Witam
Jak w temaciejak ustawić osobę, jakiekolwiek wskazówki poproszę.
Pozdrawiam
Witam
Jak w temaciejak ustawić osobę, jakiekolwiek wskazówki poproszę.
Pozdrawiam
Olympus C-7070, E3, ZD 14-42 i 70-300
Witam
Może zadałem zbyt ogólne pytanie.....
Generalnie czy ktoś mi podpowie, jak ustawić "modela"- jak on musi się patrzeć, jak skierować głowę żeby zdjęcie wyszło takie jak u fotografa
czy ważne jest tło?
Pzdr
Olympus C-7070, E3, ZD 14-42 i 70-300
IMO tło koniecznie białe, czyste, wzrok i głowa skierowane trochę obok aparatu i dobre oświetlenie żeby cieni nie było (jakaś blenda czy coś może pomóc). Najlepiej obejrzyj kilka zdjęć różnych osób i wtedy zabaczysz jak ustawić głowę.
Co do oświetlenia podzielę sie własnym patentem. Jasna ściana, biały sufit, za "modelem" lampa z własną automatyką i fotocelą ignorującą przedbłysk... Kombinacja światła z lampki C-4000 i światła z duzej lampy - odbitego od bialego sufitu daje bardzo fajny efekt - plastyczny obraz bez zbędnych cieni... W dodatku błysk lampy za postacią - blisko ściany pozbawia jasne tło szczegółw oraz zapobiega pojawieniui się cienia (po lampce w aparacie) na ścianie... Robiłem tak w kilku pomieszczeniach, efekt bardziej niż zadawalający...
Witam
Dziękuję za odpowiedź - niedługo będą pierwsze próby
Pzdr
Olympus C-7070, E3, ZD 14-42 i 70-300
Ja ostatnio robilem zdjecia do paszportu i opieralem sie glownie na tym http://www.zoom.idg.pl/artykuly/48192.html. Pozatym w googlach znajdzie sie jeszcze kilka inych stron z poradami.
Swoje zdjecia robilem w sloneczny dzien, w pokoju, na tle bialej sciany. Prawy (mniej oswietlony) fragment twarzy doswietlilem ekranem z przescieradla.
Pozdrawiam i powodzenia.
Bartek
PS: Zdjecia przeszly w biurze paszportowym.
na wstepie jestem AMATOREM![]()
Moja doświadczenia nie mogą służyć za przykładIm bardziej skupiałem się nad techniką i jakościa przy takich zdjęciach tym gorsze foki mi wychodziły. Kiedy robiłem fotki na tzn. odwal" wówczas było super. Podam jednak troszkę konkretów. Ponieważ robie taką fotke od parady również nie mam doświadczenia. Wzorem do ustawinia modela są inne zdjęcia (wykonane przed dobrych fotografów np. p.Zacharska zakład przy Tamce - chyba już nie istnieje) i potem własna inwencja - jeśli model ma jakiś detal twarzy nie najlepszy robisz mała korektę jednak przyjęte zasady (ostatnio sie troszkę zmienily) ucho odkryte widoczny lewy profil zostaje. Aparat ustwiasz centralnie na twarz i zoom minimum 70 mm . Teraz wspominam z zalem mojego Olka C-3040 ktory dzieki swietle obiketywu 1,8 i lekkim dopaleniem lampy robil super fotki.
Tlo - tu jest czasem problem. Jak jest zastane np. sciana (czesto ktos mnie prosi w ostatniej chwili a ja w ogole jestem nie gotowy - bez tla nawet w postaci bialego arkusza paieru) lub fakturowane to wowczas robie tak kolesia odsuwam od siany na jakies 2 metry zapodaje przeslone ok 3,5 i tlo sie ladnie rozmywa - nie trzeba zadnej korekty.
Jesli tlo jest w gole do lipy to najczesciej rozwiazuje ten problem w PS poprotu wycinam modela i zapodaje dowlone tlo w programie. Problem jest tylko go ktos ma bujna lub specyfinczna fryzure (selekcja wowczas jest problemem)
Potem robie wazna rzecz o ktorej zapominaja czasm dzis graficy i potem na wielkich plakatach mamy taka lipe. Minowicie po wstawieniu tla i splaszczeniu kalek obrysowuje modela na duzym powikszeniu z malym promieniem narzedzia BLUR co daje efekt natrualnego wtopienia sie goscia w tlo. Dopiero po tym skaluje fotke do odp. rozmiaru (trzaskam oryginaly na max rozdzielczosci - oczywiscie sa tacy co powiedza ,ze to nie ma sensu) Mam doswiadczenie i prz takiej obrobce MA znaczenie. Wieksza rozdzielczosc - wiecej detali po korekcie i pomniejszeniu wyglada OK.
A swiatlo ! najwazniejsze - niestety mam tylko lampe . Zazwyczaj robie tak w ciagu dnia kolesia sadzam przy oknie (ocziwscie przez ktore nie swieci slonce) tak ,ze swiatlo dzienne oswitla prawa strone twarzy zas wbudowana lampa centralnie oswietlam . Inna wersja to tylko swiatlo sztuczne czyli flash ustwaiony w sufit ale nie prostopadle z lekkim przechylem w strone modela - wowczas swiatlo ladnie wypleni tlo za modelem i jak jest odp. nic tylko zlepic w 4 i na format 9x13.
Witam
Po wykonaniu zdjęć mam taki problem - prawdopodbnie banalany... - nie śmiejcie się.
Wykonałem fotki w max rozdzielczości - po to, żeby wyciąć odpowiedni kadr - musiałem przyciąć z lewej i prawej.
No i teraz jak przygotować fotkę do rozmiaru wydruku 35mm na 45mm ? - po zeskalowaniu fotki do tych rozmiarów (wyostrzyłem) po wydruku - okazuje się, że wychodzi "pikselizacja" do tego rozmiar się różni - wpisywałem 45mm jest 55mm
Jeżeli fotka miałabyć w większym formacie - nie mam problemu - a w tym "malutkim" - wygląda to fatalnie...
Olympus C-7070, E3, ZD 14-42 i 70-300
w Photoshopie nadzędziem do kadrowania (ustawiam 3,5 na 4,5 cm rozdzielczość 300piks/cal) skaluje. Potem tworzę nowy obraz 10 na 15 cm przy rozdzielczości 300 piks/cal z białym wypwłnieniem. Wykadrowane zdjęcie kopiuję i wklejam do nowego dokumentu mieści się 8 małych zdjęć tak przygotowane zdjęcie wyostrzam dla lepszego efektu i daje do wywołania, efekt jak u fotografa tylko że za 1zł a nie 15-20 zł![]()