Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Dolina Raduni, biala kaplica w słońcu

  1. #1
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2004
    Posty
    3.586
    Siła reputacji
    193
    Moja galeria

    Dolina Raduni, biala kaplica w słońcu

    Proszę o różne uwagi.

    http://arturo.serv01.net/olympus/upl...icaWSloncu.jpg

    Pzdr, TJ

  2. #2
    Awatar Yello_35
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Zgorzelec
    Posty
    509
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Drzewo po prawej ukryło efekt walenia się do środka tylnej ściany kościółka. Ale i tak walenie się jest minimalne. Jak "mistrz łapania światła" doskonale je złapałeś - ładne oświetlenie , ładne niebo - z chmurkami , które dodają uroku choć jest ich mało. Zdjęcie jest ładne choć nie jest to obiekt który porywa pięknem
    IS 500 + osprzęt ; marny C 480
    Pozdrawiam serdecznie - Yello 35

  3. #3

    Dołączył
    Apr 2006
    Mieszka w
    Bogatynia
    Posty
    100
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    moje pierwsze wrażenie było takie, że budynek leci do przodu..

  4. #4
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria
    Fota hiperpoprawnie zrobiona jeśli chodzi o ekspozycję. Duża rozpiętość tonalna - widać szczegóły zarówno w światłach jak i w cieniach. Natomiat trochę za bardzo się walą mury, ale to nie każdemu przeszkadza. I mam wrażenie, że fota ociupinkę w lewo leci (ale może to "walące się mury" dają takie wrażenie).

    Tadeuszu, czy użyłeś polara do przyciemnienia nieba?
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

  5. #5
    excel
    Gość
    Witam,

    Jestes mistrzem w ukielznaniu swiatla. Probuje sobie wyobrazic ten kosciolek w pochmurny dzionek. Nie zwracalby on na siebie takiej uwagi, nie prowokowalby zatrzymania sie, nie nakazal by obejscia wkolo, przyjrzenia sie, itd. To wszystko nie mialoby miejsca w takim wymiarze, tym bardziej, ze kosciolek nie przyciaga czerwonoscia cegiel, czy wyszukanym stylem. Zwraca na siebie uwage przez ladnie kladace sie na scianach swiatlo.

    Juz od pewnego czasu podejrzewam Ciebie, Tadeuszu, ze Ty nieco wiecej i w nieco inny sposob ogladales obrazy mistrzow, niz przecietny smiertelnik. A moze opowiedzialbys o zamilowaniu do takiego postrzegania swiatla, rzeklbym nawet - poszukiwania go? Sadze, ze nie nalezy too do codziennosci.

    Wracajac do Twojego zdjecia, to podoba mi sie kompozycja. Jest wywazona, jest subtelna. Warujace przy tej malenkiej swiatyni drzewa (i te sa nieodzownym elementem Twoich zdjec), ladnie uzupelnmieja, jednoczesnie zamykajac, prawa strone. No a niebo – zachwyca.
    Czerwone dachowki dodaja urody jasnym scianom, wiezyczka wdzieczy sie dumna, a okalajacy ja bialy klebuszek chmurek eksponuje wynioslej.

    Pozdrawiam,
    excel

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2004
    Posty
    3.586
    Siła reputacji
    193
    Moja galeria
    Dziekuję wszystkim za odniesienie się do zdjęcia.

    1) Kapliczka jest ujęta szerokim kątem (ogniskowa 28 mm) i siłą rzeczy z dołu, z poziomu gruntu, a więc zbieżność perspektywiczna jest znaczna.

    2) Ujęcie jest trochę "krzywe", leci w lewo - krawędzie z lewej są prawie pionowe, z prawej- mocno pochyłe w lewo.

    3) Powyższe cechy są dla jednych do przyjęcia, dla innych - nie. Sprawa jest dyskusyjna. Akurat w przypadku tej fotki zbieżność jest trochę maskowana przez drzewa z prawej i problem, moim zdaniem, nie jest mocno rzucający się w oczy.
    Usunięcie tego rodzaju mankamentu wymagołoby dwojakiego podejścia - zastosowania obiektywu z shiftem (przesuwem pionowym), a to z kolei wymaga lustrzanki (możliwość założenia innego obiektywu) i dużej kasy na obiektyw lub "wyprostowania" perspektywy w programie graficznym.
    Niektórzy przyjmują skrajne podejście - jeśli są programy prostujące perspektywę, to nalezy z nich korzystać, co jest bardzo analogiczne do kremów - jeżeli są kremy na zmarszczki, to należy je stosować. Myślę, że takie technicystyczne podejście do estetyki systematycznie się upowszechnia. Taki jest świat dzisiejszy.

    4) Okolicznością szczęśliwą (nota bene świadomie dostrzeżoną przeze mnie) dla fotografa było to, że ściany kapliczki nie były "czysto" białe, tylko lekko kremowe, a więc wyraźnie ciemniejsze od białych, np. wapnowanych, co zmniejszało rozpiętość tonalną sceny. Dzięki temu eksponując zdjęcie bardziej na niebieskie niebo (stosunkowo ciemne na tle ścian) udało się zarejestrować wszystkie walory.

    5) Także okolicznością szczęśliwą było położenie dwóch drzew widocznych na zdjęciu, dzięki czemu kadr stał się mniej centralny, zyskał trochę dynamiki, a drzewa stały na tyle z boku, że nie wepchnęły się nadmiernie w kadr.

    6) Troszkę przeszkadza na pierwszym planie cień drzewa spoza kadru, jest obcy.

    7) Okolicznością szczęśliwą było oświetlenie kapliczki - boczno-tylno-górne. Boczne - wydobyło bryłę, nie było na tyle górne, aby zabić plastykę przypór muru, było z lekka rozproszone, co pozwolilo podnieść cienie na krzywej ekspozycji powyżej strefy nadmiernych szumów.

    Aby wykorzystać światło i wypatrzyć właściwą kompozycję, najpierw kilka razy obszedłem obiekt po łuku, tam i z powrotem, dla wybrania zgrubnej pozycji fotografowania, następnie miotałem się w prawo, w lewo, w przód, do tyłu, z aparatem przy oku wykonując kilkanaście ujęć z nadzieją, że da się coś sensowanego z tego wybrać.

    9) Obiekt nie jest nadnmiernie ciekawy architektonicznie - bardzo prosta neogotycka budowla, z przyporami, białe mury i czerwony dach, ale co mnie przyciągnęło, to ładnie oświetlona bryła budynku i jego otoczenie. Szeroki kąt obiektywu jak gdyby zminiaturyzował ją, sklockował, rzucił ją w przestrzeń zagospodarowaną przez drzewa. Takie miałem oczekiwania. Bardzo chciałem mieć przy tym błękit nieba, co się udało, chociaż żałuję niedostatku chmurek. Nie miałem żadnego filtru na obiektywie.

    10) Excel, tak, obrazy mistrzów (malarzy i fotografów), które staram się wciąż na nowo odczytywać, bardzo mi pomagały i pomagają patrzeć na świat jako fotografowi amatorowi. Sądzę, że kształtują moją wrażliwość, estetykę, moje postrzeganie otoczenia w kategorich linii, plam barwnych, światła, itd., nieraz się łapię na tym, że na oczach mam założony prostokątny kadr - zastanawiam się, a jak by to wyglądało na zdjęciu. Jest to coś w rodzaju obsesji.

    Pzdr, TJ

  7. #7
    excel
    Gość
    Toz to caly wyklad! Jakze przydatny, jasno i wyraznie wytlumaczone - od planow, poprzez realizacje i efekt koncowy.
    Tadeuszu, dziekuje, jestem pewien, ze nie raz jeszcze wroce do Twojej lekcji o dobrym fotografowaniu.

    Pozdrawiam, wszystkiego " wielkanocnego" w swiateczne dni, a wiec dobra, ciepla i zadumy.
    excel

  8. #8
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2004
    Posty
    3.586
    Siła reputacji
    193
    Moja galeria
    Dziekuje za ciepłe słowa.
    Zyczę wszystkim Wesołych Świat, smacznego jajka, wesołego dyngusa a przede wszystkim pozostania w łączności z przestrzenią Ducha.
    Pzdr. TJ

Podobne wątki

  1. Dolina Narwi
    By piasbog in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 484
    Ostatni post / autor: 15.04.24, 19:04
  2. W pełnym słońcu
    By Morlok in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 28.07.09, 20:58
  3. okolice Kamiennej - sielska dolina
    By lessie in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 24.09.07, 20:36
  4. W słońcu skąpane
    By Sylwek in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 28.03.07, 00:03
  5. tatry jesienne - dolina chochołowska
    By zbikot in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 37
    Ostatni post / autor: 9.11.06, 14:12

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.