Strona 1 z 14 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 135

Wątek: E500 + 14-45 i problemy z autofocusem?

  1. #1
    Awatar Gregorius
    Dołączył
    Aug 2006
    Mieszka w
    Civitas Kielcensis
    Posty
    69
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

    E500 + 14-45 i problemy z autofocusem?

    Wczoraj stałem się posiadaczem Olka E500 double kit. Akurat trafił się "plenerek" więc nastrzelałem jakieś 300 fotek

    Wydaje mi się że mam problem z "małym" obiektywem. Autofokus działa bardzo niepewnie.
    Po wyostrzeniu na obiekt np. 10m ode mnie, przekadrowaniu na 5m i wciśnięciu przycisku obiektyw wogóle nie zmienia ostrości (chyba że robi to bezszelestnie) i aparat potwierdza złapanie ostrości! Czy tak powinno być?
    Część fotek zrobionych tym szkłem wyszła nieostra, ale do końca nie wiem czy to wina obiektywu czy poruszenia... wydaje mi się jednak że to wina szkła. Co więcej, mam wrażenie że czasami po "ustawieniu ostrości" nawet w wizjerze widać że nie jest ostro.

    Z drugim obiektywem 40-150 to całkiem inna bajka: AF chodzi bardzo pewnie, nie ma takich problemów, silnik wydaje całkiem inny dźwięk i ostrzy bez zastrzeżeń.

    I co teraz? Wymieniać?
    E500 double kit = 14-150

  2. #2
    robin102
    Gość
    40-150 z powodu dłuższej ogniskowej i "większej konstrukcji" rzeczywiscie bardziej efektownie ostrzy . Są egzemplarze które wręcz szarpią cały body i jest to wyczówalne. !4-45 ostrzy czasem bardzo dyskretnie , ale proble moze leżeć gdzie indzej . po prostu nie bardzo akceptujesz ostrosć z jaką rysuje ten kitowy obiektyw . Do tego dochodzi błędne działanie Autofocsa , ktor jest rzecza normalną i trzeba sie nauczyć i zrozumieć jak dziala AF . Czesto ostrzy nie tam gdzie chcesz lecz tam gdzie detektor wykrył rożnicę w kontaście na poziomie okolo 30% . Jest jescze inna ewentualność ,że masz skopany obiektyw . U zuiko rzadko , ale sie zdarza. Miałem z takim doczynienie . Ostrzył gdzie chciał. A z tymi 5 czy 10 metrami to trzeba pamiętać ,ze szkla zuiko w polaczeniu ze specyficzną matryca daje wiekszą głebie ostrosci niz inne systemy stąd niewprawne oko moze nie zidentyfikować gdzie jest punkt ostrosci.

  3. #3
    dinx6
    Gość
    Miałem ten sam problem. Z czasem zacząłem się przyzwyczajać do systemu AF w E-500 (po przesiadce z głupawki która pozornie ostrzy zawsze i wszędzie) i teraz nie mam już z tym problemu. Robin102 ma oczywiście 100 % racji, 40-150 ostrzy zdecydowanie lepiej. Inna sprawa, że 14-45 czasem mydli bez wyraźnego powodu. Najlepiej widać to przy powiększonych podglądach. W 40-150 wszystko jest pięknie zarysowane, w porównaniu z nim 14-45 odwzorowuje trochę mętnie. Nie tylko ja mam zresztą wątpliwości co do tego obiektywu.

  4. #4
    Awatar Gregorius
    Dołączył
    Aug 2006
    Mieszka w
    Civitas Kielcensis
    Posty
    69
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Kurcze... sam nie wiem.

    Na niektórych zdjęciach na których mi autofocus nie złapał widać że ostrość jest, ale gdzie indziej. Np. na przedmiotach dwa metry bliżej, w rogu kadru, które są ostre jak żyleta.

    Z drugiej strony, dzisiejsza seria zdjęć jest prawie bez zastrzeżeń - może już się przyzwyczaiłem do pracy AF?
    Poprzednio robiłem zdjęcia Minoltą 7D, która po każdym przekadrowaniu kręciła ostrością, nawet gdy odległość zmieniła się o kilka cm...

    Muszę jeszcze potestować. Obiektyw tele to jakby inna klasa. Zresztą wystarczy popatrzeć pod obiektyw:
    14-45 Made in China
    40-150 Made in Japan

    No i teraz kolejne pytanie: co zrobić gdyby jednak to była ewidentna usterka obiektywu?
    (A) Wymienić w ramach rękojmi w sklepie? Kupowałem w Gdańsku, więc dochodzą koszty przesyłki i czekanie, mam na to 10 dni...
    (B) Wysłać do serwisu Olympusa - z tego co wiem przesyłka za darmo, ale mam na to dwa lata.

    Za tydzień wyjeżdżam w góry i nie chciałbym zostać bez porządnego aparatu...
    E500 double kit = 14-150

  5. #5
    robin102
    Gość
    dokupić szkło 35mm , a poza tym okiełznać AF w 14-45

  6. #6
    Awatar Gregorius
    Dołączył
    Aug 2006
    Mieszka w
    Civitas Kielcensis
    Posty
    69
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez robin102
    dokupić szkło 35mm
    Ooo tak! To zamierzam zrobić, ale muszę się ograniczać z wydatkami.
    W tym roku chcę kupić lampę, ten obiektyw może na wiosnę (kwiatki i robale wiosną aż się proszą o dobry obiektyw makro .

    Na razie się wstrzymam z reklamacją, pojadę w góry na tydzień to się lepiej zapoznam z moim nowym sprzętem.

    Dzięki za wszelkie wskazówki.
    E500 double kit = 14-150

  7. #7
    | OlyJedi Awatar siwyjohn
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Cz-wa, Wa-wa
    Posty
    349
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria

    Re: E500 + 14-45 i problemy z autofocusem?

    Cytat Zamieszczone przez Gregorius
    Wydaje mi się że mam problem z "małym" obiektywem. Autofokus działa bardzo niepewnie.
    Po wyostrzeniu na obiekt np. 10m ode mnie, przekadrowaniu na 5m i wciśnięciu przycisku obiektyw wogóle nie zmienia ostrości (chyba że robi to bezszelestnie) i aparat potwierdza złapanie ostrości! Czy tak powinno być?
    Część fotek zrobionych tym szkłem wyszła nieostra, ale do końca nie wiem czy to wina obiektywu czy poruszenia... wydaje mi się jednak że to wina szkła. Co więcej, mam wrażenie że czasami po "ustawieniu ostrości" nawet w wizjerze widać że nie jest ostro.
    A czy probowales wyczyscic styki na obiektywie?

    U mnie wystepowaly tez dziwne problemy z obiektywem 14-54 (szalenstwa AF, niewykrywanie obiektywu itp.), ktore ustapily po przetarciu stykow.

    Polecam do tego czysty alkohol izopropylowy (do nabycia w sklepach elektroniczych jako IPA) lub spirytus rektyfikowany. Mozna tez uzyc specjalnych srodkow chemicznych przeznaczonych do czyszczenia zlacz pozlacanych (Kontakt Gold). Po czyszczeniu zlacze nalezy wytrzec do sucha (alkohole zawsze zawieraja pewna ilosc wody). Izopropanol przy okazji swietnie nadaje sie do czyszczenia optyki (roztwor z woda ok 1:1).

    Podczas zmiany szkla bolce ze zlacza w korpusie ocieraja sie o styki na obiektywie tworzac po pewnym czasie przewodzaca "sciezke", ktorej mala rezystancja oglupia potem elektronike. Powstawanie "sciezki" moga przyspieszyc niektore zanieczyszczenia na zlaczu (zwiekszajace tarcie).

    Pozdrawiam,
    siwyjohn.
    E-1 | HLD-2 | GS-2 ** 14-54/f:2.8-3.5 | 40-150/f:3.5-4.5 ** FL-50 | FP-1
    Praktica Nova B ** Flektogon 20mm/f4 | Tessar 50/f2.8 | Pentacon Electric 100/f2.8 | Sonnar 180/f2.8

  8. #8
    Zwycięzca OlyRulez Awatar Jeronimo
    Dołączył
    Feb 2003
    Mieszka w
    wielkopolska
    Posty
    3.045
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria

    Re: E500 + 14-45 i problemy z autofocusem?

    Cytat Zamieszczone przez siwyjohn
    Izopropanol przy okazji swietnie nadaje sie do czyszczenia optyki (roztwor z woda ok 1:1).
    no o czyszczeniu obiektywow to nie slyszalem... jesli masz jakies doswiadczenia w tym temacie to zachecam do szerszego opisania tego w KOMPENDIUM - czyszczenie lustrzanki

    Cytat Zamieszczone przez siwyjohn
    U mnie wystepowaly tez dziwne problemy z obiektywem 14-54 (szalenstwa AF, niewykrywanie obiektywu itp.), ktore ustapily po przetarciu stykow.

    [...]

    Podczas zmiany szkla bolce ze zlacza w korpusie ocieraja sie o styki na obiektywie tworzac po pewnym czasie przewodzaca "sciezke", ktorej mala rezystancja oglupia potem elektronike. Powstawanie "sciezki" moga przyspieszyc niektore zanieczyszczenia na zlaczu (zwiekszajace tarcie).
    no ja mialem troche inny problem ze stykami Pomocy [e300 awaria] jednak nawet serwis nie pomogl


    Mam trzy amatorskie obiektywy i z tych trzech wlasnie 14-45mm najgorzej dziala. Jak juz wczesniej napisano do samego AF'a trzeba sie przyzwyczaic.
    Zanim go wyczujesz to proponuje zrobic sobie jakies testowe fotki, przy dobrym oswietleniu, ze statywu... bo zawsze istnieje mozliwosc ze cos z twoim egzemplarzam naprawde jest nie tak. Podobno w tych tanich obiektywach jest problem z powtarzalnoscia serii...

    pozdrawiam
    List ten dedykuje wszystkim tym, którym jest dany przywilej służenia innym pomocą w osiągnięciu celu i tym, którzy ucząc się wzbogacają wszystko przez podjęcie wyzwania do postępu i stawania się tym wszystkim, czym mogą się stać

  9. #9
    Awatar Gregorius
    Dołączył
    Aug 2006
    Mieszka w
    Civitas Kielcensis
    Posty
    69
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    NIESTETY, wszystko wskazuje na to że obiektyw ma wadę fabryczną...
    Dzisiaj byłem na wsi, zrobiłem ponad 200 fotek, część krótkim, część długim obiektywem.

    Około połowy zdjęć zrobionych "krótkim" jest nieostra, tzn. ostra gdzie nie powinna, zazwyczaj bliżej niż punkt na który była ustawiana ostrość. Dodam że zdjęcia robione były w niezłych warunkach oświetleniowych na powietrzu, żadne ekstremalne warunki.
    Czasami nawet wciskałem kilka razy spust przed zwolnieniem migawki, żeby dać AF'owi czas na ustawienie ostrości, ale to chyba na nic.
    Obiektyw cały czas ostrzy "niepewnie", silnik wydaje dźwięki jak tania chińska zabawka...

    Na pewno nie jest to zabrudzenie styków, tak się dzieje od pierwszego założenia NOWEGO obiektywu do NOWEGO aparatu.

    Dla porównania zdjęcia robione "długim" kitem sa w 99% idealnie ostre. Kilka nie wyszło z racji tego że córa biegała po podwórku

    Spróbuję wymienić obiektyw (cały zestaw?) w ramach rękojmi, może uda mi się w tydzień przed wyjazdem w góry.
    E500 double kit = 14-150

  10. #10

    Dołączył
    Feb 2006
    Mieszka w
    NY
    Posty
    95
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    U mnie 14-45 prawie w ogole nie ostrzy w innym swietle niz dzienne. Zawsze wymaga wyraznego punktu w kadrze, na ktory AF wyostrzy. Mam siolne wrazenie mydlanych, nieostrych fotek, o czym juz na forum pisalem. Podobno zdarzaja sie takie egzemplarze. Mecze sei ze swoim bo kupilem tuz przed wyjazdem z Polski i nie mam mozliwosci wymienic.

Podobne wątki

  1. Problem z autofocusem w trybie makro!
    By Koniar78 in forum E-System
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 26.01.10, 20:39
  2. Jak sobie radzicie z autofocusem 3 punktowym.
    By mxc in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 23.11.09, 23:47
  3. E500!!????
    By rafał73 in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 53
    Ostatni post / autor: 6.03.08, 21:32
  4. c-4000 problemy z AutoFocusem
    By Toom in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 14.04.04, 15:22

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.