Strona 1 z 13 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 127

Wątek: czyszczenie lustrzanki

  1. #1
    Zwycięzca OlyRulez Awatar Jeronimo
    Dołączył
    Feb 2003
    Mieszka w
    wielkopolska
    Posty
    3.045
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria

    czyszczenie lustrzanki


    W jaki sposob czyscicie swoj sprzet? Chodzi mi o gruntowne czyszczenie obiektywow, a takze korpusu. Jakimi srodkami oraz w jakiej kolejnosci jakie czynnosci...


    Napiszcie tutaj dokładnie jak to robicie i jaki aparat – przyda się taki watek w którym będzie szczegółowo ta sprawa wyjasniona.
    List ten dedykuje wszystkim tym, którym jest dany przywilej służenia innym pomocą w osiągnięciu celu i tym, którzy ucząc się wzbogacają wszystko przez podjęcie wyzwania do postępu i stawania się tym wszystkim, czym mogą się stać

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez Awatar Jeronimo
    Dołączył
    Feb 2003
    Mieszka w
    wielkopolska
    Posty
    3.045
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria
    Gdzies slyszalem/czytalem ze np. korpus aparatu jak zostanie zachlapany slona morska woda to trzeba go wyczyscic woda z mydlem – lekko przecierajac sciereczka ktora nie klaczy.
    Przed czyszczeniem obiektywow dmuchamy ‘gruszka’ wydmuchujac paprochy, a nastepnie przechodzimy do wlasciwego szczycenia. No i znowu slyszałem ze jedni uzywaja ircho-podobnych tkanin lub specjalnych papierkow (ktore czesto sprzedawane sa tez ze specjalnymi plynami).
    A co do czyszczenia matryc to nigdy nie wnikalem w szczegoly, bo wymyslilem sobie ze w moim E300 filtr ultradzwiekowy zrobi porzadek za mnie.

    Jeszcze nigdy nie robilem gruntownego czyszczenia... chce wszystko zrobic porzadnie zeby nic nie porysac.... jak to u was wyglada?
    List ten dedykuje wszystkim tym, którym jest dany przywilej służenia innym pomocą w osiągnięciu celu i tym, którzy ucząc się wzbogacają wszystko przez podjęcie wyzwania do postępu i stawania się tym wszystkim, czym mogą się stać

  3. #3
    | OlyJedi Awatar NimnuL
    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    335
    Siła reputacji
    37
    Moja galeria
    Hmmmm
    Obiektyw: gruszka do lewatywy -> pędzelek -> płyn do czyszczenia optyki Hama + sciereczka do optyki

    Korpus: zwykla sciereczka z mikrofibry
    A wewnatrz korpusu robie zamieszanie gruszka.
    This is my camera. There are many like it, but this one is mine. My camera is my best friend. Without my camera I am useless. Without me, my camera is useless. I must fire my camera true. And I will!

  4. #4
    robin102
    Gość
    Dośc często czyszcze body bo kurdę łapki mi się pocą , a to wiadomo kwasy więc nawet na pancerne obudowy olympusów też mają wpływ.Po prostu szybciej by się starzał. Miałem już klilka aparatów i rzeczywiście tak jest. Jak się łapki pocą to trzeba delikatną flanelowa szmateczką lekko namoczoną w roztworze wodnym ludwika lub mydełka. Optykę tylko pędzelkiem, bo dbam aby tam nikt paluchów nie sadził. Ewentualnie gruszką do lewatywy. Mimo że mój aparat ma filtr czyszczacy to zdarzało mi się poprawiać czyszczenie matrycy gruszką i w ogóle przedmuchać w środku puszkę. Najwiekszy problem jest z dwoma filterkami hoya. Licho wie czym je czyscić. Chuchanie i mieciutka szmatka nawet do optyki pozostawia jakieś smugi . Też czysciłem roztworem wodnym ludwika i smug nie ma . Choć nie wiem czy jakiejś cudownej warstwki nie zmyłem . He he he. A jak by mi się czołowa soczewka poprudziła to siadać i płakać bo nie wiem czym by ją należało wyglansować.

  5. #5

    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    49
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Co do czyszczenia body: "zgrubnie" w terenie z kurzu (często fotografuję na rajdach samochodowych) omiatam przy pomocy miękkiego pędzla do golenia - patent podpatrzony u kolegi. W domu - ściereczka z mikrofibry.
    Bardzo dbam o to, żeby nie upaprać/zakurzyć tylnej soczewki.
    Nigdy natomiast nie czyszczę przedniej soczewki z kurzu - jedynie przedmuchuję gruchą. Ci którzy namiętnie stosują jakieś płyny, ściereczki, itp. - kiedyś sobie warstwę MC "wyglansujecie". Kurz na przedniej soczewce jest całkowicie niedostrzegalny na zdjęciach. Kto nie wierzy - proszę sobie na środku przedniej soczewki przykleić karteczkę "stick-on" tak 0,5x0,5 cm i pstryknąć fotkę. Oczywiście jeśli ktoś wsadzi palucha w szkło, to czyszczę, ale staram się unikać takich sytuacji.
    Grzesiek

  6. #6
    Awatar nurek
    Dołączył
    Mar 2005
    Mieszka w
    Kuj-Pom.
    Posty
    335
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria

    Re: czyszczenie lustrzanki

    Cytat Zamieszczone przez Jeronimo

    W jaki sposob czyscicie swoj sprzet? Chodzi mi o gruntowne czyszczenie obiektywow, a takze korpusu. Jakimi srodkami oraz w jakiej kolejnosci jakie czynnosci...


    Napiszcie tutaj dokładnie jak to robicie i jaki aparat – przyda się taki watek w którym będzie szczegółowo ta sprawa wyjasniona.
    Jeronimo, dobrze że poruszyłeś ten ważny temat.
    Sam się nad tym zastanawiałem i cały czas zastanawiam.
    E1 mam nie tak długo więc gruntownego czyszczenia jeszcze nie robiłem ale napewno kiedyś trzeba będzie.
    Jak narazie żaden śmieć do środka się nie dostal ale jeśli to co wtedy ??
    Kupując aparat pani w sklepie "przedmuchala" body i szkła powietrzem w spraju. Szczerze mówiąc ładnie, szybko i dokładnie. Po pewnym czasie chciałem kupić sobie coś takiego. Moje w butlach do nurkowania się nie nadaje, jest nie poręczne i sprężone do 220atm
    Poszedłem więc do marketu, znalazłem powietrze (nie dedykowane do foto o ile takie jest), dmuchnąłem na rękę i co ..... ? Okazało się że skutecznie mnie "opluło". Jak bym zrobił test na objektywie to chyba bym kogoś zabił.
    Ktoś może powiedzieć że jak sie gaz rozpręża to może się skarplać itp. ale nie do tego stopnia.
    Tak wię gaz w puszcze narazie sobie odopuściłem a próbowałem kilka egzemplarzy.
    Może ktoś ma jakieś doświadczenia z takim powietrzem?
    Chętnie posłucham opini. Podobno jest HAMA specjalne do aparatów. Ciekawe jak działa?

    Z tego co widzę największym powodzeniem cieszy się stara poczciwa grucha którą chyba trzeba będzie zakupić. Sprawdzony temat.


    Pozdrawiam
    Nurek

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2004
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    531
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    body - to różnie, olka szmatkami, ściereczkami z mikrofibry, obiektyw specjalne takie tam sciereczki do optyki, ale w kazdym wypadku mam ochronę na przednie szklo w postaci filtra UV, więc główne szkło tylko sporadycznie cudem dostaje pyłki, które usuwam gruszką
    Obiektywy - gruszka, te takie szmatencje do optyki, np obiektyw KITowy od Canona traktuję ścierką z mikrofibry

    Matrycę od aparatu wyłącznie gruszką i zawsze jest extreme clear bo nawet najmniejszy pyłek przy przysłonie 22-32 daje już czarną kropkę
    Olek C-5060WZ, Canon EOS 400D, olek SP-320 i C-765
    GG 3520341, TLEN: nimizt1@tlen.pl
    www.michalmilde.pl

  8. #8
    | OlyJedi Awatar Grzes55
    Dołączył
    Dec 2004
    Mieszka w
    Pabianice
    Posty
    52
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Pyłki z obiektywu, a własciwie z filtra UV usuwam pedzelkiem. Lecz wiekszym problemem sa tłuste plamy np od palców. Do okularów kupiłem kiedyś ściereczkę z mikrofibry i jakis płyn i tym przecieram jak zajdzie konieczność.
    Ukałd samoczyszczenia matrycy nie zawsze jest do końca skuteczny . Po wakacjach miałem plamki na zdjęciach nieba. Wrzuciłem aparat pod mikroskop a tam na matrycy jest całem mnostwo pyłków i dwa znacznie większe które były widoczne na zdjęciach. Dmuchnięcie gruchą usunęło te wieksze kurze a ta małe tam zostały. Ale nie widac ich na zdjeciach.
    Dmuchanie w środku zaskutkowało pyłkiem na matówce , ale to nie problem.

    Nowe gruchy mogą być wysmarowane talkiem , trzeba uważać, a sprężone powietrze z pojemnika jest z ze stanu płynnego (a nie sprężone jak w butlach do nurkowania) więc nie ma gwarancji że będzie suche na wylocie szczególnie jak sie pojemnika pionowo nie trzyma.
    Olympus E-1, ZD 14-54, ZD 50, Sigma 55-200, Sigma 105, FL-36, Metz 58, E-PL1, 20mm 1,7

  9. #9

    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    kujawy
    Posty
    102
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria
    Wewnątrz matrycę tylko gruchą dmuchać, a jeśli już trzeba to są takie bardzo miękkie pędzelki. Natomiast całą optykę - szkło - to zapamiętajcie że niema lepszej rzeczy jak stare podarte żony pończochy czy rajstopy. Używam tego do wszystkiego (telewizory - monitory) Ten narzędź nie zostawi najmniejszego pyłku...

  10. #10
    robin102
    Gość
    Ze spreżonym powietrzem trzeba bardzo uważac bo w procesie technologicznym przy wytłaczaniu butli na prasach czesto wewnątrz takiej butli moga być odrobinki oleju lub jakieś mikroskopijne wióry metalowe, ewentualnie kropelki wody lub innego chłodziwa technologicznego. No i dopiero można sobie matryce zapaćkać

Podobne wątki

  1. Czyszczenie filtra UV
    By robert1088 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 22.07.11, 10:55
  2. czyszczenie lustrzanki w ramach gwarancji
    By Jeronimo in forum E-System
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 14.03.07, 00:52

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.