Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 27

Wątek: Akumulator - formatowanie ,pierwszy raz

  1. #11
    | OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2004
    Mieszka w
    Zabłudów
    Posty
    612
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Przed określeniem braku sensu formowania ogniw litowych jako bełkot warto byłoby podać podstawy fizyczne...
    Niestety takich nie ma. Przykład z telefonem jest całkowicie nieadekwatny. Tam chodzi o ilość cykli ładowania. Im częściej doładowujesz tym szybciej wykorzystujesz trwałość ogniwa. Każda zmiana procesu z ładowania na rozładowanie i odwrotnie skraca nieco żywotność ogniw. Nie należy tego robić bez powodu. Paradoksalnie, formowanie również skraca żywotność "litów" chociaż w zupełnie niezauważalnym stopniu. Nie trzeba się jednak przejmować gdy co jakiś czas zajdzie potrzeba wcześniejszego doładowania. Nie ma natomiast żadnych podstaw do formowania "litów". Błądzi ten, kto nie wie, a rozpowszechnia nieprawdę. Prawdą jest, że o ogniwa trzeba dbać. W przypadku litów już pisałem jak to robić. Jednak zarówno natrętne rozładowywanie do "końca" poniżej tego co pokazuje urządzenie, stosowanie jakichś sztuczek, obciążeń, wielokrotnego włączania urządzenia aby jeszcze bardziej rozładować jak i nadmierne doładowywanie nie wyjdzie żadnym "litom" na dobre. Trzeba je "normalnie" używać. Wtedy będa służyć najdłużej.

  2. #12
    Joki

    nic dodać, nic ująć

  3. #13
    robin102
    Gość
    echhhhh teoria , teoria

  4. #14

    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    Elbląg
    Posty
    81
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    I tak zrobiłem jak pisaliście .Zaufałem ładowarce pokazał się zielony kolor i do aparatu . Jak się zepsuje to kupie nowy , a tak ładując i kombinując mogę sobie tylko pogorszyć .
    Dzieki wszystkim za pomoc .
    Pozdrawiam Irek

  5. #15
    | OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2004
    Mieszka w
    Zabłudów
    Posty
    612
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Robin, to nie teoria. To lata praktyki z akumulatorami. Podobnie jak RasteR jestem modelarzem. Dla nas poprawna wiedza na temat ogniw to podstawa. Jeden przeciętny pakiet litowy kosztuje przynajmniej kilka setek, a cena dobrego, wydajnego pakietu może iść w tysiące. Nie możemy sobie pozwolić na ich złe traktowanie. Tym bardziej, że katujemy je prądami od conajmniej kilku do idących w setki amperów!
    Formowanie nowego "lita" nie daje zupełnie nic. Ładować i używać. Jeśli użytkownik odczuje, że po kilku pierwszych cyklach pojemność wzrosła to jeszcze lepiej (dla użytkownika). Gdyby jednak zdjąć charakterystyki z ładowania i rozładowania nowego pakietu okazałoby się, że nie ma żadnej zmiany. Trzeba tylko wziąć pod uwagę, że nowy akumulator litowy jest w części naładowany i charakterystykę należy zdejmować od drugiego ładowania. Jeśli ktoś odkryłby jednak zmiany i potrafił je wyjaśnić fizycznie to myślę, że wszyscy modelarze i nie tylko z chęcią dowiedzą się jak jeszcze lepiej traktowac swoje akku?

  6. #16
    robin102
    Gość
    No coż doświadczenia mamy inne Ty z modelarstwa ja z profesjonalnych urządzeń łącznosci gdzie te ogniwa są stosowane od lat i "zwykli" ludzie jeszcze o nich nie wiedzieli.
    Nie w tym ,żeby kruszyć temat , ale w tym, że o ogniwa trzeba dbać.
    No i panowie zapominacie ,że te ogniwa stosowane w modelarstwie to są całkiem inne niż te do aparatów .

  7. #17
    | OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2004
    Mieszka w
    Zabłudów
    Posty
    612
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria
    Mają większe przekroje elektrod. To jedyna różnica. Nie wpływa na chemię a na powstawanie i odprowadzanie ciepła. Wiele ogniw to te same co będące w powszechnym użyciu w sprzęcie elektronicznym. Np. Sony CGR-18650 sprzedawane pod marką "Konion", albo "Mamoion" ale wyselekcjonowane.
    Myślę, że przekonasz wszystkich jesli przytoczysz podstawy fizyczne do twierdzenia o konieczności formowania litów. Dotychczas nikt ich nie znał. Będziesz pierwszy i z pewnością wszyscy będa Ci wdzięczni, ja także. Subiektywne odczucia odkładamy na bok. Nie ważne kto ile ma praktyki. Możemy się tak licytować bez końca. Najlepszym argumentem będzie fizyczny opis zjawisk lub przynajmniej wyniki badań. Bo w świetle dostępnej wiedzy formowanie litów jedynie skraca ich żywotność o kilka cykli.

  8. #18
    robin102
    Gość
    eeeeeee tammmm , już kończę , nie ma sensu się wymądrzać w tym temacie.

  9. #19
    The z00m
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez robin102
    eeeeeee tammmm , już kończę , nie ma sensu się wymądrzać w tym temacie.
    Tak, tak... czasami lepiej skończyć klęcząc niż leżąc

    Poz...

  10. #20
    robin102
    Gość
    he he he nic śmiesznego w tym nie ma , mamy z kolegą inne doświadczenia , ja zawodowe On inne , a kultura wymaga żeby nie drażyc tematu bez końca , ja tak mam.

Podobne wątki

  1. Zimno i formatowanie karty
    By Atsumori in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 13.05.09, 23:34
  2. Bateria LI-50B - formatowanie?
    By nixon7 in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 7.08.08, 18:27
  3. formatowanie RAW na TIFF
    By dżemik in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 24.09.07, 15:55
  4. Formatowanie SM dla C-840L Jak to sie robi?
    By lechkrak in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 19.11.05, 14:55
  5. Formatowanie kart komputerem ?
    By emer in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 17.06.04, 15:47

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.