja nie znam systemu fotograficznego, który uwzględnia energię błysku lampy w odczycie na drabince.
    Odczyt ze światłomierza wbudowanego w aparat w trybie M daje ci pojęcie o świetle zastanym. Jak lampa jest ustawiona w tryb automatyczny (czy to TTL czy to tryb atonomiczny), wywali tyle światła z siebie, by zaspokoić potrzebę poprawnego naświetlenia sceny albo rozładować kondensatory do dna.
    Alternatywnie, w trybie A przy synchronizacji na pierwszą kurtynę migawki, czas jest ustawiany na stałe (x-sync) i chyba nie ma wskazań światłomierza.
    Przy fotografowaniu w trybie A z synchronizacją na drugą kurtynę, aparat udaje, że lampy nie ma, co daje pewne ciekawe możliwości w kierunku zamrażania ruchu. I to wszystko.
    Po co aparat miał by informować o tym jaka będzie ekspozycja w trybie M, skoro lampa jest ustawiona na wykonanie jakiejś strategii - zazwyczaj na uzupełnienie owych braków z drabinki. Nie znając odległości od fotografowanego obiektu nie sposób też określić, czy wystarczy lampie prądu do oświetlenia go, bez empirycznej próby.

    Pozdrawiam
    _______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
    Jeszcze kołacze mi się po głowie, że w jakimś systemie można wykonać i zapamiętać pomiar z błyskiem przed wykonaniem zdjęcia. Nie chce mi się wertować internetu w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, który to.

    Pozdrawiam
    _______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
    Cytat Zamieszczone przez loRet81 Zobacz posta
    No oczywiście rozumiem, że przed pomiarem ekspozycji, czyli przed wciśnięciem spustu migawki do połowy aparat nie ma możliwości skorygowania siły błysku. To jest oczywiste.
    W trybie M aparat nie mierzy światła, tylko ewentualnie ustawia ostrość. W trybie M drabinka informuje cię o ile twoje rozkazy różnią się od przewidywań wbudowanego w aparat światłomierza (jakie zdaniem aparatu jest światło zastane).

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez RadioErewan ; 6.12.09 o 19:23 Powód: Automatyczne scalenie postów
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

Podobne wątki

  1. Lampa błyskowa FL-36
    By fotomic in forum Oświetlenie 4/3
    Odpowiedzi: 126
    Ostatni post / autor: 28.10.11, 21:53
  2. Lampa błyskowa
    By arni445 in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 4.07.11, 11:15
  3. Lampa błyskowa FL-36R
    By fotomic in forum Oświetlenie 4/3
    Odpowiedzi: 66
    Ostatni post / autor: 20.12.09, 13:39
  4. Lampa błyskowa FL-50
    By fotomic in forum Oświetlenie 4/3
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 1.06.08, 12:16
  5. E-10 + lampa błyskowa
    By felix_16 in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 28.10.04, 09:12

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.