Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Wątek: E1 a szumy na długich czasach.

  1. #1
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria

    E1 a szumy na długich czasach.

    Witam Wszystkich.

    Ostatnio w ramach poznawania sprzętu i przygotowywania do tematu pokusiłem się o
    wykonanie kilku zdjęć na długim czasie.

    Nie stosowałem czasu B, bo jakimś nieporozumieniem jest w E1 że cały czas trzeba stać i trzymać spust migawki, więc robiłem na 60 sekundach.

    Preselekcja czasu, czułość 200 ISO, statyw i jedziemy...

    Efekt :


    No właśnie ot takie plamki kropki.
    Co więcej bez względu na zdjęcie wystepują one w tym samym miejscu na każdej fotografii..

    I teraz pytanie. Bo nie do końca wierzę w to co widzę !

    Tak ma być ???????

    Tak się zachowuje zdrowa matryca podczas naświetlania 60 sekund ??
    z tyłu zaślepkę zamknąłem robiąc zdjęcie.

    Proszę o wyjaśnienia czy ten typ tak ma, oraz może przy okazji w prostych żołnierskich słowach - jak takie coś najsprawniej i najładniej usunąć.

    Wiedziałem ze z cyfrówkami jest źle, ale aż tak ???


    pozdrawiam
    Dobas

  2. #2
    | OlyJedi Awatar Dempsey
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Poznań/Buk
    Posty
    349
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Dobas w krótkich żołnierskich słowach: tak jest i tak będzie i jest to całkowicie normalne Ale najlepszy myk jest teraz - pozbycie się tego jest tak łatwe jak 2+2. Wystarczy w menu aktywować funkcję Noise Reduction. Teraz aparat wykonując zdjęcie z długim czasem robi tak na prawdę dwa zdjęcia - jedno tego co widzi przez obiektyw a drugie z zamkniętym lustrem (zdjęcie samego szumu). Jak sam zauważyłeś te plamki występują zawsze w tym samym miejscu, więc po prostu wystarczy oba te zdjęcia od siebie odjąć (termin z angielska: dark frame substraction) i to właśnie robi aparat i voila Wynik: obraz głaciutki jak pupcia nowonarodzonego, lecz zrobienie fotki trwa dwa razy dłużej (zamiast 1min. będą 2min.).
    OLYMPUS E-500, ZD 12-60/2.8-4.0, ZD 14-45/3.5-5.6, ZD 40-150/3.5-4.5, FL-36, filry HOYA polaryzacyjny LINIOWY i połówkowy-szary

  3. #3
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    polska północna
    Posty
    2.514
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    przede wszystkim RTFM a tak w ogóle, to dlaczego ISO200 a nie ISO100?

    p.s. inna sprawa to to, że np. 8080 bez NR rzucał raptem kilka hotów a E-1 bez NR robi sieczkę. czyżby produkcja większych matryc wiązała się z występowaniem stada zrytych pixeli?

  4. #4

    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    5
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Re: E1 a szumy na długich czasach.

    Cytat Zamieszczone przez dobas
    Witam Wszystkich.
    Nie stosowałem czasu B, bo jakimś nieporozumieniem jest w E1 że cały czas trzeba stać i trzymać spust migawki, więc robiłem na 60 sekundach.
    Nie mam jeszcze Olka E-1 ale jako, że już w nim się zakochałem to muszę stanąć w jego obronie. Dlaczego nieporozumienie? Weżmy do ręki pierwszą lepszą lustrzankę analogową dajmy na to Zenith, od której to większość z nas zaczynała przygodę z forografią.
    Nie inaczej jak przytrzymaniem spustu migawki regulowało się w nim długośc naświetlania na czasie B.
    W czasach wszędobylskiej elektroniki, w samochodach, w zwyczajnej lodówce czy w aparatach [nie mam nic przeciwko cyfrowym aparatom, wręcz przeciwnie uważam, że to znakomity wynalazek omijający czasochłonną i niewygodną chemię] wielki plus dla olympusa, za nawiązania do klasycznych cech lustrzanek analogowych.
    Z ciekawości zapytam się, jaka miałaby być alternatywa dla obecnego rozwiązania?
    Programowanie za pomocą przycisku ilości sekund otwarcia migawki?
    Uchowaj nas Panie.
    Tak samo nas uchowaj, jak uchowałeś Tych, którzy nie poddali się marketingowi Nikona i Canona i sięgają po coś innego, Olki, Pentaxy, Sigmy czy nawet KM.

    Jejku, ja już taki jestem napalony na E-1, że nie wiem co będzie jak go już dostanę w swoje ręce.

    Pozdrawiam

  5. #5
    robin102
    Gość
    Jezusicku jakie pikne zdjęcie idę dziś wieczorem na miasto też chce mieć takie !!!

  6. #6
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria

    Re: E1 a szumy na długich czasach.

    Cytat Zamieszczone przez Airacobra
    Z ciekawości zapytam się, jaka miałaby być alternatywa dla obecnego rozwiązania?
    Programowanie za pomocą przycisku ilości sekund otwarcia migawki?
    Cóż, jest dokonałe rozwiązanie tego problemu. Pierwsze wciśnięcie spustu migawki rozpoczyna ekspozycję, kolejne kończy ją. Muszę cię zmartwić, że końkurencja ma to zaimplementowanie i to działa .

    Pozdrawiam
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

  7. #7

    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    5
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Re: E1 a szumy na długich czasach.

    [/quote]
    Cóż, jest dokonałe rozwiązanie tego problemu. Pierwsze wciśnięcie spustu migawki rozpoczyna ekspozycję, kolejne kończy ją. Muszę cię zmartwić, że końkurencja ma to zaimplementowanie i to działa .

    Pozdrawiam[/quote]

    Ani mnie nie zmartwiłeś, ani to nie jest moim zdaniem doskonałe rozwiązanie problemu.
    Wciśnięcie dwa razy spustu migawki tak jak opisałeś nie jest wcale bezpieczniejsze w temacie poruszenia aparatu, chociążby na statywie. Jedyna niedogodność to fakt, że trzeba stać przy aparacie i trzymać palec. A może aparat powinien sam robić zdjęcia, samemu wybierając scenę, kadrując i komponując? Coś się współczesny człowiek strasznie leniwy zrobił.

    Pozdrawiam

  8. #8
    | OlyJedi
    Dołączył
    Mar 2005
    Mieszka w
    Dębica
    Posty
    135
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Witam,
    nigdy nie mogłem zrozumieć dlaczego w nowych konstrukcjach unika się starych i sprawdzonych rozwiązań.
    Dla mnie takim rozwiązaniem był wężyk spustowy z zaciskiem.
    Ci ,którzy korzystali z tego rozwiązania wiedzą ile to ma zalet, nie dotykamy korpusu podczas naświetlania i nie musimy trzymać przycisku jak niewolnicy przyklejeni do aparatu.
    Nie wiem, może pilot zdalnego sterowania ma taką opcję we współpracy z E-1, że umożliwia otwarcie i zwolnienie migawki dla długich czasów zastępując w/w wężyk spustowy. Jeżeli nie ma , to producent powinien rozwiązać ten problem bo mnie także nie odpowiada trzymanie wciśniętego spustu migawki przy długich czasach, zwłaszcza w zimie przy zdjęciach nocnych , gdy trzeba ściągnąć rękawicę a mróz szczypie w palce.
    stanisław
    E-3+14-54+50-200 swd, FL-50R, E-1+14-54, C5050, Pentacon 1,8/50, Jupiter 3,5/135, Telear 3,5/200 i dużo starego analogowego sprzętu

  9. #9
    | OlyJedi Awatar konukera
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Wafka
    Posty
    308
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    jest wezyk z blokada spustu do e-system
    jakies 250 zl...
    I'm so happy with my new black body.
    Fotografia reklamowa, eventy, konferencje, Warszawa - http://www.fantasmatic.pl/

  10. #10
    jacek2004
    Gość
    Zamiast robić 1 fotkę na 60sekundach, lepiej zrobić 10szt po 6 sekund każda, a potem np za pomocą Imagestocking skleić. Same zalety: całkowita redukcja hotów, całkowita redukcja szumu, brak problemu z czasem B, można nawet robić godzinne czasy naświetlania.

Podobne wątki

  1. szumy
    By jurecki in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 12.07.10, 06:55
  2. E-P1 - gorące piksele przy krótkich czasach
    By insane in forum System micro 4/3
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 12.03.10, 16:12
  3. E-3 dziwny dźwięk na długich czasach...
    By Joki in forum Korpusy 4/3
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 14.09.09, 16:29
  4. Szumy w E-330
    By RobertW3D in forum E-System
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 24.04.07, 08:52
  5. BadPixele przy dluzszych czasach migawki
    By dadol in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 9.04.04, 06:28

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.