Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24

Wątek: Test ostrości obiektywów stałoogniskowych 50mm

  1. #1

    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    z lasu
    Posty
    73
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

    Test ostrości obiektywów stałoogniskowych 50mm

    Jakiś czas temu zobowiązałem się do przeprowadzenia testu porównawczego tych trzech obiektywów pod kątem efektu bokeh. Przy okazji wyszedł mały test ostrości. Oczwiście w najbliższym czasie opublikuję również testy bokeh, tylko znajdę czas na obróbkę w Gimpie. Póki co, prezentuję na gorąco to co udało mi się skonczyć. Zaznaczam, że testy były wykonane amatorskim sposobem przez kompletnego amatora jakim jestem, więc nie należy ich traktowac jako jedyne słuszne i wiążące. Tym bardziej, że nie jest to typowy test ostrości obiektywów, tylko test "przy okazji". Niemniej daje on, myslę ogólne pojecie o jakości optyki tych obiektywów.

    Testowane obiektywy:
    Olympus OM-SYSTEM Zuiko AUTO-S 50mm 1:1.4 Made in Japan, określany w tekście jako OMZ1.4
    Olympus OM-SYSTEM Zuiko AUTO-S 50mm 1:1.8 Made in Japan, określany w tekście jako OMZ1.8
    Olympus Zuiko Digital 50mm 1:2 Macro, określany w tekście jako ZD2.0

    Wszystkie trzy obiektywy w czasie testów były w idealnym stanie, bez żadnych zarysowań elementów optycznych oraz bez widocznych śladów intensywnego użytkowania.

    Metodologia testów.
    Wszystkie testy były robione przy takich samych parametrach ekspozycji, z wyjątkiem przysłony, której wartości są umieszczone na poszczególnych samplach. Do testu użyłem body E-500. Zdjęcia były robione w świetle zastanym. Aparat był umieszczony na solidnym statywie Manfrotto z bardzo precyzyjną głowicą. Migawkę wyzwalałem pilotem RM-1. Wybrane parametry ekspozycji: noise reduction = ON, anti shock = 2sec (unoszenie lustra), CWB = 2000k, ISO 100, priorytet przysłony (A), auto focus = MF. Nie używałem żadnych filtrów. Zdjęcia nie były obrabiane cyfrowo z wyjatkiem operacji kadrowania, która to wykonana została pakietem ImageMagick. Sample zostały złożone w programie Gimp 2.2.10. Całość procesów odbyła się na platformie Suse Linux 10.0.

    Efekty testów.
    Testy wykonałem dla poszczególnych obiektywów przy wszystkich wartościach parametrów przysłony. Do publikacji wykorzystałem tylko niektóre. Całość ekspozycji to trzy prezedmioty ustawione na stole (butelka po winie, kieliszek do wina, palemka w doniczce). W pomieszczeniu znajdowało się sześć żródeł swiatła w celu maksymalizacji refleksów świetlnych na przedmiotach pod katem bokeh. Całość ekspozycji wygladała mniej więcej tak:



    Małe wartości przysłony (duzy otwór)



    Średnie wartości przysłony (sredni otwór)



    Duże wartości przysłony (mały otwór)



    Wnioski:
    Myslę, że napiszemy je wszyscy wspólnie Ja nie mam tyle wiedzy żeby napisać coś madrego. Szczególnie prosiłbym o dłuższe komentarze doswiadczonych uzytkowników

    Spostrzeżenia:
    Mimo używania przeze mnie powiekszającej 1.2x muszli ocznej ME-1 ostrzenie przy w pełni otwartych przysłonach to prawdziwa loteria. Szczególnie przy obiektywach OMZ. Co ciekawe, mimo malutkiego wizjera w E-500 przy ZD2.0 nie miałem takich problemów. Praktycznie pierwsze ustawienie okazywało się tym właściwym.
    E-500, E-1, ZD 50mm, ZD 14-54mm, ZD 14-150mm, FL-36, OMZ 50mm/1:1.8, EX-25

  2. #2
    | OlyJedi Awatar suchar
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Wa-wa
    Posty
    3.192
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Nie da sie ukryc, ze ZD 50 najlepiej ostrzy (tak wynika z tego testu), najslabiej 50 1.4. Piszesz co prawda, ze ostrzenie w obiektywach OM to prawdziwa loteria, co sugeruje, ze test ten nie jest do konca obiektywny. Jednak patrzac na to z troche innej strony, po co sie meczyc?... ZD 50 jest prawdopodobnie ostrzejszy, a z pewnoscia latwiej i przyjemniej sie nim ostrzy. Czekam na test bokehu
    Strona WŁASNA | Blog Portret Ulicy
    "Fotografujemy rzeczy, by usunąć je z umysłu" - Franz Kafka

  3. #3

    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    z lasu
    Posty
    73
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Masz rację. Po co się męczyć? W teście lepiej wyostrzyć się nie dało, To co jest na samplach to najlepsze ustawienia jakie udało mi się osiagnąć dla tych obiektywów. Kosztowało to mnie kilkadziesiąt prób zanim wyostrzyłem tak jak trzeba. Dosłownie, przekręcenie o milimetr pierścienia od ostrości powodowało bardzo duże róznice w uzyskiwanych efektach. Wyjątkiem jest ZD 50mm f/2 macro, gdzie podczas kręcenia "focus ring'em" można wyczuć i usłyszeć "trykanie". Ilość tych przeskoków można czasami nawet policzyć przy precyzyjnym ustawianiu
    E-500, E-1, ZD 50mm, ZD 14-54mm, ZD 14-150mm, FL-36, OMZ 50mm/1:1.8, EX-25

  4. #4
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    Jak chcesz prawdziwego testu ostrości...
    Wydrukuj wzorzec ze strony Normana http://www.imatest.com/docs/sfr_inst....html#printing (ten "low contrast") na drukarce co najmniej 720 dpi (atramentowej) na papierze matowym. Wzorzec sfotografuj w świetle dziennym lub błyskowym w studio (ale to wymaga dłuższej pracy nad setupem oświetlenia).
    Mam legalną kopię Imatestu Pro i jak przyślesz mi lub Cra3emu RAWy, zrobię pomiary i opublikuję.
    Dla każdej wartości przysłony zrób od 5 do 10 ekspozycji i wybierz najostrzejszą. Histogram powinien znajdować się w całości "wewnątrz" ramki - piki nie powinny włazić na brzegi.
    Ważne, by aparat stał jak najbardziej prostopadle do testu, nie było źródeł światła generujących flary. Odległość od wzorca do obiektywu - minimum 30 ogniskowych (dla 50mm to min. 1,5 metra).

    Będziesz miał profi wynik, ale się strasznie rozczarujesz najprawdopodobniej.

    ps. Widać że moja ocena jakości 1.4/50 nie była błędna (znaczy się mam sztukę standardową).

    Pozdrawiam
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

  5. #5

    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    z lasu
    Posty
    73
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez RadioErewan

    Będziesz miał profi wynik, ale się strasznie rozczarujesz najprawdopodobniej.
    Hmm... Fajnie byłoby przeprowadzić takie "profi" testy. Moznaby się przy okazji dużo nauczyć. Tylko to pewnie jest bardzo czasochłonne. A dla mnie czas to towar baaaardzo deficytowy niestety Ale pobujać w obłokach fajna rzecz
    E-500, E-1, ZD 50mm, ZD 14-54mm, ZD 14-150mm, FL-36, OMZ 50mm/1:1.8, EX-25

  6. #6
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Aureus
    Cytat Zamieszczone przez RadioErewan

    Będziesz miał profi wynik, ale się strasznie rozczarujesz najprawdopodobniej.
    Hmm... Fajnie byłoby przeprowadzić takie "profi" testy. Moznaby się przy okazji dużo nauczyć. Tylko to pewnie jest bardzo czasochłonne. A dla mnie czas to towar baaaardzo deficytowy niestety Ale pobujać w obłokach fajna rzecz
    Pewnie mniej więcej tyle, ile zajęły ci te zdjęcia testowe.
    Nie mam ZD 50 f/2 i 1.8/50 Zuiko, więc nie sprawdzę ich. Wydawało mi się, że jesteś zainteresowany tematem, to trochę bym pomógł.
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    N=52°16 E=20°57
    Posty
    1.648
    Siła reputacji
    24
    Moja galeria
    Co tu się rozpisywać. ZD 50 wymiata braci starszych i tyle. Fajny test Dzięki.
    blady

    nienerwowo sobie cykam fotki w tempie 4/3

  8. #8
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar andytown
    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    790
    Siła reputacji
    33
    Moja galeria
    Różnica jest naprawdę wyraźna i zostaje nawet na f:8
    Próbowałem już wielu kochanek i zawsze wracam do OLI

    www.fotochwila.pl - zdjęcia ślubne, portrety

  9. #9
    robin102
    Gość
    Tylko dlaczego tym starym zuiko nie dałeś rownej szansy , a nowego pusciłeś na MAKRO ??
    Trza by dołożyć do testu 35mm to by dopiero było ostro i też na makro.
    Należało chyba zrobić z większej odległości.
    Że ZD 50mm MISZCZEM ........
    W każdym razie się narobiłeś . WIELKIE Dzięki !!!!

  10. #10
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2004
    Posty
    5.023
    Siła reputacji
    147
    Moja galeria
    Przekonałeś mnie do słuszności zakupu ZD 50 mm
    Moje fotografie: www.beluch.pl | Grupa dyskusyjna M43 Polska

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 6.06.11, 21:03
  2. OM system - Wielki test obiektywów
    By rumpel in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 27.03.10, 22:16
  3. 50mm Test
    By pledwon in forum E-System
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 9.05.08, 22:05
  4. Test obiektywów ZD z górnej półki
    By Smerf Maruda in forum E-System
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 11.01.07, 08:02

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.