Strona 1 z 13 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 128

Wątek: Problem z ostrością

  1. #1

    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    z lasu
    Posty
    73
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

    Problem z ostrością

    Witam wszystkich grupowiczów,


    Od momentu kiedy kupilem swojego E500 pewne zdjecia wychodzily mi ciut nieostre. Zwalalem to na
    moje nikle umiejetnosci jako fotografa amatora, bo tez calkiem niedawno zaczalem sie tym parac.
    Dopiero jak juz ewidentnie to co chcialem wychodzilo zle, postanowilem zrobic test. Musze powiedziec, ze
    efekty troche mnie zasmucily. Wyszlo mi, ze moj obiektyw Zuiko Digital 14-45mm, f/3.5-5.6 ostrzy w sposob
    wedlug mnie nieprawidlowy. Obieram sobie dajmy na to jakis cel, (ostrzenie ustawiam na srodkowy punkt,
    z trzech mozliwych do wyboru, czyli nie "AUTO"), naciskam spust migawki, aparat ostrzy, widze w wizjerze
    jak potwierdza mrugnieciem czerwonej diody na tym srodkowym punkcie, slysze dzwiek pi pi . Robie zdjecie,
    podgladam i jest nieostre. Zrzucam na komputer, w koncu ekran aparatu 2.5" wiarygodny nie jest. Na komputerze
    tez nieostre.

    Z testu wyszlo mi, ze aparat w rzeczywistosci ostrzy jakies 20-25cm przed obiektem, ktory do ostrzenia
    obieram. Co dziwne, w wizjerze obraz na wybranym obiekcie po potwierdzeniu, ze aparat ustawic; ostrosc,
    jest ostry jek zyletka. Spojrzcie prosze na zalaczone zdjecie. Wyostrzylem na srodku kadru, na piwie Warka
    (czwarte z lewej). Napisy na puszce sa niewyrazne. Natomiast doskonale ostre sa napisy na piwie Reds
    (pierwsze z lewej). Obraz jest ostry nie tam gdzie chcialem. Opisana sytuacja wystepuje w calym zakresie
    ogniskowych. Bez lampy blyskowej, z wbudowana lampa blyskowa oraz z zewnetrzna FL-36.

    Przetestowalem drugi obiektyw (Zuiko Digital 40-150mm f/3.5-4.5 i wyglada na to, ze jest
    w porzadku. Chociaz moze powinieniem inny test zrobic bo to w koncu tele. Z uzyciem tego teleobiektywu
    tez mi sie zdarzaly nieostre zdjecia i nie wiedzialem dlaczego.

    Macie moze jekies pomysly co to moze byc? Moze ja czegos nie umiem albo juz sam nie wiem.
    Resetowalem body do ustawien fabrycznych i dalej to samo. Zalaczone zdjecie bylo robione z uzyciem
    statywu. Niestety abym mogl je zamiescic musialem je troche przekonwertowac, przez co powiekszenie
    go nie daje juz dobrych efektow i szczegoly troche ucierpialy, ale i tak widac co jest grane.
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	piwa_02_852.jpg
Wyświetleń:	363
Rozmiar:	43,5 KB
ID:	31  
    E-500, E-1, ZD 50mm, ZD 14-54mm, ZD 14-150mm, FL-36, OMZ 50mm/1:1.8, EX-25

  2. #2
    | OlyJedi Awatar gary
    Dołączył
    Apr 2005
    Posty
    484
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    nasuwaja mi sie dwie mozliwosci
    albo front focus
    albo cos nie tak z chipem w szkle
    tak czy inaczej serwis

  3. #3
    jacek2004
    Gość
    Aureus sprawdź na stronach www.olympus.pl czy w body i obiektywach masz najnowszy firmware. Zazwyczaj w nowozakupionych egzemplarzach jest staruteńki firmware w wersji 1.0 - a wgranie najnowszego firmware poprawia diametralnie sytuację. Jeśli nie pomoże to faktycznie serwis i obiektyw lub body do regulacji.

  4. #4

    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    z lasu
    Posty
    73
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Dzięki za porady, jutro jak tylko znajdę troche czasu zrobie "upgrade firmware",
    bo rzeczywiście mam 1.0 (w body) i poinformuje o rezultatach.

    A jak podnieść wersje firmware w obiektywie? Robi się to w ogóle?

    Sorry, że tak pytam zamiast wygooglować, ale jestem na wyjeżdzie i korzystam z
    "kabelka do tepsy" grzecznościowo i niebardzo mogę zbyt dlugo i blokować linię
    telefoniczną :-/
    E-500, E-1, ZD 50mm, ZD 14-54mm, ZD 14-150mm, FL-36, OMZ 50mm/1:1.8, EX-25

  5. #5
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dzemski
    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    Lublin
    Posty
    3.203
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria
    update firmware obiektywu robimy z podpietym na korpus e500 szkielkiem takim samym sposobem jak upgrade body

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Posty
    1.094
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Aureus ja mam dokladnie takie samo odczucie jak Ty tyle ze dotyczy ono E1. Musze zrobic test porownawczy obu obiektywow dla takiej samej ekspozycji.
    ...był Olek jest A6000

  7. #7

    Dołączył
    May 2005
    Posty
    10
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    A jeśli chcę zrobić upgrade i w body i w obiektywie to....jak ??
    Przy upgrade w body musi być odpięte szkło? czy robić z przypiętym obiektywem? A przy upgradowaniu firmwaru w obiektywie trzeba podpiąć kolejno obiektywy i robić po kolei to samo dla każdego szkła?
    Pozdrawiam i ratunku, bo NIGDY tego nie robiłam
    Ania

  8. #8

    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    z lasu
    Posty
    73
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    No niestety Mialem nadzieje, ze wgranie najnowszego firmware'u usunie problem,
    ale nic z tego nie wyszlo. Mialem 1.0, teraz mam 1.2 (body) i dalej problem
    wystepuje. W zasadzie moglbym juz na tym poprzestac i biec do serwisu, ale
    procedura "upgrade firmware" byla wedlug mnie troche dziwna.

    Otoz przed procedura podniesienia firmware'u w body mialem wersje 1.0, natomiast
    w obu obiektywach 1.1 i w lampie FL-36 wersje 1.0. Upgrade wykonywalem najnowsza
    wersja oprogramowania Olympus Studio 1.5. Podczas upgrade, w pewnym momencie
    oprogramowanie sprawdza komunikacje z body i ewentualnie podlaczonymi akcesoriami
    (lampa, obiektyw) celem sprawdzenia jakie wersje firmware'u sa w body i akcesoriach,
    porównuje jak to sie ma do najnowszych dostepnych wersji i zaznacza czy bedzie
    upgrade dla danego elementu czy tez nie. No i tu cos jest nie tak. Olympus Studio
    pokazal, ze skomunikowal sie z body (wykryl E-500), stwierdzil, ze jest wersja 1.0,
    ma byc 1.2 i ustawil, ze bedzie upgrade. Potem skomunikowal sie z lampa FL-36,
    wykryl ja bez problemu, wykryl wersje softu 1.0. Natomiast nie wykryl obiektywu.
    Potem odbyl sie upgrade body zakonczony sukcesem.

    No i teraz niespodzianka. Mimo, ze Olympus Studio podczas upgrade nie wykryl
    obiektywu, czyli chyba nic z nim nie zrobil to teraz mam w body 1.2, w lampie
    1.0 i w obiektywie tez 1.0 Mimo iz bylo 1.1.

    No jak nic wychodzi, ze Olympus Studio zrobil "downgrade", albo cos jest rzeczywiscie
    nie tak z tym moim sprzetem.

    Co Wy o tym myslicie? Nie ruszam drugiego obiektywu, poki nie dowiem sie co jest
    nie tak. Niech zostanie tak jak przyszedl z fabryki. Moze znajdzie sie jakas
    dobra dusza i powie mi jaka jaest najnowsza wersja firmware do moich dwoch
    obiektywow?
    E-500, E-1, ZD 50mm, ZD 14-54mm, ZD 14-150mm, FL-36, OMZ 50mm/1:1.8, EX-25

  9. #9

    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    z lasu
    Posty
    73
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez AnulaI
    A jeśli chcę zrobić upgrade i w body i w obiektywie to....jak ??
    Przy upgrade w body musi być odpięte szkło? czy robić z przypiętym obiektywem? A przy upgradowaniu firmwaru w obiektywie trzeba podpiąć kolejno obiektywy i robić po kolei to samo dla każdego szkła?
    Pozdrawiam i ratunku, bo NIGDY tego nie robiłam
    Ania
    Do upgrade, obiektyw (jak i tez np. zewnetrzna lampa blyskowa) musza byc podpiete,
    pod warunkiem, ze oczywiscie chcesz tez w tym czyms podpietym do body podnosic
    firmware. Zakladam ze chcesz, wiec podpinasz. Potem dla kazdego obiektywu (ew. nastepnej
    lampy, powtarzasz wszystko jeszcze raz). Zacznij od www.olympus.pl, tam jest instrukcja
    po polsku. Potem juz jest prosto i przyjemnie. Tylko wloz do body naladowane baterie
    E-500, E-1, ZD 50mm, ZD 14-54mm, ZD 14-150mm, FL-36, OMZ 50mm/1:1.8, EX-25

  10. #10
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Posty
    1.094
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Z tego co ja pamietam (tylko 1 raz to robilem) to Studio sprawdza firmware wszstkiego co jest podlaczone do aparatu i robi liste pokazujac jaki ty masz firmware a jaki jest dostepny. Nastepnie wybierasz (chyba sie podswietla) te elementy ktorych upgrade chcesz zrobic. I to wszystko. Ja kupujac tylko musialem zupgradowac body - obiektyw 14-45 juz mial 1.1 zas niedawno zakupionego 40-150 jeszcze nie sprawdzalem.
    ...był Olek jest A6000

Podobne wątki

  1. Problem z ostrościa fotek
    By kristof1979 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 12.10.10, 20:30
  2. FE-280 Problem z ostrością
    By Lio in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 4.09.09, 16:12
  3. Problem z ostrością SP-560UZ
    By Witek.73 in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 26.12.08, 11:14
  4. Problem z ostrością
    By lupo in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 4.11.07, 21:21
  5. Problem z ostroscia w C-720
    By EuGene in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 26.01.04, 02:02

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.