Strona 14 z 15 PierwszyPierwszy ... 412131415 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 131 do 140 z 147

Wątek: Tylna maska do obiektywów manualnych---plus osłona

  1. #131

    Dołączył
    Jul 2012
    Mieszka w
    Koszalin
    Posty
    3
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Odp: Tylna maska do obiektywów manualnych---plus osłona

    Witam wszystkich klubowiczów, jestem nowy na forum i w świecie systemów Olympusa więc proszę o wyrozumiałość względem mojej niewiedzy .
    Ale do rzeczy - wiem, że wątek stary ale chciałem go odnowić i wzbogacić o o nowe pole, mianowicie makro. Czy ktoś miał może okazję robić zdjęcia w konfiguracji manualne szkło 50 mm (u mnie Helios 44m-6 raczej dobrego wykonania) + pierścienie ew. mieszek (u mnie mieszek) + body 4/3 (w moim przypadku e-450) ? mam spory problem z uzyskaniem ostrych przybliżeń (tyle świetnych sampli lata po sieci) przy sztucznym oświetleniu udaje mi się uzyskać przyzwoite efekty (choć szału niema) ale kiedy udało mi się złapać warunki i próbowałem ustrzelić muchę (martwą ale nie z mojej winy) w świetle dziennym, nie mogłem uzyskać w ogóle ostrości. Co bym nie zrobił (przysłona, ostrzenie pierścieniem i odległością, kąt względem promieni światła) zdjęcie było nie ostre. Moje poszukiwania rozwiązania przywiodły mnie tutaj. Jeśli ktoś może coś w tym temacie pomóc to będę wdzięczny (jak i pewnie spore grono fanów makrografii).
    Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
    ps.
    dorobiłem się także sonnara 3,5 135 ale problem z ostrością nadal mnie dręczy (może jestem wybredny) załaduje sample jeśli ktoś będzie zainteresowany.
    e-450 + kit 14-42, Helios 44m-6, CZJ Sonnar 3,5 135mm

  2. #132
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: Tylna maska do obiektywów manualnych---plus osłona

    Ja jestem dziwny facet,ale uwazam ze swiatlo na piksela powinno padac pod katem prostym,halogenkowi to jest obojetne.Dlatego tez doskonalej ostrosci tymi sloikami nie uzyskasz.W sieci sa dobrej jakosci(doskonale obrobione)ale ze szkiel naprawde z wysokiej polki.Te co ty wmieniles to maja do nich bardzo daleko,oj bardzo.
    Sigma 150 i konwerter lub pierscienie.Ale to kosztuje -niestety.

  3. #133
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria

    Odp: Tylna maska do obiektywów manualnych---plus osłona

    Cytat Zamieszczone przez Mirek54 Zobacz posta
    Ja jestem dziwny facet,ale uwazam ze swiatlo na piksela powinno padac pod katem prostym,halogenkowi to jest obojetne.Dlatego tez doskonalej ostrosci tymi sloikami nie uzyskasz.W sieci sa dobrej jakosci(doskonale obrobione)ale ze szkiel naprawde z wysokiej polki.Te co ty wmieniles to maja do nich bardzo daleko,oj bardzo.
    Sigma 150 i konwerter lub pierscienie.Ale to kosztuje -niestety.
    -----------
    Oj Mirek ... kąt padania promieni ma wpływ na winietowanie ewentualnie na "sztuczną" aberrację chromatyczną a nie na ostrość... Maska zdecydowanie podnosi ostrość, gdyż ogranicza światło zbędne (pasożytnicze).... Stare obiektywy zwykle były gorsze, (te tańsze) bo nikt nie porównywał w skali 1:1 jak teraz, ale bywają egzemplarze (nawet ruskich Heliosów) niewiele gorsze (po założeniu maski) od Digital Zuiko...
    Ostatnio edytowane przez irek50 ; 24.08.12 o 22:00

  4. #134
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: Tylna maska do obiektywów manualnych---plus osłona

    Cytat Zamieszczone przez irek50 Zobacz posta
    -----------
    Oj Mirek ... kąt padania promieni ma wpływ na winietowanie ewentualnie na "sztuczną" aberrację chromatyczną a nie na ostrość... Maska zdecydowanie podnosi ostrość, gdyż ogranicza światło zbędne (pasożytnicze)....
    No tak.Jesli na poprzecznej niebieski jest wyzej niz czerwona to juz widze podwojnie,na wzdluznej musze sie przesuwac zeby poszczegolne widziec ostro to rzeczywiscie na ostrosc nie wplywa.
    Ale niech bedzie ze szkla od analogow i ich konstrukcja nie ma wplywu na ostrosc obrazu na matrycy.
    Kurde po co produkuja te cyfrowe uklady optyczne inne niz analogowe.
    Ide spac.

  5. #135
    | OlyJedi Awatar majeczek78
    Dołączył
    Sep 2009
    Mieszka w
    Oława
    Posty
    944
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria

    Odp: Tylna maska do obiektywów manualnych---plus osłona

    Cytat Zamieszczone przez raff Zobacz posta
    ps.
    dorobiłem się także sonnara 3,5 135 ale problem z ostrością nadal mnie dręczy (może jestem wybredny) załaduje sample jeśli ktoś będzie zainteresowany.
    Załaduj sample to znawcy może coś doradzą
    "Jeżeli nie jesteś zdolny widzieć więcej ponadto co widzialne, nie możesz zobaczyć niczego" - Ruth Bernhard

  6. #136
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria

    Odp: Tylna maska do obiektywów manualnych---plus osłona

    Cytat Zamieszczone przez Mirek54 Zobacz posta
    No tak.Jesli na poprzecznej niebieski jest wyzej niz czerwona to juz widze podwojnie,na wzdluznej musze sie przesuwac zeby poszczegolne widziec ostro to rzeczywiscie na ostrosc nie wplywa.
    Ale niech bedzie ze szkla od analogow i ich konstrukcja nie ma wplywu na ostrosc obrazu na matrycy.
    Kurde po co produkuja te cyfrowe uklady optyczne inne niz analogowe.
    Ide spac.
    -----
    No jasne że jest różnica, ale czasem stare obiektywy z maską nieźle sobie radzą --pozdrówka
    Ostatnio edytowane przez irek50 ; 24.08.12 o 22:17

  7. #137
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: Tylna maska do obiektywów manualnych---plus osłona

    Cytat Zamieszczone przez irek50 Zobacz posta
    -----
    No jasne ze jest różnica, ale czasem stare obiektywy z maską nieźle sobie radzą --pozdrówka
    No jasne,ze niezle sobie radza i tylko czasemWrzuce moze nowe slowo-telecentrycznosc.I o tym pisalem.Wielu narzeka,ze przez przekladke mydli mi sonar,helios,domiplan......Ja zawsze powtarzam-przykrec je tam gdzie niema matrycy a jest film.Wtedy nie beda mydlic.
    Mi chodzi o to,ze.Promienie jak juz przeszly przez ten caly uklad naszych soczewek w heliosie,sonarze.....i innym swietnym szkle analogowym staja sie rownolegle i atakuja film.My zamiast filmu podkladamy im perfidnie matryce.Problem polega teraz na tym,ze dawniej w analogu kat nie musial byc idealnie prosty.Teraz jak juz wymyslelismy matryce i piksela zesmy tak zrobili ,ze on widzi to co pada na niego pod idealnie prostym katem.A co jak pada na niego z nie tak bardzo prostym??Nie zobaczy go,nie odczyta prawidlowo,moze sobie dopisze nowy scenariusz?Tylko wg jakiego algorytmu????
    Dlatego wlasnie teraz szkla do cyfrowej projektuje sie z doskonalsza telecentrycznoscia.
    A analogowe niech beda przykrecane tam do puszek z halogenkami-im taka dokladna telecentrycznosc nie jest potrzebna.
    Jest jednak rowniez jak mowisz"czasem sobie niezle radza"-jak akurat w danym egzemplarzu telecentrycznosc miesci sie w normie cyfrowej,bo akurat wtedy komus sie udalo.
    Ale nie robmy z forum uczelni o optyce i innych dzialach fotograficznych.
    Dawaj zdjecia(do autora odswiezenia tematu),poprzerabiamy poostrzymy bedzie mniut i orzeszki.

  8. #138
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria

    Odp: Tylna maska do obiektywów manualnych---plus osłona

    Cytat Zamieszczone przez Mirek54 Zobacz posta
    No jasne,ze niezle sobie radza i tylko czasemWrzuce moze nowe slowo-telecentrycznosc.I o tym pisalem.Wielu narzeka,ze przez przekladke mydli mi sonar,helios,domiplan......Ja zawsze powtarzam-przykrec je tam gdzie niema matrycy a jest film.Wtedy nie beda mydlic.
    Mi chodzi o to,ze.Promienie jak juz przeszly przez ten caly uklad naszych soczewek w heliosie,sonarze.....i innym swietnym szkle analogowym staja sie rownolegle i atakuja film.My zamiast filmu podkladamy im perfidnie matryce.Problem polega teraz na tym,ze dawniej w analogu kat nie musial byc idealnie prosty.Teraz jak juz wymyslelismy matryce i piksela zesmy tak zrobili ,ze on widzi to co pada na niego pod idealnie prostym katem.A co jak pada na niego z nie tak bardzo prostym??Nie zobaczy go,nie odczyta prawidlowo,moze sobie dopisze nowy scenariusz?Tylko wg jakiego algorytmu????
    Dlatego wlasnie teraz szkla do cyfrowej projektuje sie z doskonalsza telecentrycznoscia.
    A analogowe niech beda przykrecane tam do puszek z halogenkami-im taka dokladna telecentrycznosc nie jest potrzebna.
    Jest jednak rowniez jak mowisz"czasem sobie niezle radza"-jak akurat w danym egzemplarzu telecentrycznosc miesci sie w normie cyfrowej,bo akurat wtedy komus sie udalo.
    Ale nie robmy z forum uczelni o optyce i innych dzialach fotograficznych.
    Dawaj zdjecia(do autora odswiezenia tematu),poprzerabiamy poostrzymy bedzie mniut i orzeszki.
    ---------------
    Masz rację, ale to nie zaprzecza, że maska (i odpowiednia zmniejszona osłona) nie poprawia ostrości ... naprawdę się zdziwiłem po swoich testach porównawczych...

  9. #139
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: Tylna maska do obiektywów manualnych---plus osłona

    Cytat Zamieszczone przez irek50 Zobacz posta
    ---------------
    Masz rację, ale to nie zaprzecza, że maska (i odpowiednia zmniejszona osłona) nie poprawia ostrości ... naprawdę się zdziwiłem po swoich testach porównawczych...
    Tak,bo skrajne ,te najbardziej niedokladne dla cyfrowej po prostu wykreslasz i dwa redukujesz te latajace i odbite od roznych miejsc w tej malej przestrzeni.
    Kiedys bylem w labie i zesmy sprawdzali. Sie potwierdza rowniez podniesienie kontrastu,ale dlaczego i co to ma z oslona (maska) wspolnego to pojecia teraz nie mam.Forma (otwor) starego kineskopu to optymalna forma byla u nas.

  10. #140
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria

    Odp: Tylna maska do obiektywów manualnych---plus osłona

    Cytat Zamieszczone przez Mirek54 Zobacz posta
    Tak,bo skrajne ,te najbardziej niedokladne dla cyfrowej po prostu wykreslasz i dwa redukujesz te latajace i odbite od roznych miejsc w tej malej przestrzeni.
    Kiedys bylem w labie i zesmy sprawdzali. Sie potwierdza rowniez podniesienie kontrastu,ale dlaczego i co to ma z oslona (maska) wspolnego to pojecia teraz nie mam.Forma (otwor) starego kineskopu to optymalna forma byla u nas.
    -----------
    Oczywiście maska i osłona nie mają nic wspólnego z telecentryszczością, ale ograniczają pasożytnicze (odbite) światło, co zwiększa kontrast, a to przekłada się na ostrość...
    Ostatnio edytowane przez irek50 ; 25.08.12 o 00:26

Podobne wątki

  1. Olympus SP 510 UZ-zdjecia przy ustawieniach manualnych
    By noriaki in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 3.02.08, 23:54
  2. osłona LCD E-510
    By witia in forum E-System
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 22.01.08, 21:44
  3. Osłona LCD MC-1.
    By The z00m in forum E-System
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 19.08.06, 18:20
  4. E-300 i osłona gniazda CF
    By Słoń in forum E-System
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 28.06.06, 20:09

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.