Strona 1 z 9 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 87

Wątek: HDR - kompendium

  1. #1
    Awatar nurek
    Dołączył
    Mar 2005
    Mieszka w
    Kuj-Pom.
    Posty
    335
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria

    HDR - kompendium

    Cześć,

    Ten post umieściłem już raz w dziale Ocena zdjęć, post Marylki pt. Mój HDR. Tam jakoś go chyba nikt nie znalazł (za wyjątkiem Belzebuba) więc postanowiłem powtórzyć go tutaj. To chyba raczej bardziej odpowiednie miejsce. No chyba że nie wypali to trudno.


    ......
    Witam wszystkich po długiej nieobecności.
    Słuchajcie tak sobie czytam i obseruję te HDR-owe fotki i dochodzę do wniosku że to jest REWELKA. Nie dość że można słabą fotkę uratować to w dodatku efekty jakie można uzyskać są powalające. Wygląda na to że jest w tym sens i swoista uroda.
    Być może wartoby wydzielić jakiś temat związany tylko z tą techniką i tam pakować całą wiedzę i wymianę doświadczeń z tym związaną? I forum by się nie zaśmiecało i wyszukać byłoby łatwiej.
    A już w ogóle byłoby super jak by ktoś mądry łopatologicznie i w zjadliwym języku wytłumaczyłby takiemu mniej mądremu jak ja jak takie cuda tworzyć? Myślę że sporo osób jest zainteresowana tematem. Myślę też, że sporo osób nie bardzo wie jak temat ugryźć, jakie oprogramowanie najlepiej stosować itp, itd.


    Pozdrawiam Olkowców

    ps. teraz też pewnie przez dłuższy czas mnie nie będzie
    ....
    E-1 // C-5060 // ZD 14-54 // 40-150 // 35 Macro // FL-50 // EP-2 // SHLD-2

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez Awatar Jeronimo
    Dołączył
    Feb 2003
    Mieszka w
    wielkopolska
    Posty
    3.045
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    bardzo dobry pomysl! jesli sie znajdzie osoba chetna do napisania to podczepimy temat oraz znajdzie sie miejsce na serwerze klubowym na przykladowe screeny.

    cos w stylu tego co stworzyl zbyma72age
    "Zastosowanie w C7xx zapisu w formacie RAW"
    "Sposób wykonania reprodukcji zdjęć, filmowych negatywów i dia za pomocą aparatów cyfrowych."


    pozdrawiam

    P.S.
    nurek moze przeniesiemy ten temat na forum Sugestie, uwagi dotyczące naszej strony i forum jako propozycje "poradnika" ... co Ty na to?
    List ten dedykuje wszystkim tym, którym jest dany przywilej służenia innym pomocą w osiągnięciu celu i tym, którzy ucząc się wzbogacają wszystko przez podjęcie wyzwania do postępu i stawania się tym wszystkim, czym mogą się stać

  3. #3
    Awatar nurek
    Dołączył
    Mar 2005
    Mieszka w
    Kuj-Pom.
    Posty
    335
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Fajnie Jeronimo że pomysł Ci się spodobał.
    Myślę że można to przenieść gdzie tylko zechcesz byle tylko przyniosło zamierzony efekt .
    Taki poradnik byłby fajną rzeczą bo temat jest chyba tego warty.


    Pozdrawiam.
    E-1 // C-5060 // ZD 14-54 // 40-150 // 35 Macro // FL-50 // EP-2 // SHLD-2

  4. #4
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar lessie
    Dołączył
    Sep 2004
    Mieszka w
    wrocław
    Posty
    2.256
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria
    czekam na to z niecierpliwością bo moje próby zabawy w HDR są marne...a czasem żal fotkę wyrzucać....

  5. #5
    Awatar nurek
    Dołączył
    Mar 2005
    Mieszka w
    Kuj-Pom.
    Posty
    335
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    hmm.... wygląda na to że specjaliści od HDR nie do końca chcą podzielić się swoją wiedzą...
    E-1 // C-5060 // ZD 14-54 // 40-150 // 35 Macro // FL-50 // EP-2 // SHLD-2

  6. #6
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar lessie
    Dołączył
    Sep 2004
    Mieszka w
    wrocław
    Posty
    2.256
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria

    na to wygląda, ja rzeźbię coral smielej...jak uznam że nadaje się do pokazania to pokażę i wtedy się podzielę wiedzą.
    Całkiem nieźle robi to photomatix, którego sobie wczoraj naknułem...

    Dla mnie HDR to bardziej narzędzie do ratowania zepsutych ekspozycji, no i troszkę do tych przesadzonych, bajkowych widoczków tak namiętnie wrzucanych na wszystkie możliwe fora w necie. Generalnie wolę jak zdjęcie nadal przypomina zdjęcie...ale zabawić się czasami można.

  7. #7
    Zwycięzca OlyRulez Awatar Jeronimo
    Dołączył
    Feb 2003
    Mieszka w
    wielkopolska
    Posty
    3.045
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    mnie zastanawia czy HDR moze sie przydac przy foceniu na slubie tj. fotki w ciemnym kosciele itp. (nie mam doswiadczenia ani czasu na zaglebianie sie w HDR'a stad tez moje dziwne pytanie).

    pozdrawiam
    List ten dedykuje wszystkim tym, którym jest dany przywilej służenia innym pomocą w osiągnięciu celu i tym, którzy ucząc się wzbogacają wszystko przez podjęcie wyzwania do postępu i stawania się tym wszystkim, czym mogą się stać

  8. #8
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar lessie
    Dołączył
    Sep 2004
    Mieszka w
    wrocław
    Posty
    2.256
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria
    z tego co naoglądałem się na flickrze to mi osobiście ludziki z hdr nie pasują bo to już naprawdę szucznie wygląda...ale...patrząc z punktu widzenia poprawek fot bez zbednego przesadzania z efektami, mogłoby to być przydatne.
    Z drugiej strony, czy to nie odwróci uwagi od motywu głównego czyli samej młodej pary jak zaczniesz eksponować tło z kościółka? No chyba że foty w fajnym plenerze-można wtedy z kilkoma zaszaleć i beda mieli foty inne niż wszyscy...

  9. #9
    Awatar nurek
    Dołączył
    Mar 2005
    Mieszka w
    Kuj-Pom.
    Posty
    335
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    No więc kochani posatnowiłem dziś sie polenić i poświęcić czas na przyjemności tzn zająć się HDR-em. Piszę tak na gorąco a zgrzany jestem jak biała na święta
    Wyglada na to że nie taki diabeł straszny jak go maluja. Zaopatrzyłem się tylko w odpowiednie narzędzie tzn Photomatiks Pro2.2.1
    Wywowałem sobie z RAWu 3 x TIFF 16bit z korekcją -1 / 0 / +1eV i dawaj je do programu . Dziecinnie proste. Cos tam po sklejeniu wyszło ale to dobiero początek. Później przyszła pora na ToneMapping i tam to sie dopiero cuda działy .
    Uf... Narazie to na tyle bo jeszcze nawet nie zapisałem pliku w jakimś zjadliwym formacie np jpg.
    Dam Wam później znać co z tego wyjdzie ale jak narazie jestem pod wrażeniem.
    E-1 // C-5060 // ZD 14-54 // 40-150 // 35 Macro // FL-50 // EP-2 // SHLD-2

  10. #10
    Awatar nurek
    Dołączył
    Mar 2005
    Mieszka w
    Kuj-Pom.
    Posty
    335
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria

    HDR - to jest łatwe !!

    A więc słuchajcie. Sprawa jest dziecinnie prosta. Wystarczy tylko mieć odpowiednie narzędzie. Tak jak napisałem w moim przypadku jest to programik Photomatiks Pro2.2.1.
    Jak już go mamy no to trzeba mieć kilka fotek z różnym poziomem ekspozycji (tak to się chyba mówi). Tak na chłopski rozum minimum 3. Ja próbowałem z 3 i 5 zdjęciami. Wywoływałem sobie RAWy. Na początku robiłem TIFFy ze skokiem +-1EV (3szt). Później próbowałem JPG, także że skokiem +-0,3EV (5szt.). Obydwie wersje działały poprawnie z tym że oczywiście JPG jest bardziej zjadliwy dla mojej leciwej maszyny z uwagi na wagę pliku.
    Mając już przygotowane fotografie otwieramy program i wybieramy menu HDR i następnie Generate HDR (mam nadzieje że tak to było bo robiłem to wczoraj a tu nie mam programu).
    Program zapyta o ścieżkę dostępu do plików. Po naszym wskazaniu wczyta je i scali je w jedną całość. Efekt jest jeszcze jednak mało zadowalający.
    Koleją rzeczą jest ToneMapping (również w menu HDR). TM pozwala nam dopasować nasycenie kolorów kontrasty itp., itd. Później klikamy OK. Wracamy do „okna głównego” i podziwiamy efekt swojej pracy. Na koniec tradycyjnie -> file -> save as -> JPG i sprawa się kończy.
    Ot cała filozofia. Jak na moje oko i wymagania amatorskie jest OK. Być może koledzy profi powiedzą że to zbyt mało pod ich zastosowanie. No ale cóż, to już ich sprawa.
    Oto kilka próbek „przed” i „po”:
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	polehdr_381.jpg
Wyświetleń:	538
Rozmiar:	135,0 KB
ID:	205   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pole_244.jpg
Wyświetleń:	449
Rozmiar:	64,0 KB
ID:	206   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	drzewohdr_376.jpg
Wyświetleń:	484
Rozmiar:	151,3 KB
ID:	207   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	drzewoory_231.jpg
Wyświetleń:	447
Rozmiar:	106,6 KB
ID:	208  

    E-1 // C-5060 // ZD 14-54 // 40-150 // 35 Macro // FL-50 // EP-2 // SHLD-2

Podobne wątki

  1. Kompendium o tabletach - testy i opinie
    By dzemski in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 15.01.13, 15:06

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.