Strona 12 z 15 PierwszyPierwszy ... 21011121314 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 111 do 120 z 147

Wątek: Tylna maska do obiektywów manualnych---plus osłona

  1. #111
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez marwis Zobacz posta
    Nie bardzo rozumiem czemu maska musi być prostokątna, tym bardziej że moim zdaniem jest trudniejsza w wykonaniu. Po kilku umiarkowanie udanych próbach zrobiłem prostą maskę o średnicy takiej jak tylna soczewka ZD 14-42 czyli 18 mm. Może nie jest tak doskonała jak prostokątna ale dla mnie łatwiejsza w produkcji (wyciąłem dwa koła o wspólnym środku).
    Może nie jest tak dobra - ale z Heliosem 58/2 jest widoczny efekt (szczególnie przy zdjęciach nocnych gdzie wpadające z boku światło potrafiło masakrę zrobić).
    Z Pentaconem 29/2.8 wielkiej różnicy nie widać (wcześniej też było ok).
    ----------------------
    Jeśli ważny w danym zdjęciu jest bokeh można robić maskę kołową --oczywiście nie należy przesłaniać rogów matrycy...--pozdrawiam
    ps: Zmniejszanie tego koła będzie działać jak dodatkowa przysłona --można eksperymentować
    Robiłem tylną przysłonę (ok. 2mm) w ZD-50 z mieszkiem i nie wystąpiła widoczna dystorsja ani winietowanie, ale to może zależeć od konstrukcji optycznej danego obiektywu i odległości tej "przysłony" od tylnej soczewki.
    Ostatnio edytowane przez irek50 ; 5.04.09 o 09:35

  2. #112
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Moominek
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1.587
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria
    Odkopuję stary wątek, bo chcę się pozbyć aureoli które występują przy ostrym świetle z moim Rubinarem 500/5.6. Czy w obiektywie lustrzanym jest sens zastosowania tylnej maski i czy da to zauważalny efekt? Niby 5.6 to nie 2.0 czy mniej, ale dziura (w każdym razie tylna soczewka (a może to tylko szybka żeby paprochy do środka nie leciały?) ma pokaźne rozmiary). Planowałem wstawić z okrągłym otworem, ale chciałbym poznać opinię czy warto się za to zabierać.
    "...był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się."

  3. #113
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    Zadaniem maski jest ograniczenie pola obrazowego obiektywów FF, aby niepotrzebne światło nie wpadało do aparatu (w tym wypadku systemu 4/3). Próbuj na razie z maską okrągłą o wielkości tylnej soczewki tego Rubinara --pozdrawiam

  4. #114
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Moominek
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1.587
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria
    Ok, dam znać czy pomogło.
    "...był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się."

  5. #115
    | OlyJedi Awatar technik219
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    103
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria
    Jakiś czas temu zastosowałem się do rady Irka50 i na stałe wkleiłem do adaptera przesłonę 18x22 mm z zaślepki kasety polaroida. Poprawa kontrastu i ostrości jest wyraźnie zauważalna na 2,8/138 i 1,8/50. Irek - masz u mnie sześciopaka!

  6. #116
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez technik219 Zobacz posta
    Jakiś czas temu zastosowałem się do rady Irka50 i na stałe wkleiłem do adaptera przesłonę 18x22 mm z zaślepki kasety polaroida. Poprawa kontrastu i ostrości jest wyraźnie zauważalna na 2,8/138 i 1,8/50. Irek - masz u mnie sześciopaka!
    Dzięki--pozdrówka Ja bezwzględnie stosuję te tekturki w swoich adapterach (nikonowskim i M42). W przypadku Rubinara zastanawiam się jaka jest odległość jego tylnej soczewki od tylnej powierzchni adaptera (czyli płaszczyzny maski) oraz jaka jest średnica tej soczewki...

  7. #117
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Moominek
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1.587
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez irek50 Zobacz posta
    Dzięki--pozdrówka Ja bezwzględnie stosuję te tekturki w swoich adapterach (nikonowskim i M42). W przypadku Rubinara zastanawiam się jaka jest odległość jego tylnej soczewki od tylnej powierzchni adaptera (czyli płaszczyzny maski) oraz jaka jest średnica tej soczewki...
    Odległość to grubość adaptera plus góra 2mm. Średnica to praktycznie cały otwór w bagnecie. Jak już pisałem ta soczewka to chyba zwykłe płaskie szkiełko.
    Wyklikane z mobilka

  8. #118
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Moominek Zobacz posta
    Odległość to grubość adaptera plus góra 2mm. Średnica to praktycznie cały otwór w bagnecie. Jak już pisałem ta soczewka to chyba zwykłe płaskie szkiełko.
    Wyklikane z mobilka
    -------
    No to jest problem jak promienie światła wychodzą z tej "szybki". Bez doświadczeń się nie obejdzie ... Zrób na początek centralne kółko o średnicy 2,5cm na tylnej ściance adaptera i oceń zdjęcia z maską i bez maski w identycznych warunkach .

  9. #119
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Moominek
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1.587
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria
    No i zrobiłem, z czarnego tworzywa cztery maski - 22, 20, 18 i 16mm otwory. Efekt? Na razie słońca brakuje ale spróbowałem z ciemnym obiektem na tle pochmurnego nieba. 16 i 18mm odpadają - widoczna winieta. Na 20mm już jest ok, zmniejszyło się trochę "mleko" na ciemnym "celu" - czyli chyba działa. Spróbowałem też z Heliosem na f/2 - noo tutaj efekt jest, że tak powiem, .
    "...był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się."

  10. #120
    | OlyJedi Awatar Ceat
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    353
    Siła reputacji
    59
    Moja galeria
    Z moich i snOOpiego doświadczeń wynika, że ważna (a może nawet ważniejsza) jest osłona przeciwsłoneczna w postaci tuby na froncie obiektywu. Konstrukcja obiektywu lustrzanego jest taka, że część światła wpadającego pod pewnym kątem względem osi obiektywu przedostaje się bezpośrednio do soczewki wyjściowej - łatwo to sprawdzić patrząc przez obiektyw. Minimalizuje się ten efekt stosując wewnętrzne tubusy, ale całkowicie wyeliminować się nie da.

    Rura albo stożek o niewielkim kącie rozwarcia i długości rzędu połowy ogniskowej powinna poprawić sytuację - zacznij od kawałka czarnego kartonu.

Podobne wątki

  1. Olympus SP 510 UZ-zdjecia przy ustawieniach manualnych
    By noriaki in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 3.02.08, 23:54
  2. osłona LCD E-510
    By witia in forum E-System
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 22.01.08, 21:44
  3. Osłona LCD MC-1.
    By The z00m in forum E-System
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 19.08.06, 18:20
  4. E-300 i osłona gniazda CF
    By Słoń in forum E-System
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 28.06.06, 20:09

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.