Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25

Wątek: E-1 i polar liniowy

  1. #1
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    Toruń
    Posty
    1.869
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria

    E-1 i polar liniowy

    Czy ktoś z użytkowników E-1 stosuje w przypadku tego aparatu filtry polaryzacyjne liniowe?

  2. #2

    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    227
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria

    Re: E-1 i polar liniowy

    Cytat Zamieszczone przez mariush
    Czy ktoś z użytkowników E-1 stosuje w przypadku tego aparatu filtry polaryzacyjne liniowe?
    A czy w przypadku E1 zasady fotografii sie zmieniły? Jakie znaczenie ma tu marka aparatu?

  3. #3
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    Toruń
    Posty
    1.869
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    O jakich zasadach mówisz?
    O tych, że do aparatów z autofocusem i pomiarem światła przez obiektyw lepiej stosować polary kołowe? Wiem o tym. Wiem też o tym, że polary liniowe nie zawsze zakłócają działanie tych systemów - i właśnie dlatego jestem ciekawy jak sprawa wygląda w przypadku E-1.

  4. #4

    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    227
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    A czy E1 jest jakis specjalny w tym zakresie - wyglada tak jak w kazdej innej lustrzance.

  5. #5
    | OlyJedi Awatar Morley
    Dołączył
    Oct 2005
    Mieszka w
    Lublin
    Posty
    85
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Ja zakladam liniowy, a że mam tylko filtr 52 mm to niestety leci przez przelotkę M42 i Industara macro 50 mm
    E1 & G1 | Lublin nad łąką przysiadł. Sam był. I cisza.

  6. #6
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    Toruń
    Posty
    1.869
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    Morley, nie masz problemów z pomiarem ekspozycji? Czy po prostu "jedziesz" na manualu?
    I jak filtr spełnia swoją funkcję? Ja próbowałem wykonywać zdjęcia ze swoim polarem kołowym odwróconym (który, jak wiadomo, działa wtedy jak polar liniowy) - nie zaobserwowałęm żadnych zjawisk które podobno towarzyszą stosowaniu liniowca z lustrami z AF - natomiast zauwazyłem że polaryzuje dużo słabiej.

  7. #7
    | OlyJedi Awatar Morley
    Dołączył
    Oct 2005
    Mieszka w
    Lublin
    Posty
    85
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Nie wiem, czy słabiej, bo nie robiłemz kołowym I rzeczywiście ja wszystko w takim układzie manualne... I nie ma żadnych wariacji sprzętu, ekspozycja spoko (no do czasu tej cholernej usterki migawki, ale to się nie da przyłaczyć do filtra)
    E1 & G1 | Lublin nad łąką przysiadł. Sam był. I cisza.

  8. #8
    | OlyJedi
    Dołączył
    Dec 2004
    Posty
    549
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez mariush
    Ja próbowałem wykonywać zdjęcia ze swoim polarem kołowym odwróconym
    Sprytnie!
    (który, jak wiadomo, działa wtedy jak polar liniowy)
    Chyba tak, ale prawdę mówiąc, nie jestem tak do końca pewny.
    Najlepiej było by sprawdzić przepuszczone przez odwrócony kołowy polar światło innym polarem.

    A co do słabszej polaryzacji w kołowym, to kiedyś sprawdzałem swój B&W CPL na odblasku słońca na wodzie (słońce akurat było 50-60 stopni nad horyzontem). Odblask całkowicie znikał, w każdym razie gołym okiem nie było go widać, a patrzyłem nie przez aparat tylko bezpośrednio.
    Więc chyba trudno o większą polaryzację.
    Inna sprawa że w pozycji "otwartej" CPL przepuszcza mniej światła niż liniowy i stąd może być efekt słabszego przyciemnienia nieba.

    Pozdr!

  9. #9
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    Toruń
    Posty
    1.869
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    Czytałem w kilku miejscach, że polar kołowy różni sę od liniowego "depolaryzacyjnymi" powłokami od wewnętrznej strony, które po prostu przestają działać kiedy filtr jest odwrócony... Tyle teorii - w praktyce nie miałem jeszcze do czynienia z liniowcami.

    Cytat Zamieszczone przez zdrip
    Inna sprawa że w pozycji "otwartej" CPL przepuszcza mniej światła niż liniowy i stąd może być efekt słabszego przyciemnienia nieba.

    Pozdr!
    Ja sprawdzałem to na odbiciu światła w szybce zegarka W pozycji "kołowej" polaryzuje pięknie - w pozycji "liniowej" słabiej...
    W przyszłym tygodniu przekonam się czy warto było ryzykowac - zamówiłem "liniowca" do Cokina Mam nadzieję że będzie działał.

  10. #10
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    Toruń
    Posty
    1.869
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    Dziś dotarł do mnie liniowiec cokina.
    Pobawiłem się nim z olkiem e-1 przez ok. 20 minut - wniosek: nie ma żadnej różnicy w porówniu do filtra kołowego. AF i pomiar ekspozycji działaja poprawnie.
    Jest różnica w cenie.
    Wieczorem postaram się podrzucić jakieś foty.

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 23.05.11, 13:40
  2. filtr polaryzacyjny kolowy a liniowy
    By glogojar in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 36
    Ostatni post / autor: 6.01.10, 22:40
  3. Filtr, Liniowy? Kołowy? wtf?
    By Snoopy_jb in forum E-System
    Odpowiedzi: 38
    Ostatni post / autor: 13.05.07, 20:04
  4. UV + polar
    By tom soyer in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 14.07.05, 12:27
  5. polar
    By Zenek in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 22.05.04, 05:21

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.