Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: Ciemne tło przy użyciu flesza

  1. #1
    gokun
    Gość

    Ciemne tło przy użyciu flesza

    Witam! .
    Na początku może napiszę od razu, jakim sprzętem dysponuję, żeby nie było niejasności:
    Olympus E-500; 14-45, flesz Metz 44 AF-4

    Teraz czas na problem.

    Chodzi mi o to, że np. podczas sesji zdjęciowej w plenerze (choć nie tylko, w domu jest to samo), przy większej ogniskowej (45), tło jest całkiem ciemne, natomiast tylko obiekty na pierwszym planie są oświetlone poprawnie. Przy zmniejszeniu ogniskowej do np. 14 problem ten znika, i tło jest dobrze oświetlone i obiekty na pp również. Bardzo denerwujące jest to przy robieniu zdjęć portretowych w plenerze (jak już wspomiałem), gdzie nie ma możliwości ustawienia dodatkowych lamp do podświetlenia tła (zresztą, byłoby to dość karkołomne).

    Czy ktoś z was znalazł jakieś rozwiązanie tego problemu?

  2. #2
    | OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2004
    Mieszka w
    Zabłudów
    Posty
    612
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Ustawić manual, zmniejszyc moc flash-a a zwiekszyć ekspozycję...

  3. #3
    jacek2004
    Gość
    Podaj parametry ekspozycji, czas mogawki, przysłona, ewentualne koretkty błysku itp. tak na sucho to ciężko coś wywnioskować.
    W jakim trybie masz ustawiony aparat? P, A czy "portret"? W jakim trybie lampa wspólpracuje z body, TTL, auto, manual?

    Na ogniskowej 45mm w kadrze masz dużo postaci na pierwszym planie i "mało" tła. Automatyka błysku stara się dobrze doświetlić pierwszy plan, no i go doświetla, a tłem się nie interesuje. Odbite światło od postaci jest "większe" niż to od tła.
    Przy krótkiej ogniskowej obiektyw łapie więcej światła z otaczającego tła, a mniej odbitego od postaci. I dlatego masz takie różnice w ekspozycji.

    Spróbuj przy długiej ogniskowej ustawić korektę błysku na -1EV - wtedy lampa będzie słabiej doświetlać.

    Możesz też próbować w trybie manualnym.

    Ja mam E-300 i do doświetlania portretów w plenerze w zupełności wystarcza mi lampa wbudowana, może ten Metz niezbyt dobrze współpracuje z korpusem, podejrzewam że nie odsługuje trybu FP (krótki błysk doświetlający).

    Korzystając z zewnętrznej FL-50 nigdy nie miałem problemów z doświetlaniem.

  4. #4
    gokun
    Gość
    Ogniskowa 37, F5,1, 1/80 s.

    Tryb manualny odpada . Z reguły jak robię zdjęcia w plenerze to nie mam czasu na zabawę, ale następnym razem popróbuję z korektą błysku.

    Metz jest dedykowany do Olympusów, więc to chyba nie to.

    Myślałem jeszcze nad trybem SLOW błysku, chociaż wtedy trzeba by kombinować ze statywem, ale zobaczę jeszcze.

    Dzięki za poradę . Spróbuję .

  5. #5
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Posty
    1.094
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Moze pokazesz taka fotke - wtedy bedzie lepiej i prosciej cos poradzic.
    ...był Olek jest A6000

  6. #6
    gokun
    Gość
    Nie ma problemu .

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2004
    Mieszka w
    Zabłudów
    Posty
    612
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Tryb manualny odpada . Z reguły jak robię zdjęcia w plenerze to nie mam czasu na zabawę, ale następnym razem popróbuję z korektą błysku.
    Ale tu nie ma zabawy. Ustawiasz raz i po problemie. W zakresie przemieszczania się światło nie zmienia się zbyt wiele. Nawet jesli się lekko zmienia to widzisz korękte względem automatu , więc może na początek na tej podstawie ocenić ile trzeba skorygować. To banalne. Spróbuj "na sucho" a się przekonasz. Żaden automat nie zapewni Ci takich efektów jak ustawienia ręczne. To zawsze będzie loteria z mniejszą lub większą dozą prawdopodobieństwa.
    Powodzenia!

  8. #8
    gokun
    Gość
    Faktycznie, całkiem sprawnie idzie, ustawiłem numer przysłony na najniższy możliwy a wtedy migawkę odpowiednio do około -0.7 EV względem proponowanego przez aparat . Pobawię się jeszcze, żeby nabrać wprawy i pewnie będzie dobrze .

    Dzięki za odpowiedzi.
    Można zamknąć temat .

  9. #9
    | OlyJedi Awatar dka
    Dołączył
    Aug 2005
    Mieszka w
    Łódź, Radomsko
    Posty
    1.025
    Siła reputacji
    21
    Moja galeria
    hehe, na dlugiej ogniskowej lampa po prostu nie dociera do obiektu, ktory ma oswietlic, tymbardziej do dalej-polozonego tla.

    gdy skracasz ogniskowa, podchodzisz blizej modela, jak mniemam, co nie?

  10. #10
    gokun
    Gość
    No tak . Na tyle blisko na ile zniekształcenia nie występują na postaciach, ale właśnie wolałbym robić na dłuższych ogniskowych i dlatego pytam . Już jest ok, wczoraj byłem testować, całkiem sprawnie idzie. Na zewnątrz jest dużo światła i chyba nawet bez statywu się obejdzie .

Podobne wątki

  1. [C-2500L] Brak synchronizacji flesza.
    By MobyDick in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 3.02.11, 11:46
  2. Samoczynne wyzwalanie flesza przez stopke
    By J.Graph in forum Korpusy 4/3
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 30.08.10, 19:00
  3. 1/40 migawka przy F22 ciemniej a przy F4 jaśniej
    By yymm in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 4.06.08, 17:29
  4. OLYMPUS - dziecinnie prosty w użyciu
    By Peniek242 in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 10.12.07, 17:38
  5. Dwaj ciecie przy zagrodzie, za nimi samochód przy samochodzi
    By Tadeusz Jankowski in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 5.08.06, 13:57

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.