Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Problem z SP-510-UZ

  1. #1

    Dołączył
    Nov 2006
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    4
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Problem z SP-510-UZ

    Witam.
    Od kilku dni jestem posiadaczem powyższego aparatu i mam problem następującego typu:
    Bez względu na to jak i co ustawię a nawet przy ustawieniach automatycznych (z lampą i bez), aparat robi zdjęcia które oglądane na ekranie monitora (na kompie) wyglądają gruboziarnisto (nawet przy ISO 100). Kolega ma inny aparat z rozdzielcząścią 4mln pixeli i jego robi fotki w rozdzielczości 180dpi a mój tylko 72dpi.
    Czy jest możliwe ustawienie większej rozdzielczości dpi niż 72?

  2. #2
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    Dpi nie ma tu nic do znaczenia.

    Pokaż taką fotę - tylko w pełnym rozmiarze, albo wycinek w skali 1:1

  3. #3
    | OlyJedi Awatar Jack
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Błonie
    Posty
    2.461
    Siła reputacji
    129
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez grizz
    Dpi nie ma tu nic do znaczenia...
    Pozwól grizz, że trochę rozwinę, może przyda się na przyszłość. Aparat wyposażony jest w "nieruchomy skaner" obrazu, który (w przypadku SP-510UZ)" zawsze skanuje obraz z obiektywu tak, że jest w nim 2304 linie po 3072 pikseli każda. Niezależnie, czy procesor obrazu zapisze informacje o obrazie z rozdzielczością 72, czy 180, czy 300, czy 2000 dpi, zawsze zapisany obraz będzie posiadał 3072 x 2304 piksele. "Mityczne" dpi jest istotne przy skanowaniu obrazów jedną linią sensorów przesuwającą się przed skanowanym obrazem(np. w skanerze płaskim), gdzie im wyższe dpi (krótszy krok linii skanującej), tym lepsza będzie jakość obrazu.
    Wracając do SP-510UZ, moim zdaniem włączyłeś w aparacie tryb stabilizacji cyfrowej (guziczek z "łapką"), w takim przypadku, aparat mimo ustawienia wpierw ISO 50 lub 100, aparat przestawia się na ISO 800, przy którym wykonuje zdjęcie. Ta "ziarnistość" jest po prostu podniesionym poziomem szumu.
    Jack

  4. #4

    Dołączył
    Nov 2006
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    4
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Dziękuję Jack za tak wyczerpującą odpowiedź.
    Faktycznie. Poszedłem do fotografa i powiedział mi że dpi nie jest istotne lecz nie powiedział dlaczego. Dodał jednak, że ludzie (tym razem ja) nabierają się na wielkość matrycy. Że tak na prawdę do robienia fotek wcale nie potrzeba aż tyle megapikseli. Pokazał mi swój aparat też OLYMPUS który ma 8 lat i ma tylko matrycę 2 megapiksele. Jemu do robienia zdjęć do dowodów i portretów taki wystarcza. Im więcej pikseli tym większa szansa na większą ilość szumów na zdjęciu pojawiających się jako zbiór różnokolorowych piskeli. Radził mi ustawiać ISO na max 400 i próbować resztą ustawień robić fotki.
    Myślałem, że aparacik za taką kasę takiej firmy w automacie będzie robił fajne fotki. A tu niemiła niespodzianka.

    Rozczarowany użytkownik.

    p.s.

    Sprzedam nowy SP-510-UZ z 1GB kartą pamięci Olympus... hehe

  5. #5
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria

    Re: Problem z SP-510-UZ

    Cytat Zamieszczone przez markob
    Witam.
    Od kilku dni jestem posiadaczem powyższego aparatu i mam problem następującego typu:
    Bez względu na to jak i co ustawię a nawet przy ustawieniach automatycznych (z lampą i bez), aparat robi zdjęcia które oglądane na ekranie monitora (na kompie) wyglądają gruboziarnisto (nawet przy ISO 100). Kolega ma inny aparat z rozdzielcząścią 4mln pixeli i jego robi fotki w rozdzielczości 180dpi a mój tylko 72dpi.
    Czy jest możliwe ustawienie większej rozdzielczości dpi niż 72?
    http://www.fotosite.pl/index.php?title=DPI
    Tak więc luzik, nie ma znaczenia.

    Pozdrawiam
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    Oct 2006
    Mieszka w
    Mińsk Mazowiecki
    Posty
    680
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Markob, sam pisales ze masz sp510 od kilku dni. Jak go kupilem to tez wydawalo mi sie ze bardzo szumi, w porownaniu do starego olka. Ale teraz juz sie przyzwyczailem Po treningu mozna nim zrobic porzadne zdjecia. Jesli tylko mozna uzywaj statywu i dlugich czasow, na iso 50 szum jest bardzo maly (niestety ciezko jest usadzic ludzi na taki dlugi czas...)

  7. #7
    | OlyJedi Awatar Jack
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Błonie
    Posty
    2.461
    Siła reputacji
    129
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez markob
    ... Rozczarowany użytkownik...
    Jeżeli sądzisz, że uda Ci się znaleźć jakikolwiek aparat cyfrowy z matrycą 1/2,5" i 6 - 7 megapikselami, taką, która nie generuje szumu powyżej ISO 200, to takie zbożne życzenie jest głęboką, daleko idącą naiwnością
    Jack

  8. #8
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Jack
    Cytat Zamieszczone przez markob
    ... Rozczarowany użytkownik...
    Jeżeli sądzisz, że uda Ci się znaleźć jakikolwiek aparat cyfrowy z matrycą 1/2,5" i 6 - 7 megapikselami, taką, która nie generuje szumu powyżej ISO 200, to takie zbożne życzenie jest głęboką, daleko idącą naiwnością
    Jack
    a fuji f20/30? co prawda matryca troszkę większa, ale z szumami podobno znacznie lepiej - prawda li to?

  9. #9

    Dołączył
    Nov 2006
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    4
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Wydaje mi się, że rozwiązałem probelm. Zamieniłem go na SONY DSC-H2. Szumy są znacznie mniejsze przy robieniu fotek z automatu nawet przy niedoświetlonym zdjęciu.


    Krzysiekz napisał:
    "Po treningu mozna nim zrobic porzadne zdjecia. Jesli tylko mozna uzywaj statywu i dlugich czasow, na iso 50 szum jest bardzo maly (niestety ciezko jest usadzic ludzi na taki dlugi czas...)"
    Może popełniłem błąd na samym początku - kupując go, fakt to był impuls, byc może nieprzemyślane ale jeżeli są aparaty które robią lepsze fotki z automatu to czemu mam się na początku męczyć i przyzwyczajać do czegoś co mi się niepodoba. Po za tym spróbuj usadzić dzieci w miejscu tak aby sie nie ruszały. Po za tym to bez sensu, fotki takie były by martwe.
    Mam teraz kilka dni na przetestowanie nowego aparatu jak mi nie będzie pasowałto będę szukał dalej.
    Pozdrawiam.

  10. #10

    Dołączył
    Nov 2006
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    4
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    A oto próbki
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	beztytuu2_872.jpg
Wyświetleń:	85
Rozmiar:	10,1 KB
ID:	704   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	beztytuu1_106.jpg
Wyświetleń:	79
Rozmiar:	38,5 KB
ID:	705  

Podobne wątki

  1. Problem z 560UZ, w czym problem, ile to może kosztować?
    By damian81293 in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 4.02.10, 18:03

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.