Strona 1 z 60 1231151 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 599

Wątek: Olympus Zuiko Digital 35mm 1:3.5 makro (subiektywnie)

  1. #1
    robin102
    Gość

    Olympus Zuiko Digital 35mm 1:3.5 makro (subiektywnie)

    Miałem do niej długie zęby bo "tania " plastikowa i strasznie ciemna. Ale cóż tylko
    krowa zdanie nie zmienia. Teraz twierdzę ,że to mój najlepszy zakup
    w ostatnim czasie. Obiektywik jest jak dla mnie rewelacyjny, szczególnie
    zważywszy na cenę . ponad 2 razy mniejsza niż 50mm. Najtaniej 35 -tkę można
    w necie wyrwać za 720 zl , a 50-tke za 1850 zl czyli grubo 2 razy drożej !!!
    Mówię o cenach w Polsce z 2 letnią gwarancją Olympus Polska. Potrzebowałem
    po prostu trzeciego obiektywu. Skąpic ze mnie , wiec o 50 nawet
    nie myślałem. Pierwszy kontakt po wyjęciu z pudełka to miłe zaskoczenie . Szkiełko
    porządnie wykonane , dopracowane mechanicznie i estetycznie choć to chińczyk
    Śmiem twierdzić ,że na moje wnikliwe oko ciut lepiej wizualnie zrobiona .
    niż obiektyw 14-45. Bagnet precyzyjnie wykonany ładnie się zapina do body ,
    lepiej niż 14-45. ( porównanie do mego egzemplarza 14-45) Sama budowa jest
    dość dziwaczna bo soczewka czołowa jest bardzo głęboko osadzona i jest
    maciupeńka. Kombinowałem jak sprawdzić i wydaje się ,że czołowa jest
    szklana. Jeśli nie robimy klasycznych fot makro to wewnętrzny tubusu się
    nie wysuwa ,więc filtr ochronny zdaje się być zbędny. Ale jak się zabrudzi
    to nawet nie wiadomo jak ją wyczyścić -taka mała. Na zdjęciu porównanie do
    20 groszówki. Ja jednak filterek od razu zalozyłem- hoya ,czarna.Wewnętrzny tubus wysuwa się przy odwzorowaniu 1:1 i tu jest niebezpieczeństwo ,że soczewkę można uświnić o robaka lub kwiatek O dziwo pierścień regulacji manualnej ostrości działa dużo lepiej niż w innych tanich zuiko . Szkoda że nie pokryty gumą tylko sprytnie ją udaje. Przez wizjer E300 i E -1 da się normalnie precyzyjnie ogniskować bez zbędnego kręcenia w lewo i prawo. Autofocus działa bardziej niż poprawnie , precyzyjnie ogniskuje i to bardzo szybko , szybciej niż 14-45 i o wiele szybciej niż 40-150. Bardzo ładnie oddaje kolory. Foty zrobione tym szkłem nie są tak ocieplone jak robione 14-45 i 40-150. Są
    bardziej naturalne , łagodniejsze. Może to dziwne się wydać, ale AWB w E-300
    lepiej działa z 35mm niż z 14-35 , takie mam subiektywne wrażenie.
    Feler - to, że jest dość głośny i robi duże bzzzzzz jak na rozmiary
    obiektywu. Zdarza mu się też czasami zgłupieć i ciąga wewnętrzny tubus od
    skrajnego do skrajnego położenia , ale po tej operacji zogniskuje
    precyzyjnie. Nie prawdą jest ,że można ostrzyć od 14 cm jak jest w
    informacjach reklamowych . Te 14 cm dotycz pracy z AF . Przy ostrzeniu
    manualnym , ogniskować można już od 1 cm !!!!!! Fotki kwiatków i robactwa
    są rewelacyjne. Skala odwzorowania 1:1 zostawia 50-tke w tyle . Do zdjęć
    makro to rewelacyjne odwzorowanie. F 3,5 niby ciemno , ale jakoś na dziś mi ten problem nie doskwiera. Pewnie, że f2 w 50-tce to lepiej. Może f 1,4 rzuciłoby na kolana ,ale f2 to wcale nie jasno za prawie 2 tys. zł. Ogniskowa 35mm okazuje się bardzo praktyczna
    w moich zastosowaniach , nawet lepsza niż ma 50mm. Fakt takiego rozmycia tła
    jak w 50mm się nie uzyska , ale też jest akceptowalne i do takich niby
    portretów będę jej używał. Oddzielny temat to ostrość . To szkło jest jak
    żyleta. Może i ostrzejsze niż 50mm. Śmiem twierdzić ,że na pewno ostrzejsze
    niż ZD14-54 - niech mnie ktoś z błędu wyprowadzi. Trzeba by to sprawdzić.
    Ostrość z jaką 35 rysuje jest świetnym lekarstwem dla tych którzy po
    zakupie DSLR płaczą za ostrością z kompaktu. Wystarczy przymknąć dziurkę o
    1, 2 działki i jest żyleta. Przymykanie otworu, a GO to nastepna
    ciekawostka. Po prostu nawet przymkniecie o pół działki wprowadza zauważalne
    zmiany w głębi ostrości , tak że szkiełko wymusza operowanie przysłoną i to
    często. Poniżej zamieszczam foty jak się ten "koreczek" prezentuje od czoła
    bo nigdzie w necie nie ma , oraz z przypiętym body. Fotki powiedzmy testowe
    ze spacerku wiec się za bardzo nie wysiliłem. (wrzucę jak czas pozwoli) Ale nadrobię to w przyszłości . Będę ciągle coś podrzucał. Wiem natomiast, że będzie to jedyny obiektywie jaki zabiorę na piesze wycieczki w tym roku po górach bo z body E-300 jest bardzo lekki i poręczny , a zoom, cóż mam w nogach. Naprawdę warto mieć ten "koreczek". Lepiej te pieniądze co mają pójść na 50mm przeznaczyć na 35mm i dokupić Lampe fl36 . Lampą można więcej zdziałać niż symbolicznie lepszym obiektywem.
    A i ma jeszcze jedną wadę . Swoim wyglądem nie dodaje szyku tak jak np.
    40-150 . Po prostu kurdupelek co widać na zdjęciu poniżej.







    Na początek wrzucam takie niby makro , moje makro , nic innego nie focę w tym temacie.
    Fotki jak zwykle u mnie nie kombinowane szopem i nie ostrzone !!! - tylko wywołane w Oly Studio. Te 3 poniżej robine E-1 z neutralnymi nastawmi , wszystko na "0"






  2. #2

    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    lower silesia
    Posty
    12
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    ...

    no nareszcie
    od kilku tygodni zamęczam sie zastanawianiem czy wejść w e-system czy nie...
    makro bardzo mnie interesuje, więc Twoja opinia w końcu mnie zaczyna przekonywać.. ogniskowanie od 1 cm baaardzo do mnie przemawia
    a że cena jest dla mnie obecnie istotna, to 35mm jest w moim kręgu zainteresowań
    wrzuć proszę jeszcze jakieś fotki robactwa... bo po kwiatkach ciężko określić rozmiary (jak wszyscy wiemy - bywają różne :P )

    pzdr

  3. #3
    robin102
    Gość
    WYBACZCIE ŻE TAKIE KNOTY WRZUCAM <,ALE MAKRO TO DLA MNIE SIĘ KOŃCZYŁO DO TEJ PORY NA FOTKACH DO ALLEGRO .
    Jeronimo się tym pasjonuje , w nim nadzieja.
    Są to dosłownie pierwsze moje fotki zrobione 35mm , oczywiście są do bani bo nie mogłem sobie poradzić z ustawieniem GO i łapy strasznie drżały , powinienem trochę otwór przymknąć ,aby GO zwiekszyć, ale zapodaje co by można było zobaczyć co to skala odwzorowania 1:1 !!! CZyli jakbym nie musiał zmniejszać pod wymogi forum to biedrona i robal byłyby na cały ekran !!!
    Nic nie wycinane ,żadne cropy , prosto z matrycy E-1 beż żadnej obróbki tylko wywołany RAW . NIE OSTRZONE !!!
    Zdębiałem jak te potwory w wizjerze zobaczyłem. Ten robal inny od biedronki był od niej dłuższy o jakieś 2mm.




  4. #4
    jacek2004
    Gość
    robin102 a z pierścieniem EX-25 masz odwzorowanie 2:1 Chyba jednak kupię to szkiełko.

  5. #5
    Zwycięzca OlyRulez Awatar Jeronimo
    Dołączył
    Feb 2003
    Mieszka w
    wielkopolska
    Posty
    3.045
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria

    ZD 35mm macro

    podpisuje sie po tym co napisal robin102 obiema recami Mam ten obiektyw od paru dni (jak znajde wkoncu czas to ostro potestuje te szkielko i wrzuce fotki). Narazie moge tylko powiedziec - jako specjalista od 'wkrecania ' - ze obiektyw ten wkreca sie o wiele lepiej niz 14-45! Wchodzi "mocno" i dobrze zaskakuje - ogolnie tak jak trzeba (inne obiektywy ktore mam wchodza delikatnie 'jak po masle'). AF bardzo szybki, czasami mocno glupieje przy ustawieniu ostrosci w AF (ale to przy bliskich odleglosciach (pewnie za bliskich) - ustawia momentalnie z 1:4 na 1:1 i odwrotnie - zreszta juz robin102 o tym pisal). Manualne ostrzenie chodzi super, porownujac do innych szkielek ktore posiadam moge powiedziec ze tu chodzi, a tam jakby wogle nie dzialalo. Co do tego ze szklo jest niby ciemne bo ma f/3.5 to moge tylko powiedziec ze nie rozumiem tych zarzutow - do makro mi pasuje nawet f22.
    O innych rzeczach nie ma co sie rozpisywac bo nie chce sie powtarzac. Jak zrobie jakies fotki to napewno wrzuce

    Jak ktos mysli o macro to wogle nie zastanawialbym sie nad kupnem obiektywu! polecam

    pozdrawiam
    List ten dedykuje wszystkim tym, którym jest dany przywilej służenia innym pomocą w osiągnięciu celu i tym, którzy ucząc się wzbogacają wszystko przez podjęcie wyzwania do postępu i stawania się tym wszystkim, czym mogą się stać

  6. #6
    | OlyJedi Awatar gary
    Dołączył
    Apr 2005
    Posty
    484
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    "stałki są przeżytkiem"
    pozdrawiam stałkujących

  7. #7
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez gary
    "stałki są przeżytkiem"
    pozdrawiam stałkujących
    A co to za maksyma gorkiego?
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

  8. #8
    Zwycięzca OlyRulez Awatar Jeronimo
    Dołączył
    Feb 2003
    Mieszka w
    wielkopolska
    Posty
    3.045
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez gary
    "stałki są przeżytkiem"
    pozdrawiam stałkujących
    wyczuwam tutaj jakas prowokacje... no a moze zazdrosc
    Niedlugo zastałkuje i pokaze efekty... wtedy bedzie mozna dyskutowac

    /EDIT
    Cytat Zamieszczone przez RadioErewan
    I tak na marginesie, teraz módlmy się o 25 f/2.0 plastik w podobnej cenie
    to bylby full wypas 25x2=50 mm f/2.0
    List ten dedykuje wszystkim tym, którym jest dany przywilej służenia innym pomocą w osiągnięciu celu i tym, którzy ucząc się wzbogacają wszystko przez podjęcie wyzwania do postępu i stawania się tym wszystkim, czym mogą się stać

  9. #9
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    I tak na marginesie, teraz módlmy się o 25 f/2.0 plastik w podobnej cenie i system zacznie być miło kompletny
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

  10. #10
    robin102
    Gość
    To się przykładam do tych modlitw o 25 milimetrów dla ciułaczy ,tak f 2,8 wystarczy, bo jak f 2 to zechcą ze 3 tys zł i po ptokach będzie.
    Już zaczynam kaskę odkładać w pudełko po robakach zanętowych.

Podobne wątki

  1. Olympus Zuiko Digital 50 1:2 makro
    By Jeronimo in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 424
    Ostatni post / autor: 6.06.20, 18:36
  2. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 30.06.11, 07:40
  3. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 15.01.09, 20:46

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.