Rafrog , Zbyma działa!!! Dzieki
Rafrog , Zbyma działa!!! Dzieki
sprzedam - ZD40-150 f3,5:4,5 (stan sklepowy) - 550
sprzedam - Klapki zabezpieczające Karty CF do E330 - ostatnie 3 szt w Polsce
www.k2-stal.pl
you welcome
[center:e7eeb9f4ce]Linux RAW - dcraw, rawphoto, ufraw[/center:e7eeb9f4ce]
Jako zagorzaly i wieloletni uzytkownik systemow z rodziny *nix, postanowilem napisac co nieco o obrobce rawow pod Linuxem. Zaprezentuje tutaj narzedzia, ktore moga sie przydac oraz sposob ich kompilacji. Bede to na razie zwiezle opisiki wraz z mozliwosciami programu, krotkim podsumowaniem z uzywania ich przeze mnie oraz zrzutem ekranu z mojego pulpitu. Chce nadmienic iz nadal ucze sie i poznaje te programy. W przyszlosci mam zamiar poszerzyc opis o kolejne programy do edycji - mam nadzieje, ze juz nie tylko rawow oraz byc moze napisac jakies howto.
dcraw + rawphoto (plugin do GIMPa)
Dcraw to prosty, darmowy program do wsadowej zmiany formatu zdjęc RAW na 8 albo 16 bitowy format PPM. (Wikipedia).
Moze pracowac zarowno w trybie tekstowym (bezposrednio z konsoli) lub tez po nalozeniu odpowiedniej graficznej nakladki w trybie graficznym. Program jest napisany w jezyku C, takze trzeba samemu przeprowadzic kompilacje. Program obsluguje bardzo wiele formatow RAW, takze z kompatybilnoscia nie powinno byc problemu. Prezentowany program jest na licencji GNU GPL, co w lakonicznym przekladzie oznacza, ze jest darmowy.
1) Sciagamy kod - http://cybercom.net/~dcoffin/dcraw/dcraw.c
2) Wchodzimy do katalogu do ktorego sciagnelismy kod
3) Wydajemy kompilatorowi (standardowo GCC) polecenie kompilacjiKod:cd /nazwa/katalogu/
lub tez z pelnymi nazwami flagKod:gcc -o dcraw -O4 dcraw.c -lm -ljpeg -llcms
W tej chwili mamy juz program dcraw. Czas brac sie za nakladke graficzna.Kod:gcc -o dcraw -O4 dcraw.c -lm -DNO_JPEG -DNO_LCMS
1) Sciagamy kod nakladki - http://cybercom.net/~dcoffin/dcraw/rawphoto.c
2) Wchodzimy do katalogu do ktorego sciagnelismy kod
3) Wydajemy polecenieKod:cd /nazwa/katalogu/
Jezeli obylo sie bez bledow, mozemy cieszyc sie programem do obrobki rawow. Niestety moim zdaniem posiada on dosc skromne funkcje, dlatego tez polecam zainstalowac ufraw. Posiada on o wiele wieksze mozliwosci niz wspomniany rawphoto. Na poczatek powinien wystarczyc.Kod:gimptool --install rawphoto.c
1) Sciagamy odpowiednia paczke lub kod - http://ufraw.sourceforge.net/Install.html - ja osobiscie sciagnalem kod.
2) Rozpakowujemy poleceniem
3) Wchodzimy do kataloguKod:tar xzf ufraw-0.11.tar.gz
4) Kompilujemy!Kod:cd ufraw-0.11
5) Logujemy sie na konto superuzytkownikaKod:./configure && make
6) Wykonujemy w katalogu z kodem poleceniesu -
I cieszymy sie programem do obrobki rawow. Screen ponizej.Kod:make install
@rap1d
Oj, z tą kompilacją to dopiero początek góry - a gdzie *-dev'y, gdzie kompilatory i linkery, nie mówiąc o magii flag przy gcc. Nie w każdej dystrybucji to wszystko znajduje się od razu w systemie, itp.
Osoby 'po prostu' używające komputer, po takim opisie zwątpią w sens istnienia na ich dysku systemu Linux
Owszem, temat jak najbardziej na miejscu, dla osób bardziej łapiących i lubiących dłubać w systemie. Innym wystarczy świadomość istnienia gotowych narzędzi jak Ufraw, ufraw'owska wtyczka do Gimp'a, Lightzone, Rawtherapee, RawStudio, itp. Do ściągnięcia w wersji binarnej z oficjalnych stron, lub do wyszukania w repozytoriach.
Nie wdrażajmy obrazu Linuksa jako systemu dla ludzi lubiących i muszących tkwić w przedziwnych komendach![]()
@salvadhor: spokojnie, dopiero sie rozkrecam - na devy, flagi kompilatora, dlubanie w kernelu i inne "dziwactwa" przyjdzie czas. Staralem sie napisac to jezykiem w miare przystepnym i krok po kroku wtajemniczac o co chodzi - tak aby ktos nie wklepywal tylko komend, lecz takze je rozumial. Reszcie programow poswiece troche mniej miejsca, ale takze mam w planach je tutaj przedstawic. Oczywiscie jak tylko odpowiednio sie z nimi zapoznam. Co do tych wszystkich strasznych komend to polemizowalbym - moim zdaniem tu sa same podstawy do uzywania linuxa spod konsoli, chociaz wiem z doswiadczenia, ze samo uzywane konsoli potrafi byc juz duzym wyzwaniem.
BTW: Lekarstwem na wszelkie watpliwosci 'man man'![]()
Tylko, że te programy są w każdej dystrybucji chyba... zamiast kilkunastu twoich komend w w zupełności wystarczy:
(PLD)poldek -i gimp-plugin-ufraw
(Arch) pacman -Sy ufraw
i już. bez cudowania.
Nie zajmuję się już sprawami technicznymi forum. Prośba o zgłaszanie wszystkiego do Jacka.
Tia, paczki sa do wiekszosci distro. Jednak ja nie uznaje paczek - nie lubie gdy ktos decyduje za mnie jak cos skompilowac (mowie to ogolnie), wiec przedstawilem sposob w jaki ja to zawsze robie. Mozna zdac sie na automatyke - prawie jak w windowsie - ale to moim zdaniem zabija cale piekno systemu, widac naleze do starej szkoly.Zamieszczone przez grizz
Witam. Po bolesnym "przejściu" z KM-Z10 na E-500 przestały mi JPGi wystarczać więc zacząłem "popełniać" pierwsze ORF-y. Przeczytałem sporo na forum (i nie tylko) w temacie RAW i mam dylemat jaki program do konwersji Raw-a używać. Każdy z wymienionych przez Was programów ma swoje wady i zalety (testowałem Stepok"s Raw, RAWshooter, RAW therapy) efekty działania w/w nie bardzo mnie zadowalająNa najlepszy chyba chyba w rankingu ARC w tej chwili mnie nie stać
. Czy warto zainstalować i używać dołączanego i przeważnie krytykowanego OLYMPUS MASTER do konwersji plików RAW
Może są jacyś zadowoleni użytkownicy tego programu? Pozdrawiam- wierny Wasz uczeń
![]()
Mnie dopiero niedawno olśniło, że mozna korzystać ze zwykłego OlympusmasteraNa codzień korzystałam z Raw Tehrapee. Ale... właściwie nie potrzebuję zbyt wielu bajerów bo i tak większość obróbki robię na tiffie.
Koledzy, jakie operacje przeprowadzacie na orfach a jakie na tiffach?
Hm, jak dla mnie OlyMaster jest do kitu... Po zmolestowaniu SuSE i Cedegi odpaliłem ten program i szczerze mówiąc - obstaję przy linuksowym UFRaw.
Operacje? W zasadzie wszystkie, w zależnosci od fotkiNajczęściej ślęczenie nad histogramem i poprawianie foty
![]()
Tuulan ja Tuulin tuulinen tuuli tuulee talvella täällä ja tuolla.