Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20

Wątek: Leica Digilux 2

  1. #1
    | OlyJedi Awatar sn00p
    Dołączył
    Nov 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    482
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria

    Leica Digilux 2

    Witam.
    Tytułem wstępu chciałem wyjaśnić o co chodzi z całym tym ambarasem.
    Otóż jakiś czas temu nabyłem drogą kupna aparat: Leikę Digilux 2.
    Tak od słowa do słowa (ma klubowym kanale IRC), aż jeden z userów poprosił, abym na forum kilka słów o sprzęcie skrobnął. I tak właśnie powstały te słowa. Z ukłonami dla Allega.
    P.S. - Nie jest to żaden test, a jedynie zbiór subiektywnych odczuć.


    Coby od początku zacząć zacznę od pudła. Wszak pudło ważna sprawa …



    Mówią, że Leica niesie za sobą pewną jakość. Wystarczy otworzyć karton żeby się o tym przekonać. W środku nie ma żadnej wydmuszki czy kartonu, a jedynie miękka czarna pianka. Niby pierdoła, ale diabeł tkwi … Fajnie.



    Wyciągamy wszystko.



    Pierwsza rzecz która rzuca się w oczy – imho bardzo pozytywnie – to osłona p.słoneczna, która przekornie jest kwadratowa.



    Tak jak stylowy dekielek z dużym logo na środku.


    To wszystko tworzy bardzo rozpoznawalną całość, która ponadto trafia w moje gusta. Po prostu ładne to jest.


    Jeśli chodzi o sam aparat – jest ciężki (na oko waży tyle co e-1 bez baterii). Wynika to z tego, że jest metalowy. Plastik ograniczony jest do minimum.



    Sam obiektyw też mało nie waży: Leica DC Vario-Summicron. 13 elementów w 10 grupach. Ekwiwalent 28-90mm. Jasność f/2.0-2.4.



    W tym miejscu 2 ciekawostki. Pierścień zmiany ogniskowej działa odwrotnie niż w Zuiko tele<->-wide. Poza nim są jeszcze 2 (!). Jeden z nich to MF, a drugim zmienia się wartość f/.



    Do tego już tradycyjnie pokrętło nastawy czasu na górnej części body.



    Widać tam jeszcze przełącznik pomiaru światła oraz przycisk odpowiedzialny za wybór trybu lampy błyskowej.


    Lampa błyskowa została wyposażona w bardzo fajny ficzer. Jest ona otwierana dwu-stopniowo.
    Można ją otworzyć pod kątem 90° lub 45°.




    Oczywiście dzięki temu lampa jest o wiele bardziej użyteczna !



    Z tyłu znajduje się reszta przycisków.



    Generalnie niczego nie brakuje. Oczywiście e-1 to nie jest i czasem trzeba się udać głębiej do menu.


    Niestety mocowanie paska jest tak skonstruowane, że obciera body. Kiepsko.



    Na pocieszenie jest stylowa skórzana torba (nie znajduje się w komplecie a jej cena to ok 130$).



    Jeszcze w kwestii użytkowania:

    • Pomimo tego, że aparat jest kwadratowym klocem da się go trzymać. Całkiem wygodnie. Do e-1 brakuje mu dość dużo, ale tragedii nie ma.
    • Celownik jest elektroniczny. Można odnaleźć tym plusy – przeglądanie zdjęć, histogram na żywo itp. Ja jednak jestem więźniem przyzwyczajenia – wolę optyczny.
    • AF jest szybki jak na hybrydę. Prędkość odstaje trochę od lustrzanki i do sportów ekstremalnych raczej się nie nadaje, ale do użytku na co dzień jest ok.
    • MF. Tutaj niskie ukłony. Po ustawieniu opcji „MF Assist” w pozycji 1 przy kręceniu pierścieniem ostrości na środku wyświetacza/celownika pojawia się kwadracik z powiększeniem centralnego widoku. Strasznie ułatwia to ręczne ostrzenie. Generalnie prawie 100% skuteczności.



    Konkludując. Leika Digilux 2 to bardzo fajny aparat. Bardzo przyjazny. Sprawiający ogroooomnie dużo frajdy użytkownikowi.
    Ale z drugiej strony nie wyobrażam sobie używania go zarobkowo … Zdecydowanie trzeba pamiętać o ograniczeniach jakie niesie za sobą taki system (niewymienne obiektywy, AF, itp.).

    Dla ciekawskich linki:
    Test na dpreview.
    Recenzja Thorstena Oveergaarda.


    Mam nadzieję, że przynajmniej jedna osoba przeczytała ten tekst z zaciekawieniem
    Dopytywanie o aparat mile widziane.
    Pozdrawiam.
    Mleko na gazie tylko czeka aż się odwrócisz ...

  2. #2
    | OlyJedi Awatar HrabiaMiod
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Kraków, Poland
    Posty
    1.152
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    Na ile duży ten wizjer? Na ile ma dobrą jakość? Bardzo odstaje od Panasłoika z u43? Jak na wyższysz czułościach w odniesieniu do e1? No i GO - rozumiem, że jest większa niż w 4/3?

  3. #3
    Alleg_pl
    Gość
    plusik!

    hrabio, on ma tyolko ISO 400(max)

  4. #4
    | OlyJedi Awatar sn00p
    Dołączył
    Nov 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    482
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria
    Dziękuję wszystkim za plusiki.
    Miło mi, że komuś opisik się spodobał

    HrabiaMiod faktycznie GO jest większa niż w 4/3 - to z racji rozmiaru matrycy. Jeśli dobrze liczę, to f/2.0 w Leicy daje taką samą głębie jak f/4.0 u Olka (przekątna matrycy 4/3 jest dokładnie 2x większa. Popołudniem wrzucę sampelka pokazującego rozmycie tła.

    Faktycznie tak jak Alleg wspomniał ISO można wybrać z zakresu 100, 200, 400. Szumy na ISO400 są porównywalne do tych z e-1.

    Co do wizjera - ciężko mi się odnieść do czegokolwiek, bo wizjer optyczny to całkowicie inny patent, a z innym elektronicznym do czynienia nie miałem.
    Generalnie rozmiar nie przeszkadza. Wszystkie informacje są dobrze widoczne i nie zagracają obrazu (w razie "w" można ich w ogóle nie wyświetlać).
    Jeśli pytasz o ot pod kątem MF - tak jak wspomniałem jest wspomaganie w postaci zbliżenia na ostrzony element co wyklucza jakiekolwiek problemy

    Jest jeszcze jedna rzecz o której zapomniałem. Tryb b&w zasługuje na pochwałę. Wypluwa bardzo fajne nasycenie i kontrast - sample dodam później.

    Pzdr.
    Ostatnio edytowane przez sn00p ; 29.10.09 o 08:20
    Mleko na gazie tylko czeka aż się odwrócisz ...

  5. #5
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2008
    Mieszka w
    Dolny śląsk
    Posty
    623
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    Cukiereczek szkoda ze nie mój
    Jestem taką marionetką nieasertywną
    "Pojęcie szumu jest pojęciem względnym."

  6. #6
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria
    Głośno tłucze mu się migawka?
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

  7. #7
    | OlyJedi Awatar sn00p
    Dołączył
    Nov 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    482
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Rennsport Zobacz posta
    Cukiereczek szkoda ze nie mój
    Zgodzę się, że aparat ma "coś" w sobie. Powiem nawet, że tego "czegoś" jest dość dużo.
    Ale pamiętajcie, że ma też swoje złe strony. To nie jest ideał.
    Otrzyj zatem łzy Rennsport

    Cytat Zamieszczone przez Rafał Czarny Zobacz posta
    Głośno tłucze mu się migawka?
    Nic a nic. Można ustawić sobie jakieś dźwięki, ja mam cichutkie klik, ale można ustawić na off i nie słychać nic.
    Mleko na gazie tylko czeka aż się odwrócisz ...

  8. #8
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria
    Ile dałeś za to cudo?
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

  9. #9
    | OlyJedi Awatar a_wykrota
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Pyrlandia
    Posty
    853
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Bardzo fajny sprzęt. Choć moim marzeniem jest Leica M6 - analogowa.

    Ma tylko jeden minus - wartość.

    Używałbym jej do streeta, a miałbym duże opory do tego, żeby zabrać ją w bardziej niebezpiecznie miejsca - typu nie wiem : Wilda w Poznaniu albo Starołęka Nie mówiąc już o skłocie na Rozbracie

    Specjalnie przerzuciłem się na angola wartego tam 300zł a nie zabieram zestawu z lustrzanką (która ma na mnie zarabiać i szkoda byłoby gdyby coś się stało

    Niby fotografia to takie bezpieczne hobby - mam trochę inne zdanie

  10. #10
    | OlyJedi Awatar sn00p
    Dołączył
    Nov 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    482
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez a_wykrota Zobacz posta
    Bardzo fajny sprzęt. Choć moim marzeniem jest Leica M6 - analogowa.

    Ma tylko jeden minus - wartość.

    Używałbym jej do streeta, a miałbym duże opory do tego, żeby zabrać ją w bardziej niebezpiecznie miejsca - typu nie wiem : Wilda w Poznaniu albo Starołęka Nie mówiąc już o skłocie na Rozbracie

    Specjalnie przerzuciłem się na angola wartego tam 300zł a nie zabieram zestawu z lustrzanką (która ma na mnie zarabiać i szkoda byłoby gdyby coś się stało

    Niby fotografia to takie bezpieczne hobby - mam trochę inne zdanie
    Heh.
    Powiem Ci, że kiedy bujam się po Wrocławiu z tą Leiką to ludzie rzucają na nią spojrzenia - dla mnie to ciut krępujące, ale co kto lubi
    Mleko na gazie tylko czeka aż się odwrócisz ...

Podobne wątki

  1. Panasonic L1/Leica Digilux 3
    By Rafał Czarny in forum Korpusy 4/3
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 27.02.10, 20:16
  2. leica digilux 2
    By mynameisnobody in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 13.10.09, 07:20
  3. Leica Digilux 3
    By diabolique in forum E-System
    Odpowiedzi: 96
    Ostatni post / autor: 16.09.08, 13:57
  4. Leica DIGILUX 3
    By P in forum E-System
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 12.10.06, 14:37

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.