Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: problem z jakością zdjęć po konwersji z RAW do jpeg

  1. #1
    Awatar Avalon
    Dołączył
    Aug 2004
    Mieszka w
    Mazowsze
    Posty
    119
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria

    problem z jakością zdjęć po konwersji z RAW do jpeg

    Proszę o pomoc w rozwiązaniu nastepującego problemu:

    Zdjęcie zapisane w formacie RAW i zgrane na komputer otwieram i obrabiam w Olympus Viewer, a po obróbce konwerteruję do jpeg (HQ+Exif) i zapisuję bez zmiany nr.pliku w tym samym folderze co RAW.
    Do tego momentu wszystko jest super ładnie. Zdjęcia przeglądane standartowym dla systemu windows "podglądem obrazów i faxów.." lub "pokazem slajdów" są ładne z zachowaniem wszystkich zmian wprowadzonych w czasie obróbki w Olympus Viewer.
    Ale
    To samo zdjęcie wrzucone np. na tapetę lub zapisane na CD jest "wyprane" i pozbawione dynamiki. Kolory sa bledsze, kontrast mniejszy, itp...

    W czym tkwi problem
    E3 + Kawasaki ZR7-S to juz przeszłość...
    E-M5 + Honda CBF 1000, bo trzeba naprzód iść

  2. #2
    | OlyJedi Awatar Dempsey
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Poznań/Buk
    Posty
    349
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Możliwe, że problem dotyczy przestrzeni barwnej w jakiej wynikowe zdjęcie zapisuje Olympus Master. W przypadku oprogramowania nie obsługującego przestrzeni AdobeRGB lecz jedynie sRGB zdjęcia w ten sposób wyświetlane wyglądają dokładnie tak jak to opisałeś - "wyprane", "pozbawione dynamiki". Nie używam oprogramowania Olympus Master, ale być może jest tam gdzieś przy okazji zapisu do JPG'a przełącznik przestrzeni barwnej z AdobeRGB do sRGB Jeśli jednak nie ma takiego przełącznika, to może Olympus Master kieruje się danymi z EXIF'a zdjęcia, w tym przypadku pomogłoby ustawienie przestrzeni barwnej sRGB zamiast AdobeRGB w aparacie
    Więcej na temat przestrzeni i profili barw w sposób dowcipny i chyba zbliżony (na moje lamerskie oko ) do prawdy możesz przeczytać TUTAJ
    Może to pomoże
    OLYMPUS E-500, ZD 12-60/2.8-4.0, ZD 14-45/3.5-5.6, ZD 40-150/3.5-4.5, FL-36, filry HOYA polaryzacyjny LINIOWY i połówkowy-szary

  3. #3
    | OlyJedi Awatar RobertW3D
    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.347
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    Ja bym też stawiał na ICC i .. windowsa - już jakiś czas temu zauważyłem, że kolory w ACDSee, Podgładzie obrazów i eksploderze są różne. Problerm leży w tym, że Windows natywnie nie korzysta z profilu ICC, który dodasz w ustawieniach zaawansowanych desktopu! (Właściwie to nie wiem po co to dali) Jest taki plugin do Panelu sterowania Color Control Panel (chyba z Microsoftu), który pozwala w niektórych sytuacjach wymusić ustawienia koloru .. ale nie zawsze. Tak czy inaczej proces kalibracji używając samych plików nigdy nie jest dokładny - tak naprawdę bez kolorymetra, używania TIFFów i RAWów anie rusz (JPG obcina ilość informacji do 8bit/kolor z 12) Proponuję zrobić kilka fotek testowych w labie w którym zawsze robisz zdjęcia i na ich podstawie później przygotowywać kolejne fotki w tym samym oprogramowaniu.

    /EDIT - link do tego panelu kontrolnego - Microsoft Color Control Panel Applet
    Pozdrawiam, Robert
    Był sobie Olek, piękny, wielki, czarny Olek z całą kompanią braci ...
    ... a jest ... żółta łódź podwodna ....

  4. #4
    | OlyJedi Awatar Dempsey
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Poznań/Buk
    Posty
    349
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    RobertW3D właśnie dlatego, że windows traktuje profile barwne strasznie po macoszemu, a i laby nie zawsze się do tego przykładają najbezpieczniej jest zapisywać w przestrzeni sRGB bo choć jest teoretycznie najuboższą, to jednak najpowszechniej wspieraną i w większości przypadków domyślną. Nie wspominając już o tym, że przestrzenie barwne wydruku są jeszcze uboższe niż sRGB
    OLYMPUS E-500, ZD 12-60/2.8-4.0, ZD 14-45/3.5-5.6, ZD 40-150/3.5-4.5, FL-36, filry HOYA polaryzacyjny LINIOWY i połówkowy-szary

  5. #5
    Awatar Avalon
    Dołączył
    Aug 2004
    Mieszka w
    Mazowsze
    Posty
    119
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    No tak.... w Olympus Viewer (nie uzywam Camedia Master) jest mozliwość wyboru przestrzeni barwnej pomiędzy SRGB, AdobeRGB oraz Pro Photo RGB w czasie obróbki plików. Skoro sRGB jest najpopularniejszym typem profilu barwnego więc nie powinienem go zmieniać w czasie obróbki i konwersji plików z formatu RAW ? ( dobrze kombinuję? )
    Jest wtedy szansa że zdjęcie z labu będzie bliskie temu co widziałem na monitorze?
    Zastanawia mnie tylko mały szczegół. Mianowicie zdjęcie w którym zmienię przestrzeń barwną np. na Pro Photo RGB i zapiszę w dowolnym folderze np. "moje dokumenty" po wyświetleniu wygląda dokłądnie tak jak w Olympus Viewer. Kłopoty zaczynają sie np. po wrzuceniu na tapetę lub wysłaniu mailem ew. po otworzeniu w innym programie ( Corel )
    No nic. Dzięki za sugestie i pomoc. Będę musiał pstryknąć kilka Raw'ów i poświęcić trochę czasu na zabawę w "przestrzeń barwną"

    ps. dzięki za link
    E3 + Kawasaki ZR7-S to juz przeszłość...
    E-M5 + Honda CBF 1000, bo trzeba naprzód iść

  6. #6
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Avalon
    No tak.... w Olympus Viewer (nie uzywam Camedia Master) jest mozliwość wyboru przestrzeni barwnej pomiędzy SRGB, AdobeRGB oraz Pro Photo RGB w czasie obróbki plików. Skoro sRGB jest najpopularniejszym typem profilu barwnego więc nie powinienem go zmieniać w czasie obróbki i konwersji plików z formatu RAW ? ( dobrze kombinuję? )
    Jest wtedy szansa że zdjęcie z labu będzie bliskie temu co widziałem na monitorze?
    Zastanawia mnie tylko mały szczegół. Mianowicie zdjęcie w którym zmienię przestrzeń barwną np. na Pro Photo RGB i zapiszę w dowolnym folderze np. "moje dokumenty" po wyświetleniu wygląda dokłądnie tak jak w Olympus Viewer. Kłopoty zaczynają sie np. po wrzuceniu na tapetę lub wysłaniu mailem ew. po otworzeniu w innym programie ( Corel )
    No nic. Dzięki za sugestie i pomoc. Będę musiał pstryknąć kilka Raw'ów i poświęcić trochę czasu na zabawę w "przestrzeń barwną"

    ps. dzięki za link
    Przeczytaj jeszcze to. Niby o Photoshopie, ale uniwersalne.
    http://www.fotosite.pl/index.php?tit...fotolab%C3%B3w
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

  7. #7
    | OlyJedi Awatar RobertW3D
    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.347
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Avalon
    Skoro sRGB jest najpopularniejszym typem profilu barwnego więc nie powinienem go zmieniać w czasie obróbki i konwersji plików z formatu RAW ? ( dobrze kombinuję? )
    Każdy standard kolorów ma swoje plusy i minusy - należy tylko wiedzieć jak z tego korzystać. Faktem jest jednak, że jak wysyłasz do labu, to najlepiej na koniec skonwertować do sRGB ale podczas pracy w programie używać profilu monitora - wtedy prawdopodobieństwo przekłamania barw będzie najmniejsze.

    Jest wtedy szansa że zdjęcie z labu będzie bliskie temu co widziałem na monitorze?
    Tego to nikt Ci nie zagwarantuje ... niestety. Porozmawiaj z zawodowymi fotografami ew. z tymi ślubnymi ale lepszymi niech Ci opowiedzą jakie boje toczą z labami ... niektórzy wręcz stoją nad laborantami i pilnują żeby wszystko był ok ...

    Zastanawia mnie tylko mały szczegół. Mianowicie zdjęcie w którym zmienię przestrzeń barwną np. na Pro Photo RGB i zapiszę w dowolnym folderze np. "moje dokumenty" po wyświetleniu wygląda dokłądnie tak jak w Olympus Viewer. Kłopoty zaczynają sie np. po wrzuceniu na tapetę lub wysłaniu mailem ew. po otworzeniu w innym programie ( Corel )
    Co do Corela - możesz w nim przypisać profil do każdej fazy obróbki i transferu zdjęć - jak to dobrze zrobisz, to będziesz miał dokładnie taki sam efekt jak na ekranie.
    Windows ... hmmm .. no comment - to po prostu nie jest system dla grafików. Pod tym względem wolę Maci .. zdecydowanie ...

    ps. dzięki za link
    Proszę bardzo
    Pozdrawiam, Robert
    Był sobie Olek, piękny, wielki, czarny Olek z całą kompanią braci ...
    ... a jest ... żółta łódź podwodna ....

Podobne wątki

  1. Program do konwersji ORF na JPG
    By marcinpolniak in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 19.06.10, 14:35
  2. e-510 problem z usuwaniem zdjęć
    By ajschylos in forum E-System
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 11.02.09, 22:25
  3. szybka malpka z dobra jakoscia cropow 1:1
    By jones in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 6.12.07, 07:43
  4. RAW + JPEG
    By Magus in forum E-System
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 3.11.06, 23:19

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.