Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 21

Wątek: Porównanie Zuiko14-54mm F3,5 ze stałkami manual przy F2,8

  1. #11
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    insider: Wszystkie ładnie rozmywają, nie ma co robić testów gdyż są jakie są --sprawa gustu (a która stałka najbardzej Cię interesuje?)
    blady: Winietowanie Heliosa jest obcinane przez małą matrycę, a odblaski likwidowane przez osłonę i maskę -- wysoka rozdzielczość zaczyna się od f2,8 dlatego należy darować sobie pełną dziurę

  2. #12
    jacek2004
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez irek50
    A lewa strona tych samych zdjęć wykazuje przewagę Heliosa He,HE
    no to aparat nie jest ustawiony równolegle

  3. #13
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    Praktycznie przy analogu te różnice byłyby nie do wyłapania--my oglądamy przy tych wycinkach jakby powiększenia 67x90cm ...
    --natomiast ważne jest porównanie optycznego kontrastu na całych klatkach (na wycinkach także), co świadczy o wartości użytkowej obiektywu --tego nie zastąpi komputerowe podbijanie kontrastu...

  4. #14

    Dołączył
    Feb 2006
    Mieszka w
    NY
    Posty
    95
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez irek50
    insider: Wszystkie ładnie rozmywają, nie ma co robić testów gdyż są jakie są --sprawa gustu
    Fakt, rzecz gustu Ale milo zobaczyc to obok siebie

    (a która stałka najbardzej Cię interesuje?)
    Po prostu rzucilem haslo, gdyby kiedys Ci sie chcialo pod tym katem cos potestowac

    Na razie mam ZD 14-45, ZD 40-150 , w piatek zapukaja do drzwi stare stalki zuiko od systemu OM, 50/2.0 i chyba 35 ( nie pamietam, dar od znajomego), Heliosa tez mam Mniej wiecej wiem czego sie po tych obiektywach spodziewac, chetnie natomiast poogladam jak pracuja inne szkla. Tego ZD 14-54 tez jestem ciekaw bo zawitam za kilka tygodni w NY to rozwazylbym kupno tegoz jesli wyniki beda znaczaco rozne od 14-45...

    EDIT: no, ladnie. dalem plame. i tutaj na forum i w kilku miejscach sieci znalazlem testy na bokeh... no to nie bylo mojej sugestii

  5. #15

    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Ennis/Gdańsk
    Posty
    702
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Irek, wiesz może coś o Heliosie 40-2 85mm f/1.5 (!) albo masz może do niego dostęp? Ciekaw jestem jak się sprawuje, czy jest bardziej mydlany na pełnej dziurze niż Jupiter-9, itp.
    Pozdrawiam,
    Piotr.

  6. #16
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    do P: Konkretnie tego Heliosa (1,5) nie znam "osobiście", ale mam teraz wyrobione zdanie na temat jasnych stałek w naszym systemie 4/3.
    Uważam, że jedynie specjalne jasne obiektywy zaprojektowane od podstaw dla 4/3 (jak np. Zuiko 50/2) mogą poprawnie pracować przy pełnej dziurze . Nie da się ograniczyć maską pola obrazowego bez wpływu na otwór przysłony F2 , który nieco ulega zmniejszeniu przy zastosowaniu skutecznej maski 15x19mm. Z kolei bez maski obraz będzie rozmydlony z powodu odbić . Tak więc używajmy manualnych stałek od F2,8, jeśli zależy nam na dobrym kontraście optycznym, albo czekajmy na następne jasne stałki systemowe...--pozdrawiam
    Uzupełnienie:
    Problemem w konstrukcji jasnych stałek systemowych jest winietowanie, które składa się z dwu elementów: winietowania teoretycznego i konstrukcyjnego. Usuwanie winietowania konstrukcyjnego polega na powiększaniu pola obrazowego a to z kolei zwiększa odblaski...
    I tu jest pies pogrzebany

  7. #17

    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Ennis/Gdańsk
    Posty
    702
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Zaiste, 50tka macro pracuje na f/2 lepiej niż poprawnie
    Pozdrawiam,
    Piotr.

  8. #18
    robin102
    Gość
    irek50 Dzieki za oświecenie umysłu, dobrze ,że są tacy "pożyteczni" forumowicze jak TY.

  9. #19
    | OlyJedi Awatar Dempsey
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Poznań/Buk
    Posty
    349
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Robin102 nie rozumiem z Twojej wypowiedzi tylko umieszczenia słowa : pożyteczni w cudzysłowiu... chyba, że użyłeś go jako zamiennika słowa pomocny Moim zdaniem Irek jest bardzo pomocny i do tego dysponuje olbrzymią wiedzą.
    OLYMPUS E-500, ZD 12-60/2.8-4.0, ZD 14-45/3.5-5.6, ZD 40-150/3.5-4.5, FL-36, filry HOYA polaryzacyjny LINIOWY i połówkowy-szary

  10. #20
    robin102
    Gość
    Tak jak piszesz chodziło o pomocny , pożyteczny dałem w" " bo to takie niezbyt wlaściwe okreslenie dla kolegi Irka - pomocny brzmi bardziej sensownie.
    miało być po prostu jakoś tak orginalniej.

Podobne wątki

  1. E1 i 14-54mm do portretu, czy jakiś manual.
    By kaammiil in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 15.07.11, 17:10
  2. Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 31.03.10, 17:56
  3. 1/40 migawka przy F22 ciemniej a przy F4 jaśniej
    By yymm in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 4.06.08, 17:29
  4. Leica 14-50mm vs ZD 14-54mm (porównanie)
    By fotomic in forum E-System
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 18.10.06, 09:04
  5. Dwaj ciecie przy zagrodzie, za nimi samochód przy samochodzi
    By Tadeusz Jankowski in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 5.08.06, 13:57

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.