Strona 3 z 45 PierwszyPierwszy 1234513 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 447

Wątek: Wybór filtra

  1. #21

    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    Bialystok
    Posty
    146
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez RadioErewan
    Cytat Zamieszczone przez anwas
    A prawdziwe filtry UV np: do zastosowań na wysokościach kilku tysiecy metrów/gdzie krótkie UV naprawde jest/ potrafia kosztować 1200zł.To tyle.
    Matryce we współczesnych aparatach nie są praktycznie czułe na promieniowanie UV, więc i problem "ghostingu" nie występuje. Mgiełkę "ocieplić" nieco można, ale można to zrobić też na etapie postprocessingu.
    Ja pisałem ogólnie o celuloidzie równierz.Choć negatywy też maja jakieś dodatki anty UV.Jedno trzeba zaznaczyć-jeśli decydujemy się na filtr jako ochronę obiektywu /aparatu cyfrowego w szczególności/ to musi to być filtr porządny.No chyba że mamy podły obiektyw...Ale wtedy to nie ma sensu go chronić gdyż obiektyw=filtr

  2. #22
    | OlyJedi
    Dołączył
    Dec 2004
    Posty
    549
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez mariush
    Powłoki przeciwodblaskowe (bo o nich mówimy?) pozwalają uniknąć flar - które pojawiają się wtedy, kiedy światło pada ostro na filtr
    Nie tylko.
    Flara to skrajni przejaw odbić.
    To co mniej rzuca się w oczy to pogorszenie kontrastu i ostrości.
    W ideale od przedmiotu do matrycy powinna iść jedna wiązka światła. Odbicia powodują powstawanie, oprócz głównej wiązki, dodatkowych, znacznie słabszych wiązek, które psują obraz bo idą trochę innym torem.
    Im gorsze powłoki przeciwodblaskowe tym intensywniejsze te dodatkowe wiązki światła.

    Pozdr!

  3. #23
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    Toruń
    Posty
    1.869
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez zdrip
    Cytat Zamieszczone przez mariush
    Powłoki przeciwodblaskowe (bo o nich mówimy?) pozwalają uniknąć flar - które pojawiają się wtedy, kiedy światło pada ostro na filtr
    Nie tylko.
    Flara to skrajni przejaw odbić.
    To co mniej rzuca się w oczy to pogorszenie kontrastu i ostrości.
    W ideale od przedmiotu do matrycy powinna iść jedna wiązka światła. Odbicia powodują powstawanie, oprócz głównej wiązki, dodatkowych, znacznie słabszych wiązek, które psują obraz bo idą trochę innym torem.
    Im gorsze powłoki przeciwodblaskowe tym intensywniejsze te dodatkowe wiązki światła.

    Pozdr!
    zdrip, dzięki, faktycznie - może coś w tym być...

  4. #24

    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    zagranica
    Posty
    32
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    No wiec tak - majac juz konkretne typy, poszukalem co nie co w necie (nie za wiele, bo czasu nie za wiele ) i zdecydowalem sie na firme Marumi. I teraz moje pytanie - czy taki filtr UV jak tutaj bedzie dobry? Z opisu wynika, ze ma tych powlok 10, a dzieki temu, ze ma bardzo mala grubosc szkla, zmniejszamy winietowanie. Ma gwinty po obu stronach, czyli nadal moge dokupic filtr polaryzacyjny, i ewentualnie stosowac razem.
    Dlaczego ten filtr? Bo gdzies dotarlem do info, ze nad morzem i w gorach powinno sie stosowac te filtry - ja mieszkam nad morzem i znakomita czesc fotek tutaj cykam. Inna sprawa, to ze jak mam dac za filtr typowo ochronny polowe, czy 2/3 ceny filtra UV, to wole to zainwestowac. Ale. Jest jedno "ale" - pomyslalem, ze na obiektyw 40-150 zalozylbym wlasnie filtr w wersji slim wpc, a na tanszego brata 14-45 wersje typowo ochronna. Dlaczego tak? Bo czesciej korzystam z 40-150, a 14-45 uzywam rzadziej, stad tylko chcialbym go chronic. Co wy na taka konfiguracje? Jest sens, czy nie? Jakies sugestie dalsze? Tanszy sprzedawca od tego na aledrogo?

  5. #25
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Magus
    Mgiełkę "ocieplić" nieco można, ale można to zrobić też na etapie postprocessingu.
    A jak to zrobić tak by stracić najmniej na tonnach "pod mgłą" ??

    Robiłem zdjęcia w górach w lecie z UV i bez - różnica była w kolorze zielonym na szczytach drzew najbardziej widoczna i w perspektywie powietrznej, nie potrafiłem tego skorygowac w ps tak by nie rozwalić półtonów w poszczególnych kolorach.
    Skorzystaj z techniki, której używa się do usuwania pomarańczowej maski z kolorowych negatywów (takie są źródła tej techniki):
    http://www.fotosite.pl/index.php?tit...i_na_warstwach

    Nie mam pod ręką zdjęcia z niebieskim zafarbem horyzontu, ale dam przykład, który mam nadzieję rozjaśni zastosowanie.

    Na tym zdjęciu zneutralizuję niebieskie niebo.
    Na focie już widać dwie warstwy, które sobie przygotowałem. Layer1 copy to warstwa wypełniona na płasko negatywem koloru nieba, który pobrałem pipetką. (Pipetka, F5 - Edit|Fill|Foreground Color).
    Po zmianie sposobu łączenia na "Hue" i wyregulowaniu przezroczystości (Opacity), otrzymuję taki efekt:
    Przy wartości przezroczystości ~50% wskazany kolor stanie się zupełnie neutralny/wycięty z fotografii.
    Aby zawęzić zakres ewentualnego wycinania niebieskiego zmodyfikowałem jeszcze zakres działania warstwy w "Blending options" (Zmianę widać na ostatnim suwaku sekcji "Blend if:" "Undelying layer").
    I to by było na tyle.
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

  6. #26
    Zwycięzca OlyRulez Awatar Jeronimo
    Dołączył
    Feb 2003
    Mieszka w
    wielkopolska
    Posty
    3.045
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    List ten dedykuje wszystkim tym, którym jest dany przywilej służenia innym pomocą w osiągnięciu celu i tym, którzy ucząc się wzbogacają wszystko przez podjęcie wyzwania do postępu i stawania się tym wszystkim, czym mogą się stać

  7. #27
    | OlyJedi Awatar Magus
    Dołączył
    May 2005
    Posty
    719
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    THX RE - spróbuje tej techniki, powinna dawać dobre efekty

    MARUMI WPC UV to dobry wybór.

    Zobacz w ofertę raysfoto.pl - tam kupowałem ostatio i byłem bardzo zadowolony a swoją drogą jako iedyny importer MARUMI maja niższe ceny - na allegro masz 99 zł a u nich 97 - niby niewiele, ale można się jeszcze tagować, a jak kupisz dwa to kto wie.

    Filtr "ochronny" nie UV bez powłok sobie daruj. Szczególnie, że przy szerokim kącie chcesz go stosować.

  8. #28

    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    zagranica
    Posty
    32
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Dzięki wszystkim za komentarza i sugestie (modziowi też ) - filtry w wersji Skylight w drodze od bezpośredniego importera, bez żadnych pośredników.
    Pozdrawiam

    BTW - a może zebrać to wszystko do kupy, i umieścić w jakimś FAQ - nie uniknie się w ten sposób pytań (kto zagląda do FAQ ), ale nie trzeba będzie żąglować tyloma linkami, a względnie wszystko będzie w jednym miejscu.

  9. #29

    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Zabrze
    Posty
    1
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Witam Wszystkich , jestem posiadaczem E 500 z UV HOYA HMC SUPER , zastanawiam się nad zakupem polara tylko nie wiem jaki i czy 58 czy 62 ( obawiam się winietowania ) proszę o radę ( biorę pod uwagę MARUMI lub HELIOPAN ewentualnie HOYA )

  10. #30
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar salvadhor
    Dołączył
    Aug 2006
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    1.783
    Siła reputacji
    71
    Moja galeria
    Otóż to. Wszedzie można się doczytać, że do obiektywów 40-150 i 14-45 można stosować filtry o średnicy 58 mm.
    Czy są przesłanki, aby stosować filtry o większej średnicy, czy też, technicznie da się takie bez problemów zamontować ?
    Sam przymierzam się do zakupu Marumi WPC, ale ostatnio wypatrzyłem na allegro Marumi z jakimś oznaczeniem DHG ( Digital High Grade ). Cena taka jak filtra WPC. Cóż to za nowość ( ? ).

Podobne wątki

  1. Czyszczenie filtra UV
    By robert1088 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 22.07.11, 10:55
  2. Usunięcie filtra AA w Olku
    By Thomasso in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 22.04.10, 13:30
  3. Pomoc w wyborze filtra!
    By Lucas in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 26.01.10, 07:31
  4. mocowanie filtra a oslona
    By farnek in forum E-System
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 24.04.07, 00:25

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.