Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Wątek: Jak sobie radzicie z autofocusem 3 punktowym.

  1. #1
    Awatar mxc
    Dołączył
    Oct 2009
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    40
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria

    Jak sobie radzicie z autofocusem 3 punktowym.

    Witam
    Myślę że moje pytanie może być błache, ale kto pyta nie błądzi.
    Mam aparat olympus E-520 z 3 punktowym pomiarem autofocusa. Problem mój wynikł kiedy to kupiłem obiektyw stałkę 50mm f1,4 , robiąc portrety (w poziomie) zorientowałem się że mam problem, aby ustawić ostrość na twrzy osoby fotografowanej tzn: kiedy używam autofocusa i koncentruję się np. na oczach danej osoby, czyli mój centralny punkt ostrzy obraz na oku i kiedy już uzyskam ostrość 100% przesuwam aparat ku dołowi, aby objąć w kadrze nie tylko samą twarz, ale także popiersie. Okazuje się że ostrość ucieka mi poprzez zmianę położenia obiektywu-aparatu ku dołowi. Jest to normalne zjawisko, poniewaz odległość do oka ulaga zmianie - zwiększa się. Ale jak skorygować to aby nadal usyskac ostrość np. na oku, a nie na klatce piersiowej. Czy trzeba to skorygować ręcznie? Czy może macie lepszy sposób?. Zaznaczam że problem zaczyna sie wtedy kiedy moje przesłona ma małą wartosć i głębia robi swoje.
    W ustawieniu kadru pionowym, ten problem nie istnieje ponieważ można ustawić ostrość tylko jednym punktem skrajnym.
    Proszę o radę. Jak to ugryść.
    Pozdrawiam i czekam na wnikliwe podpowiedzi.

  2. #2
    | OlyJedi Awatar Ceat
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    353
    Siła reputacji
    59
    Moja galeria
    Skoro masz <tej klasy> problem to znaczy że niepotrzebnie używasz AF. Ostrz ręcznie ciesząc się z możliwości powiększenia dowolnego obszaru w LV.
    Żeby być dobrze zrozumianym: nie naigrywam się, różnica przy przekadrowaniu z twarzy na pierś to pewnie kilka mm, skoro GO jest tak płytka to w żadnym wypadku nie powierzył bym ustawienia ostrości automatowi!

  3. #3
    | OlyJedi Awatar MicSzu
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Wioska
    Posty
    1.189
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Ustawiaj nadal centralnym ale na ''częśc'' twarzy, która znajduje się w tej samej odległości co oczy
    E-3,E-510;F8, ZD14-54,S30,ZD40-150,FL50,FL50R,FL36R... i co dalej ? ? ?

  4. #4
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Można spróbować w ten sposób:

    1. Celujesz, ustalasz kadr.
    2. Wybierasz punkt ostrości, np. oczy fotografowanej osoby.
    3. Celujesz punktem centralnym AF na oko. Przyciskasz spust do połowy.
    4. Nie puszczając spustu wciśniętego do połowy (ostrość jest zablokowana), pilnując by się nie przechylić do przodu lub do tyłu (czym bliżej obiektu i czym bardziej otwarta przysłona tym gorzej nad tym zapanować) wracasz do kadru wybranego wcześniej. To portret, zwykle statyczny, nie trzeba się spieszyć.
    5. Wciskasz spust do końca i jest.

    Trzeba trochę poćwiczyć.

    Jeśli zależy Ci na "płytkich" portretach to problemem do pokonania jest mała głębia ostrości i takie opanowanie powyższej techniki by robić to automatycznie. Moim zdaniem powinieneś poćwiczyć też ustawianie ręczne ostrości. Może się przydać przy korygowaniu ostrości na wypadek drobnych pochyleń podczas fotografowania, a także w dynamicznych sytuacjach, w których nie zdążysz wycelować punktem AF.

  5. #5
    | OlyJedi Awatar Ceat
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    353
    Siła reputacji
    59
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez hades Zobacz posta
    ...pilnując by się nie przechylić do przodu lub do tyłu ...
    Jak rozumiem post Autora - właśnie w takim postępowaniu upatruje On przyczynę problemu. Należałoby raczej właśnie _pochylić_ się (przybliżyć) o odpowiedni skalibrowany odcinek, by zniwelować powstałą na skutek przekadrowania różnicę odległości. MBSZ niewykonalne.

  6. #6
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Ceat Zobacz posta
    Jak rozumiem post Autora - właśnie w takim postępowaniu upatruje On przyczynę problemu. Należałoby raczej właśnie _pochylić_ się (przybliżyć) o odpowiedni skalibrowany odcinek, by zniwelować powstałą na skutek przekadrowania różnicę odległości. MBSZ niewykonalne.
    Obawiam się, że jednak tak. Przytoczoną technikę trenowałem na e-500. Na prawdę da rade. Kwestia treningu.

    Z pochylaniem na tak płytkiej GO jest problem. Być może lepszą kombinacją byłoby ustawienie ostrości na dowolny punkt twarzy, w który akurat celuje punkt AF i skorygowanie jej ręcznie na wybrany detal, np. oczy.

    Swoją drogą, zanim zejdzie się do f/1.4, sugerowałbym ustawić przysłonę na f/4 i od tego zacząć ćwiczenia portretowe stopniowo zmniejszając i dochodząc do f/1.4. Takie ćwiczenia w ustawianiu to czyste rzemiosło, którego trzeba się nauczyć pracując z lustrzanką i tak jasnym obiektywem przy maksymalnie otwartej przysłonie. Piszę trochę na zapas. Być może autor wątku jest już wprawiony.

  7. #7
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    http://www.fotopolis.pl/index.php?n=9644
    Pod tym linkiem jest rozwiązanie elektroniczne problemu pod nazwą True Focus zaproponowane przez Hasselblada...--pozdrawiam

  8. #8
    | OlyJedi Awatar festin
    Dołączył
    May 2004
    Mieszka w
    Pruszków
    Posty
    119
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Coś cienko widzę (z perspektywy krótkowidza ) manualne ustawianie ostrości na malutkiej matówce e-520
    Może próbuj kadrować szerzej - ustawiaj ostrość dokładnie tak gdzie chcesz, a kadr sobie potem przytniesz - 10 milionów pixeli to w końcu całkiem sporo
    pozdrawiam
    Paweł

  9. #9
    | OlyJedi Awatar rumi
    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    gorlice
    Posty
    234
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez mxc Zobacz posta
    ..czyli mój centralny punkt ostrzy obraz na oku i kiedy już uzyskam ostrość 100% przesuwam aparat ku dołowi, aby objąć w kadrze nie tylko samą twarz, ale także popiersie. Okazuje się że ostrość ucieka mi poprzez zmianę położenia obiektywu-aparatu..
    znam to też tak kombinowałem np >>TU<< ale z przesunięciem w bok i nie wyszło .. jedna z głównych powodów ciułania kasy na e-30 .. drugi to ostrzenie przy powiększeniu fragmentu kadru dobre przy ostrzeniu manualnie przy zdjęciach makro z zd50 + ex-25 .. a wracając do tematu z wielkością wizjera jak w e-510/520 ciężko ostrzyć manualnie np na oko

    E-30, E-510 + Dual Kit + ZD 14-54 II + ZD 50 + Samyang 85 + ex-25 + Metz 48 + Fl-36R
    ogłoszenia internetowe nauka jazdy Gorlice

  10. #10
    dinx6
    Gość
    Nie rozumiem po co Ci do portretu 1,4. Przy takim świetle oczy na które zmierzysz AF wyjdą ostre natomiast nos już nie, co nie zawsze wygląda OK (umówmy się- w większości przypadków nie wygląda OK a już na pewno nie tam, gdzie nie walisz en face). Ponadto większość obiektywów na takiej przysłonie da Ci mydełko. Do tego dochodzi problem trzech punktów i różnica (czytaj- przestrzelony punkt) przy nawet minimalnej zmianie kąta.

    Kiedyś, po zakupie Sigmy 30 1.4 długo sam sobie chciałem udowodnić, że lubię tę miękkość na pełne dziurze w portrecie. Dziś przymykam do 2.5, światła mam dalej w bród i nie muszę się bać, że coś bez mojej zgody wyjedzie poza GO. Polecam.

Podobne wątki

  1. Odszumianie zdj- jak sobie radzicie?
    By MariuszMichalak in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 49
    Ostatni post / autor: 21.05.10, 14:54
  2. Problem z autofocusem w trybie makro!
    By Koniar78 in forum E-System
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 26.01.10, 20:39
  3. E500 + 14-45 i problemy z autofocusem?
    By Gregorius in forum E-System
    Odpowiedzi: 134
    Ostatni post / autor: 13.02.07, 18:12
  4. c-4000 problemy z AutoFocusem
    By Toom in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 14.04.04, 15:22

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.