Strona 2 z 15 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 147

Wątek: Tylna maska do obiektywów manualnych---plus osłona

  1. #11

    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Ennis/Gdańsk
    Posty
    702
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    A to nie jest tak, każdy punkt na tylnej soczewce jest źródłem pełnego obrazu? Obiektyw został obliczony tak, żeby dawać pole obrazowania na klatce filmu 135 i nie ma znaczenia, czy go przysłonisz z tyłu, z przodu, czy w środku zawsze taki obraz da. Nikkory zresztą mają przysłonę własnie z tyłu. Różne obiektywy tego samego systemu mają przecież rózne wielkości tylnych soczewek, a pole obrazowania dają takie same. Mimo wszystko pomimo, że obiektyw z maską pokrywa więcej niż potrzeba to i tak światła wpada mniej, a to powinno dać zauważalne efekty.
    Jeszcze jedno mi przyszło do głowy. Gdyby pole obrazowania miało się zmienić, to by znaczyło, że... Twoja maska zmiejszyła obraz. Takich cudów nie ma
    Pozdrawiam,
    Piotr.

  2. #12
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    Masz rację na początku--ale gdyby nie było lustra, dałoby się coś kombinować z oddaloną maską... Ale z przodu da się ograniczyć kąt --to nawet widać na ścianie (gdy się przysłania kartką) --tylko problem jaka odległość będzie sensowna---im dalej od przedniej soczewki jest kartka, tym wyraźniej widać granice obrazu...
    (Obiektywy Nikkor serii DX mają pole obrazowe ograniczone mimo tych samych ogniskowych, co w analogu)

  3. #13
    | OlyJedi Awatar RobertW3D
    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.347
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    Irku - a co sądzisz, by do problemu podejść jednocześnie z drugiej strony i wyłożyć wnętrze aparatu jakimś materiałem możliwie jak najbardziej pochłaniającym światło ?

    Pozdr.
    Robert
    Pozdrawiam, Robert
    Był sobie Olek, piękny, wielki, czarny Olek z całą kompanią braci ...
    ... a jest ... żółta łódź podwodna ....

  4. #14
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    Robert: Hasselblad opatentował kiedyś specjalne czarne tworzywo -- Nie jest dla nas możliwe aby ulepszyć po Olympusie--W Pentacon Sixie kidyś z bardzo dobrym skutkiem wytłumiałem aksamitem--W cyfrze to NIEBEZPIECZNE!!!

  5. #15

    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Ennis/Gdańsk
    Posty
    702
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez irek50
    Ale z przodu da się ograniczyć kąt --to nawet widać na ścianie (gdy się przysłania kartką) --tylko problem jaka odległość będzie sensowna---im dalej od przedniej soczewki jest kartka, tym wyraźniej widać granice obrazu...
    I to jest chyba najlepsza droga do ograniczenia obazu na matrycy. Trzeba poprostu obliczyć "sołonę przeciwsłoneczną" na konkretny obiektyw M42 tak aby odsłaniała tylko tylko tę część obrazu, która wpadnie na sensor

    Cytat Zamieszczone przez irek50
    Obiektywy Nikkor serii DX mają pole obrazowe ograniczone mimo tych samych ogniskowych, co w analogu
    Bo pewnie tak zostały policzone. Średnioformatowe 50tki, jak sam kiedyś napisałeś, daja obraz na klatce 6x7cm...
    Pozdrawiam,
    Piotr.

  6. #16
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    Jednak ta tylna (ale duża ) maska też ma sens --Pozostał mi converter po RB6x7, który ma fabrycznie taką prostokątną maskę --zbędne światło trzeba usuwać , gdzie tylko się da... (także obiektywy RB6x7 i wnętrze komory aparatu jest wyłożone systemem czarnych pionowych blaszek)

  7. #17

    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Ennis/Gdańsk
    Posty
    702
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    No właśnie. Różnica "z maską i bez maski" , pomimo większego pola obrazowego, powinna być widoczna, szczególnie dla jasnych szkieł. Czekamy na testy
    Pozdrawiam,
    Piotr.

  8. #18
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    http://arturo.serv01.net/olympus/upl...ios-2-58mm.jpg
    http://arturo.serv01.net/olympus/upl...os-2-58mm2.jpg
    http://arturo.serv01.net/olympus/upl...ios-oslony.jpg
    http://arturo.serv01.net/olympus/upl...ki/pklatka.jpg
    http://arturo.serv01.net/olympus/upl...os-2-58mm3.jpg
    Test Helios 2/58mm z osłoną i bez osłony (pełny otwór--f2)--wycinki z rogu i prawej strony zdjęć.
    Z przodu dałem maskę 33x26mm w osłonie przeciwsłonecznej--z tyłu maska prostokątna o przekątnej równej średnicy soczewki (z czarnej tekturki) --teraz jest wszystko OK --pomiar czasu (A) jednakowy dla obu zdjęć -- Kontrast i ostrość wyraźnie lepsze z osłonami...
    Uzupełnienie: Prawdę mówiąc wszystkie zdjęcia były robione z tylną maską--różnica w plikach porównawczych polega na użyciu osłon z przodu. Obawiałem się zmiany światła za oknem, gdybym odklejał tylne maski... )

  9. #19

    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Ennis/Gdańsk
    Posty
    702
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Irek, dziękuję. Jak zwykle poświęciłeś swój czas ku porzytkowi wspólnemu. Różnice rzeczywiście widać na kropach 1:1, ale na pełnych klatkach (co prawda dość małych) już nie mogę się ich dopatrzyć poza kawałkiem zasłony po prawej stronie, na dole, za koszykiem Szczerze mówiąc miałem nadzieję, że osłony będą miały większy wpływ na efekt końcowy, szczególnie po tym, co przeczytałem na dpreview http://www.olympusclub.pl/forum/view...r=asc&start=24
    Sam nie wiem... Dla amatorskich odbitek do albumu chyba nie ma co się w to bawić... Może warto byłoby pstryknąć jeszcze jakąś fotkę plenerową? Nie żebyś zaraz wybiegał w pole, ale przy jakiejś nadażającej się okazji, oczywiście...
    Pozdrawiam,
    Piotr.

  10. #20
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    Przy jakichś zdjęciach wystawowych warto się pobawić w te osłony--różnice widać w pobliżu rogów zdjęć (nie są zamulone).Przy większych plikach niż 200kB lepiej to widać...
    Chciałbym zwrócić uwagę, że Zuiko Digital używamy z osłonami fabrycznymi, a stałki manualne są często "pokrzywdzone" -- Przynajmniej nie należy zapominać o normalnych osłonach przeciwsłonecznych (a włożenie tekturki z otworem do osłony także nie jest problemem)--(jeszcze kiedyś ulepszę te tylne maski)---pozdrawiam
    http://arturo.serv01.net/olympus/upl...os-jupiter.jpg

    Uzupełnienie: Jednak znalazłem proste rozwiązanie na tylną maskę...
    Należy ją umieścić w adapterze. Zdecydowanie redukuje pole obrazowe --Maska powinna mieć przekątną równą średnicy tylnej soczewki, ale nie mniej niż 15,1x19,4mm --przy jasnych obiektywach musi być większa --
    http://arturo.serv01.net/olympus/upl...i/adaptery.jpg
    Przy nastawianiu bliższych odległości na obiektywie skuteczność tylnej maski rośnie, gdyż tylna soczewka oddala się od maski. Tak więc do zdjęć macro szczególnie polecam oraz do obiektywów "tele", gdze odległość do tylnej soczewki jest większa

Podobne wątki

  1. Olympus SP 510 UZ-zdjecia przy ustawieniach manualnych
    By noriaki in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 3.02.08, 23:54
  2. osłona LCD E-510
    By witia in forum E-System
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 22.01.08, 21:44
  3. Osłona LCD MC-1.
    By The z00m in forum E-System
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 19.08.06, 18:20
  4. E-300 i osłona gniazda CF
    By Słoń in forum E-System
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 28.06.06, 20:09

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.