Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23

Wątek: Olympus e-500 - podobno szumy...?

  1. #1

    Dołączył
    Jun 2006
    Posty
    2
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Olympus e-500 - podobno szumy...?

    Witam! Właśnie rozglądam się za przyzwoitą lustrzanką i przejrzałem już sporo stron, forów i modeli.
    Ostatecznie mój wybór padł już niemal na Olympusa E-500
    (dobra cena kitu z obiektywami, same obiektywy dobre, dobre BW itp)
    Rzecz w tym, że lubię między innymi fotografować o zmroku, w nocy, w pomieszczeniach bez lampy i na długich czasach - dlatego zależało by mi na aparacie, ktory sobie zbyt dużo w ciemnych obszarach zdjęcia "nie wymysla"

    Natknąłem sie jednak na kilka opinii, że właśnie E-500 szumi przy 800 iso podczas gdy inne dopiero przy 1600... nie jestem jeszcze biegły w cyfrówkach w ogóle (jak najdłużej jechałem na tradycyjnych ale z duchem czasu iść trzeba )
    Nie jestem wiec pewien na czym owe "szumy" mogą polegać i czy mają one coś wspólnego z tym o czym mówię - czyli o zdjęciach przy małej ilości światła?

    Proszę o kilka rzeczowych opinii )
    I o ewentualna rade co do aparatu nadajacego sie do takich zdjec :P

  2. #2
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    polska północna
    Posty
    2.514
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Mit o szumach OLKÓW jest nieco przesadzony, ale - co tu ukrywać - do focenia w świetle zastanym najlepiej nadają cię kamunie ze względu na niskie szumy oraz konolty ze względu na AS - łatwiej wydusić długi czas z ręki.

    jako światło zastane rozumiem koncerty jazzowe itp. do focenia w nocy na długich czasach dowolne lustro będzie aż nadto.

    pozostaje jeszcze kwestia oddania kolorów na fotkach i na tym polu OLEK wygrywa bezapelacyjnie.

  3. #3
    robin102
    Gość
    Karol trochę optymistycznie patrzy na te szumy .Ja bedę bardziej krytyczny. ISO 400 to max co można stosować w E system bez wyszukanych zabiegów odszumijacych. W sprzyjających okolicznosciach można pojechać na ISO800 , ale to już prawie ekstremalna zabawa. Ale z powodów nieagresywnego odszumiania przez soft aparatu zyskujemy dużą dynamikę i szczególowość fotek , no i te wspaniałe kolory . Krótko mówiąc coś za coś.

  4. #4
    | OlyJedi Awatar Dempsey
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Poznań/Buk
    Posty
    349
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Jak napisał Robin102 - do ISO 400 można zostawić fotki jak jak z aparatu wyskoczyły. Przy wyższych czułościach już się odszumianie kłania. Osobiście zawsze robię zdjęcia w RAW, tak więc bez jakiejkolwiek ingerencji aparatu w odszumianie. Dzięki temu ISO 800 (dobrze naświetlone) bardzo ładnie się odszumia. Zaryzykował bym nawet z ISO 1600 ale tylko dla małych odbitek (gdzie zmiana wielkości zdjęcia po odszumieniu dodatkowo zgubi nieco szumu).
    W tym tygodniu powinienem dostać przelane na papier zdjęcia zrobione w kościele.. ISO800 odszumiane w NeatImage.. ciekaw jestem wyniku
    OLYMPUS E-500, ZD 12-60/2.8-4.0, ZD 14-45/3.5-5.6, ZD 40-150/3.5-4.5, FL-36, filry HOYA polaryzacyjny LINIOWY i połówkowy-szary

  5. #5
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Posty
    1.094
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Oto moja fota zrobiona w bardzo niesprzyjajacych okolicznosciach podczas deszczu w ISO800:


    Mam jeszcze kilka innych z ISO 1600 oraz ISO 3200 wiec jesli ktos bedzie chcial obadac to moge podeslac. Robione w RAW. Niekadrowane. Poza WB oraz korekcja ekspozycji nic wiecej nie obrabialem. Zriobione w celach edukacyjnych.
    Obiektyw kitowy 14-45.
    ...był Olek jest A6000

  6. #6
    Zwycięzca OlyRulez Awatar Jeronimo
    Dołączył
    Feb 2003
    Mieszka w
    wielkopolska
    Posty
    3.045
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    w temacie jest chyba mowa o e500... a Ty masz chyba E1? zreszta ... dyskusja dyskusja... jak sie wkurze to wrzuce probki z mojego e300 i wtedy dopiero zobaczycie snieg :P
    List ten dedykuje wszystkim tym, którym jest dany przywilej służenia innym pomocą w osiągnięciu celu i tym, którzy ucząc się wzbogacają wszystko przez podjęcie wyzwania do postępu i stawania się tym wszystkim, czym mogą się stać

  7. #7
    robin102
    Gość
    mimo innej matrycy E-1 zbytnio nie odstaje szumami od E-300 , różnica do wychwycenia , ale naprawde iluzoryczna zwłaszcza po rzuceniu na papier. Oba olki trzymają dobrze fason , czyli szumią jak TRZAAA
    Poza tym E500 ma chyba przydatny myk ,że można focić na iso 600 czyli mniejsze wzmocnienie sygnału niż 800 i większe niż 400
    Podobno na iso 800 E500 mniej szumi niż E300 ale to zasluga odszumiania softu aparatu , przez to dla niektórych subiektywnie foty z E500 wydają się mniej ostre niż te z E300

  8. #8
    Zwycięzca OlyRulez Awatar Jeronimo
    Dołączył
    Feb 2003
    Mieszka w
    wielkopolska
    Posty
    3.045
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez robin102
    Podobno na iso 800 E500 mniej szumi niż E300 ale to zasluga odszumiania softu aparatu
    tak zgodze sie z toba! na dprview byl kiedys taki tescik... i zdecydowanie bardziej szumi e300. Zreszta jak patrzylem na moje zdjecia przy juz nawet ISO400 (bez NR) czy tez ISO800 (z NR) to mi sie odechciewalo... dobrze ze juz sie z tym pogodzilem! I teraz robie zdjecia zamiast wielce dyskutowac na temat szumow - IMHO e300 bardzo szumi (i koniec :P).

    pozdrawiam szumofobow
    List ten dedykuje wszystkim tym, którym jest dany przywilej służenia innym pomocą w osiągnięciu celu i tym, którzy ucząc się wzbogacają wszystko przez podjęcie wyzwania do postępu i stawania się tym wszystkim, czym mogą się stać

  9. #9
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2005
    Mieszka w
    Galicja
    Posty
    1.025
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria
    Zdjecia nocne i w trudnych warunkach zaaaaawsze robi sie na niskim ISO i ze statywu. Nawet na filmie ( slajdzie). To zasada "sine qua non". Troszke problemow sprawiaja ruchome przednioty ale zazwyczaj nie rejestruja sie jesli w miare szybko sie poruszaja.
    Niestety wysokie iso nie sluzy do tego typu zdjec. No chyba, ze szczegolnie leniwy amator wali z reki nocne fotki i takie tam. Iso 100 dlugi czas, mozna wlaczyc odszumiacz w aparacie, ten do zdjec nocnych. Pieknie likwiduje hot pixele.
    Czesc.Ch.

  10. #10
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Posty
    1.094
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Swoja fotke choc z E1 a nie E500 pozwolilem sobie wrzucic z powodu tego iz wszytskie te modele E300/E500/E1 szumia podobnie. Prosze nie strofowac mnie ze ktorys bardziej/mniej bo nie chodzi o labolatoryjne testy.
    Potwierdzając slowa KaarooL'a zdecydowalem sie zamiescic ta fotke bo moze komus zainteresowanemu poczatkowo zakupem kitowca sie ona na cos przyda.

    Jesli nie na temat to usune.
    ...był Olek jest A6000

Podobne wątki

  1. Szumy w e 520
    By zabka2002 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 1.07.09, 17:11
  2. 40D kręci filmy 450D i 1000D podobno też
    By west73 in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 28.01.09, 00:41
  3. Szumy w E-330
    By RobertW3D in forum E-System
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 24.04.07, 08:52
  4. szumy w Z-1 HELP...
    By marcin1323 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 5.11.04, 19:19

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.