Strona 1 z 11 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 103

Wątek: ostrość obiektywu & filtry

  1. #1
    dinx6
    Gość

    ostrość obiektywu & filtry

    Mam banalne pytanie, jak sprawdzić czy obiektyw np. 40-150 ostrzy tak jak powinien w pełnym swoim zakresie? Poza tym mam czasem wrażenie, że ostrość łapię poza celownikiem, bez względu na to czy pomiar jest centralny, prawo, lewo lub trzypunktowy.

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dzemski
    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    Lublin
    Posty
    3.203
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria
    sprawdz w trybie manualnego ostrzenia. czasem za niedoostrzanie odpowiadaja filtry kiepskiej jakosci (np. UV). Ja mialem tak z filtrem IR, obiektyw ostrzyl ok, ale przy 150mm nie dalo rady zrobic ostrej foty, byla zamazana i manualne wspomaganie AF nic tu nie dalo. Poprostu gowniany IR za niewielkie pieniadze. To samo sie dzialo z zalozonym na obiektyw konwerterem x2, tez nie ostrzyl przy 150mm, co bylo powodem przyjecia mojej reklamacji.

  3. #3
    dinx6
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez dzemski
    sprawdz w trybie manualnego ostrzenia. czasem za niedoostrzanie odpowiadaja filtry kiepskiej jakosci (np. UV). Ja mialem tak z filtrem IR, obiektyw ostrzyl ok, ale przy 150mm nie dalo rady zrobic ostrej foty, byla zamazana i manualne wspomaganie AF nic tu nie dalo. Poprostu gowniany IR za niewielkie pieniadze. To samo sie dzialo z zalozonym na obiektyw konwerterem x2, tez nie ostrzyl przy 150mm, co bylo powodem przyjecia mojej reklamacji.
    Mam na obu obiektywach filtry Hoya HMC, UV(0). Kupiłem je zapobiegawczo, by chronić szkło ale bez jakiejkolwiek wiedzy czy są OK. To nie tak, że w ogóle nie ostrzy, ale czasem zdarza mu się przestrzelić. Ostatnio miałem tak, że w plenerze ustawiałem centralny AF na twarz modelki a później na wywołanym zdjęciu widzę, że ostrzył na trawkę, kilka centymetrów głębiej. Być może to po części moja wina, ale staram się nie zrywać i czasem jestem zaskoczony, że w klarownej sytuacji jest delikatne pudło.

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    polska północna
    Posty
    2.514
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    jeśli to zwykłe HOYA HMC (nie HMC Super), to czym prędzej opyl te wynalazki na allegro.

    polecam MARUMI WPC Slim (przelotowe!) albo B&W...

    p.s. jeśli używasz małej dziury, to złapanie ostrości środkiem i przekadrowanie powoduje nieraz wyjście twarzy poza strefę ostrości...

  5. #5
    dinx6
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez KaarooL
    jeśli to zwykłe HOYA HMC (nie HMC Super), to czym prędzej opyl te wynalazki na allegro.

    polecam MARUMI WPC Slim (przelotowe!) albo B&W...

    p.s. jeśli używasz małej dziury, to złapanie ostrości środkiem i przekadrowanie powoduje nieraz wyjście twarzy poza strefę ostrości...
    to faktycznie są zwykłe HOYA HMC
    czyli sugerujesz, że są do bani?

    w takim razie co lepiej założyć: HOYA HMC Super (w wersji Pro1?) czy ten MARUMI UV - WPC, Sky 1B- WPC. (Wersja Slim, 10 powłokowa)?

  6. #6
    Animator | OlyJedi Awatar Bartek Ezier
    Dołączył
    Mar 2006
    Mieszka w
    Kielce
    Posty
    311
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    mam Super HMC i mysle ze jest ok

    ale nie wiem

    co to znaczy "w wersji Pro1?"
    mój wątek tutaj >>>klik<<<

  7. #7
    dinx6
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez ezier
    mam Super HMC i mysle ze jest ok

    ale nie wiem

    co to znaczy "w wersji Pro1?"
    zaoferowano mi takie ale nie pytaj, bo nie mam pojęcia o co chodzi

  8. #8

    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    227
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez ezier
    mam Super HMC i mysle ze jest ok

    ale nie wiem

    co to znaczy "w wersji Pro1?"
    Hoya pro 1 jest to filtr z powlokami HMC Super (12 powlok), z tym ze w oprawie slim i ma szklo grubości 1mm.
    Pozdrawiam:
    Andrzej

  9. #9
    | OlyJedi Awatar Smerf Maruda
    Dołączył
    Dec 2005
    Mieszka w
    Stolyca
    Posty
    2.579
    Siła reputacji
    23
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez dinx6
    w takim razie co lepiej założyć: HOYA HMC Super (w wersji Pro1?) czy ten MARUMI UV - WPC, Sky 1B- WPC. (Wersja Slim, 10 powłokowa)?
    Żadnego.

    Filtry UV w przypadku cyfrówek nie mają żadnego zastosowania, poza pogorszeniem jakości zdjęcia.

  10. #10
    dinx6
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez lgrabun
    Filtry UV w przypadku cyfrówek nie mają żadnego zastosowania, poza pogorszeniem jakości zdjęcia.
    bardziej chodzi mi tu o ochronę szkła, niż FX

Podobne wątki

  1. Ostrość w E-510
    By harrypol in forum E-System
    Odpowiedzi: 169
    Ostatni post / autor: 6.12.08, 09:42
  2. Ostrość obiektywu, a przysłona..
    By dawid_ in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 4.02.08, 16:08
  3. Ostrość w E-1
    By dawid_ in forum E-System
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 29.12.07, 01:18
  4. ostrość
    By egzekta in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 9.08.05, 15:34
  5. ostrość ostrość ostrość AF
    By martha in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 63
    Ostatni post / autor: 3.05.05, 01:32

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.