Strona 114 z 156 PierwszyPierwszy ... 1464104112113114115116124 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1.131 do 1.140 z 1558

Wątek: Esystem M42.

  1. #1131
    | OlyJedi Awatar Jogi
    Dołączył
    Dec 2007
    Mieszka w
    Zabrze
    Posty
    31
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria

    miałem to samo parę dni temu

    Cytat Zamieszczone przez piotrasae Zobacz posta
    Oto aukcja na której kupiłem obiektyw:
    http://cgi.ebay.pl/ws/eBayISAPI.dll?...m=200247933463

    Takumar jest na 100% M42, zresztą patrzyłem przed chwilą na historyczne aukcje SMC Takumara 1.4/50mm na Allegro i wszystkie M42 mają takie coś. Obiektyw ładnie wkręca się na gwint, jednak w pewnym momencie zaczyna haczyć.

    Najprawdopodobniej kupię drugi adapter, koszt nie jest tak wysoki (zwłaszcza, że sam obiektyw nabyłem raczej okazyjnie ). Tylko tym razem bez blokady:
    http://www.allegro.pl/item436864348_...pokrowiec.html

    Dziwi mnie tylko, że nikt wcześniej nie spotkał się z tym problemem...

    heyahero, masz Super-Takumara, albo Super-Multi-Coated Takumara (można poznać po fakturze na pierścieniu ostrości - w SMC jest w kwadratowe ząbki). Wcześniej nabyłem Super-Takumara 2.0/55 mm i tam też nie ma żadnego problemu z montażem
    Witam, mam dokładnie taki sam obiektyw, adapter musiałem zamówić jeszcze raz (od Pana z Lublina) ale bez blokady bolca. Teraz wszystko jest ok. Przełączam na manual na obiektywie i wszystko działa bez problemu.
    Tobie radzę to samo, nic nie ucinaj i nie szlifuj tylko nowy adapter bez blokady i miłej zabawy!
    Oto pierwsza próbka (adapter przyszedł w poniedziałek) :
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P9231273.jpg
Wyświetleń:	468
Rozmiar:	293,1 KB
ID:	7953  
    Ostatnio edytowane przez Jogi ; 24.09.08 o 09:17

  2. #1132

    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    4
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Adapter M42

    Witam,
    Czy może ktoś ma doświadczenia z tym adapterem:
    http://allegro.pl/item445553752_adap...zenie_af].html
    Pytam bo przymierzam się do zakupu jakiegos adaptera i nie wiem czy warto w ten inwestowac.

  3. #1133
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez harmen Zobacz posta
    Witam,
    Czy może ktoś ma doświadczenia z tym adapterem:
    http://allegro.pl/item445553752_adap...zenie_af].html
    Pytam bo przymierzam się do zakupu jakiegos adaptera i nie wiem czy warto w ten inwestowac.
    poczytaj forum...

  4. #1134

    Dołączył
    May 2008
    Posty
    8
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez harmen Zobacz posta
    Witam,
    Czy może ktoś ma doświadczenia z tym adapterem:
    http://allegro.pl/item445553752_adapter_olympus_4_3_m42_potwierdzeni e_af].html
    Pytam bo przymierzam się do zakupu jakiegos adaptera i nie wiem czy warto w ten inwestowac.
    Mam adapter od tego człowieka tyle że bez potwierdzenia.
    Wykonanie takie sobie:
    - przejściówka jest trochę za cienka i przez to nieskończoność nie jest na końcu obrotu pierścienia ostrości obiektywu tylko ok 2 mm bliżej.
    - po zamocowaniu jest mały luz boczny.

    Generalni mogę Ci polecić adapter z potwierdzeniem od użytkownika naszego forum o nicku "Enter" . Posiadam taki , nie występuje żaden z w/w problemów. Potwierdzenie działa poprawnie, dodatkowo chip ma sporo możliwości konfiguracji, m in. regulacje FF/BF .

  5. #1135
    Awatar piecka
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    40
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Grzesss Zobacz posta
    Generalni mogę Ci polecić adapter z potwierdzeniem od użytkownika naszego forum o nicku "Enter" . Posiadam taki , nie występuje żaden z w/w problemów. Potwierdzenie działa poprawnie, dodatkowo chip ma sporo możliwości konfiguracji, m in. regulacje FF/BF .
    Też mam adapter z potwierdzeniem od "Entera". Nie ma żadnych luzów bocznych wzdłużnych czy jakiś tam jeszcze. oo wypada tam gdzie powinna czyli na znaczku nieskończoności obiektywu, więc nie bierzesz żadnych poprawek. Chipa nie konfigurowałem bo mi e330 na to nie pozwala, ale potwierdzenie działa bez zarzutu.
    E-330, OM2n, XZ-1; ZD 14-54v1, 40-150v1, 35, Metz 48 AF-1; Zuiko OM 50/1.8, Tokina 70-210 SD, 28-70 SD; Industar 61 L/Z, Takumar 200/4.

  6. #1136
    | OlyJedi Awatar enter
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    215
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    piotrasae - ten dynks[kołnierz] to blokada bolca przysłony który blokuje bolec do przymykania przysłony
    ten pierścień jak dokręcasz przeszkadza - jak napisałeś "haczy" o wystający popychacz przysłony który jest wykorzystywany w Pentaxach analogowych

    ten problem występuje tylko w takumarze 1,4/50mm SMC

    są 2 sposoby rozwiązania
    1. pilnikiem walcowym lub okrągłym zeszkifować około 0,5-0,75mm wewnętrznej średnicy tego pierścienia [poszerzyć], powinno się normalnie dać wkręcić a inne szkła będą sięjeszcze mieścić z bolcem na blokadzie - misiałbyś to sprawdzić
    2. wymienić adapter na adapter bez blokady bolca - bez kołnierza, bo obiektyw i tak ma przełącznik Auto/Manual, który blokuje bolec przysłony jak używasz z cyfrową lustrzanką

    OBIEKTYWu nie ruszaj - szkoda bo adapter tańszy i nic w nim nie zepsujesz


    heyahero - ty masz obiektyw SUPER TAKUMAR, w którym tego bolca nie ma a w SMC z gwintem M42 taki bolec jest.
    wśród kilkudziesięciu szkiełek z którymi testowałem te adaptery nie było takumara 1,4/50mm SMC dlatego ten problem umknął mi i Panu R.Jankowskiemu

    dla ludzików z tym szkiełkiem mam adaptery bez blokady, to szkiełko jest na tyle rzadko spotykane i drogie jak an manual że przy póżniejszym jego okazyjnym zakupie można spokojnie sobie z tym poradzić. A jak ktoś posiada Heliosa 2/58mm czy stare pentacony czy orestory, ktore częsciej spotakć można na allegro w dobrych/niskich cenach to blokada mu się przyda bo nie mają one blokady przez przełącznik
    Teraz się pytam kto jakie szkiełka posiada, żeby uniknąć po raz kolejny takiej sytuacji.


    addaptery od Ciecio7 nie maja luzów - są tak ciasno spasowane że casami zdarza sięże nie dokońca zaskakuje bolec blokady obiektywu - pisałem o tym w innym poście - dzięki temu nawet ciężkie szkło jak sonnar 180mm czy helios 85mm trzyma się bez żadnych luzów

  7. #1137
    Awatar piotrasae
    Dołączył
    Jul 2008
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    7
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    enter, tak właśnie zrobiłem - kupiłem chip bez blokady od użytkownika guni1 (http://allegro.pl/item436864348_adap...pokrowiec.html).

    Wydaje się, że adapter jest ok (wcześniej kupiłem wersję z blokadą od ciecio7), teraz obiektyw da się zamontować, choć nie miałem jeszcze czasu na dłuższe testy.

    Enter, a czy do takiego adaptera bez blokady można przymocować Twój chip?

    Pozdrawiam
    Piotr

  8. #1138
    | OlyJedi Awatar enter
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    215
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    powinno podejść bez problema kwestia przyklejenia go we wlasciwym miejscu za pomocą 2 wzorników które dostajesz żółtego - pomocniczego do zaznaczenia pozycji i czarnego do poprawnego zamieszczenia chipa

  9. #1139
    moim skomnym zdaniem nie ma sensu kupowac adapterow z potwierdzeniem ostrosci, sam mam adapter bez "AF", ustawianie na pikniecie jest dla mnie zbyt uciazliwe, lepiej pocwiczyc i nabrac wprawy w ostrzeniu przydaje sie tez pomoc przeslony ale to oczywiscie moje subiektywnie spostrzerzenie

  10. #1140
    | OlyJedi Awatar enter
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    215
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez baja28 Zobacz posta
    moim skomnym zdaniem nie ma sensu kupowac adapterow z potwierdzeniem ostrosci,[...]
    bo nie masz wady wzroku
    mam astygmatyzm i nawet na matówce z klinami nie widzę ostro a szkła dioptryczne do muszli ocznej puszki nie przewidują cylindrów więc połączenie matówki z klinami jest dla mnie wybawieniem przy szkłach manualnych

    ciekawe czy tak samo łatwo ustawia ci się ostrość w ciemnym pomieszczeniu

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.